REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

GUS: Rośnie bezrobocie w Polsce

Artykuł przypięty

Stopa bezrobocia w listopadzie 2024 r. wyniosła 5,0 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 28 lutego 2021 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 28 lutego 2021 r. - to już pewne. Zasiłek miał obowiązywać do 14 lutego 2021 r., ale został przedłużony do końca lutego.

Odprawa pośmiertna - dla kogo, wysokość

Odprawa pośmiertna to świadczenie gwarantowane przez Kodeks pracy. Odprawę wypłaca pracodawca. Ile wynosi wysokość odprawy? Dla kogo jest to świadczenie? Czy odprowadza się podatek i składki?

14 emerytura 2021 - dla kogo wypłata

14 emerytura w 2021 r. zostanie przyznana emerytom i rencistom. Czym jest czternastka? Ile wynosi netto? Komu przysługuje? Kiedy jest wypłata? Jaki jest próg dochodowy?

REKLAMA

Pracownicy nie otrzymują wypłaty za nadgodziny

Brak wypłaty za nadgodziny to nasilający się problem polskich pracowników. Praca w godzinach nadliczbowych występuje szczególnie przy pracy zdalnej. Czy Polacy kontrolują wysokość swojego wynagrodzenia?

Etykieta wirtualnych spotkań

Etykieta wirtualnych spotkań czyli jak przeprowadzić biznesowe spotkanie online, oszczędzając czas i energię? Jak powinno wyglądać zaproszenie? Jak napisać agendę? Wirtualne spotkania w pracy stały się codziennością, jednak nie wszyscy wiedzą, co wypada, a czego nie wypada robić. Jak się ubrać? Czy można pić kawę?

Renta dla rodziny lekarza zmarłego na COVID-19

Renta dla rodziny lekarza zmarłego na COVID-19 przysługuje na wniosek członków rodziny. Dotyczy również śmierci lekarza dentysty. Co zrobić, aby uzyskać rentę?

Czternastka i podwyżka emerytur w 2021 r.

Czternastka i podwyżka emerytur w 2021 roku były przedmiotem prac Senatu. Ile wyniesie najniższa emerytura i renta? Jaki wskaźnik waloryzacji zostanie przyjęty? Jakie będą zasady wypłaty 14 emerytury?

REKLAMA

13 emerytura w 2021 roku

13 emerytura w 2021 roku - kiedy wypłata? Trzynastka będzie wypłacana na wiosnę. Kiedy dokładnie? Ile wynosi netto? Dla kogo jest trzynasta emerytura?

Wyższa emerytura od 1 marca 2021 r.

Wyższa emerytura od 1 marca 2021 r. wzrośnie o 50 zł bądź wskaźnik waloryzacji. Ile wynosi wskaźnik waloryzacji?

Zatrudnienie cudzoziemca 2021 - bez zezwolenia na pracę

Zatrudnienie cudzoziemca w 2021 roku odbywa się na nowych zasadach. Co zmieniło się 1 grudnia 2020 r.? Kto może pracować w Polsce bez zezwolenia na pracę? Czy uprawnia do tego wiza 23 i wiza z adnotacją "Poland. Business Harbour”? Poznaj nowe przepisy ułatwiające pracodawcy zatrudnianie obcokrajowców.

Covid-19 jako choroba zawodowa

Covid-19 czyli choroba zakaźna może być uznany jako choroba zawodowa. Co to oznacza? Jakie obowiązki ma pracodawca? Czy uznanie za chorobę zawodową może nastąpić po rozwiązaniu umowy? Jakie działania profilaktyczne podejmują pracodawcy?

Kontrola PIP 2021 - jak się przygotować?

Kontrola PIP w 2021 r. może zdarzać się częściej. Inspekcja Pracy zapowiada, co będzie kontrolować. Jak przygotować się do kontroli PIP? Jakie dokumenty będą sprawdzane? Czy kontrola może odbyć się zdalnie?

Czy obniżenie wymiaru czasu pracy skraca urlop wychowawczy?

Obniżenie wymiaru czasu pracy a urlop wychowawczy. Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego pracownik ma możliwość skorzystania maksymalnie z 35 miesięcy urlopu wychowawczego. W trakcie trwania tej nieobecności pracownik może podejmować pracę zarobkową zarówno u swojego pracodawcy jak i w innym zakładzie pracy, jeżeli nie uniemożliwia ona bezpośredniej opieki nad dzieckiem. W przypadku gdy pracownik chciałby wrócić do pełnienia obowiązków służbowych, jedną z możliwości jest praca w obniżonym wymiarze czasu pracy u swojego pracodawcy. Czy obniżenie wymiaru czasu pracy ma wpływ na wymiar urlopu wychowawczego?

Kwota bazowa emerytury 2021

Kwota bazowa w 2021 roku została podana przez GUS. Ile wynosi? Od kiedy do kiedy obowiązuje nowa wysokość? Służy do obliczenia wysokości emerytury i innych świadczeń emerytalno-rentowych.

Przeciętne wynagrodzenie w Polsce w 2020 r. i IV kwartale 2020 r.

Przeciętne wynagrodzenie w Polsce w 2020 r. i IV kwartale 2020 r. zostało podane przez GUS. Ile wyniósł realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w stosunku do 2019 r.?

Rozmowa kwalifikacyjna online - 7 porad dla rekruterów

Rozmowa kwalifikacyjna online dostarcza więcej informacji niż rozmowa telefoniczna. Jak skutecznie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej online? Oto 7 porad dla rekruterów.

Fizjoterapeuta a kwarantanna

Kwarantanna fizjoterapeuty nakładana jest w przypadku skierowania go na test na COVID-19? Czy obowiązek poddania się kwarantannie dotyczy każdego zawodu medycznego, czy tylko pracujących przy chorych na COVID-19? czy można złożyć wniosek o skrócenie kwarantanny lub zwolnienie z tego obwiązku?

PIT za 2020 r. dla emerytów i rencistów

PIT za 2020 r. dla emerytów i rencistów (PIT-40A albo PIT 11A i PIT-11) wysyłany jest przez ZUS do końca lutego. Kto otrzyma deklarację podatkową? Co z nadpłatą? Jak zmienić OPP? ​​​​​​​Co gdy nie otrzymasz PIT do końca lutego 2021 r.? Co zmienia się w przypadku wniosku o niestosowanie 1/12 kwoty zmniejszenia zaliczki na podatek?

Sprawozdanie o warunkach pracy GUS Z-10 do 15 lutego

GUS Z-10 czyli sprawozdanie o warunkach pracy składa się do 15 lutego 2021 r. Dotyczy warunków pracy w zakładzie w 2020 r. Kto składa druk Z-10? Jak złożyć formularz? Co grozi za niedotrzymanie terminu? Pobierz dokument.

Wypalenie zawodowe - jak przeciwdziałać?

Wypalenie zawodowe jest to problem zarówno dla pracownika jak i dla pracodawcy. Co to jest? Jak przeciwdziałać wypaleniu? Podajemy 4 przykłady profilaktyki.

Dodatek solidarnościowy a postojowe

Dodatek solidarnościowy a postojowe - czy to się wyklucza? Czy pobranie dodatku solidarnościowego ma wpływ na możliwość ubiegania się o świadczenie postojowe z Tarczy?

Zasiłek chorobowy i opiekuńczy na izolacji?

Zasiłek chorobowy i opiekuńczy na izolacji - czy może być pobierany jednocześnie? Kiedy pobiera się zasiłek chorobowy, a kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Urlop w czasie przestoju - czy pracodawca może zmusić?

Urlop w czasie przestoju z pewnością jest możliwy za zgodą pracownika. Czy pracodawca może zmusić do wykorzystania urlopu wypoczynkowego na poczet postojowego? Co mówią przepisy covidowe?

Ile osób może być na spotkaniu służbowym?

Spotkanie służbowe w czasie epidemii COVID-19 może budzić wątpliwości pod względem liczby osób zgromadzonych w jednym miejscu. Czy takie zebranie zawodowe podlega pod zakaz zgromadzeń?

E-wizyta w ZUS - emerytury i renty międzynarodowe

E-wizyta w ZUS może dotyczyć także emerytur i rent międzynarodowych. Jak zapisać się na e-wizytę? Który oddział ZUS obsługuje dany kraj? Jakie dokumenty są wymagane? Jakie warunki należy spełnić, aby wizyta przebiegła sprawnie?

O ile wzrosną emerytury rocznika 1953?

Emerytury rocznika 1953 będą wyższe. O ile wzrosną? ZUS wyliczył średnią podwyżkę dla tych emerytów.

Tarcza 7.0 czyli zmiany w Tarczy 6.0

Tarcza 7.0 to inaczej zmiany w Tarczy 6.0. Co zmieniło się w kwestii dofinansowania wynagrodzeń z urzędów pracy (świadczenia na ochronę miejsc pracy) i dotacji na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności? Jakie kody PKD zostały dodane? Do kiedy wnioski? Jaki przychód stanowi warunek?

PPK - jak naliczać wpłaty?

Wpłaty na PPK odprowadzane są od wynagrodzenia pracownika. Jak naliczać wpłaty? Jaka jest podstawa wymiaru wpłat? Jakie wynagrodzenie bierze się pod uwagę? Czy to też abonament medyczny? Kiedy dokonać pierwszej wpłaty? Czy przychód z tytułu wpłat na PPK jest opodatkowany? Przykładowa lista płac znajduje się poniżej.

Nowe prawo - prawo do bycia offline pracujących zdalnie

Prawo do bycia offline przez pracowników zdalnych to nowe prawo, które chce wprowadzić Unia. Dyrektywa będzie regulowała zakaz odbierania maili czy telefonów służbowych po godzinach pracy. Co jeszcze należy uregulować w kontekście pracy zdalnej?

Rezygnacja z PPK - co ile lat?

Co ile lat rezygnacja z PPK powinna być składana? Obowiązek ten dotyczy pracownika, który nie chce być uczestnikiem programu. Jak zrezygnować z PPK przed podpisaniem umowy o prowadzenie PPK, a jak po przystąpieniu do PPK?

Kobiety więcej straciły przez COVID-19 niż mężczyźni

COVID-19 na rynku pracy dokonał wielkich zmian. Okazuje się, że to kobiety więcej straciły przez COVID-19 niż mężczyźni. Utrata pracy i obniżka wynagrodzeń częściej dotykała pracownice niż pracowników. Jaka jest sytuacja na świecie, a jaka w Polsce?

Rezygnacja z PPK – druk, do kiedy

Rezygnacja z PPK - do kiedy można złożyć rezygnację? Od kiedy obowiązuje? Jakie są jej skutki? Jak odzyskać pieniądze wpłacone do PPK? Gdzie przechowywać dokumentację związaną z PPK? Czy można zrezygnować na urlopie macierzyńskim i wychowawczym? Jakie obowiązki ma pracodawca? Co w przypadku zmiany pracy?

Kto nie musi wdrażać PPK?

Kto nie musi wdrażać PPK? Mikroprzedsiębiorca. Kim jest mikroprzedsiębiorca? Zwolnienie z wdrożenia PPK przysługujące mikroprzedsiębiorcy nie dotyczy pracodawcy, który nie ma tego statusu. Jednostka sektora finansów publicznych nie może być zwolniona z przystąpienia do PPK.

Ekwiwalent za używanie własnego sprzętu - praca zdalna

Ekwiwalent za używanie własnego sprzętu przy pracy zdalnej nie został uregulowany przepisami prawnymi. Jak rekompensować pracownikowi koszty pracy zdalnej? Zwrot kosztów można uregulować w odrębnej umowie. Jak powinna wyglądać umowa dotycząca używania prywatnego sprzętu pracownika do celów służbowych? Zobacz wzór. Jak ustalić wysokość ekwiwalentu? Co z podatkami i składkami ZUS?

12-miesięczny okres rozliczeniowy - jak wprowadzić?

12-miesięczny okres rozliczeniowy przewidziany jest przepisami Kodeksu pracy. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie na czas epidemii koronawirusa. Co to znaczy, że okres rozliczeniowy zostaje wydłużony do 12 miesięcy? Kiedy można go wprowadzić? Jak to zrobić w czasie epidemii COVID-19?

Trzynastka za 2020 r. a podstawa wymiaru zasiłków

Trzynastka za 2020 r. w podstawie wymiaru zasiłków zwiększa wysokość wynagrodzenia chorobowego i zasiłków związanych z niezdolnością do pracy. Jakie są zasady uwzględniania trzynastej pensji? Co w przypadku braku wypłaty trzynastki za rok poprzedni? Jak na obliczenia wpływa przerwa między okresami pobierania zasiłków? Kiedy uzupełnia się wysokość trzynastki? Czy wypłaca się trzynastkę za niepełny rok zatrudnienia? Co w przypadku zmiany wymiaru czasu pracy?

Firmy w 2021 r. poszukują specjalistów od księgowości

Specjaliści od księgowości i optymalizacji kosztów to jedni z najbardziej poszukiwanych pracowników w 2021 r. Firmy po kryzysie wywołanym COVID-19 szukają sposobów na poprawę efektywności finansowej i operacyjnej. Kogo jeszcze rekrutuje się w 2021 r.?

KRUS wysyła PITy

KRUS wysyła PITy za 2020 r. Musi to zrobić do 1 marca 2021 r. Kto otrzyma PIT? Jakie formularze są rozsyłane? Do kiedy można się rozliczyć? Co zrobić, aby zmienić organizację, której przekazuje się 1%? Czy można skorzystać z usługi Twój e-PIT?

Składka zdrowotna KRUS w 2021 roku

Składka zdrowotna KRUS w 2021 roku wynosi 9% kwoty podstawy wymiaru, która stanowi 33,4% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest za domowników z działów specjalnych produkcji rolnej i pomocników rolnika. Od kiedy obowiązuje?

Zatrudnianie cudzoziemców 2021 - co się zmieniło?

Zatrudnianie cudzoziemców w 2021 roku zostało ułatwione. Co się zmieniło w czasie pandemii COVID-19? Czy cudzoziemcy przechodzą kwarantannę i testy na COVID-19? Co z formalnościami? Jakich obowiązków należy dopełnić po ustaniu pandemii?

Tarcza 7.0 - wszystko co musisz wiedzieć o pomocy z ZUS

Tarcza 7.0 przewiduje dalsze zwolnienie z ZUS i postojowe dla określonych branż - kodów PKD. Kogo dotyczy pomoc? Jakie są wnioski i terminy ich złożenia? Ile razy można je składać? Jaka jest kwota wsparcia? Wszystko, co musisz wiedzieć w 2021 r. o postojowym, zwolnieniu z ZUS i ulgach w składkach zawierają poniższe tabele.

Składka zdrowotna w 2021 roku

Składka zdrowotna w 2021 roku wynosi 9% podstawy wymiaru składki. Podstawa wymiaru to kwota 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. ZUS podał już wysokość składki zdrowotnej do odliczenia. Ile wynosi?

Ponowne postojowe z ZUS - PKD, dla kogo, wniosek

Ponowne postojowe z ZUS -mogą otrzymać określone kody PKD. Dla kogo przewidziano wsparcie? Jakie warunki należy spełnić? Jaka jest kwota postojowego wypłacanego ponownie? Jak i do kiedy złożyć wniosek RSP-DD7?

Zwolnienie z ZUS za grudzień i styczeń - PKD, dla kogo, wniosek

Zwolnienie z ZUS za grudzień i styczeń przyznaje Tarcza 7.0. Jakie kody PKD mogą skorzystać ze zwolnienia z ZUS i postojowego? Dla kodo przewidziano pomoc? Jakie warunki należy spełnić? Jak złożyć wniosek?

Tarcza 7.0 od 1 lutego w ZUS

Tarcza 7.0 od 1 lutego realizowana jest przez ZUS. Przedsiębiorcy mogą liczyć na zwolnienie z ZUS czy postojowe. Co gdy firmy nie podlegają pod przepisy tarczowe? Czy mogą liczyć na jakąś pomoc z ZUS?

Najniższa emerytura 2021 i kto ma do niej prawo?

Najniższa emerytura 2021 zgodnie z waloryzacją 1 marca wzrośnie o 50 zł. Komu się należy? Ile lat pracy minimum należy mieć w celu uzyskania minimalnej emerytury? Jakie warunki należy spełnić?

Służbowa poczta elektroniczna - jak zapewnić bezpieczeństwo?

Służbowa poczta elektroniczna to najczęstszy sposób komunikacji biznesowej. Jest ona narażona na ataki hakerów. Jak zapewnić bezpieczeństwo skrzynki pocztowej? Jak bronić się przed cyberprzestępcami? Oto wskazówki.

Zasiłek opiekuńczy w KRUS - luty 2021 r.

Zasiłek opiekuńczy w KRUS został przedłużony na luty 2021 r. Do kiedy przysługuje zasiłek na dziecko z powodu COVID-19? Jak złożyć wniosek? Pobierz instrukcję i sprawdź, jak zrobić to krok po kroku.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - luty 2021 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony na luty 2021 r. Do kiedy można wnioskować w ZUS o zasiłek przyznawany w razie zamknięcia szkoły, przedszkola, żłobka z powodu COVID-19? Kto może złożyć oświadczenie? Co w przypadku ograniczonego funkcjonowania placówki? Do jakiego wieku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy zasiłek? co gdy drugi rodzic jest bezrobotny lub na urlopie?

2021 - rok pracowników zagranicznych

Pracownicy z zagranicy mogą w 2021 r. stanowić dużą część polskiego rynku pracy. Zmiany wprowadzone w zatrudnianiu cudzoziemców w czasie epidemii COVID-19 znacząco ułatwiają im pracę w Polsce. Są szczególnie istotne dla branży medycznej i IT.

REKLAMA