| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie za pracę w nocy

Wynagrodzenie za pracę w nocy

„Dniówka robocza” pracownika może składać się zarówno z pory dziennej jak i z pory nocnej. Praca w porze nocnej jest zdecydowanie bardziej obciążająca dla pracownika ponieważ narusza naturalne zasady funkcjonowania organizmu człowieka, dlatego też ustawodawca w szczególny sposób reguluje kwestie związane z wykonywaniem pracy w porze nocnej. Jakie wynagrodzenie otrzyma pracownik za pracę w porze nocnej?

Praca w nocy

Przede wszystkich praca nocna obejmuje 8 godzin między 21:00 a 7:00. Pracodawca ma możliwość wyboru, które 8 godzin z przedziału między 21:00 a 7:00 dnia następnego są godzinami nocnymi obowiązującymi w zakładzie pracy. Pora nocna powinna być uregulowana w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy. Jeśli u pracodawcy nie obowiązuje układ zbiorowy pracy, a pracodawca nie jest zobowiązany do tworzenia regulaminu to informacja o wyznaczonej porze nocnej powinna pojawić się również w obwieszczeniu lub indywidualnie w informacji o warunkach zatrudnienia każdego pracownika.

Granice 8 godzin wyznaczonej pory nocnej nie muszą dotyczyć każdej grupy pracowników. Pracodawca ma możliwość ustalenia 8 godzin pory nocnej odrębnie dla każdej grupy pracowników.

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

W zakładzie pracy wyznaczoną porą nocną dla pracowników produkcji są godziny między 22: 00 a 6: 00, dla pracowników ochrony godziny między 23: 00 a 07: 00, a dla pracowników zatrudnionych na stanowisku pakowaczy porą nocną są godziny między 21: 00 a 05:00.

Jeśli pracodawca nie określi dokładnie pory nocnej, przyjmuje się, że praca wykonywana w godzinach między 21: 00 a 07: 00 jest pracą w porze nocnej, za którą przysługuje prawo do dodatkowego wynagrodzenia za pracę w nocy.

Jeśli w zakładzie pracy pracownicy faktycznie nie wykonują pracy w nocy to i tak pracodawca powinien wyznaczyć 8 godzin pracy w przedziale między 21: 00 a 07:00. Praca w nocy może bowiem wystąpić z przyczyn doraźnych i nieprzewidzianych.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Donata Hermann-Marciniak

Specjalistka z zakresu Prawa Pracy. Absolwentka Studiów Podyplomowych Kadry i Płace na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Zdjęcia

Wynagrodzenie za pracę w nocy/ Fot. Fotolia
Wynagrodzenie za pracę w nocy/ Fot. Fotolia

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »