REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jak zatrzymać najlepszych pracowników/ Fot. Fotolia
Jak zatrzymać najlepszych pracowników/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Każda firma musi prędzej czy później zmierzyć się z rzeczywistością, w której wartościowy pracownik decyduje się na zakończenie współpracy. Co uczynić, by takie sytuacje zdarzały się jak najrzadziej? Jak zatrzymać najlepszych pracowników w firmie?

Wolny rynek, prócz swoich niezaprzeczalnych atutów, to także możliwość swobodnego przepływu pracowników z jednego przedsiębiorstwa do drugiego. W naszym kraju jest to szczególnie częste, czego dowodem fakt, iż według najnowszych badań agencji Randstad, Polacy zmieniają pracę najczęściej w Europie.

REKLAMA

Autopromocja

Każda firma musi prędzej czy później zmierzyć się z rzeczywistością, w której wartościowy pracownik decyduje się na zakończenie współpracy. Co uczynić, by takie sytuacje zdarzały się jak najrzadziej?   

Jednym z głównych powodów odejścia z pracy jest poczucie braku perspektyw rozwoju. Dlatego też warto zadbać o stworzenie ścieżek zawodowego awansu, które powinny motywować pracowników do wytężonej pracy. Świadomość, iż za dobrą pracę może czekać nagroda w postaci intratniejszej funkcji w pracy, pobudza i sprawia, że wykonuje on swoje czynności efektywniej. Dobrym pomysłem jest również zainwestowanie w szkolenia zawodowe, dzięki którym dobry pracownik zdobędzie nowe kompetencje, jego możliwości zostaną lepiej wykorzystane, a jednocześnie damy mu poczucie, iż w naszym przedsiębiorstwie dbamy o doskonalenie jego warsztatu kompetencji.      

Polecamy produkt: Personel i Zarządzanie

Jednakże często dobry pracownik, ze względu na swoje umiejętności i cechy osobowościowe, jest zbyt obciążony pracą, co powoduje, iż zdarza mu się być notorycznie zmęczonym, a co za tym idzie pojawiają się u niego symptomy wypalenia zawodowego. W tym przypadku należy porozmawiać z nim o tym, wysłuchać jego racji i uelastycznić swoje podejście – jeśli ma taką potrzebę, to zmniejszyć jego zakres odpowiedzialności i dać mu chwilę oddechu w pracy. Niekoniecznie może spowodować to, iż będzie działało to na niekorzyść przedsiębiorstwa. Mniejsze obciążenie spowoduje, że będzie bardziej wypoczęty i lepiej skoncentrowany na swoich zadaniach, które może wykonywać jeszcze lepiej niż dotychczas.                                                                                

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na efektywność pracy wpływa również atmosfera, która na co dzień panuje w firmie. Dlatego też nie wolno zapominać o ludzkim, uczciwym podejściu do pracowników, a także dbaniu o odpowiednią komunikację między zarządem, a pozostałymi pracownikami. Nie zapomnij także o organizowaniu wyjść integracyjnej, darmowej kawie i herbacie czy kupnie od czasu do czasu czegoś słodkiego i nagradzanie w ten sposób za drobne sukcesy. Warto zastanowić się nad kupnem tablicy korkowej, na której pracownicy mieliby przyczepiać pozytywne, optymistyczne cytaty oraz zdjęcia z wyjść integracyjnych. Powinno mieć to niebagatelny wpływ na nastrój panujący między pracownikami.        

Zobacz serwis: Urlopy             

Istotne jest również indywidualne podejście do pracownika, tak by miał świadomość, iż nie jest dla ciebie tylko anonimowym trybikiem w machinie firmy. Rozmowy, pochwały i zwrócenie uwagi na jego osiągnięcia, uskrzydlą go, czego skutkiem będzie wydajniejsza praca, a także wzrost sympatii do twojej osoby.

Przy tych wszystkich radach warto jeszcze zastanowić się nad samą polityką wynagrodzeń. System stworzony w ten sposób, by honorować tych najlepszych pracowników, może wywoływać kontrowersje. Przeciwnicy argumentują, że nie wszystkie wartościowe dla firmy osoby mogą być odpowiednio docenione. Dlatego jasny, klarowny system premiowy to wyzwanie, które należy dobrze rozważyć – biorąc pod uwagę wszelkie czynniki ludzkie. Skoncentruj swoją uwagę nie tylko na kompetencjach i realnym wpływie na sukcesie finansowym przedsiębiorstwa, ale i stażu pracy, doświadczeniu, dobrym przykładzie dla pozostałych oraz lojalności. Dodatkiem do tego może być stworzenie konkretnych celów do wykonania w danym okresie – ich realizacja mogłaby się wiązać z nagrodą finansową.

Autor: http://ksservice.pl/blog

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

Umowy cywilnoprawne 2025: oskładkowanie umów [Fakty i mity]

Oskładkowania umów cywilnoprawnych w 2025 roku nie będzie. Przesunięto je co najmniej o rok. Pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Poniższy artykuł zawiera 11 faktów i mitów dotyczących ozusowania umów. Sprawdź, co jest prawdą, co półprawdą, a co informacją zupełnie nieprawdziwą.

Pracownicy odchodzą z pracy ze względu na pracę zmianową. Ogromny problem firm produkcyjnych

Nadmierna rotacja pracowników to ogromny problem firm produkcyjnych w Polsce. Pracownicy odchodzą z pracy m.in. ze względu na pracę zmianową. Z jakimi problemami borykają się pracodawcy w branży produkcyjnej? Jak mogą je rozwiązać?

REKLAMA

31 stycznia 2025 r. to ostateczny termin na zgłoszenie do Małego ZUS Plus

31 stycznia upływa ostateczny termin na zgłoszenie do Małego ZUS Plus. Przedsiębiorca, który nie dokona zgłoszenia do tego dnia, będzie mógł skorzystać z ulgi dopiero w przyszłym roku.

Dni wolne w lutym 2025 r.

Luty to najkrótszy miesiąc roku. W 2025 roku ma 28 dni. Jakie dni wolne występują w lutym i ile jest godzin pracy? Oto kalendarz lutego 2025 roku wraz z najważniejszymi dniami w tym miesiącu.

REKLAMA