REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Postojowe i zwolnienie ZUS przedłużone na listopad

oprac. Redakcja
Postojowe i zwolnienie ZUS przedłużone na listopad.
Postojowe i zwolnienie ZUS przedłużone na listopad.

REKLAMA

REKLAMA

Postojowe i zwolnienie ZUS zostaje przedłużone na listopad 2020 r. Premier omówił na konferencji z godziny 13:00 (6 listopada 2020 r.) dalsze wsparcie antykryzysowe - 10 form pomocy antykryzysowej dla firm. Rozwinął informację o sytuacji w państwie polskim. Czy będzie kwarantanna narodowa?

10 form wsparcia antykryzysowego dla firm

Premier Mateusz Morawiecki na ostatniej konferencji z 6 listopada 2020 r. z godz. 13:00 naświetlił aktualną sytuację w kraju i omówił nowe formy wsparcia dla przedsiębiorców w czasie kryzysu. Podkreślił, że rząd skupia się na ochronie miejsc pracy. Przewidziano 10 następujących form wsparcia antykryzysowego dla firm.

Autopromocja

WAŻNE! Tarcza branżowa została uchwalona: Tarcza branżowa dla firm uchwalona przez Sejm - Przebieg procesu legislacyjnego >>>

1. Dofinansowanie kosztów stałych dla MŚP z branż najbardziej dotkniętych restrykcjami

Subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR w wysokości do 70% niepokrytych przychodami kosztów stałych. Warunkiem otrzymania wsparcia jest spadek przychodów o 30% względem tego samego okresu w 2019 r. Z dofinansowania mogą skorzystać branże objęte restrykcjami sanitarnymi.

2. Umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej z PFR

Umorzenie subwencji finansowych z PFR dla MŚP dla sektorów objętych restrykcjami sanitarnymi. W tym wypadku warunkiem jest skumulowany spadek przychodów w okresie od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30%. Z umorzenia subwencji mogą skorzystać branże objęte restrykcjami sanitarnymi.

3. Wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla Dużych Firm do 31.03.2021 r. (wnioski) oraz do 31.06.2020 r. (wypłaty)

Zmianie ulegają zasady liczenia szkody z powodu COVID-19 w pożyczkach preferencyjnych z obecnego: marzec – sierpień 2020 r. na marzec 2020 r. – marzec 2021 r.,zgodnie z pierwotnym kształtem programu. Przewiduje się także wdrożenie szybkiej ścieżki dla dużych MŚP. Z tej formy pomocy mogą korzystać duże firmy, duże MŚP we wszystkich branżach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. Pożyczki długoterminowe z gwarancją

Przedłuża się gwarancję deminimis dla MŚP oraz gwarancje płynnościowe dla dużych firm. Wymienia się również konsultacje z Komisją Europejską możliwości dopłat na pokrycie rat dla pożyczek na okres 6 lat dla branż dotkniętych restrykcjami. Pożyczki długoterminowe mają dotyczyć wszystkich branż oraz branż objętych restrykcjami sanitarnymi.

5. Dofinansowanie zatrudnienia

Deklaruje się także kontynuację dopłat do miejsc pracy z FGŚP, która ma przybrać dwie formy: świadczenia postojowego i obniżonego wymiaru czasu pracy. Pomoc ta ma dotyczyć wszystkich branż.

6. Przedłużenie postojowego

Gwarantuje się przedłużenie wypłaty postojowego na listopad dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi.

To jednorazowe świadczenie postojowe za miesiąc listopad. Przysługuje pod warunkiem prowadzenia działalności w dniu 30 września 2020 r., przy czym może być to jedna z określonych rodzajów działalności (PKD). Wysokość świadczenia się nie zmienia -  to 80% minimalnego wynagrodzenia czyli 2080,00 zł. Kolejnym wymogiem uprawniającym do pobrania postojowego jest uzyskanie w październiku albo w listopadzie 2020 r. niższego o co najmniej 40% przychodu, porównując do przychodu uzyskanego w analogicznym okresie roku poprzedniego (październik albo listopad 2019 r.). Do wniosku o postojowe dołącza się:

 • oświadczenia o rodzaju przeważającej działalności (PKD),
 • oświadczenia o spadku przychodów.

7. Zwolnienie ze składek na ZUS

Przedłuża się również zwolnienie ze składek ZUS dla branż dotkniętych restrykcjami sanitarnymi. Jak na razie wydłuża się zwolnienie na listopad 2020 r. Nie wyklucza się jednak możliwego wsparcia w kolejnych miesiącach (zależy to od sytuacji epidemicznej w kraju).

Zwolnienie ze składek dotyczy:

 • składek na ubezpieczenia społeczne i 
 • składek na ubezpieczenie zdrowotne,
 • składek na Fundusz Pracy,
 • składek na Fundusz Solidarnościowy,
 • składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i
 • składek na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Zwolnienie dotyczy okresu od 1 do 30 listopada 2020 r.

Kto może skorzystać ze zwolnienia ZUS?

Zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS przyznaje się po spełnieniu określonych wymogów. Warunkiem jest prowadzenie na dzień 30 września 2020 r. jednego z określonych rodzajów działalności (tarcza branżowa) oraz zgłoszenie do 30 czerwca 2020 r. danego podmiotu jako płatnika składek. Co więcej, należy wykazać, że przychód uzyskany w listopadzie 2020 r. był niższy o co najmniej o 40% w stosunku do przychodu uzyskanego w analogicznym okresie roku poprzedniego (listopad 2019 r.).

8. Dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach Dotacji na biznes

Zwiększa się kwotę dotacji z 6 do 8-krotności średniego wynagrodzenia oraz rozszerza się możliwość skorzystania z dofinansowania na inne podmioty. Dofinansowanie będzie można uzyskać na nową działalność, ale także na zmianę zakresu aktualnej działalności. Finansowanie tej formy wsparcia leży w gestii PUP. Przewidziano ją dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi.

9. Polityka drugiej szansy

Co więcej, będzie można skorzystać z dofinansowania ARP kosztów związanych z restrukturyzacją przedsiębiorstw. Jest to więc wsparcie dla przedsiębiorstw w restrukturyzacji.

10. Dofinansowanie leasingu

Kolejną pomocą z ARP jest pokrycie kosztów leasingu. Dotyczy to branży transportowej.

Czy będzie kwarantanna narodowa?

Premier nie wklucza narodowej kwarantanny za tydzień lub w późniejszym czasie. Wszystko zależy od tego, jaki efekt przyniosą najnowsze obostrzenia. "Od początku pandemii wydaliśmy 300 mld zł na walkę z COVID-19, tarcza finansowa i tarcza antykryzysowa to łącznie około 150 mld zł." - premier Mateusz Morawiecki.

Źródło: premier.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop rodzicielski dla rodziców wcześniaków na nowych zasadach stanie się faktem?

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej przygotowało projekt ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie. Nowe przepisy będą dotyczyć rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach.

Zasiłek macierzyński. Od czego zależy wysokość zasiłku i okres jego pobierania

Zaprzestanie pracy na wiele tygodni, by zająć się opieką nad dzieckiem, to dla wielu rodziców duże wyzwanie finansowe. Na jakie wsparcie z ZUS mogą liczyć ubezpieczone mamy, tuż po urodzeniu dziecka?

Skrócenia czasu pracy. Kiedy? Czy uda się w 2024 r.?

35 godzin czy 4 dni pracy w tygodniu? Trwa dyskusja nad skróceniem tygodnia pracy. Kiedy zmiany mogą wejść w życie? Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, chce, żeby zmiany weszły w życie jeszcze w tej kadencji Sejmu.

31 maja mija termin składania zaświadczeń do ZUS dla osób, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego

Do 31 maja osoby, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, muszą dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie o osiągniętych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Informacja o przychodach jest niezbędna, aby ZUS mógł ustalić, czy wypłacał świadczenie w prawidłowej wysokości.

REKLAMA

Dziemianowicz-Bąk: Proponujemy, żeby minimalne wynagrodzenie wynosiło 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Ustalanie wysokości wynagrodzenia minimalnego na nowych zasadach

Zmienią się zasady ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmiana będzie zgodna z dyrektywą unijną w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej.

Symbole religijne w miejscu pracy

Symbole religijne w miejscu pracy to temat bardzo kontrowersyjny. Z jednej strony mamy wolność do wyrażania i uzewnętrzniania swoich przekonań religijnych a pracodawca i współpracownicy nie mogą z tego powodu dyskryminować a z drugiej strony pracodawca może wprowadzić zakaz noszenia w miejscu pracy jakichkolwiek widocznych symboli wyrażających przekonania światopoglądowe lub religijne.

Wyższe emerytury i wynagrodzenia od lipca 2024 r. Dla kogo?

Od 1 lipca zwiększają się minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa. Jak to może wpłynąć na emeryturę?

Już niedługo praca od poniedziałku do czwartku. Zmiany w Kodeksie pracy już niedługo. Czy szkoły też będą otwarte 4 dni w tygodniu?

Wkrótce czeka nas nowelizacja Kodeksu pracy. Projekt ustawy jest już w Sejmie. Czego będą dotyczyć zmiany?

REKLAMA

Od 1500 zł do 45 000 zł kary grzywny dla pracodawcy za wypłatę wynagrodzenia wyższego niż wynikające z zawartej umowy o pracę

Kiedy pracodawca może otrzymać karę aż do 45000 zł za wypłatę wynagrodzenia wyższego niż wynikające z zawartej umowy o pracę? 

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kiedy można odwołać z urlopu

Okazuje się, że podczas zbliżającego się długiego weekendu w dniach 30 maja do 2 czerwca 2024 roku - pracodawca może odwołać pracownika z urlopu. Nie uchroni pracowników od tego nawet wolny czwartek i święto Bożego Ciała. Kiedy można odwołać z urlopu? Czy pracownik musi odebrać telefon od pracodawcy w trakcie urlopu wypoczynkowego?

REKLAMA