REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rezygnacja z wpłat do PPK nie powoduje wycofania środków

Ekspert PFR Portal PPK
Rezygnacja z wpłat do PPK nie powoduje wycofania środków
Rezygnacja z wpłat do PPK nie powoduje wycofania środków
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rezygnacja z dokonywania wpłat do PPK nie oznacza, że osoba, która ją złożyła, przestaje być uczestnikiem tego programu. Złożenie takiej deklaracji nie powoduje także zwrotu środków z rachunku PPK. Wycofanie środków wymaga dyspozycji skierowanej do instytucji finansowej.

Rezygnacja z dokonywania wpłat do PPK - co oznacza?

Uruchomienie PPK jest obowiązkiem pracodawcy, ale dla pracownika jest dobrowolne. Jak wskazują przepisy ustawy o PPK, zarówno rezygnacja, jak i późniejszy powrót do programu, mogą nastąpić w każdym momencie.

REKLAMA

Autopromocja

Uczestnik PPK może zrezygnować z dokonywania wpłat do PPK na podstawie deklaracji złożonej podmiotowi zatrudniającemu w formie pisemnej. Deklaracja ta zawiera dane dotyczące podmiotu zatrudniającego i uczestnika PPK oraz oświadczenie tego uczestnika o posiadaniu przez niego wiedzy o konsekwencjach jej złożenia.

Od tego, kiedy pracownik złoży pracodawcy deklarację o rezygnacji, zależy, czy stanie się uczestnikiem programu PPK.

Status uczestnika PPK

Osoba zatrudniona staje się uczestnikiem PPK w momencie zawarcia - w jej imieniu i na jej rzecz - umowy o prowadzenie PPK i pozostaje uczestnikiem PPK bez względu na to, czy finansuje wpłaty do tego programu oraz czy pozostaje w zatrudnieniu w danym podmiocie zatrudniającym. Oznacza to, że jeśli pracodawca zawarł w imieniu i na rzecz pracownika umowę o prowadzenie PPK, późniejsza rezygnacja pracownika z dokonywania wpłat do PPK będzie oznaczała jedynie zawieszenie ich dokonywania do programu, a pracownik nie przestanie być uczestnikiem PPK.

Inaczej będzie, jeśli rezygnacja z dokonywania wpłat do PPK zostanie złożona przez pracownika jeszcze przed zawarciem dla niego umowy o prowadzenie PPK. W takim przypadku pracodawca nie zapisuje go do PPK, w związku z czym pracownik nie uzyskuje statusu uczestnika PPK. Jeżeli później zmieni zdanie co do uczestnictwa w PPK, składa pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat, po otrzymaniu którego pracodawca zawiera - w jego imieniu i na jego rzecz - umowę o prowadzenie PPK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwrot oszczędności z PPK

Złożenie deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK nie oznacza automatycznego wycofania środków z rachunku. W przypadku, gdy uczestnik PPK rezygnuje z oszczędzania w PPK albo ustanie zatrudnienie uczestnika PPK, zgromadzone przez niego dotychczas środki pozostają na jego rachunku PPK do czasu wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu.

Dyspozycję wycofania oszczędności z rachunku PPK przed ukończeniem 60 roku życia nazywamy zwrotem. Uczestnik może dokonać zwrotu środków w każdym momencie przed osiągnięciem tego wieku, nawet jeśli wciąż finansuje wpłaty do programu. Rezygnacja z oszczędzania w PPK i wycofanie środków z programu to dwie różne „operacje”.

Wniosek o zwrot oszczędności składany jest bezpośrednio do instytucji finansowej, w postaci elektronicznej, chyba że umowa o zarządzanie PPK i umowa o prowadzenie PPK przewidują inną formę. Umowa o prowadzenie PPK powinna również określać termin i sposób dokonania zwrotu.

Pomniejszenia przy zwrocie oszczędności z PPK

Warto pamiętać, że przy zwrocie z rachunku PPK instytucja finansowa pobiera 30% środków pochodzących z wpłat finansowanych przez podmiot zatrudniający i przekazuje je do ZUS. Informacja o tej kwocie jest ewidencjonowana na koncie uczestnika PPK w ZUS jako jego składka na ubezpieczenie emerytalne.

Środki pochodzące z wpłaty powitalnej i dopłat rocznych od państwa są zwracane w całości do Funduszu Pracy.

REKLAMA

Uczestnik PPK otrzymuje 70% środków pochodzących z wpłat finansowanych przez podmiot zatrudniający oraz 100% środków pochodzących z wpłat finansowanych przez tego uczestnika, po uprzednim pomniejszeniu tych środków o należną kwotę podatku od zysków kapitałowych.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Podstawa prawna:

Ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przynajmniej 4650 zł płacy minimalnej w 2025 roku (postulat wszystkich związkowców). Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

REKLAMA

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

REKLAMA