REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Delegowanie pracowników od 2016 roku

 Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.
Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.
Robert Wechman
Robert Wechman
Delegowanie pracowników od 2016 roku/fot. Fotolia
Delegowanie pracowników od 2016 roku/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od połowy 2016 roku pracownicy delegowani są na nowych zasadach. 18 czerwca br. weszła w życie ustawa z dnia 10 czerwca 2016 roku o delegowaniu pracowników w ramach świadczonych usług, wdrażająca unijną dyrektywę. Ustawa dotyczy w szczególności pracodawców wysyłających pracowników do pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, których siedziba znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.

Obowiązki pracodawcy i możliwe kary

Pracodawca, który ma siedzibę na terenie państwa członkowskiego, delegując pracownika do pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ma obowiązek zapewnić mu warunki nie mniej korzystne niż wynikające z przepisów Kodeksu pracy oraz innych przepisów regulujących prawa i obowiązki pracowników. Wspomniane warunki dotyczą między innymi:

Autopromocja
  1. norm i wymiaru czasu pracy,
  2. urlopu wypoczynkowego,
  3. wysokości wynagrodzenia,
  4. przepisów BHP.

Ponadto, pracodawca ma obowiązek wyznaczyć osobę, przebywającą w okresie delegowania na terytorium RP, która będzie upoważniona do pośredniczenia w kontaktach z Państwową Inspekcją Pracy oraz do przesyłania i otrzymywania dokumentów lub zawiadomień. Najpóźniej w dniu rozpoczęcia świadczenia usługi pracodawca ten jest zobowiązany do złożenia Państwowej Inspekcji Pracy oświadczenia, które będzie zawierało informacje niezbędne do przeprowadzenia kontroli.

Jeżeli jednak pracodawca nie będzie wykonywać powyższych obowiązków grozi mu grzywna w wysokości od 1.000 zł do 30.­000 zł.

Można zatem zauważyć, że ustawodawca ważną rolę w opisywanym procesie przewidział dla Państwowej Inspekcji Pracy, nakładając na nią wspomniany obowiązek przyjmowania oświadczeń oraz utrzymywania odpowiednich kontaktów i zobowiązując ją między innymi do udzielania pracodawcom informacji na temat zatrudnienia oraz współpracy z organami innych państw członkowskich.

Polecamy produkt: Podróże służbowe – praktyczne rozliczenia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podmioty wyłączone ze stosowania przepisów ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczonych usług

Warto wskazać, że powyższa ustawa nie dotyczy świadczenia usług we wszystkich branżach. Dlatego też, nie każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do stosowania powyższych przepisów.  Wyłączeniu podlegają przedsiębiorstwa marynarki handlowej w odniesieniu do załóg morskich statków oraz transport międzynarodowy za wyjątkiem przewozów kabotażowych.

Podsumowując, należy zwrócić uwagę, że co do zasady każdy pracodawca mający siedzibę na terenie państwa członkowskiego, który chce delegować pracownika do pracy na terytorium RP, musi znać regulacje obowiązujące na terytorium RP. W przeciwnym razie, w przypadku niewypełnienia obowiązków wynikających z ustawy o delegowaniu pracowników, prawodawca narażony jest na poważne konsekwencje finansowe.

Zobacz serwis: Urlopy

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyrok SN: Zmarły nie skorzystał z emerytury. Trzy lata. Wdowa ma gwarantowaną wypłatę z emerytury

Wdowa otrzyma świadczenie będące udziałem w kapitale wypracowanym przez zmarłego emeryta. Uzasadnieniem gwarantowanej wypłaty jest nieskorzystanie przez emeryta ze swojego kapitału.

Zostań urzędnikiem służby cywilnej. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r. Niższa opłata i nowe kursy

Do 31 maja 2024 r. można zgłaszać się do postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej. Wysokość opłaty została obniżona. Dodano też nowe kursy w Systemie e-learningowym służby cywilnej.

Premier D. Tusk: W 2025 r. pensja minimalna około 4515 zł (brutto). 3407,35 zł (netto). Koniec wysokich podwyżek pensji, emerytur, zasiłków?

I koniec ten wymusza po prostu spadająca inflacja. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do corocznych podwyżek pensji, zasiłków, emerytur. Chyba musimy sobie przypomnieć, że 12% podwyżki pensji hurtem dla wszystkich "rok w rok", nie jest normalne w zrównoważonej gospodarce.

Wiek emerytalny do zmiany czy zrównania: emerytura z ZUS dla kobiet dopiero po ukończeniu 65 roku życia, a dla mężczyzn

Wiek emerytalny kobiet jest do zmiany - to prawie przesądzone. Argumenty są dużej wagi: dyskryminacja - bo mężczyzn dotyczy wiek emerytalny pięć lat wyższy i ekonomiczne - kobiety z tego powodu dostają dużo niższe emerytury. Bardziej dyskusyjna jest kwestia czy ogólnie wiek emerytalny powinien być podwyższony.

REKLAMA

Gdzie in vitro refundowane? W jakich miastach jest dofinansowanie do in vitro? [wykaz placówek]

Wreszcie! Wiele par na to czekało - wiadomo już gdzie in vitro jest refundowane. Jest szczegółowy wykaz miast i placówek. Tych miejsc jest łącznie 58! Najwięcej placówek jest w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i w Katowicach. Łączna suma przyznanych kwot na 2024 rok wynosi 359,135,885.00 zł. W latach 2024-2028” łącznie ma zostać przeznaczone 2,5 mld zł. 

Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Czy jest zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Komu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Kiedy przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Jak uzyskać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem? W praktyce powstaje wiele wątpliwości jakie dane pracowników i do jakich celów może wykorzystywać pracodawca. Okazuje się, że przepisy nie są restrykcyjne, ale najważniejsza jest dobrowolna zgoda pracownika.

Wypłata świadczenia urlopowego w 2024 roku a wpłata na PPK

Czy od wypłacanego w 2024 roku pracownikom świadczenia urlopowego pracodawca ma obowiązek naliczać wpłaty do PPK?

REKLAMA

Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024?

Kiedy wybory do europarlamentu? W jakich godzinach są wybory do europarlamentu? Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024? Jak głosować w wyborach do europarlamentu? Czy członkom komisji przysługuje zwrot kosztów dojazdu?

Zasiłek opiekuńczy dla samotnego rodzica

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Przez ile przysługuje zasiłek opiekuńczy? Jakie są dodatki i zasiłki dla rodzica samotnie wychowującego dziecko? Ile w 2024 roku wynosi dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka?

REKLAMA