REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przeciętne wynagrodzenie w lipcu 2021 r.

Przeciętne wynagrodzenie w lipcu 2021 r.
Przeciętne wynagrodzenie w lipcu 2021 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przeciętne wynagrodzenie - lipiec 2021. Ile średnio zarabiają Polacy? GUS podał dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw.

Przeciętne wynagrodzenie - lipiec 2021

Tegoroczny wzrost był mniejszy od typowego, choć nieco większy od oczekiwanego.

REKLAMA

Autopromocja

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w lipcu 2021. Przeciętne uposażenie uległo zwiększeniu o 49,45 PLN do 5851,87 PLN tj. o 0,9%. Lipiec zazwyczaj przynosi kontynuację wzrostów płac, po istotnych wzrostach z czerwca. W miesiącach tych czasowo pojawiają się w płacach liczniej, niż w innych miesiącach, elementy ruchome takie jak premie czy nagrody. W dodatku na poziom uposażeń w czerwcu i lipcu ma też wpływ rozliczanie dłuższego niż poprzednio czasu pracy.

Przeciętne uposażenie w lipcu okazało się o 470,22 PLN i 8,7% wyższe niż przed rokiem. Roczna dynamika płacy obniżyła się dość wyraźnie z 9,8% w czerwcu. Trzeba tu jednak pamiętać o efektach bazy sprzed roku. W czerwcu 2020 nastąpiło w płacach pozytywne odreagowanie, po wcześniejszym szczególnie trudnym okresie.

Zatrudnienie - lipiec 2021

Zatrudnienie w lipcu okazało się o 2,4 tys. osób, tj. o 0,04% wyższe niż przed miesiącem i wyniosło 6361,7 tys. osób. W porównaniu do stanu sprzed roku zatrudnienie było wyższe o 109,7 tys. osób tj. o 1,8%.

REKLAMA

Wzrost zatrudnienia w lipcu o 2,4 tys. osób, na pierwszy rzut oka wydaje się rozczarowujący. Trzeba jednak pamiętać, iż miał on miejsce po dwóch kolejnych nadzwyczaj silnych wzrostach w maju i czerwcu (odpowiednio o 21,6 tys. i 20,8 tys.), które mocno nasyciły rynek pracownikami. W dodatku stanowiły one zbyt optymistyczną bazę do nieco przeszacowanych prognoz dla lipca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Roczna dynamika zatrudnienia w lipcu uległa pogorszeniu do dodatnich 1,8% z dodatnich 2,8% w czerwcu, wobec dodatnich 2,7% w maju, dodatnich 0,9% w kwietniu i ujemnych -1,3% w marcu. Trzeba jednak pamiętać, iż owe falowanie – poprawa (zwłaszcza z kwietnia i maja) dynamiki rocznej zatrudnienia i pogorszenie z lipca, to w znacznej części efekt bazy – wchodzenia w echo szczególnie trudnej przed rokiem sytuacji gospodarki, a później w echo poprawiającej się sytuacji.

W sierpniu płace są zazwyczaj niższe od lipcowych. Znikają z nich bowiem dodatkowe ruchome elementy (premie roczne i nagrody), spada też (ze względów urlopowych) wynagrodzenie tam, gdzie rozliczany jest faktycznie przepracowany czas. Spadek w sierpniu tego roku może sięgnąć 1,4% i okazać się głębszy niż przed dwunastoma miesiącami. W konsekwencji dwunastomiesięczna dynamika płac spadnie z lipcowych 8,7% do 8,1%.

W przypadku zatrudnienia tendencje dla najbliższych miesięcy są trudne do określenia. Z jednej strony postępować będzie obserwowana w ostatnich miesiącach poprawa związana z przywracaniem normalnego funkcjonowania części zakładów i branż po perturbacjach pandemicznych. Jednak w statystykach ujawnić się mogą liczniej osoby tracące pracę wskutek odroczonych problemów firm związanych z falami kolejnych obostrzeń w gospodarce. W najbliższym miesiącach nawet niewielkie wzrosty zatrudnienia – liczone w pojedynczych tysiącach – powinny być przyjmowane z zadowoleniem.

Roczna dynamika płac i inflacji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Krajowa Izba Gospodarcza

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

REKLAMA

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

Ogromne zainteresowanie świadczeniem. Wpłynęło tysiące wniosków, ZUS wypłacił ponad 1,2 mld zł

Od stycznia bieżącego roku osoby z niepełnosprawnością mogą ubiegać się o świadczenie wspierające. Zainteresowanie tą formą pomocy jest bardzo duże. Do ZUS wpłynęło 68,8 tys. wniosków, a łączna kwota wypłat wyniosła ponad 1,2 mld zł.

Od 5 do 60 minut przerwy w pracy. Obowiązki pracodawców w 2024 i 2025 r.

Od 5 do 60 minut przerwy w pracy. Obowiązki pracodawców w 2024 i 2025 r. Czy osobie pracującej przy komputerze może przysługiwać 60 minut przerwy? Kto może liczyć na dłuższe przerwy? Kiedy pracodawca jest obowiązany ich udzielić?

Wypłata dodatku jest już pewna - prezydent podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji, otrzymają 2520 zł dodatku dopełniającego.

REKLAMA

31 października mija termin opłacenia składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie

Do 31 października należy opłacić należnych składek za rolników, małżonków i domowników za czwarty kwartał 2024 r.

Tylko 152 godziny pracy w listopadzie 2024 roku

Listopad to miesiąc z najniższą liczbą godzin pracy w całym 2024 roku. W żadnym innym miesiącu nie pracowaliśmy tylko 152 godziny. W którym miesiącu jest najwięcej pracy? Jak to było w poprzednich latach w listopadzie i jak będzie w 2025 roku?

REKLAMA