REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ustalenie wynagrodzenia po urlopie wychowawczym i zwolnieniu lekarskim

REKLAMA

W jaki sposób należy dokonać ustalenia wynagrodzenia po urlopie wychowawczym i zwolnieniu lekarskim?

Chciałabym się dowiedzieć, jak ustalić wynagrodzenie w przedstawionym stanie faktycznym:

REKLAMA

Autopromocja
  • do 20 października 2013 r. pracownica przebywała na urlopie wychowawczym,
  • od 21 października do końca tego miesiąca przedstawiła zwolnienie lekarskie w związku z ciążą.

Jej wynagrodzenie wynosi 2450 zł brutto.

Wynagrodzenie zasadnicze pracownicy należy pomniejszyć o okres urlopu wychowawczego oraz okres niezdolności do pracy. Pracownica ma również prawo do wynagrodzenia chorobowego za okres od 21 do 31 października br. Jeżeli w trakcie jednego miesiąca pracownica jest nieobecna z powodu urlopu wychowawczego, a następnie zwolnienia lekarskiego, należy obliczyć przysługujące pracownicy świadczenie osobno dla każdego rodzaju nieobecności.

W pierwszej kolejności należy obliczyć kwotę potrącenia z wynagrodzenia zasadniczego za czas jej usprawiedliwionej nieobecności z powodu urlopu wychowawczego.

Kwotę wynagrodzenia zasadniczego należy podzielić przez liczbę godzin pracy w październiku, a następnie pomnożyć przez liczbę godzin nieobecności (14 dni x 8 godz. = 112 godz.), tj. 2450 zł : 184 godz. x 112 godz. = 1491,84 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Następnie należy obliczyć kwotę zmniejszenia wynagrodzenia zasadniczego za czas jej nieobecności z powodu choroby:

  • 2450 zł : 30 x 11 dni zwolnienia lekarskiego = 898,37 zł.

Miesięczne wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 2450 zł należy pomniejszyć o kwotę 1491,84 zł i 898,37 zł, tj. 2450 zł – (1491,84 zł + 898,37 zł) = 59,79 zł.

Za październik 2013 r. pracownica powinna otrzymać wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 59,79 zł brutto oraz wynagrodzenie chorobowe.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli w ciągu powyższego okresu pracownica nie świadczyła pracy z powodu np. urlopu wychowawczego, podstawą wynagrodzenia chorobowego będzie wynagrodzenie określone w umowie o pracę (2450 zł) pomniejszone o składki finansowane przez pracownicę, tj. 13,71%.

A zatem wynagrodzenie chorobowe za okres od 21 października do 31 października 2013 r. będzie wynosiło 775,17 zł. Zgodnie z wyliczeniem:

2450 zł – 13,71% : 30 x 11 (dni zwolnienia lekarskiego) = 775,17 zł.

Podstawa prawna:

  • § 11 i 12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289, ost. zm. DzU z 2003 r. nr 230, poz. 2292),
  • art. 36–38 z 25 czerwca 1999 r. ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 747).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Księgowość i Kadry

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA