Kategorie

Wynagrodzenie wypłacane po ustaniu zatrudnienia

Andrzej Okułowicz
W lutym br. wypłaciliśmy nagrodę roczną osobie, która pracowała w naszej firmie do końca grudnia 2007 r. Nagroda została wypłacona w wysokości 2300 zł. Czy od tej kwoty należy naliczyć również składki na Fundusz Pracy?

RADA

Od kwoty nagrody należy naliczyć, poza składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, również składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

UZASADNIENIE

Składki na Fundusz Pracy (FP) należy obowiązkowo opłacać za pracowników (również byłych pracowników), których podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w przeliczeniu na okres miesiąca jest co najmniej równa kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2008 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 1126 zł, a w przypadku pracowników w pierwszym roku pracy - 80% tej kwoty, tj. 900,80 zł.

Z kolei składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) są opłacane obowiązkowo za pracowników oraz byłych pracowników, nawet jeśli osiągają wynagrodzenie niższe od minimalnego. Składki na ten fundusz muszą być opłacane za osoby, które obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

WAŻNE!

Składki na FP i FGŚP są naliczane od wynagrodzenia ze stosunku pracy, nawet jeśli to wynagrodzenie zostało wypłacone po ustaniu zatrudnienia.

Gdy po ustaniu zatrudnienia pracownikowi zostaje wypłacone wynagrodzenie za część miesiąca w wysokości niższej niż minimalne wynagrodzenie, to ustalając, czy trzeba za niego zapłacić składkę na Fundusz Pracy, należy wcześniej sprawdzić wysokość wypłaconego byłemu pracownikowi wynagrodzenia w przeliczeniu na okres miesiąca oraz ustalić, czy w miesiącu wypłaty jest to jedyny tytuł do opłacania składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne.

PRZYKŁAD

Reklama

Umowa o pracę zawarta z pracownicą na czas określony została rozwiązana przez spółkę za dwutygodniowym wypowiedzeniem z datą 8 marca br. Wynagrodzenie za czas pracy w marcu, w wysokości 246 zł, pracownica otrzymała 7 marca. Miesięcznie pracownica zarabiała 980 zł (zatrudnienie na 3/4 etatu). W związku z tym, że w przeliczeniu na okres miesiąca pracownica osiągała wynagrodzenie niższe od minimalnego (980 zł), spółka nie opłacała za nią składki na FP. Jednak od 1 marca br. pracownica podjęła pracę na umowę zlecenia, z miesięcznym wynagrodzeniem w wysokości 300 zł, z której podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Podstawa wymiaru składek na jej ubezpieczenia emerytalne i rentowe za marzec br. jest w przeliczeniu na okres miesiąca wyższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę (980 zł + 300 zł > 1126 zł), dlatego zarówno spółka, jak i zleceniodawca powinni opłacić za nią za marzec składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, a także na FP i FGŚP.

Podobnie jak przy obliczaniu składek na ubezpieczenia społeczne, podstawę wymiaru składek na FP i FGŚP byłego pracownika stanowią przychody należne za okres zatrudnienia (ubezpieczenia) niezależnie od daty wypłacenia tych przychodów. Oznacza to, że w razie wypłacania byłemu pracownikowi nagrody w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia, mają Państwo obowiązek naliczyć i odprowadzić do ZUS składki na obydwa fundusze pozaubezpieczeniowe - FGŚP i FP.

Gdyby wysokość nagrody rocznej była niższa od minimalnego wynagrodzenia, od nagrody rocznej należałoby naliczyć tylko składkę na FGŚP, chyba że były pracownik w miesiącu wypłaty nagrody ma inny tytuł do opłacania obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a łączna podstawa wymiaru składek na te ubezpieczenia za dany miesiąc osiągnęła wysokość co najmniej minimalnego wynagrodzenia.

Stopy procentowe składek na fundusze pozaubezpieczeniowe nie zmieniły się w tym roku i nadal wynoszą: na FGŚP - 0,10% podstawy wymiaru, na FP - 2,45% podstawy wymiaru.

Podstawa prawna:

• art. 104 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU nr 99, poz. 1001 ze zm.),

• art. 29 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (DzU nr 158, poz. 1121),

• art. 35, art. 36 ustawy budżetowej na rok 2008 z 23 stycznia 2008 r. (DzU nr 19, poz. 117).

Andrzej Okułowicz

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?