Kategorie

Kobiety na stanowiskach kierowniczych - co na to Polacy?

Ewa Wesołowska
Kobiety na stanowiskach kierowniczych - badanie
Kobiety na stanowiskach kierowniczych - badanie
Shutterstock
Kobiety na stanowiskach kierowniczych często świetnie sobie radzą. Dlaczego niektórzy są temu przeciwni? Co Polacy uważają o kobietach liderkach?

Kobiety na stanowiskach kierowniczych - badanie

67 proc. Polaków popiera zatrudnianie kobiet na stanowiskach kierowniczych, a ponad 82 proc. badanych, którzy mają szefową, dobrze ocenia jej skuteczność zarządzania zespołem - wynika z opublikowanego we wtorek badania LiveCareer Polska.

Mimo wciąż obecnych stereotypów, Polacy są otwarci na kierownictwo kobiet - wynika z badania serwisu kariery LiveCareer Polska, który przeprowadził ankietę na temat opinii naszego społeczeństwa na temat kobiet-liderek. Wynika z niej, że 67 proc. Polaków popiera zatrudnianie kobiet na stanowiskach kierowniczych, a 78 proc. a uważa, że płeć nie powinna mieć znaczenia przy obsadzaniu stanowisk kierowniczych w firmach. Zaznaczono też, że ponad 82 proc. badanych, których przełożoną jest kobieta, dobrze ocenia jej skuteczność zarządzania zespołem.

Co ciekawe, osoby, które obecnie mają szefową, a nie szefa, oceniają swoje relacje z przełożonym nieco lepiej niż ogół badanych. Napisano, że ponad 78 proc. kobiet i aż 92 proc. mężczyzn w tej grupie uważa je za pozytywne, natomiast wśród ogółu badanych jest to kolejno 70 proc. i 74 proc.

"Cieszą mnie takie wyniki. Bo jeśli wykorzystujemy talenty tylko połowy populacji, to sami podcinamy sobie skrzydła — wskazała ekspertka kariery serwisu LiveCareer Polska i autorka badania Żaneta Spadło. Dodała, że większa różnorodność kadry zarządzającej to większa kreatywność i innowacyjność, co z kolei przekłada się na sukces całej firmy. "Nie możemy sobie pozwolić na pomijanie ambitnych i utalentowanych osób tylko z uwagi na ich płeć — ten aspekt nie powinien mieć znaczenia" - zaznaczyła.

Płeć nie powinna mieć znaczenia przy zatrudnianiu na najwyższych stanowiskach

Z badania wynika, że za stwierdzeniem, że płeć danej osoby nie powinna decydować o objęciu najwyższych stanowisk w firmach, zgadza się 3 na 4 Polaków. Blisko 37 proc. uważa, że w pewnych branżach lepszymi szefami są mężczyźni, a w innych — kobiety.

Liczba kobiet w kadrze zarządzającej

Podkreślono, że aż 42 proc. respondentów przyznała, że kobiety stanowią mniejszość kadry zarządzającej w ich firmach, a prawie 46 proc. wskazało, że liczba kobiet-menedżerek powinna być większa.

Kobiety budzą większe zaufanie

Badanie wykazało również, że około 23 proc. respondentów przyznało, że gdyby prowadziło firmę i szukało wspólnika, to bardziej zaufałoby kobiecie, a tylko 17 proc. — mężczyźnie, natomiast aż 51 proc. wskazało, że stanowiska menedżerskie jest jednym z najbardziej odpowiednich dla kobiet. Ponadto - jak wynika z badania - co czwarta ankietowana Polka wolałaby mieć szefową, a tylko co piąta — szefa. A 39 proc. respondentów uważa, że mężczyźni na stanowiskach kierowniczych mają większą szansę na sukces niż kobiety.

Personel i Zarządzanie 9/2021
Personel i Zarządzanie 9/2021
Tylko teraz
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(9)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Dyskryminowana
  2021-08-25 16:03:56
  A może napisz dlaczego mężczyźni są dyskryminowani w budżetówce i administracji. a Kobiety zajmują ciepłe, czyste stanowiska a w domu nie chcą wykonywać obowiązków domowych i do tego pracują znacznie krócej niż 60 lat a przez to żyją 12 lat dłużej. Zróbcie z tym porządek.
  1
 • On
  2021-08-26 05:46:12
  Jeżeli ma być równouprawnienie to trzeba zacząć od pracy u podstaw czyli śmietniska, kopalnie, magazyny a nie tylko wyższe kierownicze stanowiska.
  1
 • muzg1978
  2021-08-26 08:16:08
  Nie rozumiem o co znowu ten jazgot, może powinniśmy porozmawiać o kobietach w przemyśle, kopalniach itd. jak już kolega poniżej zauważył. Jakoś tam dziwnym trafem się nie pchają...
  2
 • realista
  2021-08-26 08:15:28
  powinien być limit ilości kobiet np w biurach. pracując w firmie której byłem jedynym samcem vs. 15 kobiet... działy się dantejskie sceny. ciągle się kłóciły, zawiązywały spiski i sojusze do tego praktycznie codziennie jakiejś nie było bo były na paznokciach. do tego okresy = burdel straszny
  3
 • Jan
  2021-08-26 11:28:45
  Na stanowiskach kierowniczych powinny być osoby ,które mają kompetencje do tego a co ma do tego płeć .
  0
 • nnn
  2021-08-26 09:57:40
  bo wszędzie jest babska solidarność, knują po ciuchu przeciw mężom dlatego długo żyją, w pracy czy w rodzinie, są dla siebie miłe i kochające, nie rywalizują za sobą bo mają w budżetówce 95% stanowisk, firmach biuro 95%, produkcja 45% , policja wojsko mogą w 50% ale się nie garną, brudna ciężka robota do śmierci 90% mężczyźni. Im więcej karierowiczek tym mniej dzieci, większe ryzyko że nie założy rodziny a będzie żyć dla samorealizacji. Panowie w rządzie weźcie to w swoje ręce.
  1
 • księgowy
  2021-08-26 12:10:18
  Kobiety podchodzą do swojej pracy zbyt emocjonalnie, co przekłada się na otoczenie. Do tego traktują pracę jak drugi dom. Wycieranie kurzy na biureczku, klawiaturkę trzeba przetrzeć, monitorek, no przecież Pani sprzątająca zrobiła to źle, podłoga wygląda jakby w ogóle nie była myta itd.. Nasłuchałem się przez te wszystkie lata pracy. Do tego są bardzo zawistne i fałszywe, trzeba uważać co się mówi.
  0
 • Jan
  2021-08-26 11:34:48
  Skoro komentarz został usunięty to znaczy ,że miałem rację jeszcze raz powielę na stanowiska kierownicze wybiera się osoby ,które mają do tego kompetencję a płeć nie ma to nic do tego .
  0
 • dno
  2021-08-26 17:02:11
  startowałem kiedyś do na stanowisko referenta. Dostało się 5 kobiet w tym 2 ze średnim wykształceniem, ja wyższe: Administracja, naczelnik i jej zastępca płci żeńskiej. Na pozostałych stanowiskach 100% kobiet. Na spotkaniu wyraźnie milsza była dla nich wszystkich a do mnie jako samca mówiła tylko jak musiała. wykształcenie swoją droga ale babska solidarność jest. Dlaczego mężczyźni nie są dopuszczani do budżetówek i biurowców do popijania herbatki, ploteczek i pracy zdalnej Dać parytety do administracji, wielu mężczyzn po studiach pracuje fizycznie, dlaczego kobiety wywalczyły sobie wszędzie wejście?
  0
QR Code
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

Niebieska Karta UE - będą zmiany

Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

Praca zdalna a migracje zarobkowe

Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.

Składka zdrowotna 2022 - Nowy Ład

Składka zdrowotna w 2022 r. - jaką składkę wprowadza Nowy Ład? O ile wzrośnie składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2022 r.?

Wyższe wynagrodzenie młodocianych od 1 września 2021 r.

Wyższe wynagrodzenie młodocianych pracowników przysługuje od 1 września 2021 r. Jakie są minimalne stawki?

Odpis na ZFŚS 2022

Odpis na ZFŚS w 2022 r. - jak zmienia się podstawa odpisu? O ile wzrośnie odpis podstawowy na ZFŚS w 2022 r.?