REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Popularność urlopów rodzicielskich

REKLAMA

Popularność urlopów rodzicielskich rośnie. Do końca października 2013 r. z urlopów rodzicielskich skorzystało już 25 tysięcy rodziców. Wprowadzenie rocznych urlopów dla rodziców to rzecz, z której Minister Pracy i Polityki Społecznej dumny jest najbardziej.

Roczny urlop dla rodziców

- Jeśli miałbym wymienić tylko jedną, jedyną rzecz, z której po dwóch latach w ministerstwie jestem najbardziej dumny, byłyby to roczne urlopy dla rodziców - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej. Z dłuższego płatnego urlopu mogą korzystać wszyscy rodzice dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 roku. Składa się na niego: 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, 6 tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Pracodawca nie może odmówić rodzicowi urlopu ani go w tym czasie zwolnić.

REKLAMA

Autopromocja

- Roczny urlop to super pomoc, duże wsparcie. Gdyby nie to, musiałabym wziąć wychowawczy - mówi Agnieszka Niewiadomska, mama Wojtusia, który 1 lutego skończy roczek. - Dlaczego się zdecydowałam? Urlop dał mi poczucie komfortu. Obserwuję, jak młody rośnie, stawia pierwsze kroki. Nie dowiaduję się o tym od opiekunki, tylko widzę na własne oczy - tłumaczy.

Zobacz również: Stosowanie i obliczanie terminów przy udzielaniu urlopów związanych z rodzicielstwem

Zasiłek macierzyński

Rodzic, który zdecyduje się na półroczy urlop, dostaje zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc. swojego wynagrodzenia. Jeżeli z czasem zdecyduje się go przedłużyć o kolejne pół roku, wtedy zasiłek wyniesie 60 proc. pensji. Z kolei rodzic, który od razy skorzysta z rocznego urlopu, dostanie przez cały rok 80 proc. wynagrodzenia. Z dłuższych urlopów mogą korzystać nie tylko osoby zatrudnione na etatach, ale wszyscy opłacający składki na ubezpieczenie chorobowe. To np. osoby pracujące na umowach zleceniach czy prowadzące własną działalność.

Własna firma i urlop rodzicielski

Z rodzicielskiego korzysta Marta Gołek, która prowadzi własną firmę. - Nie boję się, że przez to ucierpi moja kariera zawodowa. Urlop to świetna okazja, żeby zastanowić się, co chcę dalej robić. Zwłaszcza, że drugiej szansy na tyle czasu z synkiem mogę już nie mieć. Mąż jest zazdrosny i już zapowiedział, że przy drugim dziecku to on idzie na rodzicielski - mówi Marta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy także serwis: Uprawnienia rodzicielskie

Dzielenie się urlopem

Nowe rozwiązania pozwalają rodzicom dzielić się urlopem. - Zależało nam na zachowaniu maksymalnej elastyczności. Dzięki temu z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego mogą korzystać oboje rodziców. Wolno łączyć go nawet z pracą na połowę etatu - mówi minister Kosiniak-Kamysz.

Na rodzicielskim jest właśnie Robert Gawroński, tata 2-letniej Malwiny i 11-miesięcznego Michała. - Z córeczką na urlopie została moja żona, gdy urodził się Michał ja też chciałem się sprawdzić. Czas w domu z dziećmi mija błyskawicznie: karmienie, przewijanie, sprzątanie, gotowanie. Tak, jestem tatą na pełen etat - mówi z dumą. Koledzy z pracy początkowo nie dowierzali, że Robert decyduje się na rodzicielski. - Chyba nie wierzyli, że mogę sobie poradzić. Bo niby jak facet może się zaopiekować dwójką maluchów? Inni twierdzili, że to mało męskie siedzieć z dziećmi w domu. Ale co może być bardziej męskiego niż zaopiekowanie się swoimi dzieciakami? - pyta Robert.

Tomek Legutko, ojciec 10-miesięcznego Igora: - Nie mieliśmy w Gdańsku nikogo bliskiego, z kim moglibyśmy zostawić małego, a nie chcieliśmy go oddawać obcym opiekunom. Zdecydowaliśmy, że to ja zostanę z Igorem. Żona nie miała nic przeciwko, chociaż teraz trochę mi zazdrości, kiedy wraca z pracy, a ja opowiadam jej o pierwszych jego krokach. Największe obawy? Początkowo Tomek bał się, że Igor się rozchoruje. - Takie obawy towarzyszą chyba każdemu rodzicowi. Bo jak tu się wtedy dogadać z takim niekomunikatywnym brzdącem. Czy nie dostanie alergii na nową zupkę? Szczęśliwie to zuch chłopak, nie lubi robić tacie problemów - opowiada Tomek.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - Uprawnienia rodzicielskie

- Urlopy rodzicielskie zyskały wyjątkowo szerokie poparcie zarówno wśród Polaków, jak i w zwykle podzielonym parlamencie - przypomina minister Kosiniak-Kamysz. Za głosowało 409 posłów, czyli wszyscy obecni wówczas na sali. - To pokazuje, że można zbudować szeroką koalicję na rzecz zmian w polityce rodzinnej - dodaje minister Kosiniak-Kamysz.

Więcej informacji o urlopach rodzicielskich można znaleźć na uruchomionej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej stronie www.rodzicielski.gov.pl.

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA