Kategorie

Rezygnacja z wpłat do PPK nie powoduje wycofania środków

Anna Maciocha 
Anna Maciocha 
Rezygnacja z wpłat do PPK nie powoduje wycofania środków
Rezygnacja z wpłat do PPK nie powoduje wycofania środków
Shutterstock
Rezygnacja z dokonywania wpłat do PPK nie oznacza, że osoba, która ją złożyła, przestaje być uczestnikiem tego programu. Złożenie takiej deklaracji nie powoduje także zwrotu środków z rachunku PPK. Wycofanie środków wymaga dyspozycji skierowanej do instytucji finansowej.

Rezygnacja z dokonywania wpłat do PPK - co oznacza?

Uruchomienie PPK jest obowiązkiem pracodawcy, ale dla pracownika jest dobrowolne. Jak wskazują przepisy ustawy o PPK, zarówno rezygnacja, jak i późniejszy powrót do programu, mogą nastąpić w każdym momencie.

Uczestnik PPK może zrezygnować z dokonywania wpłat do PPK na podstawie deklaracji złożonej podmiotowi zatrudniającemu w formie pisemnej. Deklaracja ta zawiera dane dotyczące podmiotu zatrudniającego i uczestnika PPK oraz oświadczenie tego uczestnika o posiadaniu przez niego wiedzy o konsekwencjach jej złożenia.

Od tego, kiedy pracownik złoży pracodawcy deklarację o rezygnacji, zależy, czy stanie się uczestnikiem programu PPK.

Status uczestnika PPK

Osoba zatrudniona staje się uczestnikiem PPK w momencie zawarcia - w jej imieniu i na jej rzecz - umowy o prowadzenie PPK i pozostaje uczestnikiem PPK bez względu na to, czy finansuje wpłaty do tego programu oraz czy pozostaje w zatrudnieniu w danym podmiocie zatrudniającym. Oznacza to, że jeśli pracodawca zawarł w imieniu i na rzecz pracownika umowę o prowadzenie PPK, późniejsza rezygnacja pracownika z dokonywania wpłat do PPK będzie oznaczała jedynie zawieszenie ich dokonywania do programu, a pracownik nie przestanie być uczestnikiem PPK.

Inaczej będzie, jeśli rezygnacja z dokonywania wpłat do PPK zostanie złożona przez pracownika jeszcze przed zawarciem dla niego umowy o prowadzenie PPK. W takim przypadku pracodawca nie zapisuje go do PPK, w związku z czym pracownik nie uzyskuje statusu uczestnika PPK. Jeżeli później zmieni zdanie co do uczestnictwa w PPK, składa pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat, po otrzymaniu którego pracodawca zawiera - w jego imieniu i na jego rzecz - umowę o prowadzenie PPK.

Zwrot oszczędności z PPK

Złożenie deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK nie oznacza automatycznego wycofania środków z rachunku. W przypadku, gdy uczestnik PPK rezygnuje z oszczędzania w PPK albo ustanie zatrudnienie uczestnika PPK, zgromadzone przez niego dotychczas środki pozostają na jego rachunku PPK do czasu wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu.

Dyspozycję wycofania oszczędności z rachunku PPK przed ukończeniem 60 roku życia nazywamy zwrotem. Uczestnik może dokonać zwrotu środków w każdym momencie przed osiągnięciem tego wieku, nawet jeśli wciąż finansuje wpłaty do programu. Rezygnacja z oszczędzania w PPK i wycofanie środków z programu to dwie różne „operacje”.

Wniosek o zwrot oszczędności składany jest bezpośrednio do instytucji finansowej, w postaci elektronicznej, chyba że umowa o zarządzanie PPK i umowa o prowadzenie PPK przewidują inną formę. Umowa o prowadzenie PPK powinna również określać termin i sposób dokonania zwrotu.

Pomniejszenia przy zwrocie oszczędności z PPK

Warto pamiętać, że przy zwrocie z rachunku PPK instytucja finansowa pobiera 30% środków pochodzących z wpłat finansowanych przez podmiot zatrudniający i przekazuje je do ZUS. Informacja o tej kwocie jest ewidencjonowana na koncie uczestnika PPK w ZUS jako jego składka na ubezpieczenie emerytalne.

Środki pochodzące z wpłaty powitalnej i dopłat rocznych od państwa są zwracane w całości do Funduszu Pracy.

Uczestnik PPK otrzymuje 70% środków pochodzących z wpłat finansowanych przez podmiot zatrudniający oraz 100% środków pochodzących z wpłat finansowanych przez tego uczestnika, po uprzednim pomniejszeniu tych środków o należną kwotę podatku od zysków kapitałowych.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Podstawa prawna:

Ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342)

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Ewelina
  2021-08-29 21:44:19
  Nie powinno sie rezygnować z uczestnictwa w ppk, najlepiej jak pieniądze są odkładane, w taki sposób możemy zgromadzić spora sumkę. A w przyszłości możemy mieć emeryturę o wiele większa, więc to jest opłacalne.
  2
 • Jolanta
  2021-08-29 17:43:35
  Dobrze, że takie różne szczegóły programu są dokładnie wyjaśnione. Wiadomo, różne są w życiu sytuacje. Chociaż ja nie zamierzam rezygnować z ppk, szkoda by mi było przy takim zysku jaki jest.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

Niebieska Karta UE - będą zmiany

Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

Praca zdalna a migracje zarobkowe

Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.

Składka zdrowotna 2022 - Nowy Ład

Składka zdrowotna w 2022 r. - jaką składkę wprowadza Nowy Ład? O ile wzrośnie składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2022 r.?