Kategorie

Czasowe powierzenie pracownikowi innej pracy

Agnieszka Pohorecka
Czasowe powierzenie pracownikowi innej pracy.
Czasowe powierzenie pracownikowi innej pracy.
fot.Shutterstock
Czasowe powierzenie innej pracy nie wymaga składania wypowiedzenia zmieniającego. Aby można było zastosować czasowe powierzenie pracy, należy spełnić 4 warunki. Czym są uzasadnione potrzeby pracodawcy? Co z kwalifikacjami pracownika? Jakie wynagrodzenie należy się po zmianie pracy? Czy wymagana jest forma pisemna? Czy to dobre rozwiązanie na czas pandemii?

Czasowe powierzenie innej pracy

Sytuacja pandemii znacząco wpłynęła na sytuację firm, które niejednokrotnie musiały i wciąż muszą dokonywać przetasowań wśród pracowników, ograniczając zatrudnienie, bądź obsadzając braki, wynikające np. z choroby czy kwarantanny.

Jednym z rozwiązań z jakiego mogą skorzystać jest przewidziane przez Kodeks Pracy powierzenie pracownikowi innej pracy niż ta określona w umowie o pracę. Jest to jednak rozwiązanie obwarowane kilkoma warunkami.

Bez wypowiedzenia warunków pracy i płacy

Art. 42 k.p. traktuje o wypowiadaniu, wynikających z umowy, warunków pracy i płacy, tj. elementarnych składowych relacji pomiędzy pracodawcą i pracownikiem. Dla skuteczności takiego wypowiedzenia wymagana jest forma pisemna. Jednak w § 4 tego artykułu pojawia się szczególna możliwość zmiany warunków zatrudnienia bez konieczności stosowania trybu wypowiedzenia zmieniającego i bez zachowania formy pisemnej. Dotyczy ona właśnie powierzenia innego rodzaju pracy jeżeli:

 1. istnieją uzasadnione potrzeby pracodawcy,
 2. powierzenie następuje maksymalnie na 3 miesiące w roku kalendarzowym,
 3. powierzona praca odpowiada kwalifikacjom pracownika,
 4. czasowa zmiana rodzaju pracy nie powoduje obniżenia wynagrodzenia pracownika.

Należy zaznaczyć, że wszystkie 4 przesłanki muszą zostać spełnione łącznie, aby można było mówić o sytuacji powierzenia innego rodzaju pracy.

Uzasadnione potrzeby pracodawcy

Reklama

Uzasadnione potrzeby pracodawcy muszą leżeć po jego stronie. Może być to np. konieczność zastępstwa innego nieobecnego z powodu choroby lub urlopu pracownika czy zwiększony popyt na pracę w innym dziale. Art. 42 § 4 k.p. może być również zastosowany w sytuacji, gdy stanowisko, na które pracownik ma być przywrócony, jest już obsadzone przez inną osobę i pracodawca potrzebuje czasu na dokonanie zmian organizacyjno-personalnych (wyrok SN z dnia 18 sierpnia 1976 r., I PR 103/76).

Pracodawca nie może skorzystać z czasowego powierzenia innej pracy, jeśli przyczyny leżą po stronie pracownika, tj. choćby w sytuacji utraty przez niego zdolności zdrowotnych lub kwalifikacji do wykonywania pracy na danym stanowisku czy konieczności zmiany zakresu obowiązków pracownika (wyrok SN z dnia 13 października 1999 r., sygn. akt I PKN 293/99).

Powierzenie innej pracy nie może przekroczyć 3 miesięcy w roku kalendarzowym. Okres ten jest liczony wg zasad opisanych w kodeksie cywilnym, na zasadzie art. 111 i art. 112 k.c. w związku z art. 300 k.p.

Jednocześnie, ponieważ okres 3 miesięcy ograniczony jest do roku kalendarzowego, może wystąpić sytuacja, kiedy inna praca zostanie powierzona na okres do 3 miesięcy pod koniec roku, oraz ponownie na początku kolejnego roku, w konsekwencji czego pracownik będzie wykonywał nowe obowiązki nawet przez 6 kolejnych miesięcy.

Kwalifikacje pracownika

Czasowa zmiana rodzaju pracy musi odpowiadać kwalifikacjom pracownika, zatem nie może ich przekraczać, ale, co należy podkreśli, niewykorzystanie choćby minimalnego zakresu aktualnych kwalifikacji pracownika również stanowi naruszenie przepisu art. 42 § 4 k.p. (wyrok SN z dnia 8 maja 1997 r., sygn. akt I PKN 131/97, wyrok SN z dnia 5 lutego 1998 r. (I PKN 515/97). Przy ocenie kwalifikacji należy wziąć pod uwagę nie tylko wykształcenie i doświadczenie pracownika, ale także jego możliwości fizyczne i psychofizyczne (wyrok SN z dnia 4 października 2000 r., sygn. akt I PKN 61/00).

Wynagrodzenie

Warunkiem prawidłowego powierzenia innej pracy jest również zachowanie dotychczasowej wysokości wynagrodzenia pracownika, nawet jeśli na danym stanowisku przysługuje ono w niższej wysokości. Nie ma też przeszkód, aby było ono okresowo zwiększone.

Forma pisemna

Należy podkreślić, że powierzenie innej pracy w trybie art. 42 § 4 k.p. odbywa się w trybie polecenia służbowego i jeśli spełnia wszystkie przesłanki wymienione w ww. przepisie, to odmowa jego wykonania ze strony pracownika jest ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych. Jak wspomniałam, powierzenie nie wymaga formy pisemnej, jednak ponieważ jest to zmiana dot. jednego z kluczowych elementów stosunku pracy, to dla celów dowodowych warto dopełnić formalności w formie pisemnej.

Rozwiązanie na czas pandemii?

Czasowe powierzenie innej pracy w okresie pandemii COVID-19 daje pewną szansę na ograniczenie zwolnień pracowników, na czasowe zastępowanie pracowników nieobecnych w pracy, czy na pokrycie zwiększonych potrzeb pracodawcy na pracę w niektórych działach. Trzeba jednak pamiętać o ograniczeniach tego rozwiązania, przede wszystkim o maksymalnym 3 miesięcznym okresie powierzenia, co na początku pandemii mogło wydawać się okresem wystarczającym, jednak w obliczu przedłużania się tego okresu już nie jest rozwiązaniem tak uniwersalnym.

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Polska Grupa Audytorska (PGA)
Ogólnopolska sieć profesjonalnych firm audytorskich
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?