REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Popularność urlopów rodzicielskich

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Popularność urlopów rodzicielskich rośnie. Do końca października 2013 r. z urlopów rodzicielskich skorzystało już 25 tysięcy rodziców. Wprowadzenie rocznych urlopów dla rodziców to rzecz, z której Minister Pracy i Polityki Społecznej dumny jest najbardziej.

Roczny urlop dla rodziców

- Jeśli miałbym wymienić tylko jedną, jedyną rzecz, z której po dwóch latach w ministerstwie jestem najbardziej dumny, byłyby to roczne urlopy dla rodziców - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej. Z dłuższego płatnego urlopu mogą korzystać wszyscy rodzice dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 roku. Składa się na niego: 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, 6 tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Pracodawca nie może odmówić rodzicowi urlopu ani go w tym czasie zwolnić.

REKLAMA

- Roczny urlop to super pomoc, duże wsparcie. Gdyby nie to, musiałabym wziąć wychowawczy - mówi Agnieszka Niewiadomska, mama Wojtusia, który 1 lutego skończy roczek. - Dlaczego się zdecydowałam? Urlop dał mi poczucie komfortu. Obserwuję, jak młody rośnie, stawia pierwsze kroki. Nie dowiaduję się o tym od opiekunki, tylko widzę na własne oczy - tłumaczy.

Zobacz również: Stosowanie i obliczanie terminów przy udzielaniu urlopów związanych z rodzicielstwem

Zasiłek macierzyński

Rodzic, który zdecyduje się na półroczy urlop, dostaje zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc. swojego wynagrodzenia. Jeżeli z czasem zdecyduje się go przedłużyć o kolejne pół roku, wtedy zasiłek wyniesie 60 proc. pensji. Z kolei rodzic, który od razy skorzysta z rocznego urlopu, dostanie przez cały rok 80 proc. wynagrodzenia. Z dłuższych urlopów mogą korzystać nie tylko osoby zatrudnione na etatach, ale wszyscy opłacający składki na ubezpieczenie chorobowe. To np. osoby pracujące na umowach zleceniach czy prowadzące własną działalność.

Własna firma i urlop rodzicielski

Z rodzicielskiego korzysta Marta Gołek, która prowadzi własną firmę. - Nie boję się, że przez to ucierpi moja kariera zawodowa. Urlop to świetna okazja, żeby zastanowić się, co chcę dalej robić. Zwłaszcza, że drugiej szansy na tyle czasu z synkiem mogę już nie mieć. Mąż jest zazdrosny i już zapowiedział, że przy drugim dziecku to on idzie na rodzicielski - mówi Marta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy także serwis: Uprawnienia rodzicielskie

Dzielenie się urlopem

REKLAMA

Nowe rozwiązania pozwalają rodzicom dzielić się urlopem. - Zależało nam na zachowaniu maksymalnej elastyczności. Dzięki temu z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego mogą korzystać oboje rodziców. Wolno łączyć go nawet z pracą na połowę etatu - mówi minister Kosiniak-Kamysz.

Na rodzicielskim jest właśnie Robert Gawroński, tata 2-letniej Malwiny i 11-miesięcznego Michała. - Z córeczką na urlopie została moja żona, gdy urodził się Michał ja też chciałem się sprawdzić. Czas w domu z dziećmi mija błyskawicznie: karmienie, przewijanie, sprzątanie, gotowanie. Tak, jestem tatą na pełen etat - mówi z dumą. Koledzy z pracy początkowo nie dowierzali, że Robert decyduje się na rodzicielski. - Chyba nie wierzyli, że mogę sobie poradzić. Bo niby jak facet może się zaopiekować dwójką maluchów? Inni twierdzili, że to mało męskie siedzieć z dziećmi w domu. Ale co może być bardziej męskiego niż zaopiekowanie się swoimi dzieciakami? - pyta Robert.

Tomek Legutko, ojciec 10-miesięcznego Igora: - Nie mieliśmy w Gdańsku nikogo bliskiego, z kim moglibyśmy zostawić małego, a nie chcieliśmy go oddawać obcym opiekunom. Zdecydowaliśmy, że to ja zostanę z Igorem. Żona nie miała nic przeciwko, chociaż teraz trochę mi zazdrości, kiedy wraca z pracy, a ja opowiadam jej o pierwszych jego krokach. Największe obawy? Początkowo Tomek bał się, że Igor się rozchoruje. - Takie obawy towarzyszą chyba każdemu rodzicowi. Bo jak tu się wtedy dogadać z takim niekomunikatywnym brzdącem. Czy nie dostanie alergii na nową zupkę? Szczęśliwie to zuch chłopak, nie lubi robić tacie problemów - opowiada Tomek.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - Uprawnienia rodzicielskie

- Urlopy rodzicielskie zyskały wyjątkowo szerokie poparcie zarówno wśród Polaków, jak i w zwykle podzielonym parlamencie - przypomina minister Kosiniak-Kamysz. Za głosowało 409 posłów, czyli wszyscy obecni wówczas na sali. - To pokazuje, że można zbudować szeroką koalicję na rzecz zmian w polityce rodzinnej - dodaje minister Kosiniak-Kamysz.

Więcej informacji o urlopach rodzicielskich można znaleźć na uruchomionej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej stronie www.rodzicielski.gov.pl.

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA