Kategorie

Postojowe i zwolnienie ZUS przedłużone na listopad

Redakcja
Postojowe i zwolnienie ZUS przedłużone na listopad.
Postojowe i zwolnienie ZUS przedłużone na listopad.
Postojowe i zwolnienie ZUS zostaje przedłużone na listopad 2020 r. Premier omówił na konferencji z godziny 13:00 (6 listopada 2020 r.) dalsze wsparcie antykryzysowe - 10 form pomocy antykryzysowej dla firm. Rozwinął informację o sytuacji w państwie polskim. Czy będzie kwarantanna narodowa?

10 form wsparcia antykryzysowego dla firm

Premier Mateusz Morawiecki na ostatniej konferencji z 6 listopada 2020 r. z godz. 13:00 naświetlił aktualną sytuację w kraju i omówił nowe formy wsparcia dla przedsiębiorców w czasie kryzysu. Podkreślił, że rząd skupia się na ochronie miejsc pracy. Przewidziano 10 następujących form wsparcia antykryzysowego dla firm.

WAŻNE! Tarcza branżowa została uchwalona: Tarcza branżowa dla firm uchwalona przez Sejm - Przebieg procesu legislacyjnego >>>

1. Dofinansowanie kosztów stałych dla MŚP z branż najbardziej dotkniętych restrykcjami

Subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR w wysokości do 70% niepokrytych przychodami kosztów stałych. Warunkiem otrzymania wsparcia jest spadek przychodów o 30% względem tego samego okresu w 2019 r. Z dofinansowania mogą skorzystać branże objęte restrykcjami sanitarnymi.

2. Umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej z PFR

Umorzenie subwencji finansowych z PFR dla MŚP dla sektorów objętych restrykcjami sanitarnymi. W tym wypadku warunkiem jest skumulowany spadek przychodów w okresie od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30%. Z umorzenia subwencji mogą skorzystać branże objęte restrykcjami sanitarnymi.

3. Wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla Dużych Firm do 31.03.2021 r. (wnioski) oraz do 31.06.2020 r. (wypłaty)

Zmianie ulegają zasady liczenia szkody z powodu COVID-19 w pożyczkach preferencyjnych z obecnego: marzec – sierpień 2020 r. na marzec 2020 r. – marzec 2021 r.,zgodnie z pierwotnym kształtem programu. Przewiduje się także wdrożenie szybkiej ścieżki dla dużych MŚP. Z tej formy pomocy mogą korzystać duże firmy, duże MŚP we wszystkich branżach.

4. Pożyczki długoterminowe z gwarancją

Przedłuża się gwarancję deminimis dla MŚP oraz gwarancje płynnościowe dla dużych firm. Wymienia się również konsultacje z Komisją Europejską możliwości dopłat na pokrycie rat dla pożyczek na okres 6 lat dla branż dotkniętych restrykcjami. Pożyczki długoterminowe mają dotyczyć wszystkich branż oraz branż objętych restrykcjami sanitarnymi.

5. Dofinansowanie zatrudnienia

Deklaruje się także kontynuację dopłat do miejsc pracy z FGŚP, która ma przybrać dwie formy: świadczenia postojowego i obniżonego wymiaru czasu pracy. Pomoc ta ma dotyczyć wszystkich branż.

6. Przedłużenie postojowego

Gwarantuje się przedłużenie wypłaty postojowego na listopad dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi.

To jednorazowe świadczenie postojowe za miesiąc listopad. Przysługuje pod warunkiem prowadzenia działalności w dniu 30 września 2020 r., przy czym może być to jedna z określonych rodzajów działalności (PKD). Wysokość świadczenia się nie zmienia -  to 80% minimalnego wynagrodzenia czyli 2080,00 zł. Kolejnym wymogiem uprawniającym do pobrania postojowego jest uzyskanie w październiku albo w listopadzie 2020 r. niższego o co najmniej 40% przychodu, porównując do przychodu uzyskanego w analogicznym okresie roku poprzedniego (październik albo listopad 2019 r.). Do wniosku o postojowe dołącza się:

 • oświadczenia o rodzaju przeważającej działalności (PKD),
 • oświadczenia o spadku przychodów.

7. Zwolnienie ze składek na ZUS

Przedłuża się również zwolnienie ze składek ZUS dla branż dotkniętych restrykcjami sanitarnymi. Jak na razie wydłuża się zwolnienie na listopad 2020 r. Nie wyklucza się jednak możliwego wsparcia w kolejnych miesiącach (zależy to od sytuacji epidemicznej w kraju).

Zwolnienie ze składek dotyczy:

Zwolnienie dotyczy okresu od 1 do 30 listopada 2020 r.

Kto może skorzystać ze zwolnienia ZUS?

Zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS przyznaje się po spełnieniu określonych wymogów. Warunkiem jest prowadzenie na dzień 30 września 2020 r. jednego z określonych rodzajów działalności (tarcza branżowa) oraz zgłoszenie do 30 czerwca 2020 r. danego podmiotu jako płatnika składek. Co więcej, należy wykazać, że przychód uzyskany w listopadzie 2020 r. był niższy o co najmniej o 40% w stosunku do przychodu uzyskanego w analogicznym okresie roku poprzedniego (listopad 2019 r.).

8. Dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach Dotacji na biznes

Zwiększa się kwotę dotacji z 6 do 8-krotności średniego wynagrodzenia oraz rozszerza się możliwość skorzystania z dofinansowania na inne podmioty. Dofinansowanie będzie można uzyskać na nową działalność, ale także na zmianę zakresu aktualnej działalności. Finansowanie tej formy wsparcia leży w gestii PUP. Przewidziano ją dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi.

9. Polityka drugiej szansy

Co więcej, będzie można skorzystać z dofinansowania ARP kosztów związanych z restrukturyzacją przedsiębiorstw. Jest to więc wsparcie dla przedsiębiorstw w restrukturyzacji.

10. Dofinansowanie leasingu

Kolejną pomocą z ARP jest pokrycie kosztów leasingu. Dotyczy to branży transportowej.

Czy będzie kwarantanna narodowa?

Premier nie wklucza narodowej kwarantanny za tydzień lub w późniejszym czasie. Wszystko zależy od tego, jaki efekt przyniosą najnowsze obostrzenia. "Od początku pandemii wydaliśmy 300 mld zł na walkę z COVID-19, tarcza finansowa i tarcza antykryzysowa to łącznie około 150 mld zł." - premier Mateusz Morawiecki.

Źródło: premier.gov.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian
Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?