REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są nastroje polskich pracowników?

Jakie są nastroje polskich pracowników?
Jakie są nastroje polskich pracowników?
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicy w Polsce ocenili swoją sytuację zawodową. Jakie są ich nastroje? Czy boją się o swoje zatrudnienie, a może wprost przeciwnie?

Polscy pracownicy z optymizmem patrzą w przyszłość

Dane ZUS dotyczące liczby zwolnień lekarskich w 2020 roku, pokazują, że pandemia w znacznym stopniu osłabiła kondycję psychiczną Polaków. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2021: A Global Workforce view”, nie odbiło się to jednak na ich poczuciu wartości zawodowej. Aż 88 proc. polskich pracowników uważa, że posiada umiejętności, które pomogą im odnieść sukces zawodowy. Ponadto aż 7 na 10 Polaków patrzy na swoją karierę optymistycznie w perspektywie następnych 5 lat!

REKLAMA

Autopromocja

W wyniku pandemii COVID-19 na całym świecie zmienił się stopień optymizmu wśród pracowników. Jednak mimo obaw działów HR, ich pozytywne nastawienie do przyszłości wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Firma ADP przeprowadziła badanie „People at Work 2021: A Global Workforce view” wśród blisko 33 tys. pracowników z 17 krajów, w tym Polski, sprawdzając, jak pracownicy postrzegają swoje możliwości zawodowe w perspektywie następnych kilku lat.

Pandemia w znacznym stopniu zachwiała rynkiem pracy oraz była dla pracowników okresem bardzo wymagającym pod wieloma względami. Dla niektórych, okazała się jednak czasem rozwoju – zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej. Z badania ADP „People at Work 2021: A Global Workforce view” wynika, że 76 proc. Polaków jest optymistycznie nastawionych pod względem zawodowym w perspektywie kolejnych pięciu lat. Dla porównania wskaźnik ten
w Europie wynosi o 4 proc. mniej (72 proc.). Nie dziwi jednak fakt, że w stosunku do danych sprzed pandemii optymizm odnotował spadek. Blisko rok temu wynosił on odpowiednio 82 proc. dla Polski i 84 proc. dla Europy. Popyt na usługi cyfrowe i przyspieszona digitalizacji sprawiły również, że w momencie przejścia firm na formę pracy zdalnej, najbardziej pożądanymi specjalistami stali się wykwalifikowani programiści. W badaniu widoczny jest ich duży optymizm (85 proc.), który związany jest z możliwymi zmianami w branży IT oraz kolejnymi szansami na rozwój i polepszeniem statusu zawodowego.

Według danych Eurostatu, poziom bezrobocia w maju 2021 r. wyniósł zaledwie 3,8 proc. oznacza to, że nasz kraj znalazł się wśród pięciu państw cechujących się najmniejszym odsetkiem osób bez pracy w całej Unii. Mimo początkowych obaw i spodziewanego drastycznego wzrostu liczby osób bezrobotnych, w czerwcu na polskim rynku pracy było tylko milion osób niezatrudnionych. Tak dobre wyniki opublikowane przez GUS napawają optymizmem nie tylko pracodawców, ale także pracowników, którzy nie martwią się o stabilność swojego zatrudnienia. Ponadto można również zauważyć, że w niektórych zawodach toczy się prawdziwa walka o specjalistów – twierdzi Anna Barbachowska, HR Business Partner ADP Polska

Polacy są pewni siebie i wierzą w swoje umiejętności

REKLAMA

Stosunkowo duży optymizm Polaków może wynikać z faktu, że stają się oni coraz bardziej pewni siebie. Według raportu ADP, ponad 8 na 10 ankietowanych (88 proc.) uważa, że posiada umiejętności zawodowe, które pomogą im odnieść sukces zawodowy. Prym w tej kategorii wiodą polscy Milenialsi (90 proc.), którzy o 4 proc. wyprzedzają w tej kwestii całą Europę (86 proc.). Ponadto prawie co druga (44 proc.) z zapytanych osób sądzi, że w przypadku utraty pracy znalazłaby inną, tak samo dobrze płatną. Optymizm widoczny jest również w 5 największych polskich miastach, gdzie prawie polowa ankietowanych twierdzi, że znalazłoby posadę, która będzie dawać im satysfakcję.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mimo, że pandemia w istotny sposób wpłynęła na zmiany na rynku zawodowym, Polacy wciąż są przekonani o swoich wysokich kwalifikacjach i umiejętnościach. Początkowa reorganizacja trybu pracy stanowiła dla nich wyzwanie, jednak, gdy już oswoili się z takim systemem pełnienia obowiązków, szybko przystosowali się do nowych reguł i doskonale sobie poradzili w nowej rzeczywistości. Ekspresowa adaptacja sprawiła, że polscy pracownicy na nowo zaczęli wierzyć w swoje umiejętności – dodaje Barbachowska.

Źródło: ADP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA