REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawdź, czy to czas na zmianę pracy!

Sprawdź, czy to czas na zmianę pracy!
Sprawdź, czy to czas na zmianę pracy!

REKLAMA

REKLAMA

Zmiana pracy zawsze wiąże się ze stresem, zmianą nawyków. Często z obawy przed zmianami latami jesteśmy w miejscu, które nas nie satysfakcjonuje. Sprawdź, czy to czas na zmianę pracy!

Może czas na zmianę pracy?

Decyzja o zmianie pracy jest jedną z tych, które niezależnie od motywów zawsze wiążą się ze sporą dawką emocji. Lęk przed nadmiernym stresem i przyzwyczajenie do znanych sobie schematów sprawiają, że nazbyt długo tkwimy w miejscu pracy, które nas nie satysfakcjonuje. Są jednak pewne symptomy, które świadczą, że czas na poważne rozważenie zmiany zatrudnienia. Sprawdźmy, jak je rozpoznać!

Autopromocja

Nie sposób stworzyć jednego określonego wzoru, który sprawdza się przy każdej jednostkowej sytuacji. Na pewno należy wziąć pod uwagę, iż może nam się przydarzyć gorszy czas, kiedy nasz ogląd na pracę jest w jakiś sposób zniekształcony. Szkoda by było, gdyby chwilowe trudności wpływały na tak poważną decyzję. Zupełnie inaczej jest jednak wtedy, gdy od dawna na myśl o swoim zajęciu czujesz się źle, masz głębokie przekonanie, że nie daje ci wymaganego minimum satysfakcji lub zupełnie przestałeś się rozwijać. Co równie istotne w tym przykrym położeniu, długotrwały stres spowodowany przebywaniem w miejscu, którego nie lubimy, może mieć katastrofalne skutki dla naszego zdrowia. Zdecydowanie nie potrzebujesz bólu głowy, tików nerwowych, kołatania serca czy suchości w gardle i ustach, prawda?

Polecamy: Personel i zarządzanie – prenumerata.

Stres i frustracja

W pracy zazwyczaj spędzamy 40 godzin tygodniowo, a często nawet i więcej. To spora część naszego czasu i zarazem jeden z głównych czynników realne tworzących rzeczywistość. Nie ukrywajmy, wysokość zarobków, ludzie, którzy cię otaczają i wszystkie plusy i minusy twojego zatrudnienia wpływają na usposobienie i sposób prowadzenia życia. Odżywiasz się źle, bo nie masz czasu gotować? Zrezygnowałeś z pasji, gdyż nie stać cię na nie? Na spotkaniach rodzinnych jesteś osowiały, ponieważ bez przerwy myślisz o konfliktach w pracy? Tak, właśnie między innymi o to chodzi! – Długotrwała frustracja oraz stres mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Załamanie psychiczne, czy depresja są chorobami, z którymi nie jest łatwo walczyć – podkreśla Paulina Milczanowska Stećków, koordynator procesów HR LSJ HR Group.

Potrzeba zmiany pracy nie jest procesem, który przychodzi z dnia na dzień. Najczęściej to konsekwencja różnych czynników. – Według raportu płacowego HAYS na rok 2020 aż 78 procent osób rozważa zmianę pracy w przyszłości, a 56 procent w przeciągu najbliższego roku. Wyniki te pokazują, jak ważny jest to temat – mówi Paulina Milczanowska Stećków. Rzadko też zdarza się, że jeden minus powoduje, iż chcemy zmienić pracodawcę. Kiedy jednak jesteśmy nieusatysfakcjonowani w kilku aspektach, to pojawia się potrzeba życiowej ewolucji. Nie przegap tego momentu i nie zlekceważ symptomów, gdy masz w sobie tę chęć, bo później jest prosta droga do zobojętnienia i pogodzenia się z losem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Brak możliwości rozwoju

Każdy dzień jest taki sam. Stale wykonujesz podobne czynności i nic nie wskazuje na to, by w końcu nastąpiła jakakolwiek zmiana. Rutyna coraz mocniej ci ciąży, gdyż zdajesz sobie sprawę, że marnujesz potencjał i nie wykorzystujesz wiedzy oraz kompetencji. Nie zawsze rozmowa z przełożonym kształtuje nowy stan rzeczy. Na pewno jednak warto od niej zacząć. Możliwe, że to zapoczątkuje działania rozwojowe ze strony firmy czy próby wdrożenia ciebie w inne projekty. Jeśli jednak nic na to nie wskazuje i nie widzisz już szans, by stawać się coraz lepszym, to na pewno masz podstawy do analizy, czy jesteś we właściwym dla siebie miejscu.

Słaba atmosfera

Nic tak nie napędza w pracy, jak ekipa, z którą świetnie się rozumiesz i wspólnie jesteście w stanie stworzyć coś rewelacyjnego. Nie mamy żadnych wątpliwości, że dobrze kooperujący zespół to największy sukces każdego przełożonego. Problem zaczyna się, gdy współpracownicy to nie zespół, ale zlepek ludzi, którzy nie lubią i nie potrafią spędzać ze sobą czasu i tym samym udanie współpracować. Masz poczucie, że należycie do zupełnie innych światów? – W pracy spędzamy niemal pół życia, a osoby, z którymi tam przebywamy, widzimy częściej niż własną rodzinę. Dlatego tak ważna jest komunikacja między ludźmi, niesienie pomocy i dbanie o te relacje. Bardzo często zdarza mi się słyszeć od pracowników, że pomimo dobrych warunków finansowych i ogólnego zadowolenia, niestety zaczynają myśleć o zmianie właśnie przez atmosferę, która wpływa znacząco na komfort pracy – mówi Paulina Milczanowska – Stećków. Zdarza się, że zatrudniane osoby nie wywiązują się ze swoich obowiązków, jeśli przedsiębiorstwo nie reaguje na to w odpowiedni sposób. To sprawia, że zamiast iść do przodu, stale naprawiacie te same błędy lub tkwicie w miejscu. Czasami też praca jest w porządku, ale pomiędzy ludźmi brakuje chemii. Konflikty i napięcia odbierają energię i wpędzają w apatię sprawiając, że praca staje się tylko i wyłącznie niechcianym obowiązkiem.

Trudne relacje z szefem

Do listy poważnych problemów należy zaliczyć również trudne relacje z przełożonym. Owszem, nie sposób trafić na idealnego szefa, gdyż każdy z nas posiada przywary i wady, ale kłopot zaczyna się wtedy, gdy przekracza on granice tolerancji. Przełożony nie ma prawa krzyczeć na ciebie, traktować gorzej niż innych, czy w jakikolwiek inny sposób sprawiać, że czujesz się poniżany. Nie pozwól, by traktował cię w sposób, który ci ciąży. Twoje zdrowie psychiczne i komfort w pracy to minimum, które każdy powinien mieć bezwarunkowo!

Na początku byłeś skłonny do wielu poświęceń. Pracowałeś dłużej niż było to wymagane, angażowałeś się w trudne projekty i rezygnowałeś z prywatnych planów. Pewnie przyświecała ci myśl, że kiedyś zbierzesz tego owoce i twoje zaangażowanie zostanie docenione? Tymczasem mijały miesiące, a nic za tym nie przyszło. Twoje wynagrodzenie pozostało na tym samym poziomie. Nie otrzymałeś propozycji awansu zawodowego. Nie czujesz, że w firmie docenili twój wysiłek. Nikt nie pyta o twoje cele i założenia, by pomóc zrobić ci krok naprzód. – Nic tak bardzo nie deprymuje pracownika, jak brak słowa uznania i zwykłego: „to świetna robota”! Zły nastrój, obniżenie poczucia własnej wartości oraz rozczarowanie niestety bardzo mocno wpływają na naszą wydajność i efektywność. Jeszcze bardziej na brak motywacji do dalszych działań oraz poświęceń – mówi Paulina. Bez wątpienia wszystko to może odebrać wewnętrzne siły i mocno frustrować. Może więc to czas, aby poszukać miejsca, gdzie zostaniesz odpowiednio doceniony?

Za niskie wynagrodzenie

Czujesz, że firma nie płaci ci tyle, ile powinna? Zanim utwierdzisz się w tym przekonaniu, zrób dokładny research, porównaj stawki rynkowe i dokładnie przeanalizuj swoje kompetencje. Podejdź do tego analitycznie i bez zbędnych emocji. Może masz braki w konkretnej wiedzy, które wpływają na ostateczne zarobki lub odwrotnie – przewyższasz konkurencję, a jednak nie ma to odzwierciedlenia w wysokości zarobków? Z całą pewnością może to być bardzo deprymujące. Szczególnie wtedy, jeśli rozmawiałeś o tym z pracodawcą, a jednak nie spotkało się to ze zmianą twojej sytuacji. Każdy z nas ma plany, które mogą być zrealizowane, jeśli dysponujemy odpowiednimi środkami finansowymi. Jeśli wiesz, że w innym miejscu mógłbyś zarabiać więcej, a obecna firma zastopowała część ważnych dla ciebie kwestii, to czas na twój ruch.

Uwaga! Wypalenie zawodowe

Dotychczas głównie koncentrowaliśmy się na kwestiach, które z góry można określić jako wartości negatywne. Co, jeśli jednak dobrze zarabiasz, masz sukcesy, szef cię szanuje, a Ty nadal jesteś niezadowolony? Być może nie pomaga również dłuższy urlop, ograniczenie stresu i poprawa work-life balance. To wszystko może być dowodem, że spotkało cię wypalenie zawodowe i permanentne psychiczne zmęczenie wykonywanymi obowiązkami. Tutaj recepta jest klarowna. Czas przedefiniować swoje wartości i zastanowić się, czy nie przydałaby ci się zmiana profesji lub pobudzenie w postaci nowego miejsca pracy. – Coraz częściej zgłaszają się do nas kandydaci szukający zmiany. No właśnie - zmiany, ale bez dalszego planu. Kluczowe jest wtedy zrozumienie, bo najważniejszy krok mają już za sobą – zdefiniowali problem, którym jest wypalenie i zmęczenie. To idealny moment, w którym możemy porozmawiać o oczekiwaniach, pasjach, niespełnionych marzeniach i na tej podstawie zbudować nową drogę! – podkreśla Paulina Milczanowska Stećków. Podsumowując? Ratuj się, póki nie wpadniesz w marazm!

Wszystkie wymienione powyżej problemy są kwestiami, które bezsprzecznie mogą wpływać również na twoje życie prywatne. – Zastanówmy się, czy dom nie powinien być azylem? Miejscem, gdzie odcinamy się od problemów, regenerujemy siły i odpoczywamy. Jeśli coraz częściej wracając do zacisza domowego głową nadal jesteś w pracy i towarzyszy ci ścisk żołądka – to oznacza jedno – jest źle. – twierdzi Paulina Milczanowska – Stećków. Nagromadzony stres, bezradność wobec poczucia niezadowolenia i wszelkie negatywne uczucia mogą znajdować ujście w relacji z bliskimi. Bez wątpienia żadna praca nie jest tego warta. Tym bardziej, że przed tobą jest wiele innych możliwości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jawność wynagrodzeń w Polsce. Jakie zmiany wprowadzi dyrektywa unijna od 2026 roku? Dlaczego warto wiedzieć ile zarabia kolega z pracy?

Różne badania potwierdzają, że wysokość wynagrodzenia jest dla pracowników bardzo ważna ale i tak brak widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę zwykle nie zniechęca kandydata do wysłania aplikacji. W naszej kulturze jest często obecna zasada, że o pieniądzach się nie rozmawia. Znajduje to swój wyraz nie tylko w procesie rekrutacji, lecz także przez cały okres zatrudnienia. Jak wynika z raportu Aplikuj.pl "Czy potrafimy rozmawiać o pieniądzach z pracodawcą" z kwietnia 2024 r., ponad połowa pracowników przyznaje, że w ich miejscu nie panuje jawność wynagrodzeń. Jednak już wkrótce ma się to zmienić.

Komunikat MRPiPS: 770 mln zł na dofinansowanie wynagrodzeń osób z niepełnosprawnościami

Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, wspólnie z Ministerstwem Finansów proponuje zwiększyć o 15% stawki dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Wydatki na ten cel wyniosą 220 mln zł w 2024 r. i 550 mln zł w 2025 r.

Zmiany w składce zdrowotnej - prace ruszają już w tym kwartale 2024

Zmiany w składce zdrowotnej już niedługo! Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Zdrowia poinformowały, że analizy doprowadziły do jednoznacznego wniosku, że wyeliminowanie problemów wymaga wdrożenia zmiany normatywnej na poziomie ustawowym. Na teraz - zatem drugi kwartał 2024 r. przewidziane są prace nad zmianami ustaw. Wejście w życie zaproponowanych zmian w zakresie składki zdrowotnej przewidziane są na 1 stycznia 2025 r.

Pracodawca nie dokonał wpłat do PPK w terminie? Pracownik może żądać odszkodowania i odsetek!

Wpłaty na PPK - co jeśli pracodawca nie dokonał ich w terminie? Pracodawca nie może dokonać zaległych wpłat do PPK nawet na prośbę uczestnika PPK. Musi mu jednak zrekompensować spowodowaną przez siebie szkodę. Chyba, że za nieprzekazanie wpłat do PPK odpowiedzialność ponosi sam uczestnik.

REKLAMA

50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe. Sytuacja jest stabilna, pewna i optymistyczna – zapewnia minister pracy

Na ostatnim posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała o 50 mln zł z Funduszu Pracy dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe. Szefowa MRPiPS przedstawiła także informacje o inicjatywach i działaniach podległego jej ministerstwa.

Równość wynagrodzeń kobiet i mężczyzn - zmiany w kodeksie pracy do 2026 r.

Koniec z luką płacową ze względu na płeć. Do 7 czerwca 2026 r. w Kodeksie Pracy zajdą nie małe zmiany! Już niespełna rok temu uchwalono w UE akt prawny na który czekało miliony kobiet. Mowa o dyrektywie w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości. Jednak co z tym faktem zrobiła Polska? Póki co nie wiele. Co więcej już podczas rozmowy rekrutacyjnej czy w ofercie pracy trzeba będzie określić wynagrodzenie - wreszcie będzie więc jawność i przejrzystość zarobków. Czas nagli, ponieważ państwa członkowskie zobowiązane są wprowadzić w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania dyrektywy do dnia 7 czerwca 2026 r. Mamy więc 2 lata na tą rewolucyjną zmianę na ryku pracy.

Zasiłek z ZUS z powodu otyłości - to możliwe!

Otyłość to choroba przewlekła. W niektórych przypadkach otyłość może być wręcz uznana za niepełnosprawność. W związku z tym ZUS, biegli i sąd pracy mogą uznać, że z powodu otyłości przysługuje zasiłek chorobowy czy renta - ponieważ osoba otyła nie jest zdolna do świadczenia pracy. Problem otyłości w Polsce jest ogromny - choruje na nią około 9 mln osób!

Czy można mieć dwie umowy o pracę?

Wiele osób zastanawia się, czy może pracować na podstawie dwóch umów o pracę. O ile, prostą wydaje się odpowiedź na pytanie o dwie umowy na pół etatu, o tyle wątpliwości mogą powstawać przy umowach w wyższym wymiarze czasu pracy. Czy dwie umowy o pracę na pełny etat są możliwe?

REKLAMA

300000 zł dofinansowania z ZUS na poprawę warunków bhp. Wpłynęło ponad 5000 wniosków

W konkursie ZUS na projekty dotyczące poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000 zł. Wpłynęło ponad 5000 wniosków.

Będzie waloryzacja o 15 proc. Czy dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych wzrośnie do 4140 zł?

PFRON wypłaca comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Za pośrednictwem Rady Dialogu Społecznego pracodawcy starają się o zwiększenie tego dofinansowania. Na ostatnim posiedzeniu Rady ogłoszono, że na ten cel udało się wygospodarować 770 mln zł na rok 2024 i kolejny.

REKLAMA