10 form wsparcia antykryzysowego dla firm
Premier Mateusz Morawiecki na ostatniej konferencji z 6 listopada 2020 r. z godz. 13:00 naświetlił aktualną sytuację w kraju i omówił nowe formy wsparcia dla przedsiębiorców w czasie kryzysu. Podkreślił, że rząd skupia się na ochronie miejsc pracy. Przewidziano 10 następujących form wsparcia antykryzysowego dla firm.
WAŻNE! Tarcza branżowa została uchwalona: Tarcza branżowa dla firm uchwalona przez Sejm - Przebieg procesu legislacyjnego >>>
reklama
reklama
1. Dofinansowanie kosztów stałych dla MŚP z branż najbardziej dotkniętych restrykcjami
Subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR w wysokości do 70% niepokrytych przychodami kosztów stałych. Warunkiem otrzymania wsparcia jest spadek przychodów o 30% względem tego samego okresu w 2019 r. Z dofinansowania mogą skorzystać branże objęte restrykcjami sanitarnymi.
2. Umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej z PFR
Umorzenie subwencji finansowych z PFR dla MŚP dla sektorów objętych restrykcjami sanitarnymi. W tym wypadku warunkiem jest skumulowany spadek przychodów w okresie od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30%. Z umorzenia subwencji mogą skorzystać branże objęte restrykcjami sanitarnymi.
3. Wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla Dużych Firm do 31.03.2021 r. (wnioski) oraz do 31.06.2020 r. (wypłaty)
Zmianie ulegają zasady liczenia szkody z powodu COVID-19 w pożyczkach preferencyjnych z obecnego: marzec – sierpień 2020 r. na marzec 2020 r. – marzec 2021 r.,zgodnie z pierwotnym kształtem programu. Przewiduje się także wdrożenie szybkiej ścieżki dla dużych MŚP. Z tej formy pomocy mogą korzystać duże firmy, duże MŚP we wszystkich branżach.
4. Pożyczki długoterminowe z gwarancją
Przedłuża się gwarancję deminimis dla MŚP oraz gwarancje płynnościowe dla dużych firm. Wymienia się również konsultacje z Komisją Europejską możliwości dopłat na pokrycie rat dla pożyczek na okres 6 lat dla branż dotkniętych restrykcjami. Pożyczki długoterminowe mają dotyczyć wszystkich branż oraz branż objętych restrykcjami sanitarnymi.
5. Dofinansowanie zatrudnienia
Deklaruje się także kontynuację dopłat do miejsc pracy z FGŚP, która ma przybrać dwie formy: świadczenia postojowego i obniżonego wymiaru czasu pracy. Pomoc ta ma dotyczyć wszystkich branż.
6. Przedłużenie postojowego
Gwarantuje się przedłużenie wypłaty postojowego na listopad dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi.
To jednorazowe świadczenie postojowe za miesiąc listopad. Przysługuje pod warunkiem prowadzenia działalności w dniu 30 września 2020 r., przy czym może być to jedna z określonych rodzajów działalności (PKD). Wysokość świadczenia się nie zmienia - to 80% minimalnego wynagrodzenia czyli 2080,00 zł. Kolejnym wymogiem uprawniającym do pobrania postojowego jest uzyskanie w październiku albo w listopadzie 2020 r. niższego o co najmniej 40% przychodu, porównując do przychodu uzyskanego w analogicznym okresie roku poprzedniego (październik albo listopad 2019 r.). Do wniosku o postojowe dołącza się: