REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wpłata do PPK sfinansowana przez pracodawcę a przychód

Łukasz Skoczeń
Ekspert PFR Portal PPK
Wpłata do PPK sfinansowana przez pracodawcę to przychód pracownika
Wpłata do PPK sfinansowana przez pracodawcę to przychód pracownika
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wpłata do PPK sfinansowana przez pracodawcę - czy to przychód pracownika? Kiedy powstaje przychód? Czy wpłaty do PPK to koszty uzyskania przychodów pracodawcy?

Wpłata do PPK sfinansowana przez pracodawcę jest przychodem pracownika

Przychód z tytułu wpłaty do PPK powstaje z chwilą przekazania tej wpłaty do instytucji finansowej. Dopiero wówczas można pobrać od niej zaliczkę na podatek dochodowy.

Autopromocja

Wpłaty do PPK sfinansowane przez podmiot zatrudniający stanowią przychód uczestnika PPK, podlegający opodatkowaniu. Przychody te powiększają wielkość świadczeń, które dany uczestnik otrzymuje od podmiotu zatrudniającego. Wpłaty do PPK sfinansowane przez pracodawcę pracownikowi - zarówno te podstawowe, jak i dodatkowe - stanowią przychód pracownika ze stosunku pracy, w związku z otrzymaniem nieodpłatnego świadczenia. Pracodawca ma obowiązek obliczyć i pobrać od tych wpłat zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, zgodnie z obowiązującą danego pracownika skalą podatkową (17% albo 32%).

Wpłata do PPK a moment powstania przychodu

Momentem powstania przychodu z tytułu sfinansowanej przez pracodawcę wpłaty do PPK jest jej przekazanie do instytucji finansowej. Zaliczka na podatek od tej wpłaty powinna zostać pobrana przez pracodawcę (płatnika) po powstaniu przychodu (przekazaniu wpłaty do instytucji finansowej) i nie ma możliwości jej wcześniejszego pobrania.

Jeżeli wypłata comiesięcznego wynagrodzenia poprzedzi wpłatę do PPK i pracodawca nie będzie miał już z czego - w danym miesiącu - pobrać zaliczki na podatek, to jej nie pobierze. Tak będzie np. w przypadku, gdy wynagrodzenie za czerwiec zostało wypłacone 9 lipca, wpłata do PPK została przekazana do instytucji finansowej 13 sierpnia i do końca sierpnia pracownikowi nie zostanie już wypłacone żadne wynagrodzenie.

W takim przypadku pracownik powinien doliczyć przychód z tytułu wpłaty do PPK do przychodu ze stosunku pracy wykazywanego w informacji PIT-11 za rok, w którym otrzymał ten przychód. Może zdarzyć się tak, że pracownik będzie musiał zapłacić podatek przy rozliczeniu rocznym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca nie może dokonać poboru zaliczki od danej wpłaty do PPK w miesiącu następującym po miesiącu, w którym została dokonana - np. w przypadku dokonania wpłaty w sierpniu, nie można pobrać zaliczki od tej wpłaty we wrześniu.

Jeżeli jednak pracodawca skoordynuje swoje działania i wpłata do PPK będzie mieć miejsce łącznie z wypłatą wynagrodzenia, to pobrana zaliczka powinna obejmować łączny przychód ze stosunku pracy, z uwzględnieniem wpłat do PPK sfinansowanych przez pracodawcę.

Wpłaty do PPK to koszty uzyskania przychodów dla pracodawcy

Wpłaty do PPK, w części sfinansowanej przez pracodawcę, stanowią dla niego koszty uzyskania przychodów za miesiąc, za który są należne, pod warunkiem, że zostaną odprowadzone w terminie określonym w ustawie o PPK, czyli do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały obliczone. Przez miesiąc, za który wpłaty do PPK są należne, należy rozumieć miesiąc, za który należne jest wynagrodzenie pracownika stanowiące podstawę do obliczenia wysokości wpłaty finansowanej przez pracodawcę. Jeżeli zatem pracodawca np. wypłaci wynagrodzenie za sierpień 10 września, a obliczonej od tego wynagrodzenia wpłaty do PPK dokona 15 października, to wpłata ta będzie stanowić dla niego koszt uzyskania przychodów w sierpniu.

Wpłaty do PPK sfinansowane przez pracodawcę i dokonane po terminie stanowią dla niego koszt uzyskania przychodów w miesiącu ich wpłaty do instytucji finansowej. Natomiast wpłaty dokonane przed terminem traktuje się jako dokonane w terminie.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Podstawa prawna:

art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.);

art. 28 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Iza
  2021-08-23 22:35:09
  Dobrze, że wszelkie takie kwestie są szczegółowo wyjaśniane. Wtedy nikt nie ma żadnych wątpliwości. Jak ja szukałam info o dziedziczeniu środków, to też bez problemu znalazłam. Dobrze, że jest taka opcja na oszczędzanie.
  4
 • Renata
  2021-08-25 22:09:51
  Osobiście jestem zadowolona, ze i u nas wprowadzono taka formę oszczędzania, w Wielkiej Brytanii już od lat tak ludzie odkładają na dodatkowe emerytury i bardzo sobie chwalą.
  7
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

REKLAMA

Świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Od 1 marca 2024 r. próg uprawniający do świadczenia wzrasta do 3415,50 zł

Działacze opozycji antykomunistycznej są uprawnieni do świadczenia wyrównawczego jeżeli pobierane przez nich świadczenia emerytalno-rentowe są niższe niż określona przepisami kwota. Obecnie próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wynosi 3046,29 zł; 1 marca 2024 r. wzrośnie do 3415,50 zł. 

Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA

2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

336,36 zł dodatku od 1 marca 2024

Od 1 marca 2024 r. waloryzacji z ZUS i KRUS podlegają liczne świadczenia emerytalno-rentowe, w tym dodatki. Jednym z nich jest dodatek sołtysowski, który będzie podwyższony o 36 zł i 36 groszy. W 2023 r. dodatek sołtysowski wynosił 300 zł, a w 2024 to 336,36 zł. Na dodatki dla sołtysów w 2024 r. państwo (my podatnicy) wydamy: 162 852 000 zł. Kwota ta z biegiem lat będzie rosła i przykładowo w 2032 r. wyniesie 232 716 000 zł.

REKLAMA