REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Postojowe i zwolnienie ZUS przedłużone na listopad

oprac. Redakcja
Postojowe i zwolnienie ZUS przedłużone na listopad.
Postojowe i zwolnienie ZUS przedłużone na listopad.

REKLAMA

Postojowe i zwolnienie ZUS zostaje przedłużone na listopad 2020 r. Premier omówił na konferencji z godziny 13:00 (6 listopada 2020 r.) dalsze wsparcie antykryzysowe - 10 form pomocy antykryzysowej dla firm. Rozwinął informację o sytuacji w państwie polskim. Czy będzie kwarantanna narodowa?

10 form wsparcia antykryzysowego dla firm

Premier Mateusz Morawiecki na ostatniej konferencji z 6 listopada 2020 r. z godz. 13:00 naświetlił aktualną sytuację w kraju i omówił nowe formy wsparcia dla przedsiębiorców w czasie kryzysu. Podkreślił, że rząd skupia się na ochronie miejsc pracy. Przewidziano 10 następujących form wsparcia antykryzysowego dla firm.

WAŻNE! Tarcza branżowa została uchwalona: Tarcza branżowa dla firm uchwalona przez Sejm - Przebieg procesu legislacyjnego >>>

1. Dofinansowanie kosztów stałych dla MŚP z branż najbardziej dotkniętych restrykcjami

Subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR w wysokości do 70% niepokrytych przychodami kosztów stałych. Warunkiem otrzymania wsparcia jest spadek przychodów o 30% względem tego samego okresu w 2019 r. Z dofinansowania mogą skorzystać branże objęte restrykcjami sanitarnymi.

2. Umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej z PFR

Umorzenie subwencji finansowych z PFR dla MŚP dla sektorów objętych restrykcjami sanitarnymi. W tym wypadku warunkiem jest skumulowany spadek przychodów w okresie od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30%. Z umorzenia subwencji mogą skorzystać branże objęte restrykcjami sanitarnymi.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

3. Wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla Dużych Firm do 31.03.2021 r. (wnioski) oraz do 31.06.2020 r. (wypłaty)

Zmianie ulegają zasady liczenia szkody z powodu COVID-19 w pożyczkach preferencyjnych z obecnego: marzec – sierpień 2020 r. na marzec 2020 r. – marzec 2021 r.,zgodnie z pierwotnym kształtem programu. Przewiduje się także wdrożenie szybkiej ścieżki dla dużych MŚP. Z tej formy pomocy mogą korzystać duże firmy, duże MŚP we wszystkich branżach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. Pożyczki długoterminowe z gwarancją

Przedłuża się gwarancję deminimis dla MŚP oraz gwarancje płynnościowe dla dużych firm. Wymienia się również konsultacje z Komisją Europejską możliwości dopłat na pokrycie rat dla pożyczek na okres 6 lat dla branż dotkniętych restrykcjami. Pożyczki długoterminowe mają dotyczyć wszystkich branż oraz branż objętych restrykcjami sanitarnymi.

5. Dofinansowanie zatrudnienia

Deklaruje się także kontynuację dopłat do miejsc pracy z FGŚP, która ma przybrać dwie formy: świadczenia postojowego i obniżonego wymiaru czasu pracy. Pomoc ta ma dotyczyć wszystkich branż.

Autopromocja

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

6. Przedłużenie postojowego

Gwarantuje się przedłużenie wypłaty postojowego na listopad dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi.

To jednorazowe świadczenie postojowe za miesiąc listopad. Przysługuje pod warunkiem prowadzenia działalności w dniu 30 września 2020 r., przy czym może być to jedna z określonych rodzajów działalności (PKD). Wysokość świadczenia się nie zmienia -  to 80% minimalnego wynagrodzenia czyli 2080,00 zł. Kolejnym wymogiem uprawniającym do pobrania postojowego jest uzyskanie w październiku albo w listopadzie 2020 r. niższego o co najmniej 40% przychodu, porównując do przychodu uzyskanego w analogicznym okresie roku poprzedniego (październik albo listopad 2019 r.). Do wniosku o postojowe dołącza się:

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
 • oświadczenia o rodzaju przeważającej działalności (PKD),
 • oświadczenia o spadku przychodów.

7. Zwolnienie ze składek na ZUS

Przedłuża się również zwolnienie ze składek ZUS dla branż dotkniętych restrykcjami sanitarnymi. Jak na razie wydłuża się zwolnienie na listopad 2020 r. Nie wyklucza się jednak możliwego wsparcia w kolejnych miesiącach (zależy to od sytuacji epidemicznej w kraju).

Zwolnienie ze składek dotyczy:

 • składek na ubezpieczenia społeczne i 
 • składek na ubezpieczenie zdrowotne,
 • składek na Fundusz Pracy,
 • składek na Fundusz Solidarnościowy,
 • składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i
 • składek na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Zwolnienie dotyczy okresu od 1 do 30 listopada 2020 r.

Kto może skorzystać ze zwolnienia ZUS?

Zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS przyznaje się po spełnieniu określonych wymogów. Warunkiem jest prowadzenie na dzień 30 września 2020 r. jednego z określonych rodzajów działalności (tarcza branżowa) oraz zgłoszenie do 30 czerwca 2020 r. danego podmiotu jako płatnika składek. Co więcej, należy wykazać, że przychód uzyskany w listopadzie 2020 r. był niższy o co najmniej o 40% w stosunku do przychodu uzyskanego w analogicznym okresie roku poprzedniego (listopad 2019 r.).

8. Dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach Dotacji na biznes

Zwiększa się kwotę dotacji z 6 do 8-krotności średniego wynagrodzenia oraz rozszerza się możliwość skorzystania z dofinansowania na inne podmioty. Dofinansowanie będzie można uzyskać na nową działalność, ale także na zmianę zakresu aktualnej działalności. Finansowanie tej formy wsparcia leży w gestii PUP. Przewidziano ją dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi.

9. Polityka drugiej szansy

Co więcej, będzie można skorzystać z dofinansowania ARP kosztów związanych z restrukturyzacją przedsiębiorstw. Jest to więc wsparcie dla przedsiębiorstw w restrukturyzacji.

10. Dofinansowanie leasingu

Kolejną pomocą z ARP jest pokrycie kosztów leasingu. Dotyczy to branży transportowej.

Czy będzie kwarantanna narodowa?

Premier nie wklucza narodowej kwarantanny za tydzień lub w późniejszym czasie. Wszystko zależy od tego, jaki efekt przyniosą najnowsze obostrzenia. "Od początku pandemii wydaliśmy 300 mld zł na walkę z COVID-19, tarcza finansowa i tarcza antykryzysowa to łącznie około 150 mld zł." - premier Mateusz Morawiecki.

Źródło: premier.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

  Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Dobrostan pracowników - wellbeing

  Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

  Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

  Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

  REKLAMA

  Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

  Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

  Strajk lekarzy w Portugalii

  Strajk lekarzy w Portugalii - okazuje się, że nie tylko polska służba zdrowia zmaga się z problemami kadrowymi, ale i np. Portugalia, gdzie w placówkach medycznych w czwartek, w dniu 28 września 2023 r. protestowali lekarze w Lizbonie. Problemem jak zwykle kwestie płacowe.

  Shutdown dla urzędników w USA?

  Shutdown czyli zamknięcie, czy grozi urzędnikom w USA? Amerykańskie władze federalne ostrzegły w czwartek 28 września 2023 r. pracowników administracji o możliwym tzw. shutdownie, czyli zamknięciu urzędów w związku z nieuchwaleniem budżetu na nowy rok fiskalny.

  Wspieram Sukces Kobiet. Praca, rodzina, wybory - głos kobiet jest ważny!

  Wspieram Sukces Kobiet to nowy program wskazujący, że głos kobiet jest bardzo ważny! Polki stanowią 53% wyborców, czyli około 16 milionów. Wybory już 15 października 2023 r. Istotne dla Polek tematy i problemy społeczno-zawodowe to: przemoc wobec kobiet; problem braku żłobków i przedszkoli; ubóstwo starszych kobiet; wsparcie dla kobiet planujących ciążę i spodziewających się dziecka; możliwości pracy kobiet w związku z opieką nad dziećmi; wsparcie matek samotnie wychowujących dzieci oraz zmiany w prawie alimentacyjnym.

  REKLAMA

  Jak zakładowy staż pracy wpływa na okres wypowiedzenia?

  Zakładowy staż pracy. Co to jest? Jak się go oblicza? Czy wpływa na okres wypowiedzenia? 

  Nagroda jubileuszowa a staż w prywatnym zakładzie pracy

  Pracodawca odmówił wypłaty nagrody jubileuszowej za 35 lat pracy, gdyż nie zaliczył do stażu pracy sześcioletniego okresu zatrudnienia pracownika w prywatnym zakładzie pracy - czy takie postępowanie jest zgodne z prawem? Kiedy pracownik ma prawo do nagrody jubileuszowej?

  REKLAMA