REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Terminy w prawie pracy, Nagrody

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dyrektywy Unijne – od kiedy je stosować

Dyrektywy unijne z zakresu prawa pracy określają tylko minimalny zakres ochrony pracowników czy pracodawców. Poszczególne państwa członkowskie mogą pozostać przy rozwiązaniach unijnych lub rozszerzyć ochronę wynikającą z tych aktów.

Motywowanie pracowników w okresie świątecznym i nie tylko

Coraz częściej firmy starają się szukać nietypowych form świętowania. Rezygnują z rutynowego „śledzika” i w okresie przedświątecznym nawiązują kontakty z domami dziecka, ośrodkami pomocy społecznej lub hospicjami, dla których przygotowują wigilie, prezenty, zbierają fundusze lub prowadzą różne inne działania w ramach wolontariatu. Działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu stają się coraz ciekawszym pomysłem na obchody świąt.

Sprzeciw od kary porządkowej a postępowanie pracodawcy

Pracodawca musi pamiętać o wysłuchaniu pracownika, zanim podejmie decyzję o jego ukaraniu. W razie naruszenia prawa przy nakładaniu kary może liczyć się ze sprzeciwem pracownika lub powództwem do sądu pracy.

Wyjazdy incentive jako nowa forma motywacji pracowników

Na Zachodzie wyjazdy motywacyjne dla pracowników są znanym i często używanym narzędziem marketingowym. W Polsce jest to wciąż nowa forma, ale pracodawcy coraz częściej po nią sięgają. Wyjazdy incentive są świetną formą nagradzania pracowników. Podróże motywacyjne to niezapomniane wyjazdy, łączące program turystyczny z zadaniami organizowanymi w niecodziennych miejscach i okolicznościach.

Nagrody i wyróżnienia (art. 105)

Każdy pracownik za dobrze wykonywaną pracę ma prawo otrzymywać nagrody i wyróżnienia. Informacja o takim wyróżnieniu powinna znaleźć się w aktach osobowych pracownika.

Nagrody i wyróżnienia

Nagrody i wyróżnienia mogą być przyznawane pracownikom, którzy wzorowo wypełniają swoje obowiązki, a także przejawiają inicjatywę w pracy i podnoszą jej wydajność, jakość oraz przyczyniają się szczególnie do wykonywania zadań zakładu pracy. Zapis o przyznaniu nagrody lub wyróżnienia składa się do akt osobowych pracownika (art. 105 k.p.).

Wynagrodzenie telepracownika

Wynagrodzenie telepracownika powinno być ukształtowane tak samo jak wynagrodzenie „zwykłego” pracownika zatrudnionego na takim samym stanowisku.

Jak liczyć 7-dniowy termin na przesłanie do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych

Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę za wypowiedzeniem. Okres wypowiedzenia upłynął 6 czerwca 2009 r. Jednak ZUS ZWUA przekazałam do ZUS dopiero 18 czerwca 2009 r. po powrocie z urlopu. Jak należy liczyć 7-dniowy termin na wyrejestrowanie pracownika z ubezpieczeń? Czy z powodu przesłania dokumentów do ZUS po terminie grozi nam kara?

Rekompensata z tytułu pracy w warunkach szczególnych

Komu przysługuje rekompensata z tytułu pracy w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze?

Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy – zwolnienie dyscyplinarne

Pracownik był nieobecny w pracy 14 i 15 maja br., a następnie 18 i 19 maja br. (16–17 maja br. miał wolne). Swojej nieobecności w pracy przez te 4 dni do dzisiaj nie usprawiedliwił. Od 20 maja br. pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. Wysłaliśmy mu pocztą, listem poleconym rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z powodu nieusprawiedliwonej nieobecności w pracy przez 4 dni. Czy jeżeli pracownik odbierze pismo rozwiązujące umowę po 14 czerwca br., to zwolnienie dyscyplinarne będzie mógł zakwestionować przed sądem pracy jako bezskuteczne? Pracownik odbierze wówczas pismo po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę informacji o jego nieobecności w pracy pierwszego dnia, tj. 14 maja br.

Zjawisko anomii pracowniczej w firmie

Grupa ludzi wystawiana na pokusę demoralizuje się znacznie łatwiej niż jednostka. Tak właśnie rodzi się podkultura pracowniczych usprawiedliwień i anomia pracownicza. Członkowie takiej podkultury pracowniczej w sytuacjach dotyczących ich osobiście bądź wspólnie doświadczanych, sięgają po moralnie naganne korzyści.

W jakim terminie przedawniają się zaległe składki na ubezpieczenia społeczne

Prowadziłam działalność gospodarczą w okresie od stycznia 1992 r. do grudnia 1999 r. Nie mogąc wyegzekwować zapłaty za wykonane usługi straciłam płynność finansową i nie opłacałam składek na ubezpieczenia społeczne od grudnia 1998 r. Czy powstałe względem ZUS należności uległy już przedawnieniu? Czy otrzymam z ZUS zaświadczenie o niezaleganiu?

Nagroda a premia

Przepisy wewnątrzzakładowe mogą przyznawać pracownikom dodatkowe składniki wynagrodzenia, takie jak premie czy nagrody. Aby jednak nie wypłacać ich co miesiąc, potrzebne są stosowne zapisy w aktach wewnętrznych.

Jak dokonać potrąceń komorniczych w przypadku kilku wypłat w miesiącu

Pracownik ma potrącenia komornicze z innych tytułów niż alimenty. Potrącamy mu z pensji 28. dnia każdego miesiąca dozwolone 50% wynagrodzenia. Ponadto dokonujemy potrąceń także z innych świadczeń, jakie otrzymuje pracownik, np. premii, nagród, „trzynastki” itp. Pozostałe świadczenia są wypłacane już po wypłacie pensji, np. piątego dnia następnego miesiąca. Dokonujemy wówczas potrąceń nawet kilka razy w miesiącu w zależności od liczby wypłaconych świadczeń. Czy postępujemy prawidłowo? Pracownik twierdzi, że potrąceń z wynagrodzenia dokonuje się raz w miesiącu łącznie ze wszystkich składników wynagrodzenia, co wynika jego zdaniem z art. 87 § 8 Kodeksu pracy.

Do kiedy pracodawca musi przekazać pierwszą ratę na zfśs, jeżeli 31 maja przypada w niedzielę

W naszym zakładzie istnieje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Do kiedy w tym roku powinniśmy przekazać pierwszą ratę środków na zfśs, jeżeli 31 maja przypada w niedzielę?

Przywrócenie terminu do wniesienia odwołania

W praktyce sądy często uwzględniają wnioski pracowników o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od wypowiedzenia umowy, np. z powodu choroby uniemożliwiającej złożenie wniosku.

Składki na ubezpieczenia od dodatkowych świadczeń dla pracowników

Zwolnione od składek są wyłącznie nagrody związane z jubileuszem pracownika. Nagrody wypłacane pracownikom w związku z jubileuszem zakładu pracy nie są zwolnione od opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Jak zmotywować pracowników w czasach dekoniunktury?

Zła sytuacja gospodarcza kraju wpływa na pogarszanie się nastrojów ludzi i powoduje zmniejszenie motywacji do wytężonego wysiłku. A taka motywacja jest teraz szczególnie potrzebna pracownikom wielu przedsiębiorstw. W związku z cięciem kosztów i redukcją zatrudnienia dużo osób traci pracę, a od pozostałych oczekuje się, że przejmą obowiązki wcześniej realizowane przez innych. Jak zatem motywować zatrudnionych do wzmożonej pracy i zapobiec migracjom kadr?

Czy naliczyć składki od nagrody kwartalnej wypłaconej po rozwiązaniu umowy o pracę

Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę 31 grudnia 2008 r. W marcu 2009 r. otrzymał on nagrodę kwartalną, którą naliczamy i wypłacamy po uzyskaniu wyników za dany kwartał. Czy powinniśmy naliczyć składki od wypłaconej w marcu 2009 r. nagrody dla byłego pracownika?

Bony narzędziem wpływającym na poprawę satysfakcji pracowników

Posiłek w luksusowej restauracji, zagraniczna wycieczka czy wyjazd weekendowy to obecnie najpopularniejsze metody motywowania pracownika. Dzisiaj już żaden pracodawca nie podważa konieczności przeznaczania na ten cel środków.

Upływ terminu wypowiedzenia układu zbiorowego pracy

Zamierzamy wypowiedzieć zakładowy układ zbiorowy. Układ nie przewiduje okresu wypowiedzenia, zastosujemy więc trzymiesięczny, zgodnie z przepisami kodeksu pracy. W jaki sposób należy policzyć okres 3 miesięcy i kiedy najwcześniej możemy rozpocząć wręczanie wypowiedzeń zmieniających? Czy obowiązuje taka sama zasada, jak przy wypowiadaniu umów na czas nieokreślony, tzn. że okres wypowiedzenia kończy się w ostatnim dniu miesiąca?

Czym premia różni się od nagrody?

Zarówno premia jak i nagroda są składnikami wynagrodzenia. Kiedy jednak pracownikowi będzie się należała premia a kiedy nagroda i w jaki sposób może je od pracodawcy wyegzekwować?

Czy można zawiesić wypłacanie premii i nagród przewidzianych w regulaminie wynagradzania

Nasz zakład pracy przeżywa poważne trudności ekonomiczne. Obowiązujący w naszej spółce regulamin wynagradzania gwarantuje pracownikom bardzo wysokie świadczenia w postaci premii regulaminowych i nagród uznaniowych. Czy istnieje w takiej sytuacji możliwość czasowego zawieszenia stosowania tego regulaminu? W jaki sposób można to zrobić?

Czy od nagród jubileuszowych naliczane są składki?

Dostałem nagrodę jubileuszową z okazji 10-lecia firmy. Czy zostanie od niej odprowadzona składka na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne?

Czy nagroda przysługuje w czasie wypowiedzenie?

Mam pytanie, jak powinien zachować się pracodawca w przypadku, wypłacenia nagrody jubileuszowej w okresie wypowiedzenia. Regulamin wynagrodzenia przewiduje nagrodę po wypracowaniu określonej liczby lat.

Kto ma prawo do nagrody jubileuszowej?

Nagroda jubileuszowa, tzw. gratyfikacja jest szczególnym sposobem wynagradzania pracowników za długoletnią i sumiennie wykonywaną pracę. Niestety nie każdy może ją otrzymać, gdyż jest to świadczenie niepowszechne i nieobowiązkowe.  

Jakie są zasady przyznawania pracownikom premii i nagród

Przyznawanie pracownikom premii lub nagród jest w większości przypadków związane z pozytywną oceną pracodawcy co do szczególnego zaangażowania pracownika w obowiązki służbowe. Brane są wówczas pod uwagę sumienność, staranność i profesjonalizm pracownika w podejściu do wykonywanej pracy.

Przedawnienie roszczeń w prawie pracy

Istotą przedawnienia jest niemożność dochodzenia roszczeń po upływie określonego przez prawo czasu.

Czy do nagrody jubileuszowej wliczamy okres pracy u danego pracodawcy zakończony dyscyplinarnym zwolnieniem

Jesteśmy zakładem pracy z sektora budżetowego. Wypłacamy nagrody jubileuszowe stosując do ich przyznawania przepisy zarządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1989 r. Jeden z pracowników dostarczył świadectwo pracy, z którego wynika, że został zwolniony dyscyplinarnie. Świadectwo pracy dokumentuje jednak dość długi okres zatrudnienia, w ramach którego, jak twierdzi pracownik, najpierw był zatrudniony na okres próbny, następnie na podstawie dwóch umów na czas określony i dopiero na podstawie umowy bezterminowej. To ta ostatnia umowa zakończyła się zwolnieniem dyscyplinarnym z pracy. W związku z tym mamy pytanie, czy stosunek pracy zakończony dyscyplinarnym zwolnieniem pracownika nie podlega wliczeniu do stażu uprawniającego do nagrody jubileuszowej? Czy dotyczy to wyłącznie ostatniej umowy o pracę (w ten sposób zakończonej) i w tym przypadku nie dotyczy okresu próbnego i umów na czas określony?

Jak wliczyć nagrodę roczną do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Pracownica naszej firmy w okresie od stycznia do października 2007 r. była zatrudniona na pełny etat, a od listopada 2007 r. i obecnie jest zatrudniona na 3/4 etatu. Wysokość nagrody rocznej uzależniamy od wyników firmy. Za 2007 r. pracownica otrzymała nagrodę w wysokości 2675 zł brutto. W jakiej wysokości nagrodę roczną powinniśmy wliczyć do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownicy? Choruje we wrześniu 2008 r.

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Ustalamy prawo do wynagrodzenia chorobowego dla pracownika, który jest na zwolnieniu lekarskim od 20 sierpnia do 3 września 2008 r. Wynagrodzenie za pracę wraz z pozostałymi składnikami wynagrodzenia wypłacamy w miesiącu, za który przysługuje. Jak w przypadku pracownika prawidłowo ustalić podstawę wymiary wynagrodzenia chorobowego? ...

Wprowadzenie nowego regulaminu wynagradzania

Od 1 sierpnia 2008 r. obowiązuje u nas nowy regulamin wynagradzania. Do 31 lipca 2008 r. wypłacaliśmy pracownikom miesięczne premie regulaminowe pomniejszane proporcjonalnie za czas choroby. Premie były wliczane do podstawy wynagrodzenia chorobowego i zasiłku. W regulaminie, który obowiązuje od 1 sierpnia br., jest zapis, że pracodawca może przyznać pracownikom nagrodę, którą może zmniejszyć kwotowo lub procentowo za czas niezdolności do pracy. Taki zapis, naszym zdaniem, nie uprawnia do wliczania nagrody do podstawy wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy pracownik choruje nieprzerwanie w lipcu i sierpniu 2008 r.? Czy z podstawy wymiaru powinniśmy wyłączyć premie, które przysługiwały do końca czerwca, czy wyłączyć premie dopiero wtedy, gdy będziemy ustalali podstawę wymiaru na nowo?

Czy PFRON zrefunduje składki od wynagrodzenia za 2007 r. wypłaconego w 2008 r.

Od 1 stycznia 2008 r. obowiązują nowe zasady dofinansowania wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych przez PFRON. Zmiany dotyczą również dotychczasowego systemu finansowania składek na ubezpieczenia społeczne pracowników niepełnosprawnych przez budżet państwa i PFRON. PFRON refunduje składki po zapłaceniu ich w terminie i w pełnej wysokości.

Czy niewykorzystanego urlopu na żądanie należy udzielić do 31 marca danego roku

Pracownik nie wykorzystał 8 dni urlopu wypoczynkowego za 2007 r. W zeszłym roku nie korzystał również z żadnego dnia urlopu na żądanie. Czy tego urlopu również należy mu udzielić do końca marca br.?

Wynagrodzenie wypłacane po ustaniu zatrudnienia

W lutym br. wypłaciliśmy nagrodę roczną osobie, która pracowała w naszej firmie do końca grudnia 2007 r. Nagroda została wypłacona w wysokości 2300 zł. Czy od tej kwoty należy naliczyć również składki na Fundusz Pracy?

Ustalanie podstawy świadczeń chorobowych

Przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń chorobowych uwzględnia się te składniki wynagrodzenia, które w myśl postanowień regulaminów wynagradzania, układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu ulegają zmniejszeniu za okres pobierania świadczeń.

Ile lat z tytułu nauki wliczamy do stażu urlopowego pracownikowi, który ma tytuł inżyniera

Zatrudniliśmy pracownika, który ma tytuł inżyniera. Obecnie kontynuuje on naukę na studiach magisterskich. Wcześniej ukończył 5-letnie technikum. Ile lat należy mu wliczyć do stażu urlopowego z tytułu nauki, czy 8 lat ze względu na stopień inżyniera, czy 5 lat w związku z ukończeniem technikum?

Jakie terminy przedawnienia obowiązują dla składek ZUS niezapłaconych przed 1 stycznia 2003 r.

Dziesięcioletni okres przedawnienia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne ma zastosowanie do należności, które stały się wymagalne przed 1 stycznia 2003 r., jeżeli do tej daty nie uległy przedawnieniu według dotychczasowych przepisów (na podstawie uchwały Sądu Najwyższego z 2 lipca 2008 r., II UZP 5/08).

Działania na rzecz równości kobiet i mężczyzn (cz. 2)

Działania Unii Europejskiej w kwestii równouprawnienia płci obejmują całokształt ich sytuacji prawnej i faktycznej.

Wypowiedzenie zmieniające

Jestem zatrudniona na stanowisku kasjera-sprzedawcy w sklepie ogólnospożywczym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Dowiedziałam się, że pracodawca zamierza przenieść zakład pracy do innej miejscowości. W umowie o pracę miałam jako miejsce wykonywania pracy określoną dotychczasową miejscowość. Czy w takim przypadku pracodawca będzie musiał wręczyć mi wypowiedzenie zmieniające? - pyta Czytelniczka z Makowa Mazowieckiego.

Nagrody i wyróżnienia

Za wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy, podnoszenie jej wydajności i jakości pracodawca może przyznać pracownikom nagrodę.

Prawo do "trzynastki"

W roku szkolnym przepracowałam tylko 5 miesięcy, gdyż stosunek pracy został ze mną nawiązany z dniem 1 lutego 2007 r., z uwagi na reorganizację pracy szkoły. Nie otrzymałam za ten okres dodatkowego rocznego wynagrodzenia. Przyczyną odmowy był fakt, że nie przepracowałam w danym roku 6 miesięcy. Czy pracodawca postąpił prawidłowo, pozbawiając mnie prawa do nagrody?

Wydanie świadectwa pracy

Zatrudniliśmy pracownika na okres próbny. Za tydzień kończy mu się umowa i zaproponowaliśmy podpisanie kolejnej, na co pracownik się zgodził. Jednak wczoraj złożył pisemny wniosek o wydanie świadectwa pracy za okres umowy na okres próbny. Czy koniecznie muszę mu wydać osobne świadectwo? Jakie terminy mnie przy tym obowiązują? - pyta Czytelnik z Mrągowa.

Staż pracy a uprawnienia pracownika (cz. 1)

Staż pracy pracownika ma szczególne znaczenie dla niektórych jego uprawnień pracowniczych. Im więcej lat pracy, tym świadczenia przysługujące pracownikowi są korzystniejsze.

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop

W okresie od 10 lutego 2003 r. do 20 czerwca 2003 r. pracowałam w charakterze nauczyciela w gimnazjum i za ten okres otrzymałam ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Chciałabym się dowiedzieć, czy okres, za który otrzymałam ekwiwalent, można wliczyć do okresu zatrudnienia mającego wpływ na uprawnienia pracownicze. Ponadto chciałabym wiedzieć, czy moje roszczenia w tym zakresie nie uległy przedawnieniu - pyta Czytelniczka z Zabrza.

Terminy przedawnienia roszczeń

Roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat . Wyjątek stanowią m.in.roszczenia pracodawcy o naprawienie szkody, wyrządzonej przez pracownika wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych.

Zawarcie i rozwiązania umowy o pracę - terminy

Podejmowanie określonych czynności z zakresu prawa pracy musi odbywać się w określonych ramach czasowych.

Jak odzyskać nadpłacone w ZUS składki na ubezpieczenia społeczne

Od 8 maja 2008 r. termin na wystąpienie do ZUS z wnioskiem o zwrot nienależnie opłaconych składek został przedłużony z 5 do 10 lat. Termin na złożenie wniosku liczy się od dnia zapłacenia składek. Ponadto upływ 10 lat nie oznacza, że składki przepadną. Jednak po upływie 10 lat od zapłacenia składek płatnik może wystąpić tylko z żądaniem zaliczenia nadpłaconych składek na poczet bieżących lub przyszłych składek.

Czy opłacać składki od odsetek za zwłokę

Wyrokiem sądu pracodawca został zobowiązany do wypłacenia byłemu prezesowi nagrody z zysku za 2006 rok wraz z odsetkami za zwłokę. Prezes był zatrudniony na podstawie umowy o pracę, a w roku, którego wypłata dotyczy, podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe przekroczyła roczny limit. Czy możemy odstąpić od opłacenia składek od nagrody w przypadku wypłacenia jej w kwietniu tego roku? Czy trzeba naliczać składki od odsetek za zwłokę? W jaki sposób wypłata ta powinna być wykazana w dokumentach składanych do ZUS?

Czy przychód należny za okres przed otrzymaniem świadczenia jest rozliczany

Jestem uprawniona do świadczenia przedemerytalnego od kwietnia 2006 r. przyznanego po utracie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. Pobierałam je w roku 2007/2008 w wysokości 614,67 zł. W czasie pobierania renty pracowałam na podstawie umowy o pracę. Były pracodawca wypłacił mi w styczniu 2008 r. zalegle wynagrodzenie w znacznej kwocie. Od października 2007 r. podjęłam pracę na podstawie umowy zlecenia u dwóch różnych zleceniodawców i wykonywałam je do 31 grudnia 2007 r. Z umów zleceń uzyskałam w roku rozliczeniowym 2007/2008 przychód w wysokości 8 tys. zł. Byłam ubezpieczona z obu umów. Dodatkowo jeden ze zleceniodawców zawarł ze mną jednorazowo umowę o dzieło, z tytułu której osiągnęłam w lutym 2008 r. przychód w kwocie 5 tys. zł. O powyższym powiadomiłam ZUS w kwietniu. Jakiej decyzji mam się spodziewać? Dodam, że za okres od 1 listopada 2007 r. do końca grudnia 2007 r. świadczenie przedemerytalne było zawieszone.

REKLAMA