REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawdź, czy to czas na zmianę pracy!

Sprawdź, czy to czas na zmianę pracy!
Sprawdź, czy to czas na zmianę pracy!

REKLAMA

Zmiana pracy zawsze wiąże się ze stresem, zmianą nawyków. Często z obawy przed zmianami latami jesteśmy w miejscu, które nas nie satysfakcjonuje. Sprawdź, czy to czas na zmianę pracy!

Może czas na zmianę pracy?

Decyzja o zmianie pracy jest jedną z tych, które niezależnie od motywów zawsze wiążą się ze sporą dawką emocji. Lęk przed nadmiernym stresem i przyzwyczajenie do znanych sobie schematów sprawiają, że nazbyt długo tkwimy w miejscu pracy, które nas nie satysfakcjonuje. Są jednak pewne symptomy, które świadczą, że czas na poważne rozważenie zmiany zatrudnienia. Sprawdźmy, jak je rozpoznać!

Nie sposób stworzyć jednego określonego wzoru, który sprawdza się przy każdej jednostkowej sytuacji. Na pewno należy wziąć pod uwagę, iż może nam się przydarzyć gorszy czas, kiedy nasz ogląd na pracę jest w jakiś sposób zniekształcony. Szkoda by było, gdyby chwilowe trudności wpływały na tak poważną decyzję. Zupełnie inaczej jest jednak wtedy, gdy od dawna na myśl o swoim zajęciu czujesz się źle, masz głębokie przekonanie, że nie daje ci wymaganego minimum satysfakcji lub zupełnie przestałeś się rozwijać. Co równie istotne w tym przykrym położeniu, długotrwały stres spowodowany przebywaniem w miejscu, którego nie lubimy, może mieć katastrofalne skutki dla naszego zdrowia. Zdecydowanie nie potrzebujesz bólu głowy, tików nerwowych, kołatania serca czy suchości w gardle i ustach, prawda?

Polecamy: Personel i zarządzanie – prenumerata.

Stres i frustracja

W pracy zazwyczaj spędzamy 40 godzin tygodniowo, a często nawet i więcej. To spora część naszego czasu i zarazem jeden z głównych czynników realne tworzących rzeczywistość. Nie ukrywajmy, wysokość zarobków, ludzie, którzy cię otaczają i wszystkie plusy i minusy twojego zatrudnienia wpływają na usposobienie i sposób prowadzenia życia. Odżywiasz się źle, bo nie masz czasu gotować? Zrezygnowałeś z pasji, gdyż nie stać cię na nie? Na spotkaniach rodzinnych jesteś osowiały, ponieważ bez przerwy myślisz o konfliktach w pracy? Tak, właśnie między innymi o to chodzi! – Długotrwała frustracja oraz stres mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Załamanie psychiczne, czy depresja są chorobami, z którymi nie jest łatwo walczyć – podkreśla Paulina Milczanowska Stećków, koordynator procesów HR LSJ HR Group.

Autopromocja

Jak kierując ludźmi unikać porażek i powielać sukcesy

Kup książkę:

Jak kierując ludźmi unikać porażek i powielać sukcesy

Potrzeba zmiany pracy nie jest procesem, który przychodzi z dnia na dzień. Najczęściej to konsekwencja różnych czynników. – Według raportu płacowego HAYS na rok 2020 aż 78 procent osób rozważa zmianę pracy w przyszłości, a 56 procent w przeciągu najbliższego roku. Wyniki te pokazują, jak ważny jest to temat – mówi Paulina Milczanowska Stećków. Rzadko też zdarza się, że jeden minus powoduje, iż chcemy zmienić pracodawcę. Kiedy jednak jesteśmy nieusatysfakcjonowani w kilku aspektach, to pojawia się potrzeba życiowej ewolucji. Nie przegap tego momentu i nie zlekceważ symptomów, gdy masz w sobie tę chęć, bo później jest prosta droga do zobojętnienia i pogodzenia się z losem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Brak możliwości rozwoju

Każdy dzień jest taki sam. Stale wykonujesz podobne czynności i nic nie wskazuje na to, by w końcu nastąpiła jakakolwiek zmiana. Rutyna coraz mocniej ci ciąży, gdyż zdajesz sobie sprawę, że marnujesz potencjał i nie wykorzystujesz wiedzy oraz kompetencji. Nie zawsze rozmowa z przełożonym kształtuje nowy stan rzeczy. Na pewno jednak warto od niej zacząć. Możliwe, że to zapoczątkuje działania rozwojowe ze strony firmy czy próby wdrożenia ciebie w inne projekty. Jeśli jednak nic na to nie wskazuje i nie widzisz już szans, by stawać się coraz lepszym, to na pewno masz podstawy do analizy, czy jesteś we właściwym dla siebie miejscu.

Słaba atmosfera

Nic tak nie napędza w pracy, jak ekipa, z którą świetnie się rozumiesz i wspólnie jesteście w stanie stworzyć coś rewelacyjnego. Nie mamy żadnych wątpliwości, że dobrze kooperujący zespół to największy sukces każdego przełożonego. Problem zaczyna się, gdy współpracownicy to nie zespół, ale zlepek ludzi, którzy nie lubią i nie potrafią spędzać ze sobą czasu i tym samym udanie współpracować. Masz poczucie, że należycie do zupełnie innych światów? – W pracy spędzamy niemal pół życia, a osoby, z którymi tam przebywamy, widzimy częściej niż własną rodzinę. Dlatego tak ważna jest komunikacja między ludźmi, niesienie pomocy i dbanie o te relacje. Bardzo często zdarza mi się słyszeć od pracowników, że pomimo dobrych warunków finansowych i ogólnego zadowolenia, niestety zaczynają myśleć o zmianie właśnie przez atmosferę, która wpływa znacząco na komfort pracy – mówi Paulina Milczanowska – Stećków. Zdarza się, że zatrudniane osoby nie wywiązują się ze swoich obowiązków, jeśli przedsiębiorstwo nie reaguje na to w odpowiedni sposób. To sprawia, że zamiast iść do przodu, stale naprawiacie te same błędy lub tkwicie w miejscu. Czasami też praca jest w porządku, ale pomiędzy ludźmi brakuje chemii. Konflikty i napięcia odbierają energię i wpędzają w apatię sprawiając, że praca staje się tylko i wyłącznie niechcianym obowiązkiem.

Autopromocja

Szkolenie: Wdrożenie KSeF w firmie lub biurze – krok po kroku

Zapisz się na

Szkolenie: Wdrożenie KSeF w firmie lub biurze – krok po kroku

Trudne relacje z szefem

Do listy poważnych problemów należy zaliczyć również trudne relacje z przełożonym. Owszem, nie sposób trafić na idealnego szefa, gdyż każdy z nas posiada przywary i wady, ale kłopot zaczyna się wtedy, gdy przekracza on granice tolerancji. Przełożony nie ma prawa krzyczeć na ciebie, traktować gorzej niż innych, czy w jakikolwiek inny sposób sprawiać, że czujesz się poniżany. Nie pozwól, by traktował cię w sposób, który ci ciąży. Twoje zdrowie psychiczne i komfort w pracy to minimum, które każdy powinien mieć bezwarunkowo!

Na początku byłeś skłonny do wielu poświęceń. Pracowałeś dłużej niż było to wymagane, angażowałeś się w trudne projekty i rezygnowałeś z prywatnych planów. Pewnie przyświecała ci myśl, że kiedyś zbierzesz tego owoce i twoje zaangażowanie zostanie docenione? Tymczasem mijały miesiące, a nic za tym nie przyszło. Twoje wynagrodzenie pozostało na tym samym poziomie. Nie otrzymałeś propozycji awansu zawodowego. Nie czujesz, że w firmie docenili twój wysiłek. Nikt nie pyta o twoje cele i założenia, by pomóc zrobić ci krok naprzód. – Nic tak bardzo nie deprymuje pracownika, jak brak słowa uznania i zwykłego: „to świetna robota”! Zły nastrój, obniżenie poczucia własnej wartości oraz rozczarowanie niestety bardzo mocno wpływają na naszą wydajność i efektywność. Jeszcze bardziej na brak motywacji do dalszych działań oraz poświęceń – mówi Paulina. Bez wątpienia wszystko to może odebrać wewnętrzne siły i mocno frustrować. Może więc to czas, aby poszukać miejsca, gdzie zostaniesz odpowiednio doceniony?

Autopromocja

Dokumentacja kadrowa 2023 ze wzorami dokumentów

Czy wiesz, gdzie przechowywać nowe dokumenty kadrowe, oraz jak prowadzić akta osobowe i dokumentację elektroniczną?

Dokumentacja kadrowa 2023 + wzory dokumentów online. Zasady prowadzenia i przechowywania

Za niskie wynagrodzenie

Czujesz, że firma nie płaci ci tyle, ile powinna? Zanim utwierdzisz się w tym przekonaniu, zrób dokładny research, porównaj stawki rynkowe i dokładnie przeanalizuj swoje kompetencje. Podejdź do tego analitycznie i bez zbędnych emocji. Może masz braki w konkretnej wiedzy, które wpływają na ostateczne zarobki lub odwrotnie – przewyższasz konkurencję, a jednak nie ma to odzwierciedlenia w wysokości zarobków? Z całą pewnością może to być bardzo deprymujące. Szczególnie wtedy, jeśli rozmawiałeś o tym z pracodawcą, a jednak nie spotkało się to ze zmianą twojej sytuacji. Każdy z nas ma plany, które mogą być zrealizowane, jeśli dysponujemy odpowiednimi środkami finansowymi. Jeśli wiesz, że w innym miejscu mógłbyś zarabiać więcej, a obecna firma zastopowała część ważnych dla ciebie kwestii, to czas na twój ruch.

Uwaga! Wypalenie zawodowe

Dotychczas głównie koncentrowaliśmy się na kwestiach, które z góry można określić jako wartości negatywne. Co, jeśli jednak dobrze zarabiasz, masz sukcesy, szef cię szanuje, a Ty nadal jesteś niezadowolony? Być może nie pomaga również dłuższy urlop, ograniczenie stresu i poprawa work-life balance. To wszystko może być dowodem, że spotkało cię wypalenie zawodowe i permanentne psychiczne zmęczenie wykonywanymi obowiązkami. Tutaj recepta jest klarowna. Czas przedefiniować swoje wartości i zastanowić się, czy nie przydałaby ci się zmiana profesji lub pobudzenie w postaci nowego miejsca pracy. – Coraz częściej zgłaszają się do nas kandydaci szukający zmiany. No właśnie - zmiany, ale bez dalszego planu. Kluczowe jest wtedy zrozumienie, bo najważniejszy krok mają już za sobą – zdefiniowali problem, którym jest wypalenie i zmęczenie. To idealny moment, w którym możemy porozmawiać o oczekiwaniach, pasjach, niespełnionych marzeniach i na tej podstawie zbudować nową drogę! – podkreśla Paulina Milczanowska Stećków. Podsumowując? Ratuj się, póki nie wpadniesz w marazm!

Wszystkie wymienione powyżej problemy są kwestiami, które bezsprzecznie mogą wpływać również na twoje życie prywatne. – Zastanówmy się, czy dom nie powinien być azylem? Miejscem, gdzie odcinamy się od problemów, regenerujemy siły i odpoczywamy. Jeśli coraz częściej wracając do zacisza domowego głową nadal jesteś w pracy i towarzyszy ci ścisk żołądka – to oznacza jedno – jest źle. – twierdzi Paulina Milczanowska – Stećków. Nagromadzony stres, bezradność wobec poczucia niezadowolenia i wszelkie negatywne uczucia mogą znajdować ujście w relacji z bliskimi. Bez wątpienia żadna praca nie jest tego warta. Tym bardziej, że przed tobą jest wiele innych możliwości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy doradcy zawodowi są jeszcze potrzebni? Sztuczna inteligencja rekomenduje ścieżki kariery i pomaga w szukaniu pracy

  Ponad 60 proc. młodych ludzi w wieku 18–25 lat ma utrudniony dostęp do pracy z powodu braku niezbędnych informacji. Głównie z myślą o nich i osobach ze specjalnymi potrzebami, ale też wypalonych zawodowo i myślących o przebranżowieniu, powstała wykorzystująca zaawansowaną technologię AI platforma, oferująca bezpłatnie możliwość wykonania testu profilującego i udzielająca rekomendacji na temat kierunków kariery. Według danych Jobbli, osoby poniżej 25 lat chętnie wybrałyby pracę wywierającą pozytywny wpływ na środowisko. Aż połowa osób, które dopiero znalazły pierwszą pracę lub właśnie jej szukają obawia się, że w przyszłości w obowiązkach zastąpi ich sztuczna inteligencja. 

  Nowe kierunki zawodowe: Jakie branże rosną na rynku pracy

  Rynek pracy podlega nieustannym zmianom, które wynikają z rozwoju technologii, zmian społecznych i ekonomicznych. W miarę jak świat staje się coraz bardziej zglobalizowany i zautomatyzowany, pojawiają się nowe kierunki zawodowe, które przyciągają uwagę zarówno młodych adeptów kariery, jak i doświadczonych profesjonalistów. 

  Big Data

  Big Data, czyli Wielkie Dane, to termin, który zyskuje coraz większą popularność w dzisiejszym świecie cyfrowym. Ale co dokładnie oznacza ten tajemniczy termin i dlaczego jest tak ważny?

  Tydzień pracy trwa w Polsce 40,4 godz. Polacy na 2. miejscu w UE pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu

  W Polsce przeciętny tydzień pracy trwa 40,4 godziny. Polacy są na drugim miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu – podał Eurostat.

  REKLAMA

  Ochrona stosunku pracy nauczycieli a urlop dla poratowania zdrowia

  Ochrona stosunku pracy nauczycieli a urlop dla poratowania zdrowia - to wbrew pozorom kontrowersyjne zagadnienie. Są dwie linie orzecznicze, które wskazują, na dwa różne podejścia. Jedno, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podlega szczególnej ochronie i nie jest możliwe wypowiedzenie mu w tym okresie umowy o pracę, drugie, że nauczycielowi na urlopie dla poratowania zdrowia można wypowiedzieć umowę o pracę, m.in. ze względu na zmiany organizacyjne w szkole.

  16 języków Europy. Miłość, sport, biznes. O czym najczęściej rozmawia się w poszczególnych krajach Starego Kontynentu?

  Analiza słownictwa, tweetów i wyszukiwania w Google, obejmująca 16 języków europejskich, wyłoniła najbardziej interesujące tematy dla poszczególnych kultur. Dzięki badaniu Preply wiemy już, które narody najlepiej wyrażają konkretne emocje i jakie podejmują tematy, kto najczęściej rozmawia o jedzeniu i które słownictwo uważane jest za najbardziej „stylowe”.

  Praca cudzoziemców. Zezwolenie na pracę typu A – jaki obowiązek ma pracodawca

  Zezwolenie na pracę typu A legalizuje pracę cudzoziemców, którzy nie są zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia, w Polsce. Pracodawca powinien pamiętać o obowiązkach, które na nim spoczywają po uzyskaniu dokumentu. Jednym z nich jest przekazanie zezwolenia cudzoziemcowi. W ilu egzemplarzach i w jakiej formie? Odpowiadamy. 

  Renty rodzinne. Uczniowie i studenci muszą złożyć do ZUS-u zaświadczenia ze szkoły

  Uczniowie otrzymujący rentę rodzinną po zmarłym rodzicu, którzy ukończyli 16. rok życia, mają obowiązek dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie ze szkoły, że dalej się uczą. Wraz z zaświadczeniem muszą złożyć wniosek o dalszą wypłatę renty. W przeciwnym razie stracą świadczenie. Taki obowiązek spoczywa również na studentach – przypomina ZUS.

  REKLAMA

  Absencja pracowników. Główne wyzwanie kadrowe dla niemal 40 proc. przedsiębiorców

  Wysoka absencja pracowników stanowi największe wyzwanie kadrowe dla 39 proc. managerów i pracowników HR reprezentujących duże przedsiębiorstwa oraz 37 proc. przedstawicieli średnich firm w Polsce – wynika z badania zrealizowanego przez ICAN Institute na zlecenie VanityStyle. Z jakimi jeszcze problemami pracowniczymi mierzą się polscy przedsiębiorcy? 

  Rynek pracy po pandemii: Wyzwania i szanse dla poszukujących pracy

  Pandemia COVID-19 bez wątpienia zmieniła krajobraz rynku pracy na całym świecie. Zawierała ze sobą zarówno nieoczekiwane wyzwania, jak i nieznane wcześniej możliwości dla osób poszukujących pracy. 

  REKLAMA