Projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
REKLAMA
Poprawa funkcjonowania powiatowych urzędów pracy zostanie osiągnięta dzięki adresowaniu konkretnych rozwiązań do konkretnego bezrobotnego. Stworzony zostanie system profilowania pomocy dla bezrobotnych. Bezrobotny, w zależności od potrzeb i możliwości aktywizacyjnych, zostanie przypisany do jednego z trzech profili. W pierwszym profilu będą bezrobotni aktywni, dla których podstawowym wsparciem będą usługi pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego, i w bardzo ograniczonym zakresie inne formy wsparcia. Do drugiego profilu wejdą bezrobotni wymagający wsparcia, którzy korzystać będą ze wszystkich usług i instrumentów rynku pracy, jakie oferują powiatowe urzędy pracy. Trzeci profil będzie dla długotrwale bezrobotnych, czyli takich, którzy z różnych powodów są zagrożeni wykluczeniem społecznym, i takich którzy z własnego wyboru nie podejmują zatrudnienia lub uchylają się od legalnej pracy. Dzięki profilowaniu urzędy pracy będą skuteczniej pomagać w powrocie na rynek pracy osobom najbardziej potrzebującym ich pomocy.
REKLAMA
Zobacz również: Reforma urzędów pracy na posiedzeniu rządu
Zaproponowano również wprowadzenie nowych narzędzi wspierających tworzenie miejsc pracy i powrót do zatrudnienia bezrobotnych, w tym powracających na rynek pracy po przerwie związanej z wychowaniem dziecka. Będzie to: grant na telepracę, świadczenie aktywizacyjne, pożyczka z Funduszu Pracy na stworzenie stanowiska pracy lub podjęcie działalności gospodarczej, a także programy regionalne oraz trójstronne umowy szkoleniowe.
Przewidziano również nowe instrumenty wspierające zatrudnienie ludzi młodych na rynku pracy. Zaproponowano, aby bezrobotnym do 25 roku życia urząd pracy przedstawiał propozycje pracy, stażu lub podniesienia kwalifikacji w ciągu 4 miesięcy od dnia rejestracji. Jest to zgodne z wytycznymi dokumentu “Gwarancje dla młodzieży” w ramach “Inicjatywy dla młodych”. Do bezrobotnych do 30 roku życia adresowane będą bony: szkoleniowy, stażowy, zatrudnieniowy, na zasiedlenie. Zaplanowano refundację pracodawcy kosztów poniesionych składek na ubezpieczenia społeczne za bezrobotnych do 30 roku życia, podejmujących pierwszą pracę. Wspierani będą pracodawcy zatrudniający bezrobotnych po 50 roku życia.
Zadaj pytanie: Forum Kadry
W planach jest także utworzenie Krajowego Funduszu Szkoleniowego ze środków Funduszu Pracy, z którego dofinansowywane będzie kształcenie i szkolenie pracowników.
Źródło: premier.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat