REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podniesienie wieku emerytalnego - ocena decyzji

REKLAMA

Podniesienie wieku emerytalnego w Polsce nie spotkało się z pozytywną opinią. Zmianę wymusiła odpowiedzialność za przyszłe pokolenia. Jak ocenia się tę decyzję po upływie czasu?

- Podniesienie wieku emerytalnego było najtrudniejszą decyzją pierwszej połowy kadencji. Wiedzieliśmy, że nie przysporzy nam ona popularności, ale zdecydowaliśmy się na ten krok kierując się odpowiedzialnością za przyszłe pokolenia - mówi Władysław Kosianiak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej. Wiek emerytalny jest podnoszony stopniowo. Od początku 2013 roku co kwartał jest wydłużany o jeden miesiąc. - To oznacza, że do 2020 roku wiek emerytalny wzrośnie o 2 lata. Wybraliśmy rozwiązanie, które pozwoli każdemu przygotować się do dłuższej pracy - mówi minister Kosiniak-Kamysz.

Autopromocja

Zrównanie wieku kobiet i mężczyzn do 67 lat nastąpi dopiero w 2040 r. W takim wieku na emeryturę przejdą kobiety urodzone po 1974 r. Jednocześnie to one najwięcej skorzystają na dłuższej pracy. Ich emerytury będą wyższe nawet o 70 proc. niż gdyby wiek emerytalny nie został podniesiony. Średnio dzięki dłuższej pracy świadczenia będą wyższe o 45 proc. 

Zobacz również: Wyższy wiek emerytalny

- Wszystkie państwa europejskie podnoszą wiek emerytalny. Jedne robią to wyprzedzająco i stopniowo, inne pod przymusem, gwałtownie i dużym kosztem społecznym. My chcieliśmy dobrze przygotować Polaków na ten proces i wprowadzić niezbędne zmiany stopniowo - tłumaczy minister Kosianiak-Kamysz. Niemcy i Szwedzi będą pracować do ukończenia 67 lat, Włosi i Finowie do 68 lat, a Duńczycy od 2040 r. nawet do 70 lat. W całej Europie jedynie trzy kraje (Rumunia, Bułgaria i Słowenia) nie zdecydowały się jeszcze na zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Z konieczności dłuższej aktywności zawodowej zdaje sobie sprawę większość europejskich przywódców.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel o podnoszeniu wieku emerytalnego: - Ludzie muszą spojrzeć prawdzie w oczy: żyjemy dłużej. Jeśli chcemy zagwarantować sobie rozsądne emerytury, to musimy wydłużyć okres, jaki w życiu przepracujemy. Byłoby bardzo niedobrze dla młodego pokolenia, gdybyśmy teraz po prostu przymknęli oczy na rzeczywistość i pewnego dnia cały ten problem spadłby na nasze dzieci i wnuki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy także serwis: Emerytury i renty

Laszlo Andor, unijny komisarz ds. zatrudnienia i spraw społecznych: - W obecnej sytuacji demograficznej są trzy rozwiązania: podniesienie wieku emerytalnego, podniesienie składek emerytalnych albo obniżenie emerytur, co w wielu krajach doprowadziłoby do zwiększenia ubóstwa. Z tych trzech rozwiązań wydłużenie aktywności zawodowej wydaje się najlepsze.

Również niezależni eksperci wskazują, że gdyby nie podniesienie wieku emerytalnego, kolejne rządy musiałyby podnieść podatki lub obniżyć emerytury. Powód? Dzisiaj na jednego emeryta przypadają cztery osoby zdolne do pracy. Za 50 lat będą to już jedynie dwie osoby. Trudno byłoby w takiej sytuacji utrzymać nie tylko obecny poziom emerytur, ale również zapewnić wzrost gospodarczy. - Polacy są, obok Francuzów i Słowaków, w gronie tych narodów w Europie, które najwcześniej odchodzą na emeryturę. Pracujących jest coraz mniej, dzieci także. Za to emerytów coraz więcej. Nie ma rady, musieliśmy podnieść wiek emerytalny, musimy pracować dłużej - tłumaczy dr Agnieszka Chłoń-Domińczak z SGH.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Ministerstwo pozostawiło furtkę dla osób, które nie będą chciały lub nie będą mogły dłużej pracować. W ustawie zapisano możliwość skorzystania z emerytury częściowej. Mogą z niej skorzystać kobiety w wieku 62 lat i mężczyźni w wieku 65 lat pod warunkiem, że oszczędzali na emerytury co najmniej przez 35 lat (kobiety) i 40 lat (mężczyźni). Emerytura częściowa wyniesie połowę przysługującego w danym momencie świadczenia.

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA