Kategorie

Coaching a skuteczność biznesowa

Słoniewska Dorota
Coaching a skuteczność biznesowa. /Fot. Fotolia
Coaching a skuteczność biznesowa. /Fot. Fotolia
Fotolia
Zarządzanie zespołem jest zadaniem wymagającym wielu umiejętności. Na ile właściwy i umiejętny coaching może przysporzyć się prowadzonemu biznesowi?

Problem:

Zawsze chciałem być dobrym szefem. I chociaż projekty są terminowo realizowane, wciąż mam wrażenie, że mogło być lepiej, że stosowane przeze mnie metody zarządzania zespołem nie są wystarczająco skuteczne. Słyszałem o sprawczej roli coachingu w efektywnym zarządzaniu ludźmi. Mam jednak obawy, czy sprawdzę się w roli menedżera coacha.

Rozwiązanie:

Zarządzanie zespołem jest nie tylko awansem, lecz przede wszystkim wyzwaniem dla każdego szefa. To od mądrości zarządczej menedżera zależą efekty pracy i poziom zaangażowania oraz satysfakcji jego zespołu. Nawet doświadczony menedżer może popaść w pułapkę stereotypów oraz rutyny i stale wzmacniać tylko jeden, autorytatywno-kontrolujący styl zarządzania. Jak tego uniknąć?

Coaching jest nie tylko modnym, lecz rzeczywiście skutecznym narzędziem wspierania procesów zarządczych. Firmy o niskiej świadomości kultury coachingowej korzystają z coachów zewnętrznych, organizując indywidualne sesje wsparcia dla swoich menedżerów. W organizacjach o dojrzałej kulturze coachingowej wsparcie zewnętrzne może nie być potrzebne. Jeśli zostaniesz wyposażony w zestaw kluczowych narzędzi coacha i profesjonalną wiedzę w zakresie ich wykorzystywania, szybko przekonasz się, jak Twoje kompetencje coachingowe przekładają się na motywację, satysfakcję, zaangażowanie i oczekiwane efekty Twojego zespołu. Mało tego, będziesz bardziej świadomy własnych niekompetencji i nie odczujesz z tego powodu dyskomfortu, ponieważ nauczysz się mądrze czerpać wiedzę i umiejętności z potencjału swoich pracowników. Przy tej okazji będziesz miał szansę skutecznie dążyć do osiągania coraz wyższego poziomu własnego rozwoju. Jak zatem przygotować się do roli menedżera coacha?

Zobacz także: Jak zarządzać nowy przejętym zespołem?

Zdobądź gruntowną wiedzę

Coaching w zarządzaniu jest procesem, którego głównym celem jest inspirowanie i wspieranie podwładnych w samodzielnym dokonywaniu zamierzonej, tj. efektywnej zmiany. Istotą coachingu jest więc oczekiwana zmiana określona suwerenną decyzją osoby, którą wspierasz. Zanim zaczniesz rozwijać się jako coach, upewnij się, że wystarczająco silnie rozwinąłeś już swoje kompetencje menedżerskie. Następnie sam skorzystaj z pomocy doświadczonego coacha. Odpowiednio stosowana wiedza coachingowa pozwoli Ci:

 • wzmocnić efektywność i zaangażowanie członków Twojego zespołu,
 • poprawić relacje oraz atmosferę współpracy, zbudować zaufanie,
 • zwiększyć świadomość potrzeby zmian,
 • zwiększyć użyteczną kreatywność i wdrożyć skuteczniejsze narzędzia i sposoby pracy,
 • zwiększyć satysfakcję z realizacji funkcji menedżera-coacha,
 • ograniczyć fluktuację i zatrzymać najlepszych pracowników.

Wiedza z zakresu relacyjnego zarządzania jest przydatna nie tylko w życiu zawodowym, lecz także prywatnym. Skorzystaj więc z certyfikowanych kursów oraz z fachowej literatury. Przekonaj się na własnej skórze, jak to działa.

Odkryj w sobie i rozwijaj kompetencje coachingowe

Słowo menedżer często jest zamiennie stosowane ze słowem przywódca. Z pozoru trudno jest wyobrazić sobie przywódcę służącego ludziom. Raczej funkcja ta kojarzy się z silną osobowością, trzymającą zespół w ryzach i dyscyplinującą. W rzeczywistości prawdziwy przywódca to lider – coach, który jest otwarty na ludzi, słucha i zadaje odpowiednie pytania, by uruchomić działanie, motywuje i inspiruje, by wydobyć z zespołu cenne pokłady wiedzy i umiejętności. A wszystko po to, by pracownicy mogli zrealizować postawione cele i osiągnąć założone rezultaty. Jak rozpoznać w kompetencjach menedżerskich (tekst podkreślony) rozwinięte kompetencje coachingowe? Po czym poznać kompetentnego przywódcę stosującego wiedzę coachingową? Skutecznego menedżera coacha cechuje:

 • wysoki poziom zdolności interpersonalnych z wyraźnie zarysowaną cechą empatii, umiejętnością słuchania pogłębionego i kompleksowego oraz zdolnością do precyzyjnego formułowania komunikatów,
 • nastawienie na cel i rezultat, do którego dochodzi w konstruktywnych, inspirujących i pobudzających kreatywność rozmowach ze swoimi pracownikami,
 • bardzo dobra organizacja i planowanie pracy – zawsze z uwzględnieniem potrzeb i możliwości swojego zespołu,
 • wysoki poziom etyki biznesowej, której przykłady daje pracownikom poprzez własne etyczne postępowanie, szczerość i uczciwość, budując trwałe zaufanie i poczucie bezpieczeństwa w zespole,
 • myślenie analityczne/operacyjne/strategiczne połączone z umiejętnością eksplorowania środowiska biznesowego i czerpania z wiedzy, doświadczeń i potencjału członków własnego zespołu,
 • skuteczne motywowanie i ocenianie poprzez poznawanie systemu wartości pracownika, wspólne określenie poziomu spełnienia wymaganych na stanowisku kompetencji, właściwy feedback i konstruktywną, partnerską rozmowę oceniającą, dawanie ambitnych, aczkolwiek dostosowanych do poziomu świadomości biznesowej, inspirujących zadań i wyrazu uznania na każdym etapie dochodzenia do rezultatów oraz nagradzanie za wyniki,
 • efektywne szkolenie i rozwój członków zespołu poprzez wspieranie członków zespołu w dochodzeniu do wyższego poziomu samoświadomości biznesowej z uwzględnianiem indywidualnych ścieżek karier nakreślonych w relacyjnej rozmowie przez każdego pracownika, wspieranie w procesie kreowania nowych pomysłów oraz bardziej efektywnych sposobów działania przekładających się na wyniki,
 • umiejętność delegowania poprzez dawanie swobody w podejmowaniu działań i kreowaniu rozwiązań przez samych pracowników, zawsze z gotowością do udzielania niezbędnego wsparcia.

Umiejętnie dobieraj styl zarządzania

Pamiętaj, że nie w każdej sytuacji i warunkach coachingowy styl zarządzania jest najwłaściwszym sposobem osiągania wyników. Kiedy zatem uruchomić coachingowy styl zarządzania?

Stopień, w jakim menedżer powinien stosować coaching, zależy w dużej mierze od poziomu wiedzy i doświadczenia członków jego zespołu. Zastosowanie odpowiedniego stylu zarządzania zależy od sytuacji, a przede wszystkim od poziomu świadomości biznesowej, wiedzy i doświadczenia pracownika. Właściwą metaforą może być w tym przypadku wznoszący się do lotu ptak. Wizualizacja ta pokazuje powolne dawanie swobody pracownikowi od momentu gotowości do przyjmowania wyzwań (pierwsze zerwanie się do lotu), poprzez stopniowe zdobywanie doświadczeń i osiąganie coraz większej biegłości, samodzielności (coraz wyższy pułap lotu) aż do etapu przyjmowania bardzo odpowiedzialnych, samodzielnych zadań/projektów (płynny, wysoki lot).

Polecamy serwis: Ocena pracy

Ważne!

Coachingowy styl zarządzania jest niezbędnym narzędziem umiejętnego delegowania, skutecznym i przyjaznym dialogiem menedżera z pracownikiem prowadzącym do wzrostu świadomości i odpowiedzialności za podejmowane działania. Jest też swoistą nagrodą polegającą na otwarciu przed pracownikiem nowych wyzwań i płaszczyzn rozwoju dla wyższej jakości pracy i wzrostu poziomu spełnienia. W coachingowym stylu zarządzania menedżer nie narzuca rozwiązań, nie dyscyplinuje. Jest wsparciem przy klaryfikacji celów, odkrywaniu nowych możliwości i sposobów działania, a także w stałym weryfikowaniu efektywności stosowanych metod i narzędzi. Im więcej autorytetu używa menedżer, tym mniej funkcjonuje jako coach.

Kompetentny menedżer coach wie, że pozostawienie bez wsparcia nawet najbardziej ambitnego i zdolnego pracownika rozpoczynającego karierę zawodową może przynieść jemu i organizacji więcej szkody niż pożytku. Obserwując, rozmawiając, zadając pytania, słuchając, kierując się informacjami z koła kompetencji, menedżer coach nie ogranicza jednak pracownika, stopniowo deleguje, dając w odpowiednich momentach wsparcie. Ma świadomość posiadania własnej przestrzeni i wartości każdego członka zespołu. Pozwala odkrywać i uruchomiać potencjał pracowników i tkwiące w nich siły, wzmacnia mocne strony i rozwija słabsze. Umiejętnie wspierany pracownik szybko wchodzi na coraz to wyższy poziom swobody działania i odpowiedzialności, wyznacza sobie odcinkowe cele i sposób ich realizacji. Może też określać i zmieniać zasoby, współpracując z innymi członkami zespołu czy organizacji, otwierać się na nowe wsparcie – jeśli tylko uzna, że służy to zwiększeniu efektywności i zbliża do rezultatu. Profesjonalny menedżer, wyposażony w kompetencje coachingowe, mający wysoki poziom samoświadomości oraz gruntowną wiedzę o relacyjnym sposobie zarządzania jest w stanie stale wzmacniać aktywność i efektywność swojego zespołu, podnosząc tym samym własną skuteczność w przeprowadzaniu zmian i adaptacji nowych procesów i narzędzi w przyszłości. Gruntowna wiedza z zakresu zarządzania ludźmi i umiejętność stosowania narzędzi coachingowych zawsze przekładają się na wyniki organizacji, stają się jednocześnie uzasadnieniem dla przydatności biznesowej menedżera. Służą też kształtowaniu właściwych relacji międzyludzkich, tworzeniu atmosfery bezpieczeństwa i współpracy, samorealizacji zawodowej i satysfakcji, co więcej – lojalności.

Chociaż wiele firm rozumie korzyści z coachingowego stylu zarządzania, wciąż jeszcze nie ma własnej wizji budowania odpowiedniej kultury opartej na wiedzy coachingowej. Nadal menedżerowie tracą cennych pracowników, pozyskując „cenniejszych” z rynku, zapominając o możliwości wykorzystania potencjału tych, którzy do czasu rozstania się z firmą budowali ich własną skuteczność.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

d.sloniewska@gmail.com

Więcej przeczytasz w czasopiśmie PERSONEL I ZARZĄDZANIE >>>

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: Personel i Zarządzanie
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.

  Jak można podzielić urlop ojcowski?

  Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Jak można go podzielić? Do kiedy należy go wykorzystać?

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy - czy jest możliwe? Co na to prawo? Jakie świadczenia przysługują za czas izolacji?

  Składki KRUS - IV kwartał 2021 r.

  Składki KRUS w IV kwartale 2021 r. - ile wynosi miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Dyscyplinarka za brak szkolenia BHP

  Czy brak szkolenia BHP może być podstawą dyscyplinarki? Czy można uznać to za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika?

  Dzień Pracownika Służby BHP

  Dzień Pracownika Służby BHP przypada na 19 września każdego roku. Z tej okazji Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotowała list z podziękowaniami i życzeniami dla pracowników służb BHP.

  Dobre i złe nawyki pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna pomaga łączyć pracę z życiem prywatnym. Jakie są dobre i złe nawyki zdalnych pracowników? Oto wyniki badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech.

  Płaca minimalna a gospodarka - podcast premiera

  Jaki wpływ na gospodarkę ma płaca minimalna? Czym skutkuje brak godziwego wynagrodzenia? Premier wystartował z autorskim podcastem.

  Składka zdrowotna 9% średniej płacy krajowej

  Składka zdrowotna liczona od średniej płacy krajowej to propozycja Rzecznika MŚP. Czy 9% przeciętnej płacy w gospodarce przy podatku liniowym to dobre rozwiązanie? Ile wyniosłaby w 2022 r.?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.