Kategorie

Czy PFRON zrefunduje składki od wynagrodzenia za 2007 r. wypłaconego w 2008 r.

Marcin Redlicki
Aplikant radcowski w OIRP w Łodzi
Od 1 stycznia 2008 r. obowiązują nowe zasady dofinansowania wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych przez PFRON. Zmiany dotyczą również dotychczasowego systemu finansowania składek na ubezpieczenia społeczne pracowników niepełnosprawnych przez budżet państwa i PFRON. PFRON refunduje składki po zapłaceniu ich w terminie i w pełnej wysokości.

Refundacją zostali objęci niepełnosprawni pracownicy, osoby prowadzące działalność oraz rolnicy indywidualni - niepełnosprawni lub opłacający składki na rolnicze ubezpieczenie społeczne za niepełnosprawnych domowników.

Wypłata wynagrodzenia za grudzień 2007 r. w styczniu 2008 r.

W przypadku pracodawców, którzy wypłacili niepełnosprawnym pracownikom wynagrodzenia za grudzień 2007 r. już w grudniu ub.r., składki od tych wynagrodzeń zostały sfinansowane na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2007 r. Oznacza to, że uprawnieni pracodawcy mogli odliczyć składki w deklaracji ZUS DRA składanej w styczniu 2008 r. za grudzień 2007 r.

Jeżeli wynagrodzenie za grudzień 2007 r. zostało wypłacone w styczniu 2008 r., a składki zostały rozliczone w imiennych raportach miesięcznych i deklaracji rozliczeniowej za styczeń 2008 r., które w ZUS zostały złożone w lutym 2008 r., to PFRON zrefunduje je na zasadach obowiązujących od 1 stycznia 2008 r.

Nagrody roczne za 2007 r.

Nagrody roczne, premie itp. wypłacone po 31 grudnia 2007 r. PFRON uznaje za wynagrodzenie z 2008 r. Oznacza to, że od składników wynagrodzenia wypłaconych od 1 stycznia 2008 r. można otrzymać refundację zapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne.

PRZYKŁAD

W lutym 2008 r. zostały wypłacone pracownikom nagrody roczne za 2007 r. Mimo że nagrody dotyczą pracy, którą pracownicy wykonywali w 2007 r., to pracodawca może uzyskać refundację składek naliczonych od nagród wypłaconych zatrudnionym niepełnosprawnym pracownikom. Warunkiem uzyskania refundacji jest zarejestrowanie się w systemie SOD w PFRON, naliczenie składek w raportach rozliczeniowych składanych do ZUS za pracowników niepełnosprawnych, terminowe złożenie raportów oraz deklaracji rozliczeniowych za pracowników, czyli do 17 marca 2008 r. (15 marca 2008 r. przypada w sobotę, więc termin przesłania dokumentów w marcu 2008 r. to 17 marca) oraz wpłacenie na konto ZUS składek w części finansowanej przez pracowników i pracodawcę do 17 marca 2008 r. Następnie pracodawca ma czas do 31 marca 2008 r. na złożenie wniosku o refundację składek opłaconych za luty 2008 r.

Zaległości, korekty do 31 grudnia 2007 r.

PFRON refunduje składki wyłącznie wtedy, jeśli są one opłacone w terminie i w pełnej wysokości. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy pracodawca ma zaległości w opłacaniu składek za 2007 r.

Termin na uzupełnienie dokumentacji i rozliczenie się z PFRON za 2007 r. upływa 30 czerwca 2008 r. Jeżeli przedsiębiorca do 30 czerwca 2008 r. skoryguje w ZUS imienne raporty miesięczne lub deklaracje rozliczeniowe za okresy przypadające do 31 grudnia 2007 r., to może rozliczyć składki wykazane w korektach na starych zasadach, czyli składki zostaną w części sfinansowane przez budżet państwa, a w części przez PFRON.

PRZYKŁAD

Pracodawca nieprawidłowo naliczył składki od wynagrodzenia za sierpień 2007 r. wypłaconego pracownikowi niepełnosprawnemu, na którego otrzymywał dofinansowanie do składek (zaniżył podstawę wymiaru składek i wysokość składek). Błąd wykrył inspektor ZUS w trakcie kontroli. Pracodawca został zobowiązany do prawidłowego naliczenia składek oraz złożenia korekty dokumentów za tego pracownika. Pracodawca opłacił należne składki w lutym 2008 r. W lutym przesłał również do ZUS korektę dokumentów zaznaczając, że część składek zostanie opłacona przez budżet państwa, a część przez PFRON.

Jeżeli deklaracje korygujące zostaną złożone w ZUS po 30 czerwca 2008 r., to pracodawca może uwzględnić ich finansowanie przez budżet państwa i PFRON, ale tylko do kwoty już zadeklarowanej w dokumentach złożonych w ZUS przed 30 czerwca 2008 r. Składki, które nie zostały wcześniej rozliczone, będą musiały być opłacone przez przedsiębiorcę. Nie będzie on miał możliwości uzyskania ich zwrotu w żadnej postaci.

Zaległe wynagrodzenie za 2007 r.

Jeżeli pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia w terminie, np. za listopad 2007 r., a wypłaty dokonał dopiero po 1 stycznia 2008 r., nie może skorzystać z refundacji składek na zasadach określonych w art. 25a ustawy o rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Z refundacji nie będzie mógł skorzystać niezależnie od terminu wypłaty wynagrodzenia. Niemożliwe jest złożenie wniosku o refundację wynagrodzenia za 2007 r., ponieważ system PFRON nie przyjmie takiej deklaracji.

• art. 25 - uchylony, art. 25a ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm.),

• rozporządzenie z 13 grudnia 2007 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (DzU nr 240, poz. 1754).

Marcin Redlicki

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.