REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile dni urlopu na żądanie przysługuje pracownikowi?

Ile dni urlopu na żądanie przysługuje pracownikowi?
Ile dni urlopu na żądanie przysługuje pracownikowi?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ile dni urlopu na żądanie przysługuje pracownikowi w ciągu roku kalendarzowego? Kodeks pracy reguluje tę kwestię.

Czym jest urlop na żądanie?

Na wstępie należy zaznaczyć, że urlop na żądanie to część urlopu wypoczynkowego. Nie stanowi osobnego rodzaju urlopu. Od urlopu wypoczynkowego przyznawanego w sposób standardowy różni się tylko procedurą wnioskowania. Zgodnie z Kodeksem pracy urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy (art. 163 § 1 KP). Zasadą jest więc określenie terminu urlopu pracownika z odpowiednim wyprzedzeniem. Dodatkowo, każdorazowo przed urlopem pracownik składa wniosek o urlop. Kodeks nie przewiduje konkretnego terminu, w którym powinien zostać złożony. Przyjmuje się, że musi być to odpowiednio wcześnie, tak aby pracodawca zdążył zorganizować na ten czas pracę. Wszystko to służy to zapewnieniu prawidłowej organizacji pracy podczas nieobecności pracownika.

REKLAMA

Autopromocja

Natomiast urlop na żądanie (art. 167KP) nie jest ujęty w planie urlopów, ponieważ pracownik zgłasza żądanie udzielenia takiego urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Urlop ten służy więc pracownikowi w nagłych wypadkach, gdy z powodu niedających się przewidzieć zdarzeń stawiennictwo w pracy jest niemożliwe, np. awaria samochodu, śmierć kogoś bliskiego. Urlop na żądanie jest często brany w sytuacji, gdy istnieje pilna potrzeba załatwienia sprawy, np. urzędowej.

Ile dni urlopu na żądanie przysługuje w 2021 r.?

W 2021 r. wymiar urlopu na żądanie się nie zmienił. Określa go Kodeks pracy w art. 167 - "Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym." Jeśli więc pracownikowi przysługuje 20 dni urlopu wypoczynkowego (staż pracy krótszy niż 10 lat) to 4 z nich będzie mógł wykorzystać w trybie urlopu na żądanie. To samo dotyczy sytuacji, gdy pracownikowi przysługuje 26 dni urlopu wypoczynkowego (staż pracy co najmniej 10 lat). W tym przypadku również 4 dni można wykorzystać jako urlop na żądanie.

Ile dni urlopu na żądanie przysługuje pracownikowi na pół etatu?

Czy liczba dni urlopu na żądanie zmniejsza się w przypadku zatrudnienia na pół etatu? Nie. Osoba pracująca na umowie o pracę na pół etatu korzysta z proporcjonalnie obniżonej liczby dni urlopowych czyli zamiast 20 dni będzie to 10 dni urlopu i zamiast 26 dni urlopu - 13. Pomimo tego, nie zmienia się liczba dni, które można wykorzystać w trybie urlopu na żądanie. Zawsze będą to 4 dni na rok kalendarzowy.

Więcej informacji o urlopie na żądanie przeczytasz w artykule: Urlop na żądanie 2021 – ile dni, odmowa

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA