REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wpłata do PPK sfinansowana przez pracodawcę a przychód

Łukasz Skoczeń
Ekspert PFR Portal PPK
Wpłata do PPK sfinansowana przez pracodawcę to przychód pracownika
Wpłata do PPK sfinansowana przez pracodawcę to przychód pracownika
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wpłata do PPK sfinansowana przez pracodawcę - czy to przychód pracownika? Kiedy powstaje przychód? Czy wpłaty do PPK to koszty uzyskania przychodów pracodawcy?

Wpłata do PPK sfinansowana przez pracodawcę jest przychodem pracownika

Przychód z tytułu wpłaty do PPK powstaje z chwilą przekazania tej wpłaty do instytucji finansowej. Dopiero wówczas można pobrać od niej zaliczkę na podatek dochodowy.

REKLAMA

Autopromocja

Wpłaty do PPK sfinansowane przez podmiot zatrudniający stanowią przychód uczestnika PPK, podlegający opodatkowaniu. Przychody te powiększają wielkość świadczeń, które dany uczestnik otrzymuje od podmiotu zatrudniającego. Wpłaty do PPK sfinansowane przez pracodawcę pracownikowi - zarówno te podstawowe, jak i dodatkowe - stanowią przychód pracownika ze stosunku pracy, w związku z otrzymaniem nieodpłatnego świadczenia. Pracodawca ma obowiązek obliczyć i pobrać od tych wpłat zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, zgodnie z obowiązującą danego pracownika skalą podatkową (17% albo 32%).

Wpłata do PPK a moment powstania przychodu

Momentem powstania przychodu z tytułu sfinansowanej przez pracodawcę wpłaty do PPK jest jej przekazanie do instytucji finansowej. Zaliczka na podatek od tej wpłaty powinna zostać pobrana przez pracodawcę (płatnika) po powstaniu przychodu (przekazaniu wpłaty do instytucji finansowej) i nie ma możliwości jej wcześniejszego pobrania.

Jeżeli wypłata comiesięcznego wynagrodzenia poprzedzi wpłatę do PPK i pracodawca nie będzie miał już z czego - w danym miesiącu - pobrać zaliczki na podatek, to jej nie pobierze. Tak będzie np. w przypadku, gdy wynagrodzenie za czerwiec zostało wypłacone 9 lipca, wpłata do PPK została przekazana do instytucji finansowej 13 sierpnia i do końca sierpnia pracownikowi nie zostanie już wypłacone żadne wynagrodzenie.

W takim przypadku pracownik powinien doliczyć przychód z tytułu wpłaty do PPK do przychodu ze stosunku pracy wykazywanego w informacji PIT-11 za rok, w którym otrzymał ten przychód. Może zdarzyć się tak, że pracownik będzie musiał zapłacić podatek przy rozliczeniu rocznym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca nie może dokonać poboru zaliczki od danej wpłaty do PPK w miesiącu następującym po miesiącu, w którym została dokonana - np. w przypadku dokonania wpłaty w sierpniu, nie można pobrać zaliczki od tej wpłaty we wrześniu.

Jeżeli jednak pracodawca skoordynuje swoje działania i wpłata do PPK będzie mieć miejsce łącznie z wypłatą wynagrodzenia, to pobrana zaliczka powinna obejmować łączny przychód ze stosunku pracy, z uwzględnieniem wpłat do PPK sfinansowanych przez pracodawcę.

Wpłaty do PPK to koszty uzyskania przychodów dla pracodawcy

REKLAMA

Wpłaty do PPK, w części sfinansowanej przez pracodawcę, stanowią dla niego koszty uzyskania przychodów za miesiąc, za który są należne, pod warunkiem, że zostaną odprowadzone w terminie określonym w ustawie o PPK, czyli do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały obliczone. Przez miesiąc, za który wpłaty do PPK są należne, należy rozumieć miesiąc, za który należne jest wynagrodzenie pracownika stanowiące podstawę do obliczenia wysokości wpłaty finansowanej przez pracodawcę. Jeżeli zatem pracodawca np. wypłaci wynagrodzenie za sierpień 10 września, a obliczonej od tego wynagrodzenia wpłaty do PPK dokona 15 października, to wpłata ta będzie stanowić dla niego koszt uzyskania przychodów w sierpniu.

Wpłaty do PPK sfinansowane przez pracodawcę i dokonane po terminie stanowią dla niego koszt uzyskania przychodów w miesiącu ich wpłaty do instytucji finansowej. Natomiast wpłaty dokonane przed terminem traktuje się jako dokonane w terminie.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Podstawa prawna:

art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.);

art. 28 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

REKLAMA

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

REKLAMA

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

REKLAMA