Umowa zlecenia 2017 - minimalna stawka godzinowa w wysokości 13 zł
REKLAMA
REKLAMA
Sprawdź wysokość minimalnej stawki godzinowej w 2018 roku
REKLAMA
Od dnia 1 stycznia 2017 r. wejdzie w życie nowelizacja Ustawy z dnia 10 października 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. Nr 200, poz. 1679 z poźn. zm., dalej „Ustawa”) wprowadzając minimalną stawę godzinową dla pracujących w ramach umowy zlecenia.
Warto przypomnieć, iż do końca bieżącego roku Ustawa określa zasady ustalania minimalnego wynagrodzenia wyłącznie w odniesieniu do pracowników w rozumieniu art. 10 § 2 Kodeksu pracy, tj. osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
Jednakże już od 1 stycznia 2017 roku Ustawa wprowadza minimalną stawkę godzinową za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług. Tym samym będziemy stosować przepisy ustawy w stosunku do umowy zlecenia (art. 734 Kodeksu cywilnego) oraz o umowy o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, do których stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu (art. 750 Kodeksu cywilnego).
Polecamy produkt: Dokumentacja kadrowa. Wzory dokumentów i wyjaśnienia
Wysokość wynagrodzenia powinna być ustalona w umowie w taki sposób, aby wysokość wynagrodzenia za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług, nie była niższa niż wysokość minimalnej stawki godzinowej, która będzie corocznie waloryzowana, a w 2017 roku wyniesie 13 zł.
Jeżeli wysokość wynagrodzenia ustalonego w umowie nie zapewnia przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi otrzymania za każdą godzinę wykonania zlecenia, usługi wynagrodzenia w wysokości co najmniej minimalnej stawki godzinowej, to zleceniodawcy będzie przysługiwać wynagrodzenie obliczone z uwzględnieniem tej minimalnej stawki.
Zgodnie z Ustawą, minimalną stawkę godzinową stosuje się do osób przyjmujących zlecenie lub świadczących usługi na rzecz przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2015 r. poz. 584, z późn. zm.) albo na rzecz innej jednostki organizacyjnej, w ramach prowadzonej przez te podmioty działalność. Art. 1 pkt 1 b) Ustawy definiuje pojęcie „osoby przyjmujące lub świadczące usługi” wskazując, iż jest to:
- osoba fizyczna wykonująca działalność gospodarczą zarejestrowaną w Rzeczypospolitej Polskiej albo w państwie niebędącym państwem członkowskim Unii Europejskiej lub państwem Europejskiego Obszaru Gospodarczego, niezatrudniająca pracowników lub niezawierająca umów ze zleceniobiorcami (tzw. osoby samozatrudniające się)
albo
- osoba fizyczna niewykonująca działalności gospodarczej, która przyjmuje zlecenie lub świadczy usługi na podstawie umów, o których mowa w art. 734 i art. 750 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. z 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 380 i 585).
Ustawa wprowadziła dodatkowo regulacje, na mocy których wynagrodzenie dla zleceniobiorcy będzie dokonywane w formie pieniężnej oraz w regularnych odstępach, tj. w przypadku umów zawartych na czas dłuższy niż 1 miesiąc co najmniej raz w miesiącu. W obecnym stanie prawnym umowy zlecenia zawierane są na kilka miesięcy a wypłata wynagrodzenia zazwyczaj następuje po ich wykonaniu. W powyższym przypadku, w nowym stanie prawnym zleceniodawca będzie musiał wypłacić zleceniodawcy wynagrodzenie co miesiąc i to w formie wyłącznie pieniężnej. Nadto, zgodnie z nowymi przepisami zleceniobiorca nie będzie mógł zrzec się prawa do tego wynagrodzenia ani przenieść go na inną osobę.
Podstawa prawna: Ustawa o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw z dnia 22 lipca 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 1265).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat