reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie wypłacane po ustaniu zatrudnienia

Wynagrodzenie wypłacane po ustaniu zatrudnienia

W lutym br. wypłaciliśmy nagrodę roczną osobie, która pracowała w naszej firmie do końca grudnia 2007 r. Nagroda została wypłacona w wysokości 2300 zł. Czy od tej kwoty należy naliczyć również składki na Fundusz Pracy?

RADA

Od kwoty nagrody należy naliczyć, poza składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, również składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

UZASADNIENIE

Składki na Fundusz Pracy (FP) należy obowiązkowo opłacać za pracowników (również byłych pracowników), których podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w przeliczeniu na okres miesiąca jest co najmniej równa kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2008 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 1126 zł, a w przypadku pracowników w pierwszym roku pracy - 80% tej kwoty, tj. 900,80 zł.

Z kolei składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) są opłacane obowiązkowo za pracowników oraz byłych pracowników, nawet jeśli osiągają wynagrodzenie niższe od minimalnego. Składki na ten fundusz muszą być opłacane za osoby, które obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

WAŻNE!

Składki na FP i FGŚP są naliczane od wynagrodzenia ze stosunku pracy, nawet jeśli to wynagrodzenie zostało wypłacone po ustaniu zatrudnienia.

Gdy po ustaniu zatrudnienia pracownikowi zostaje wypłacone wynagrodzenie za część miesiąca w wysokości niższej niż minimalne wynagrodzenie, to ustalając, czy trzeba za niego zapłacić składkę na Fundusz Pracy, należy wcześniej sprawdzić wysokość wypłaconego byłemu pracownikowi wynagrodzenia w przeliczeniu na okres miesiąca oraz ustalić, czy w miesiącu wypłaty jest to jedyny tytuł do opłacania składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne.

PRZYKŁAD

Umowa o pracę zawarta z pracownicą na czas określony została rozwiązana przez spółkę za dwutygodniowym wypowiedzeniem z datą 8 marca br. Wynagrodzenie za czas pracy w marcu, w wysokości 246 zł, pracownica otrzymała 7 marca. Miesięcznie pracownica zarabiała 980 zł (zatrudnienie na 3/4 etatu). W związku z tym, że w przeliczeniu na okres miesiąca pracownica osiągała wynagrodzenie niższe od minimalnego (980 zł), spółka nie opłacała za nią składki na FP. Jednak od 1 marca br. pracownica podjęła pracę na umowę zlecenia, z miesięcznym wynagrodzeniem w wysokości 300 zł, z której podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Podstawa wymiaru składek na jej ubezpieczenia emerytalne i rentowe za marzec br. jest w przeliczeniu na okres miesiąca wyższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę (980 zł + 300 zł > 1126 zł), dlatego zarówno spółka, jak i zleceniodawca powinni opłacić za nią za marzec składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, a także na FP i FGŚP.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy48.95 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama