REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie można dużo zarobić i brakuje tam pracowników?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
zarobki wysokie duże wynagrodzenie oze gdzie elektryk
Gdzie są wysokie zarobki i brakuje pracowników?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Gdzie można dużo zarobić i brakuje tam pracowników? Pracodawcy są gotowi zatrudnić pracowników z podobnych branż i ich przeszkolić. Ekspertów z tej dziedziny jest bowiem mało, nie szukają pracy albo mają bardzo wysokie wymagania finansowe.
rozwiń >

Brakuje pracowników w OZE

W całej Polsce brakuje elektromonterów, projektantów i inżynierów budowlanych specjalizujących się w budownictwie energetycznym i inwestycjach związanych z OZE. Eksperci rynku pracy zauważają, że firmy z tej branży coraz chętniej sięgają po pracowników konkurencji z sektora budownictwa kubaturowego i liniowego. Oferują im szkolenia oraz nawet 30 proc. wyższe zarobki. Niestety w zamian często dostają brak zaangażowania i lojalności.

REKLAMA

Autopromocja

Budownictwo a koszty zatrudnienia

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, we wrześniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie (niewyrównywany sezonowo) wyniósł minus 3,9 i był gorszy niż przed miesiącem (minus 2,8). Główną barierę dla skali inwestycji cały czas stanowią wysokie koszty ich realizacji (44,7 proc. wskazań) i niepewna sytuacja makroekonomiczna (29,5 proc. wskazań). Z kolei najpoważniejszą przeszkodą w prowadzeniu działalności gospodarczej są koszty zatrudnienia. W lipcu br. narzekało na nie aż 72,7 proc. zapytanych przez GUS firm z branży budowlanej. Patrząc na te dane, można by spodziewać się przynajmniej częściowej redukcji etatów. Nic bardziej mylnego.

Wykwalifikowany specjalista od OZE poszukiwany

- Choć „kredyt na start”, który miał być zapalnikiem do wzmożonej liczby inwestycji mieszkaniowych, stoi pod znakiem zapytania, cały czas rośnie zapotrzebowanie chociażby na nowoczesne hale produkcyjne oraz centra dystrybucji. Za sprawą funduszy unijnych poprawiły się też nastroje w budownictwie liniowym. Przede wszystkim jednak prawdziwy boom przeżywa sektor energetyczny, gdzie ze względu na długofalowe plany inwestycyjne, w szybkim tempie rośnie zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych specjalistów od OZE, których niestety w naszym kraju brakuje - komentuje Justyna Rębiałkowska, Ekspert ds. Rekrutacji w branży budowlanej w LeasingTeam Professional.

To właśnie specjalistów, czyli pracowników relatywnie trudnych do zastąpienia, chce zatrzymać w swoich strukturach aż 9 na 10 (88,4 proc.) firm budowlanych. Co ciekawe, kolejne 6,3 proc. przepytanych przez GUS przedsiębiorców z tego sektora, w ostatnim kwartale br. planuje zwiększyć zatrudnienie wysoko wykwalifikowanej kadry. Zadanie nie jest łatwe, bo jak informują eksperci rynku pracy, z miesiąca na miesiąc piętrzą się trudności z pozyskaniem elektryków, monterów instalacji OZE, kosztorysantów, projektantów, inżynierów budowy, kierowników robót czy project managerów.

Employee poaching w budownictwie

- W całej branży budowlanej brakuje wykwalifikowanych pracowników od tematów elektrycznych. Przy części projektów, zwłaszcza strategicznych, z różnych względów pracować mogą wyłącznie osoby z polskim obywatelstwem, co dodatkowo zawęża pole poszukiwań. Poza tym dobrzy specjaliści nie szukają pracy, więc ogłoszenia już dawno przestały działać. By pozyskać pracowników, którzy są „plug and play”, trzeba uciec się do rozmów z kandydatami pasywnymi. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że w budownictwie nasila się zjawisko tzw. employee poachingu, obserwowane dotąd głównie w branży IT - tłumaczy Justyna Rębiałkowska z LeasingTeam Professional.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W OZE można dużo zarobić 

Branża energetyczna cały czas ewoluuje i nie ma mowy o żadnym spowolnieniu. Nikt nie zakłada przecież, że inwestycje w farmy fotowoltaiczne czy wiatrowe pójdą w odstawkę. Większość specjalistów chce tu pracować i jest otwarta na przebranżowienie się, a firmy kuszą wysokimi zarobkami. Jak podają eksperci LeasingTeam Group, inżynier budowy może liczyć na 11 000 zł brutto, kierownik robót od 8 000 do 14 000 zł brutto, a project manager nawet 19 000 brutto. Stawki różnią się oczywiście w poszczególnych regionach Polski. Najwięcej zarobić można w przedsiębiorstwach, które swoje siedziby mają w dużych aglomeracjach miejskich: warszawskiej, wrocławskiej, trójmiejskiej i poznańskiej. Najniższe stawki są natomiast w województwie warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, podlaskim, świętokrzyskim, lubelskim oraz lubuskim.

- Niestety, perspektywa wyższych zarobków przyciąga też „specjalistów”, którzy nie znają nawet podstaw zawodu. Naszą rolą jako rekruterów jest wychwycić i odsiać takich kandydatów. Kolejnym problemem, z którym coraz częściej się zderzamy, jest brak elementarnego zaangażowania i odpowiedzialności za pracę. Zdarzają się sytuację, że kierownik budowy opuszcza miejsce pracy w sytuacji emergency, bo uznaje, że jego dniówka się właśnie kończy – mówi Justyna Rębiałkowska z LeasingTeam Professional.

Firmy zatrudnią i przeszkolą pod kątem OZE

Eksperci rynku pracy wskazują na jeszcze jedną trudność, jaką są wygórowane oczekiwania finansowe specjalistów stricte od OZE. Często firmy wolą więc zatrudnić pracownika o wykształceniu i specjalizacji elektrycznej, np. z sektora budownictwa kubaturowego, zaadaptować go do tematów OZE i dokształcić pod swoje inwestycje. Pocieszającym może być fakt, że wysokość stawki oferowanej przez konkurencyjną firmę, nie zawsze jest decydująca. Jak zauważa Justyna Rębiałkowska z LeasingTeam Professional, kandydaci dużą wagę przywiązują też do rozpoznawalności firmy, obszaru jej działania oraz prestiżu i wielkości projektów. Nie bez znaczenia jest też atmosfera w zespole i perspektywa rozwoju, jaką daje praca z nowymi technologiami.

Źródło: LeasingTeam Professional

oprac. Emilia Panufnik
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatny e-book Piękny umysł. PRISM Brain Mapping

Żyjemy w czasach, w których jedynym pewnikiem jest zmiana. Kluczowe dla niej są samoświadomość i samopoznanie. Prezentujemy jedno z najlepszych narzędzi, które nam w tym pomoże – PRISM Brain Mapping.

Kobieta 12 kg. Mężczyzna 30 kg. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy

Kobieta może podnosić 12 kg, a mężczyzna aż 30 kg przy pracy stałej. To prawie 3 razy więcej. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy w różnych okolicznościach. Kiedy konieczne jest zespołowe przenoszenie ciężarów przez pracowników? Oto przepisy prawne określające zasady transportu ręcznego.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce 2025. Gigantyczne straty dla przedsiębiorców. Każdy chciałby mniej pracować

Każdy chciałby mniej pracować, być wiecznie młodym, zarabiać dużo pieniędzy i nie mieć zmartwień. - Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie negatywnie ocenia plany wprowadzenia w Polsce czterodniowego tygodnia pracy. Jeszcze w kwietniu zostaną przedstawione główne założenia programu.

Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Czy będzie podlegał potrąceniom i egzekucji?

Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, od maja będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Przepisy przewidują, że z dodatku dopełniającego będą dokonywane potrącenia i egzekucja. Do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie ich ograniczenia.

REKLAMA

Szkolenie pracowników: jak optymalizować koszty poprawy kompetencji w firmie, angażując sztuczną inteligencję

Personalizacja czy microlearning pozwalają skutecznie podnosić kompetencje zatrudnionych, co przekłada się na realne korzyści biznesowe oraz przewagę konkurencyjną na rynku. Szkolenia pracowników w firmach muszą dostosować się do nowych standardów i trendów rynkowych.

Urlop adopcyjny 2025. Adopcja dziecka i wszystkie urlopy przysługujące rodzicom

Urlop adopcyjny to skrótowa nazwa urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. To urlop macierzyński na dziecko adoptowane lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy zawodowych rodzin zastępczych). Oto wszystkie urlopy, które w 2025 r. należą się po adopcji dziecka lub dzieci. Gwarantuje je Kodeks pracy.

Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

Jak korporacje mogą stworzyć inkluzywne środowisko pracy? [Poradnik]

W świecie, który staje się coraz bardziej globalny, zróżnicowany i świadomy społecznie, inkluzywność w miejscu pracy przestaje być opcjonalnym dodatkiem do kultury organizacyjnej. Coraz częściej jest to warunek konieczny do utrzymania konkurencyjności, przyciągania talentów i budowania zdrowej, silnej organizacji. Jednak wdrażanie autentycznej inkluzywności to proces – głęboki, wymagający odwagi, zaangażowania i gotowości do zmiany.

REKLAMA

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 maja 2025 r. Dla kogo?

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w maju 2025 r.? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Maj 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz maja 2025 do druku z miejscem na notatki. Maj 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Matki. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz swoje notatki.

REKLAMA