REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podniesienie wieku emerytalnego - ocena decyzji

REKLAMA

Podniesienie wieku emerytalnego w Polsce nie spotkało się z pozytywną opinią. Zmianę wymusiła odpowiedzialność za przyszłe pokolenia. Jak ocenia się tę decyzję po upływie czasu?

- Podniesienie wieku emerytalnego było najtrudniejszą decyzją pierwszej połowy kadencji. Wiedzieliśmy, że nie przysporzy nam ona popularności, ale zdecydowaliśmy się na ten krok kierując się odpowiedzialnością za przyszłe pokolenia - mówi Władysław Kosianiak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej. Wiek emerytalny jest podnoszony stopniowo. Od początku 2013 roku co kwartał jest wydłużany o jeden miesiąc. - To oznacza, że do 2020 roku wiek emerytalny wzrośnie o 2 lata. Wybraliśmy rozwiązanie, które pozwoli każdemu przygotować się do dłuższej pracy - mówi minister Kosiniak-Kamysz.

REKLAMA

Autopromocja

Zrównanie wieku kobiet i mężczyzn do 67 lat nastąpi dopiero w 2040 r. W takim wieku na emeryturę przejdą kobiety urodzone po 1974 r. Jednocześnie to one najwięcej skorzystają na dłuższej pracy. Ich emerytury będą wyższe nawet o 70 proc. niż gdyby wiek emerytalny nie został podniesiony. Średnio dzięki dłuższej pracy świadczenia będą wyższe o 45 proc. 

Zobacz również: Wyższy wiek emerytalny

- Wszystkie państwa europejskie podnoszą wiek emerytalny. Jedne robią to wyprzedzająco i stopniowo, inne pod przymusem, gwałtownie i dużym kosztem społecznym. My chcieliśmy dobrze przygotować Polaków na ten proces i wprowadzić niezbędne zmiany stopniowo - tłumaczy minister Kosianiak-Kamysz. Niemcy i Szwedzi będą pracować do ukończenia 67 lat, Włosi i Finowie do 68 lat, a Duńczycy od 2040 r. nawet do 70 lat. W całej Europie jedynie trzy kraje (Rumunia, Bułgaria i Słowenia) nie zdecydowały się jeszcze na zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Z konieczności dłuższej aktywności zawodowej zdaje sobie sprawę większość europejskich przywódców.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel o podnoszeniu wieku emerytalnego: - Ludzie muszą spojrzeć prawdzie w oczy: żyjemy dłużej. Jeśli chcemy zagwarantować sobie rozsądne emerytury, to musimy wydłużyć okres, jaki w życiu przepracujemy. Byłoby bardzo niedobrze dla młodego pokolenia, gdybyśmy teraz po prostu przymknęli oczy na rzeczywistość i pewnego dnia cały ten problem spadłby na nasze dzieci i wnuki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy także serwis: Emerytury i renty

Laszlo Andor, unijny komisarz ds. zatrudnienia i spraw społecznych: - W obecnej sytuacji demograficznej są trzy rozwiązania: podniesienie wieku emerytalnego, podniesienie składek emerytalnych albo obniżenie emerytur, co w wielu krajach doprowadziłoby do zwiększenia ubóstwa. Z tych trzech rozwiązań wydłużenie aktywności zawodowej wydaje się najlepsze.

Również niezależni eksperci wskazują, że gdyby nie podniesienie wieku emerytalnego, kolejne rządy musiałyby podnieść podatki lub obniżyć emerytury. Powód? Dzisiaj na jednego emeryta przypadają cztery osoby zdolne do pracy. Za 50 lat będą to już jedynie dwie osoby. Trudno byłoby w takiej sytuacji utrzymać nie tylko obecny poziom emerytur, ale również zapewnić wzrost gospodarczy. - Polacy są, obok Francuzów i Słowaków, w gronie tych narodów w Europie, które najwcześniej odchodzą na emeryturę. Pracujących jest coraz mniej, dzieci także. Za to emerytów coraz więcej. Nie ma rady, musieliśmy podnieść wiek emerytalny, musimy pracować dłużej - tłumaczy dr Agnieszka Chłoń-Domińczak z SGH.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Ministerstwo pozostawiło furtkę dla osób, które nie będą chciały lub nie będą mogły dłużej pracować. W ustawie zapisano możliwość skorzystania z emerytury częściowej. Mogą z niej skorzystać kobiety w wieku 62 lat i mężczyźni w wieku 65 lat pod warunkiem, że oszczędzali na emerytury co najmniej przez 35 lat (kobiety) i 40 lat (mężczyźni). Emerytura częściowa wyniesie połowę przysługującego w danym momencie świadczenia.

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umowa o pracę bez formy pisemnej, uproszczone zatrudnianie cudzoziemców – jaką deregulację postulują przedsiębiorcy?

Konfederacja Lewiatan od lat przedstawia propozycje zmian, które mają zmniejszyć liczbę skomplikowanych regulacji. Odejście od obowiązku stosowania umowy pisemnej w przepisach prawa pracy czy też skrócenie czasu trwania procedur legalizujących pobyt i pracę cudzoziemców oraz uproszczenie wymogów przy zmianie warunków ich zatrudnienia – to tylko niektóre z postulatów deregulacyjnych.

Komunikat ZUS: Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe 2025/2026

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że wysłał płatnikom zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy 2025/2026.

Wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. dla wybranych pracowników. Jest zarządzenie premiera

Prezes Rady Ministrów wydał zarządzenie w sprawie czasu pracy i dni wolnych. Wiadomo już kto zgodnie z nowymi przepisami ma wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. Dwa dodatkowe dni wolne są jednak tylko dla niektórych pracowników.

Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

REKLAMA

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

REKLAMA