REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zatrzymać najlepszych pracowników

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jak zatrzymać najlepszych pracowników/ Fot. Fotolia
Jak zatrzymać najlepszych pracowników/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Każda firma musi prędzej czy później zmierzyć się z rzeczywistością, w której wartościowy pracownik decyduje się na zakończenie współpracy. Co uczynić, by takie sytuacje zdarzały się jak najrzadziej? Jak zatrzymać najlepszych pracowników w firmie?

Wolny rynek, prócz swoich niezaprzeczalnych atutów, to także możliwość swobodnego przepływu pracowników z jednego przedsiębiorstwa do drugiego. W naszym kraju jest to szczególnie częste, czego dowodem fakt, iż według najnowszych badań agencji Randstad, Polacy zmieniają pracę najczęściej w Europie.

REKLAMA

Autopromocja

Każda firma musi prędzej czy później zmierzyć się z rzeczywistością, w której wartościowy pracownik decyduje się na zakończenie współpracy. Co uczynić, by takie sytuacje zdarzały się jak najrzadziej?   

Jednym z głównych powodów odejścia z pracy jest poczucie braku perspektyw rozwoju. Dlatego też warto zadbać o stworzenie ścieżek zawodowego awansu, które powinny motywować pracowników do wytężonej pracy. Świadomość, iż za dobrą pracę może czekać nagroda w postaci intratniejszej funkcji w pracy, pobudza i sprawia, że wykonuje on swoje czynności efektywniej. Dobrym pomysłem jest również zainwestowanie w szkolenia zawodowe, dzięki którym dobry pracownik zdobędzie nowe kompetencje, jego możliwości zostaną lepiej wykorzystane, a jednocześnie damy mu poczucie, iż w naszym przedsiębiorstwie dbamy o doskonalenie jego warsztatu kompetencji.      

Polecamy produkt: Personel i Zarządzanie

Jednakże często dobry pracownik, ze względu na swoje umiejętności i cechy osobowościowe, jest zbyt obciążony pracą, co powoduje, iż zdarza mu się być notorycznie zmęczonym, a co za tym idzie pojawiają się u niego symptomy wypalenia zawodowego. W tym przypadku należy porozmawiać z nim o tym, wysłuchać jego racji i uelastycznić swoje podejście – jeśli ma taką potrzebę, to zmniejszyć jego zakres odpowiedzialności i dać mu chwilę oddechu w pracy. Niekoniecznie może spowodować to, iż będzie działało to na niekorzyść przedsiębiorstwa. Mniejsze obciążenie spowoduje, że będzie bardziej wypoczęty i lepiej skoncentrowany na swoich zadaniach, które może wykonywać jeszcze lepiej niż dotychczas.                                                                                

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na efektywność pracy wpływa również atmosfera, która na co dzień panuje w firmie. Dlatego też nie wolno zapominać o ludzkim, uczciwym podejściu do pracowników, a także dbaniu o odpowiednią komunikację między zarządem, a pozostałymi pracownikami. Nie zapomnij także o organizowaniu wyjść integracyjnej, darmowej kawie i herbacie czy kupnie od czasu do czasu czegoś słodkiego i nagradzanie w ten sposób za drobne sukcesy. Warto zastanowić się nad kupnem tablicy korkowej, na której pracownicy mieliby przyczepiać pozytywne, optymistyczne cytaty oraz zdjęcia z wyjść integracyjnych. Powinno mieć to niebagatelny wpływ na nastrój panujący między pracownikami.        

Zobacz serwis: Urlopy             

REKLAMA

Istotne jest również indywidualne podejście do pracownika, tak by miał świadomość, iż nie jest dla ciebie tylko anonimowym trybikiem w machinie firmy. Rozmowy, pochwały i zwrócenie uwagi na jego osiągnięcia, uskrzydlą go, czego skutkiem będzie wydajniejsza praca, a także wzrost sympatii do twojej osoby.

Przy tych wszystkich radach warto jeszcze zastanowić się nad samą polityką wynagrodzeń. System stworzony w ten sposób, by honorować tych najlepszych pracowników, może wywoływać kontrowersje. Przeciwnicy argumentują, że nie wszystkie wartościowe dla firmy osoby mogą być odpowiednio docenione. Dlatego jasny, klarowny system premiowy to wyzwanie, które należy dobrze rozważyć – biorąc pod uwagę wszelkie czynniki ludzkie. Skoncentruj swoją uwagę nie tylko na kompetencjach i realnym wpływie na sukcesie finansowym przedsiębiorstwa, ale i stażu pracy, doświadczeniu, dobrym przykładzie dla pozostałych oraz lojalności. Dodatkiem do tego może być stworzenie konkretnych celów do wykonania w danym okresie – ich realizacja mogłaby się wiązać z nagrodą finansową.

Autor: http://ksservice.pl/blog

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Rynek pracy, jaki znaliśmy, właśnie przestaje istnieć. Dzieje się to na naszych oczach i tak naprawdę tempo zmian jest znacznie szybsze, niż przypuszczali eksperci. Choć brzmi to aż nadto dramatycznie, to jednak nie można zaprzeczyć, że wielu pracowników zmaga się aktualnie z poważnymi problemami zawodowymi, a pracodawcy dwoją się i troją, aby stworzyć nowe systemy zarządzania w rzeczywistości AI. Niektóre zawody już przestają istnieć lub przechodzą intensywne zmiany, u podstaw których znajdziemy wdrożenie czata GPT do codziennych obowiązków. Dla niektórych osób jedynym rozwiązaniem okazała się zmiana pracy, dla innych w grę wchodzi tylko zmiana branży. Przebranżowienie to współczesny odpowiednik ucieczki z tonącego statku - tylko w tym wypadku pracownik sam buduje swoją szalupę ratunkową. Zatem jak aktualnie wygląda temat zmiany branży? Jakie są powody? W którą stronę iść i gdzie szukać nowych zawodowych wyzwań?

REKLAMA

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

Do kiedy jest nabór firm i instytucji do pilotażu skróconego tygodnia pracy?

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. Do kiedy trwa nabór firm i instytucji do projektu?

REKLAMA