REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składki ZUS w 2017 r.

Marta Borysiuk
Składki ZUS w 2017 r./Fot. Fotolia
Składki ZUS w 2017 r./Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2017 r. wynosić będzie 2 tys. zł brutto. Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia wrosną także składki ZUS. O ile wzrosną składki ZUS dla przedsiębiorców i pracodawców?

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 września 2016 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 r. (Dz.U. poz. 1456) minimalne wynagrodzenie za pracę w 2017 r. wynosić będzie 2 tys. zł brutto. Oznacza to wzrost o 150 zł w porównaniu z rokiem 2016.

REKLAMA

Autopromocja

Wysokość składek ZUS nowego przedsiębiorcy (mały ZUS)

Preferencyjny ZUS obowiązuje w okresie 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej. Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne uzależniona jest od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku. Nowe firmy mają prawo do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne od podstawy, która wynosi 30 % kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Przedsiębiorca ma obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od zadeklarowanej kwoty.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Z uwagi na to, że minimalne wynagrodzenie w 2017 r. będzie wynosiło 2 tys. zł, preferencyjne składki będą wyglądać następująco:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powyższe oznacza, że przedsiębiorca opłacający preferencyjne składki ZUS w 2017 r., miesięcznie będzie płacił o 14,29 zł więcej niż w roku 2016.

Wysokość składek dla pozostałych przedsiębiorców

Pozostali przedsiębiorcy mają obowiązek opłacać tzw. duży ZUS. Prognozowane przeciętne wynagrodzenie na 2017 r. wynosi 4263 zł. Dla porównania w 2016 r. przeciętne wynagrodzenie wyniosło 4055 zł (wzrost o 208 zł). Podstawę wymiaru składek w tym przypadku stanowi 60% przeciętnego wynagrodzenia, czyli 2557,80 zł.

Zgodnie z powyższym składki dla przedsiębiorców wynoszą:

* 1,80% składki na ubezpieczenie wypadkowe płatników zgłaszających nie więcej niż 9 osób ubezpieczonych

Zgodnie z powyższą tabelą, składki ZUS dla przedsiębiorców w 2017 r. wzrosną o 42,71 zł w porównaniu z 2016 r. Suma składek ZUS na miesiąc wyniesie 875,28 zł (nie licząc składki zdrowotnej).

Wysokość składki zdrowotnej w 2017 r. nie jest jeszcze znana – poznamy ją w styczniu 2017 r. Na marginesie wspomnieć należy, że kwota składki zdrowotnej obowiązującej w 2016 roku dla przedsiębiorców wynosiła 288,95 zł.

Koszty zatrudnienia pracownika w 2017 r.

Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę, od 1 stycznia 2017 r. wzrosną również koszty zatrudnienia pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy, otrzymujących minimalną płacę.

* Przy założeniu, że składka wypadkowa wynosi 1,8% i na pracownika nie przysługuje ulga w opłacaniu składek na FP i FGŚP.

Terminy rozliczania i opłacania składek

Składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za dany miesiąc kalendarzowy należy rozliczać i opłacać w następujących terminach:

- do 5. dnia następnego miesiąca - jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe,

- do 10. dnia następnego miesiąca - osoby fizyczne opłacające składkę wyłącznie za siebie,

- do 15. dnia następnego miesiąca - pozostali płatnicy.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych,

- Rozporządzenie Rady Ministrów z 9 września 2016 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

REKLAMA

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

REKLAMA

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

REKLAMA