REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

GUS: Rośnie bezrobocie w Polsce

Artykuł przypięty

Stopa bezrobocia w listopadzie 2024 r. wyniosła 5,0 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

Przestój ekonomiczny wraz z obniżeniem wysokości wynagrodzenia

Przestój ekonomiczny jest jedną z sytuacji uprawniającą do skorzystania z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników w dobie kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa. Obniżenie wynagrodzenia pracowników może stanowić nie więcej niż 50%. Jakie są warunki uzyskania dofinansowania? Co oznacza spadek obrotów gospodarczych? Na jak długo można wprowadzić obniżkę wynagrodzeń? Jakie dokumenty należy przygotować? Gdzie złożyć wniosek?

Obniżenie wynagrodzenia pracowników maksymalnie o 20% z powodu koronawirusa

Skorzystanie z dofinansowania wynagrodzenia pracowników z powodu kryzysu wywołanego przez koronawirusa nie powinno być traktowane jak obniżenie wynagrodzenia pracowników do 20%. Czy rzeczywiście państwo płaci 40%, pracodawca 40%, a 20% staje się kosztem pracownika? Kto może starać się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników? Czym jest spadek obrotów gospodarczych? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Spadek obrotów gospodarczych - jak liczyć?

Spadek obrotów gospodarczych stanowi warunek do otrzymania pomocy z tarczy antykryzysowej. Zgodnie ze specustawą powstałą w związku z pandemią koronawirusa w 2020 r. jest to spadek sprzedaży towarów lub usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym. Jak liczyć spadek obrotów gospodarczych?

REKLAMA

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców przedłużony

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców zostanie przedłużony o kolejne dwa tygodnie. Pomoc przysługuje rodziom, którzy muszą zostać w domu z najmłodszymi dziećmi.

Rekrutacja online ma wiele atutów!

Okoliczności są motorem napędowym nowych potrzeb. Dlatego nawet te firmy, które do tej pory nie korzystały z możliwości rekrutacji online, teraz spoglądają na tę opcję o wiele bardziej przychylnym okiem. Ba! Już co czwarte ogłoszenie opublikowane na portalu pracuj.pl jest oznaczone informacją o tym sposobie rekrutacji. Można spodziewać się, że w najbliższym czasie te statystyki będą rosły.

Postojowe wydłużone do 3 miesięcy - zmiany w tarczy antykryzysowej

Tarcza antykryzysowa będzie rozszerzona. Poznaj 7 najważniejszych z nowych rozwiązań pomocowych. Do głównych zmian należy wydłużenie świadczenia postojowego do 3 miesięcy.

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych i refundacja składek - koronawirus

PFRON podaje najważniejsze zmiany dotyczące dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego oraz refundacji składek na ubezpieczenia społeczne. Nowe przepisy wynikają z tarczy antykryzysowej stanowiącej pomoc publiczną dla przedsiębiorców w okresie epidemii koronawirusa.

REKLAMA

Nienależnie pobrane dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych - ulgi w spłacie

Przy spłacie zobowiązań wynikających z nienależnie pobranego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych i refundacji składek na ubezpieczenia społeczne przysługują ulgi. Na czym polegają?

Trudna sytuacja ekonomiczna z powodu koronawirusa a dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych

Z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej wywołanej epidemią koronawirusa można skorzystać z pomocy publicznej w postaci dofinansowania do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych za okresy od marca do grudnia 2020 r. Jak wnioskować o dofinansowanie?

Składka na Fundusz Solidarnościowy w kosztach płacy pracownika niepełnosprawnego

Dla celów dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych wprowadzono nowa definicję kosztów płacy pracownika niepełnosprawnego. Uwzględniono w niej składkę na Fundusz Solidarnościowy.

Ulgi w ZUS i urzędach skarbowych - odroczenie płatności składek i podatku lub rozłożenie na raty

Oprócz zwolnienia z płatności składek ZUS z powodu epidemii koronawirusa można wnioskować o odroczenie terminu ich płatności bądź rozłożenie należności na raty. Podobne mechanizmy dotyczą urzędu skarbowego i zaliczki na podatek.

Zwolnienie ze składek KRUS za II kwartał 2020 r.

Osoby ubezpieczone w KRUS mogą ubiegać się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek za II kwartał 2020 r. Jest to związane z obroną przed negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa.

Zwolnienie ze składek ZUS osoby niepełnosprawnej od marca do maja 2020 r.

Zwolnienie ze składek ZUS w okresie od marca do maja 2020 r. przysługuje również osobom niepełnosprawnym prowadzącym działalność gospodarczą. Co należy zrobić, aby uzyskać pomoc?

Spadek obrotów gospodarczych - dofinansowanie od starosty do wynagrodzeń niepełnosprawnych

W przypadku spadku obrotów z powodu epidemii koronawirusa przedsiębiorca może otrzymać dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od nich składek na ubezpieczenie społeczne.

Ważność orzeczenia o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności, niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji (koronawirus)

W związku z przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa przedłuża się ważność orzeczenia o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności, niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy obowiązują nowe przepisy? Jaki ma to wpływ na dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych oraz refundacji składek na ubezpieczenia społeczne?

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych - wyższe kwoty od kwietnia 2020 r.

Specustawa dotycząca koronawirusa wprowadziła wyższe kwoty dofinansowania do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Będą obowiązywać od kwietnia 2020 r. Ile wyniesie wysokość dofinansowania dla chorych psychicznie, upośledzonych umysłowo, osób z całościowym zaburzeniem rozwojowym lub epilepsją oraz niewidomych?

Karta podarunkowa – odpowiedź na wyzwania wymagających czasów?

W ostatnich tygodniach często słyszy się o przepowiadanym zmierzchu benefitów pracowniczych. Jednocześnie jak nigdy wcześniej podkreślana jest waga ruchu i zrównoważonej rutyny życia potrzebnych do zachowania odporności, zdrowia oraz efektywności biznesowej zespołów. Jedno nie ulega wątpliwości: aby utrzymać wydajność pracowników podczas pracy zdalnej, należy zachować czujność na ich potrzeby i możliwości. A przede wszystkim nie ignorować zmiany modelu pracy i potencjału, który mają dostępne na rynku narzędzia, takie jak podarunkowe karty sportowe.

Wysokość składki wypadkowej od 1 kwietnia 2020 r. do 31 marca 2021 r.

ZUS podał wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe w roku składkowym rozpoczynającym się 1 kwietnia 2020 r. i kończącym się 31 marca 2021 r. Ile wyniesie składka wypadkowa?

Dodatek za pracę w nocy 2020

Za pracę w nocy przysługuje dodatek do wynagrodzenia. Pora nocna przypada na czas pomiędzy godz. 21:00 a 7:00. Jaka jest wysokość dodatku za pracę w godzinach nocnych w poszczególnych miesiącach 2020 r.?

Kim są osoby będące w szczególnej sytuacji na rynku pracy?

Osoby będące w szczególnej sytuacji na rynku pracy to kategoria osób wyodrębnionych w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Kim właściwie są te osoby? Na jaką pomoc mogą liczyć?

Tarcza antykryzysowa - ZUS, WUP i PUP

Tarcza antykryzysowa umożliwia pomoc realizowaną przez wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy oraz ZUS. O jakie wsparcie mogą ubiegać się przedsiębiorcy w WUP, PUP i ZUS?

Przedłużenie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy i 500+ dla niesamodzielnych

Z powodu wystąpienia epidemii koronawirusa ważność orzeczenia o niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji zostaje przedłużona. Oznacza to, że osoby pobierające świadczenia związane z niezdolnością do pracy i samodzielnej egzystencji, takie jak renta czy 500+ dla niesamodzielnych, również będą wydłużone. Na jaki okres?

Termin wypłaty pierwszych świadczeń postojowych

ZUS podał termin wypłaty pierwszych świadczeń postojowych. Wypłata będzie wykonana na konto podane we wniosku o wsparcie. Kiedy można spodziewać się przelewu?

Tarcza antykryzysowa - 4 formy wsparcia przedsiębiorców

Tarta antykryzysowa ma na celu wsparcie przedsiębiorców w czasie epidemii koronawirusa. Formy pomocy można podzielić na 4, o które można ubiegać się w wojewódzkich i powiatowych urzędach pracy. Gdzie można ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników, pożyczkę, świadczenie postojowe?

Co z orzeczeniem lekarskim, którego termin upływa w czasie epidemii?

Orzeczenie lekarskie o niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji wydane przez lekarza orzecznika ZUS albo komisję lekarską jest niezbędne do otrzymywania takich świadczeń, jak: renta dla niezdolnych do pracy, 500+ dla niesamodzielnych czy świadczeń rehabilitacyjnych. Co w przypadku, gdy jego ważność kończy się w czasie epidemii?

Obowiązek okresowych badań lekarskich kierowców zawieszony

W związku z epidemią koronawirusa zawieszony został obowiązek przechodzenia i dostarczania okresowych badań lekarskich i psychologicznych kierowców. Po odwołaniu stanu epidemii kierowcy będą mieli na to 60 dni.

Tarcza antykryzysowa w ZUS: pierwsze wnioski przyjęte

ZUS podał informację, że pierwsze wnioski złożone w ramach tarczy antykryzysowej zostały rozpatrzone pozytywnie. Są to wnioski o świadczenie postojowe dla samozatrudnionych oraz odroczenie terminu płatności składek ZUS.

Jak skorzystać z tarczy antykryzysowej w ZUS przez internet?

Tarcza antykryzysowa przewiduje kilka form wsparcia z ZUS. Jak z niej skorzystać przy ograniczonej możliwości przemieszczania się? Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmie wszystkie wnioski, zawrze układ ratalny i odpowie przez internet. Jak to zrobić?

Nowy obowiązek płatników składek - zgłoszenie zawarcia umowy o dzieło

Jednym z nowych obowiązków zwartych w tzw. Tarczy antykryzysowej jest zgłaszanie umów o dzieło. Na koncie płatnika składek będą ewidencjonowane zawierane przez niego umowy o dzieło.

Tarcza Antykryzysowa: elastyczne rozwiązania w zakresie czasu pracy tylko dla wybranych

Nie każdy przedsiębiorca może skorzystać z dodatkowych rozwiązań dotyczących czasu pracy w okresie stanu zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii. Chodzi o zmianę systemu lub rozkładu czasu pracy pracowników oraz zlecenie pracy w godzinach nadliczbowych.

WEBINARIUM! Tarcza Antykryzysowa: składki ZUS, świadczenia dla pracowników, wynagrodzenia

Szanowni Państwo, na prośbę naszych Klientów, w trybie PILNYM, przygotowaliśmy dla Państwa szkolenie dotyczące TARCZY ANTYKRYZYSOWEJ i związanych z nią istotnych kwestii dla Przedsiębiorców: świadczenia dla pracowników, wynagrodzenia, składki ZUS. Webinarium potrawa aż 90 min.

Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników i składek ZUS - umowa, wniosek i załączniki

Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek ZUS to jeden z instrumentów tarczy antykryzysowej. Mikroprzedsiębiorca, mały i średni przedsiębiorca muszą złożyć w tym celu w powiatowym urzędzie pracy wniosek, podpisać umowę i dołączyć niezbędne załączniki.

Jak otrzymać dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników z tarczy antykryzysowej? - przewodnik krok po kroku

Tarcza antykryzysowa przyznaje dofinansowania do wynagrodzenia pracowników z FGŚP. Na wsparcie finansowe mogą liczyć pracodawcy stosujący przestój ekonomiczny lub obniżony wymiar czasu pracy z powodu epidemii koronawirusa. Aby uzyskać pomoc, należy złożyć stosowny wniosek, podpisać umowę z wojewódzkim urzędem pracy i załączyć wymagane dokumenty. Wszystkie niezbędne informacje i wzory znajdują się w poniższym artykule. Dowiedz się krok po kroku, jak otrzymać dofinansowanie.

Umowa o wypłatę świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy z FGŚP na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników (przestój ekonomiczny, obniżony wymiar czasu pracy)

W związku z epidemią koronawirusa przedsiębiorcy mogą otrzymać dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników z FGŚP. Dotyczy to pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy. Aby otrzymać wsparcie składa się wniosek, a następnie podpisuje poniższą umowę. Pobierz wzór umowy.

Wniosek o dofinansowanie wynagrodzenia pracowników z FGŚP (przestój ekonomiczny, obniżony wymiar czasu pracy z powodu koronawirusa)

Pobierz wniosek o przyznanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy ze środków FGŚP na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy, w następstwie wystąpienia COVID-19. To jedna z form wsparcia przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa.

SURE - pożyczka na ochronę miejsc pracy i pracowników w UE

Unia Europejska proponuje SURE. Jest to instrument stworzony na potrzeby ochrony miejsc pracy i pracowników w związku z epidemią koronawirusa. Zdaniem Konfederacji Lewiatan Polska powinna jak najszybciej zawnioskować o pożyczkę z UE.

13 emerytura w kwietniu 2020 - dla kogo, wysokość

13 emerytura w 2020 r. zostanie wypłacona w kwietniu. Termin wypłat nie ulega zmianie. To dodatkowe roczne świadczenie pieniężne przysługujące osobom pobierającym emerytury i renty, a także inne wymienione niżej świadczenia. Wysokość trzynastej emerytury to wysokość obowiązującej aktualnie najniższej emerytury. Ile więc wynosi trzynastka?

Ubezpieczeni w KRUS zwolnieni z opłacania składek za drugi kwartał 2020 r.

Osoby objęte ubezpieczeniem emerytalno-rentowym w KRUS zostały zwolnione z opłacania składek na to ubezpieczenie za drugi kwartał 2020 r.

Zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonych w KRUS - wniosek

Ubezpieczonemu w KRUS rodzicowi, który sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem, w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do których uczęszcza dziecko, albo niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19, przysługuje zasiłek opiekuńczy za każdy dzień opieki, przez okres nie dłuższy niż 14 dni. Ubieganie się o świadczenie wymaga złożenia wniosku do KRUS.

ZUS: nie będzie okna transferowego 2020

ZUS poinformował, że ze względu na epidemię koronawirusa w 2020 r. nie będzie okna transferowego. Okno transferowe otwiera się 1 kwietnia i zamyka 31 lipca. W tym czasie ubezpieczony może zdecydować o przeniesieniu części składki emerytalnej w całości na subkonto w ZUS bądź w części do OFE.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu koronawirusa wydłużony - zmiany

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom, którzy nie pracują z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem do 8. roku życia ze względu na zamknięcie szkół, przedszkoli, żłobków. Przyczyną tego zamknięcia jest epidemia koronawirusa. Na koniec marca 2020 r. wprowadzono zmiany polegające m.in. na wydłużeniu liczby dni, za które przysługuje zasiłek.

Tarcza antykryzysowa: dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników z błędami

Tarcza antykryzysowa przewiduje pomoc polskim pracodawcom w postaci dofinansowania do wynagrodzenia pracowników. Jakie są warunki przyznania dopłat do pensji? Okazuje się, że nowe przepisy dotyczące subwencji płacowych zawierają liczne błędy. Na czym polegają?

Transport: jak skorzystać z tarczy antykryzysowej?

Koronawirus szczególnie dotkliwie uderzył w branżę transportu. Tarcza antykryzysowa wprowadza takie rozwiązania, jak: przestój ekonomiczny, obniżenie czasu pracy, dofinansowanie do wynagrodzeń oraz wydłużenie okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy. Jak branża TSL może skorzystać z pomocy zapewnionej nowymi przepisami?

Tarcza antykryzysowa: zwolnienie małych firm ze składek ZUS, świadczenie postojowe i brak opłaty prolongacyjnej

Od 1 kwietnia 2020 r. obowiązuje tzw. tarcza antykryzysowa. Główne instrumenty pomocowe z ZUS to: zwolnienie małych firm za składek ZUS, świadczenie postojowe i brak opłaty prolongacyjnej. Jak uzyskać pomoc? Złóż wniosek do ZUS.

Wniosek o ulgę w opłacaniu składek ZUS bez opłaty prolongacyjnej (RDU)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował wniosek o ulgę w opłacaniu składek (odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty należności z tytułu składek) bez opłaty prolongacyjnej (RDU).

Wniosek o świadczenie postojowe dla umów cywilnoprawnych - wzór

ZUS opublikował wniosek o świadczenie postojowe w związku z przeciwdziałaniem skutkom wywołanym COVID-19 dla umów cywilnoprawnych. Poniżej pobierz wzór wniosku, który wypełnia zleceniodawca lub zamawiający.

Wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek ZUS za marzec - maj 2020 r. - wzór

ZUS udostępnił nowy wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek za marzec - maj 2020 r. z powodu pandemii koronawirusa. Poniżej pobierz wzór wniosku RDZ.

Tarcza antykryzysowa: 5 najważniejszych rozwiązań dla pracodawców

Tarcza antykryzysowa obejmuje rozwiązania prawne mające zminimalizować skutki kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa. Na jaką pomoc mogą liczyć pracodawcy? Poznaj 5 najważniejszych instrumentów wspierających polskich pracodawców.

Nowy termin na wdrożenie PPK w firmach zatrudniających od 50 pracowników

Wdrożenie PPK w firmach zatrudniających od 50 pracowników miało odbyć się wiosną 2020 r. Termin na zawarcie z wybraną instytucją finansową umowy o zarządzanie PPK został przeniesiony z 24 kwietnia na 27 października, a termin na podpisanie umowy o prowadzenie PPK z 11 maja na 10 listopada.

Podatek od wpłat do PPK finansowanych przez podmiot zatrudniający

Kiedy powstaje przychód uczestnika PPK z tytułu wpłat do PPK finansowanych przez podmiot zatrudniający? Czy wpłaty do PPK finansowane przez podmiot zatrudniający stanowią koszty uzyskania przychodów w przypadku dokonania tych wpłat z przekroczeniem ustawowego terminu? Do jakiego miesiąca należy przypisać koszty uzyskania przychodów w przypadku, gdy wpłaty do PPK zostały naliczone od wynagrodzenia przysługującego za miesiąc poprzedni, a przekazane do instytucji finansowej w miesiącu następującym po miesiącu ich naliczenia? I co z kosztami uzyskania przychodów zleceniobiorców?

REKLAMA