REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Komu przysługuje prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy?

Renta to okresowe lub dożywotnie świadczenie pieniężne, zapewniające osobie uprawnionej środki utrzyma­nia w określonych sytuacjach życiowych. Komu przysługuje i jakie warunki należy spełnić w celu nabycia renty?

Rehabilitacja zawodowa pracowników niepełnosprawnych - definicja

Pracodawca zatrudniający osoby niepełnospraw­ne ma obowiązek ułatwiania im rehabilitacji. Rehabilitacja zawodowa ma na celu pomoc oso­bie niepełnosprawnej w uzyskaniu i utrzymaniu odpowiedniego zatrudnienia i awansu zawodowego przez umożliwienie jej korzystania z poradnictwa zawodowego, szkolenia zawodowego i pośredni­ctwa pracy.

Czym jest urlop szkoleniowy?

Pracodawca udziela urlopu szkoleniowego w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Uprawnienia do urlopu szkoleniowego odrębnie (korzystniej) mogą kształtować pragmatyki służ­bowe.

Co powinno znaleźć się w regulaminie ZFŚS?

Pracodawcy zobowiązani do tworzenia zakłado­wego funduszu świadczeń socjalnych (bądź two­rzący go mimo braku obowiązku) powinni opraco­wać i wprowadzić regulamin ZFŚS.Jakie regulacje powinien zawierać regulamin ZFŚS?

REKLAMA

Regulamin wynagradzania - obowiązki pracodawcy

Regulamin wynagradzania określa warunki i zasa­dy wypłaty wynagrodzenia za pracę, ponadto może określać inne świadczenia związane z pracą oraz zasady ich przyznawania. Regulamin tworzy pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników nieobjętych zakładowym układem zbiorowym pracy ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy.

Czym jest urlop rodzicielski?

Z urlopu rodzicielskiego może korzystać matka, a także ojciec dziecka. Rodzicie mogą korzystać z tego urlopu jednocześnie lub mogą się tym urlo­pem dzielić.

Kiedy pracodawca ma obowiązek tworzenia regulaminu pracy?

Regulamin jest podstawowym aktem wewnętrz­nym w zakładzie pracy określającym prawa i obo­wiązki stron stosunku pracy związane z organi­zacją i porządkiem w procesie pracy. Pracodawca powinien ustalić w nim m.in. organizację pracy, warunki przebywania na tere­nie zakładu pracy w czasie pracy i po jej zakoń­czeniu, wyposażenie pracowników w narzędzia i materiały. Kiedy pracodawca musi wprowadzić regulamin pracy?

Czym jest urlop ojcowski?

Pracownik przebywający na urlopie ojcowskim podlega takiej samej ochronie przed zwolnieniem z pracy jak matka dziecka na urlopie macierzyń­skim. Pracodawca nie może wręczyć mu wypo­wiedzenia ani inaczej rozwiązać z nim stosunku pracy, chyba że natychmiastowo z winy pracowni­ka albo za wypowiedzeniem w związku z ogłosze­niem upadłości bądź likwidacji firmy.

REKLAMA

Rada pracownicza a rada pracowników

Rada pracownicza to organ samorządu pracowników przedsiębiorstwa państwowego, przedsiębiorstwa mieszanego i pań­stwowych instytucji filmowych. Natomiast rada pracowników to organ samorządu pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwach innych niż państwowe.

Członek rady nadzorczej a składki ZUS

Rada nadzorcza jako organ spółki prawa handlowe­go może wykonywać uprawnienia z zakresu prawa pracy w stosunku do członków zarządów spółek. Może m.in. powoływać lub odwoływać członków takiego zarządu. Czy członek rady nadzorczej podlega ubezpieczeniom społecznym?

Urlop na żądanie - definicja

Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia tego urlopu. Należy go udzielać na dni pracy, a nie na godziny.

Rachunek za podróż służbową

Do rozliczenia kosztów podróży pracownik załącza dokumenty (rachunki) potwierdzające poszczegól­ne wydatki; nie dotyczy to diet oraz wydatków obję­tych ryczałtami.

Program rabatowy dla pracowników - składki, podatek

Program rabatowy jest to świadczenie przyznawane pracownikom, polegają­ce na obniżeniu ceny na towar lub usługi pracodaw­cy. Jednym z jego celów jest motywacja do pracy. Jak wygląda kwestia rabatu w podatkach dochodowych oraz w ubezpieczeniach?

Jak udzielać zasiłku opiekuńczego po zmianie przepisów w 2015 r.

Zmiana definicji członka rodziny w ustawie zasiłkowej spowodowała, że do zasiłku opiekuńczego uprawnionych jest więcej osób. Od 14 sierpnia 2015 r. za członka rodziny uważa się także ojczyma, macochę oraz rodzica dziecka ubezpieczonego, z którym ubezpieczony nie pozostaje w formalnym związku, ale prowadzą wspólne gospodarstwo domowe.

Przepis ustawy dot. stałego zasiłku dla niepełnosprawnego niezgodny z konstytucją - orzeczenie TK

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z konstytucją przepis ustawy o pomocy społecznej określający moment, od którego osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności, uzyskuje prawo do stałego zasiłku z pomocy społecznej. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jest ostateczne.

Kiedy rozpocznie działalność Rada Dialogu Społecznego?

Trwają ostatnie ustalenia, kiedy rozpoczną się prace Rady Dialogu Społecznego (RDS), która zrzesza przedstawicieli rządu, pracodawców i pracowników. RDS ma zająć się zmianami w Kodeksie pracy, ustawą o związkach zawodowych oraz ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego weszła w życie 11 września br. i zastąpiła Komisję Trójstronną ds. Społeczno-Gospodarczych.

Czym jest umowa o pracę?

Umowę o pracę zawiera się na piśmie. Brak określenia stron umowy o pracę oraz rodzaju pracy powoduje nie­ważność umowy o pracę.

Urlop bezpłatny - definicja

Zasadą jest, że pracownikowi korzystającemu z urlo­pu bezpłatnego nie przysługuje wynagrodzenie. Pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy.

Łatwiejszy dostęp do zawodu pielęgniarki

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, która ma m. in. zaradzić niedoborom zatrudnienia w tych zawodach. Prawo do wykonywania zawodu, dostęp cudzoziemców do tych zawodów, przerwy w wykonywaniu zawodu to główne założenia ustawy.

Przywrócenie terminu w prawie pracy

Przywrócenie terminu to instytucja procesowa, która polega na dopuszcze­niu możliwości wykonania czynności procesowej po upływie terminu wyznaczonego do jej wykona­nia. Przywrócenie terminu w prawie pracy jest dopuszczalne w konkretnych sytuacjach.

Umowa o pracę nakładczą - definicja

Przy zawarciu umowy o pracę nakładczą nie powstaje stosunek pracy. Osobom zatrudnionym na tej podstawie przysługują uprawnienia podob­ne do pracowniczych.

Kiedy pracownik może zostać przywrócony do pracy?

Przywrócony do pracy może zostać zarówno pra­cownik, któremu pracodawca niezgodnie z przepi­sami wypowiedział umowę o pracę, jak i pracow­nik, który został zwolniony z pracy dyscyplinarnie. Jednak prawo do przywrócenia do pracy zależy od rodzaju umowy o pracę. Nie każda bowiem wadli­wie rozwiązana umowa o pracę uprawnia pracow­nika do przywrócenia do pracy.

Umorzenie - wynagrodzenia, podatki, składki

Umorzenie to rezygnacja z dalszego postępowania sądo­wego w określonej sprawie. Umorzenie przez pracodawcę pracowniko­wi w całości lub w części np. odszkodowania za szkodę wyrządzoną pracodawcy powoduje powstanie po stronie pracownika przychodu z tytułu umorzenia, który należy opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Przychód ze stosunku pracy

Przychodami ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pienięż­na świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, na przykład wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbo­we, różnego rodzaju dodatki, nagrody. W art. 12 ust. 1 updof wskazano, co uważa się za przychody ze stosunku pracy,

Przestój w pracy a wynagrodzenie

Przestój w pracy polega na przerwie w pracy, w produkcji itp., wynikającą np. z powodu awarii maszyn lub złej organizacji pracy. Wynagrodzenie pracownika za przestój zależy od tego, po czyjej stronie będą leżały przyczyny prze­rwy w wykonywaniu pracy.

Przeniesienie służbowe pracownika w różnych grupach zawodowych

Przeniesienie służbowe może polegać na zmia­nie miejsca pracy lub warunków pracy i płacy. Pracodawca, przenosząc pracownika na inne miejsce pracy lub stanowisko pracy, powinien mu zmienić warunki pracy i płacy. W przypadku szczególnych grup pracowników może nastąpić przeniesienie służbowe na innych zasadach. Dotyczy to pracowników sfery budże­towej i samorządowej.

Ulgi dla przedsiębiorcy rozpoczynającego działalność

Przedsiębiorca rozpoczynający prowadzenie dzia­łalności gospodarczej może skorzystać z preferen­cyjnej możliwości opłacania składek w wysokości 30% minimalnego wynagrodzenia. Prawo do obni­żonych składek przysługuje przez pierwsze 24 mie­siące prowadzenia działalności.

Układ zbiorowy pracy - definicja

Układ zbiorowy pracy jest aktem prawa wewnątrz­zakładowego rozszerzającym najczęściej upraw­nienia pracowników wynikające ze stosunku pracy w porównaniu z ogólnie obowiązującymi przepisa­mi prawa pracy. Każdy układ zbiorowy, aby mógł wejść w życie, musi zostać zarejestrowany.

Przejęcie zakładu pracy - obowiązki pracodawcy

Przejęcie zakładu pracy polega na wstąpieniu przez nowego pracodawcę w prawa i obowiązki poprzedniego pracodawcy. W związku z przejęciem zakładu pracy, na pracodawcy spoczywa szereg obowiązków.

Udowodnienie szkody w prawie pracy

Pracodawca musi wykazać wystąpienie oraz wyso­kość szkody wyrządzonej przez pracownika, jeżeli będzie dochodził od niego odszkodowania z tego tytułu. W pierwszej kolejności należy zaproponować pracownikowi zawarcie ugody dotyczącej napra­wienia wyrządzonej przez niego szkody.

Ubezpieczenia społeczne - definicje, składki

Ubezpieczenia społeczne to system świadczeń pieniężnych i rzeczowych przysługujących pracownikom i ich rodzinom w razie choroby, niezdolności do pracy, staro­ści, śmierci, macierzyństwa.

Przedawnienie w prawie pracy i ubezpieczeniach

Terminy przedawnienia określone w Kodeksie pracy mają charakter bezwzględnie obowiązujący i nie mogą być ani skracane, ani przedłużane postano­wieniami stron stosunku pracy. Jak wygląda kwestia przedawnienia należności w ubezpieczeniach społecznych?

Trzynastka, czyli dodatkowa pensja

Dodatkowe wynagrodzenie roczne, tzw. trzynastka, przysługuje pracownikom zatrudnionym w jednost­kach sfery budżetowej. Pracodawcy prywatni mogą podjąć dobrowolną decyzję o wypłacie tej gratyfi­kacji swoim pracownikom. Jest to rodzaj nagrody za przepracowanie, co do zasady, pełnego roku kalendarzowego.

Termin - obowiązki kadrowego

Niektóre prawa i obowiązki pracownicze powinny być zrealizowane w ściśle określonym terminie. Jakim?

Co powinien zawierać protokół powypadkowy?

Zespół powypadkowy sporządza protokół powy­padkowy nie później niż w ciągu 14 dni od daty zgłoszenia wypadku i przekazuje niezwłocznie do zatwierdzenia pracodawcy. W razie niedo­trzymania tego terminu zespół ma obowiązek podania w protokole przyczyn opóźnienia. Jakie informacje powinien zawierać protokół powypadkowy?

Telepraca - definicja

Umowę o telepracę można zawrzeć od razu przy zatrudnieniu lub w jego trakcie. Elementy umowy o pracę są w tym przypadku takie same jak dla każdej umowy o pracę, jednak z jednym wyjątkiem. Umowa o pracę pracownika przyjmowanego do pracy jako telepracownika musi zawierać dodat­kowo uzgodnione między stronami umowy warunki wykonywania pracy w tej formie.

Premia a podatek

Premia regulaminowa jest składnikiem wyna­grodzenia za pracę. Dodatkowe świadczenia dla pracowników i osób zatrudnionych na innej podstawie, np. zlecenio­biorców, przyznawane najczęściej w postaci pie­niężnej, co do zasady, podlegają opodatkowaniu w pełnej przyznanej wysokości.

Telefon służbowy - wynagrodzenie, podatki

Pracodawca może zapewnić pracownikowi telefon służbowy. W sytuacji wykorzystania telefonu służbowego na potrzeby prywatne pracownik otrzyma nieodpłatne świadczenie.

Tajemnica służbowa w prawie pracy i wynagrodzeniach

Przez tajemnicę służbową należy rozumieć infor­macje pozyskane przez pracowników podczas pełnienia czynności służbowych. Czym grozi ujawnienie przez pracownika tajemnicy służbowej?

Czym jest tajemnica przedsiębiorstwa?

Tajemnica to wiadomość, której poznanie lub ujawnienie jest zakazane przez przepisy. Czym jest tajemnica przedsiębiorstwa?

Pracodawca i pracownik - definicja

Pracodawcą jest osoba lub instytucja zatrudniająca osoby w ramach stosunku pracy. Natomiast pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie stosunku pracy. Kim jest pracownik w ubezpieczeniach społecznych?

Odwołanie z funkcji a wypowiedzenie umowy o pracę z członkiem zarządu

Członek zarządu spółki kapitałowej może być w każdym czasie odwołany. Powyższa czynność nie pozbawia go jednakże automatycznie utraty statusu pracownika, jeżeli był zatrudniony w ramach stosunku pracy. Niniejsze opracowanie ukazuje relacje pomiędzy odwołaniem z funkcji a wypowiedzeniem stosunku pracy, realizowanym w stosunku do członka zarządu.

Procedura rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron

Porozumienie stron jest najczęściej i najchętniej stosowaną metodą zakończenia stosunku pracy. Porozumienie stron jest jednym z kilku możliwości rozwiązania umowy o pracy przewidzianych przepisami ustawy – Kodeks pracy. Obie strony stosunku pracy, pracownik i pracodawca mogą skorzystać z tego trybu rozwiązania umowy o pracę.

Praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze - definicja

Prace o szczególnym charakterze to prace wyma­gające od pracowników szczególnej odpowiedzial­ności oraz szczególnej sprawności psychofizycz­nej, których możliwość należytego wykonywania w sposób niezagrażający bezpieczeństwu publicz­nemu, w tym zdrowiu lub życiu innych osób, zmniej­sza się przed osiągnięciem wieku emerytalnego na skutek pogorszenia sprawności psychofizycznej, związanego z procesem starzenia się.

Praca nakładcza a wynagrodzenie

Praca nakładcza to wytwarzanie przez wykonawcę wyrobów na zle­cenie i rachunek nakładcy z powierzonych przez nakładcę surowców. Minimalna miesięczna ilość pracy, której wykonanie należy do obowiązków wykonawcy, powinna być tak ustalona, aby jej wykonanie zapewniało uzy­skanie co najmniej 50% najniższego wynagrodze­nia.

Postępowanie o roszczenia ze stosunku pracy

Postępowanie o roszczenia ze stosunku pracy jest prowadzone przed sądem pracy. W spra­wach pracowniczych można występować do sądu pracy w przypadkach wskazanych przez przepisy Kodeksu pracy.

Posiłki, napoje profilaktyczne i regeneracyjne wydawane pracownikom

Pracodawca ma obowiązek zapewnić nieodpłatne posiłki i napoje pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. Pracownikom nie przysługuje ekwiwalent pieniężny za te posiłki i napoje.

Podstawa wymiaru zasiłków i składek na ubezpieczenie społeczne

Kwota podstawy wymiaru składek jest ustala­na zgodnie z art. 18-21 ustawy systemowej dla poszczególnych grup ubezpieczonych. Podstawę wymiaru składek np. dla pracowników, zlecenio­biorców, osób wykonujących pracę nakładczą sta­nowi przychód. Natomiast podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne mie­sięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 mie­sięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy.

Co przysługuje pracownikowi z tytułu podróży służbowej?

Pracownikowi, z tytułu podróży krajowej oraz podróży zagranicznej, odbywanej w terminie i miejscu określonych przez pracodawcę, przysłu­gują diety oraz zwrot kosztów: przejazdów, dojaz­dów środkami komunikacji miejscowej, noclegów, innych niezbędnych udokumentowanych wydat­ków (określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb). W czasie podróży krajowej dieta jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia.

Nowe wzory wniosków o refundację składek na ubezpieczenia społeczne 2015/2016

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych poinformował, że od 1 października 2015 r. obowiązuje nowy wzór wniosków o refundację na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych. Ponadto zmieniono termin złożenia wniosku Wn-U-A przez niepełnosprawnych rolników lub rolników zobowiązanych do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika.

REKLAMA