REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wpłaty do PPK stanowią koszty uzyskania przychodów

Joanna Gawęda
Ekspert PFR Portal PPK
Wpłaty do PPK - koszty uzyskania przychodów
Wpłaty do PPK - koszty uzyskania przychodów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wpłaty do PPK przekazane do instytucji finansowej, w części sfinansowanej przez pracodawcę, stanowią dla niego koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne - pod warunkiem, że zostały przekazane w terminie.

Wpłaty do PPK, sfinansowane przez pracodawcę, stanowią dla niego koszty uzyskania przychodów

Termin w jakim wpłaty powinny zostać przekazane do instytucji finansowej wskazuje art. 28 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, dalej „ustawa o PPK”. Zgodnie z tym przepisem wpłaty do PPK pracodawca powinien przekazać do instytucji finansowej najpóźniej do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wpłaty te zostały obliczone - a w przypadku wpłat finansowanych przez pracownika także pobrane- z wynagrodzenia uczestnika PPK. Przez miesiąc, za który wpłaty do PPK są należne, należy rozumieć miesiąc, za który należne jest wynagrodzenie pracownika stanowiące podstawę do obliczenia tych wpłat. Przykładowo, jeśli wpłaty do PPK zostały naliczone i pobrane z wynagrodzenia uczestnika PPK wypłaconego mu we wrześniu, ale przysługującego za sierpień, to wpłaty te - w części sfinansowanej przez pracodawcę - stanowią dla pracodawcy koszty uzyskania przychodów w sierpniu, pod warunkiem przekazania ich do instytucji finansowej do 15. października.

Autopromocja

Wpłaty dokonane przed terminem i po terminie

Tak samo jak wpłaty dokonane w terminie traktuje się wpłaty dokonane przed terminem.

Natomiast wpłaty do PPK sfinansowane przez podmiot zatrudniający, które zostały przekazane do instytucji finansowej po terminie, stanowią dla niego koszty uzyskania przychodów w miesiącu ich przekazania do instytucji finansowej. Oznacza to, że wpłaty do PPK naliczone i pobrane z wynagrodzenia uczestnika PPK wypłaconego mu we wrześniu, ale przekazane do instytucji finansowej dopiero w listopadzie (czyli po upływie ustawowego terminu), będą stanowiły dla podmiotu zatrudniającego koszty uzyskania przychodów w listopadzie.

Nie stanowią kosztów uzyskania przychodów wpłaty dokonywane do PPK, naliczone od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Podmiot zatrudniający nie będzie mógł zatem uznać za koszty uzyskania przychodu tej części finansowanych przez siebie wpłat do PPK, która zostanie naliczona np. od nagrody z zysku.

Wpłaty spóźnione i wpłaty zaległe

W odniesieniu do wpłat do PPK, nieprzekazanych przez podmiot zatrudniający do instytucji finansowej w terminie, należy także pamiętać o rozróżnieniu wpłat spóźnionych oraz wpłat zaległych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne jest to, czy wpłaty do PPK zostały obliczone i pobrane przez podmiot zatrudniający w terminie wypłaty wynagrodzenia, a tylko nie zostały przekazane w terminie do instytucji finansowej, czy też podmiot zatrudniający nie obliczył i nie pobrał tych wpłat w terminie wypłaty wynagrodzenia.

W pierwszym przypadku – czyli, gdy wpłaty do PPK zostały obliczone i pobrane w terminie wypłaty wynagrodzenia, a tylko nie zostały dokonane, czyli przekazane do instytucji finansowej - nie ma przeszkód do ich dokonania. Takie wpłaty nazywamy wpłatami spóźnionymi.

W drugim z tych przypadków – czyli, gdy wpłaty nie zostały obliczone i pobrane w terminie wypłaty wynagrodzenia - nie ma możliwości przekazania ich do instytucji finansowej. Takie wpłaty są tzw. wpłatami zaległymi. Ustawa o PPK nie zawiera regulacji określających zasady, na jakich miałyby być one dokonane do PPK. Taka regulacja mogłaby okazać się bowiem uciążliwa dla uczestnika PPK (np. w przypadku, gdy należałoby pobrać i dokonać jednorazowo wpłat do PPK za kilka miesięcy). Szkoda powstała w związku z niedokonaniem takich wpłat powinna zostać zrekompensowana uczestnikowi PPK na zasadach wynikających z przepisów kodeksu cywilnego.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Podstawa prawna:

Art. 28 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342);

Art. 22 ust.1ba i 6bc ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trzęsienie ziemi w Poczcie Polskiej. Tysiące osób ma stracić pracę

Poczta Polska, narodowy operator pocztowy, planuje wprowadzić istotne zmiany w swojej strukturze zatrudnienia i funkcjonowaniu placówek. Według doniesień prasowych, spółka zamierza znacznie ograniczyć liczbę pracowników oraz zmniejszyć liczbę otwartych okienek i skrócić godziny pracy swoich urzędów.

336,36 zł dodatku do emerytury dla sołtysów już po 7 latach

336,36 zł to kwota dodatku do emerytury dla sołtysów, do której prawo nabędą już po 7 latach pełnienia funkcji.

Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

REKLAMA

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

REKLAMA

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA