REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Okres składkowy, Dokumenty ubezpieczeniowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Osoba ubezpieczona w NFZ może posługiwać się Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wyłącznie w innych państwach członkowskich. EKUZ nie jest dowodem ubezpieczenia w NFZ uprawniającym do świadczeń zdrowotnych na terytorium Polski.

Czy na żądanie pracownika trzeba wydać duplikat paska wynagrodzeń zastępującego ZUS RMUA

Nasza firma zatrudnia 3000 pracowników i jest scentralizowana. Pracownik nie odebrał pojedynczych pasków wynagrodzeń, które poprawnie zastępują RMUA, za bardzo odległy okres (październik/2007 r. i listopad/2008 r.). Paski są odpowiednio zabezpieczone przed podglądem przez osoby trzecie – tj. widzi je osoba, która je drukuje na ekranie i potem pracownik. Zgodnie z wewnętrznym ustaleniem firmy, paski zostały zniszczone, a pracownicy byli o tym poinformowani. Czy na pisemne żądanie pracownika, który nie odebrał pasków za te dwa miesiące, mamy obowiązek wydać mu duplikaty tych pasków wynagrodzeń ewentualnie sporządzić dokumenty RMUA?

Udowadnianie okresów pracy na podstawie zeznań świadków

Mam 65 lat i ponad 37 lat zatrudnienia. W tym roku postanowiłem przejść na emeryturę. Przy sporządzaniu dokumentacji emerytalnej kadrowa poinformowała mnie, że w aktach osobowych brakuje dokumentów potwierdzających moje zatrudnienie po powrocie z wojska. Niestety nie udało mi się ich odnaleźć, gdyż zakład od 30 lat nie istnieje, a dokumentacja spaliła się. Pracowałem z kolegą, który może poświadczyć moje zatrudnienie. Czy mam szansę otrzymać emeryturę? – pyta Czytelnik z Gdańska.

Przerwy technologiczne w pracy serwisów przyjmowania dokumentów ubezpieczeniowych ZUS

Przerwy technologiczne odbywać się będą w cyklu miesięcznym dla każdego węzła. W przypadku Warszawy pierwsze utrudnienia potrwają od 26 do 28 lipca.

Trybunał kwestionuje termin dochodzenia od ZUS nadpłaconych składek

Niekorzystne przepisy, uniemożliwiające w wielu wypadkach dochodzenie od ZUS nadpłaconych składek, zostały uznane za niezgodne z Konstytucją RP.

Wcześniejsza emerytura

Mam 55 lat i 30-letni okres składkowy. Przez ostatnie kilka lat (do chwili obecnej) jako krawcowa prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą. Czy mogę uzyskać prawo do wcześniejszej emerytury?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. tematyka szkoleń obejmuje m.in. kompletowanie dokumentacji emerytalno-rentowej, prawo do jednorazowych odszkodowań, kontrola wykorzystywania zwolnień lekarskich.

Płatnicy składek - odnowienie certyfikatu kwalifikowanego

Certyfikaty kwalifikowane służą do składania podpisu elektronicznego. Ważność większości certyfikatów wydanych płatnikom składek ZUS wygasa w lipcu 2010 r. Tacy płatnicy po raz pierwszy będą się starać o ich odnowienie.

Uproszczenia w rozliczeniach z ZUS

Osoby, które dobrowolnie odprowadzają składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe od 1 czerwca nie muszą już co miesiąc składać do ZUS dokumentów rozliczeniowych - poinformował rzecznik prasowy ZUS Przemysław Przybylski.

ZUS pomoże odtworzyć dokumenty ubezpieczeniowe

Poszkodowani, którym majowa powódź zniszczyła dokumenty i dane potrzebne do rozliczania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, mogą wystąpić do ZUS o ich odtworzenie - poinformował rzecznik ZUS Przemysław Przybylski.

Jak skorygować pomyłkę, gdy składki zostały wpłacone na złe konto ZUS

Opłacając składki pomyliłam rachunki ZUS – w konsekwencji składki na ubezpieczenia społeczne wpłaciłam na rachunek przeznaczony na składki na ubezpieczenia zdrowotne. W jaki sposób można naprawić taką pomyłkę?

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na szkolenia obejmujące tematykę m.in. programu Płatnik, zasad przeliczania emerytury lub renty, i korygowania dokumentów ubezpieczeniowych.

W ciągu 15 minut ZUS wyda zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami

Przedsiębiorca może od ręki dostać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami na ZUS. Dotychczas musiał czekać na nie 7 dni - poinformował rzecznik prasowy ZUS Przemysław Przybylski.

Program Płatnik - ZUS organizuje bezpłatne szkolenie

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie z obsługi programu Płatnik.

Korekta dokumentów rozliczeniowych ZUS do końca kwietnia

ZUS przypomina, że 30 kwietnia upływa termin weryfikacji i korekty dokumentów rozliczeniowych, złożonych w Zakładzie, a dotyczących ubiegłego roku.

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców. Ich tematyka obejmuje m.in. kontrolę zwolnień lekarskich, zasady udzielania ulg w spłacie należności, rozliczenia świadczeń emerytalno-rentowych.

Ciężar dowodu w postępowaniu procesowym

Sąd ocenia dowody według własnego uznania po wszechstronnym i wnikliwym zbadaniu zgromadzonego i przedstawionego przez strony materiału dowodowego.

Co zrobić, gdy w legitymacji nie ma miejsca na potwierdzenie ubezpieczenia zdrowotnego

Zgłosił się do mnie pracownik z prośbą o wydanie mu nowej legitymacji ubezpieczeniowej. W legitymacji, którą miał do tej pory, skończyły się miejsca na poświadczanie, że podlega on ubezpieczeniu zdrowotnemu. ZUS nie wydał nam nowych druków legitymacji. Co zrobić w tej sytuacji?

Ułatwienia w ZUS dla jednoosobowych firm

Od 1 marca 2010 r. osoba, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i przekazuje do ZUS dokumenty w formie papierowej, może prosić pracownika ZUS o wypełnienie za nią dokumentu ZUS DRA. Z czasem taka pomoc ZUS skierowana do płatników składek ma być rozszerzana na inne dokumenty.

Zwolnienie z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych ZUS

ZUS przypomina, że w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zwiększa się grupa osób zwolnionych z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych za kolejne miesiące.

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Obejmują one m.in. wprowadzenie do programu Płatnik.

Nowy certyfikat ZUS do programu Płatnik

Od dzisiaj, 1 kwietnia, wszyscy płatnicy składek przekazujący dokumenty ubezpieczeniowe poprzez transmisję danych w formie dokumentu elektronicznego - powinni dokonać importu do programu Płatnik nowego certyfikatu ZUS.

Niekonstytucyjna emerytura po 15 latach

Rzecznik Praw Obywatelskich wnosi o uznanie niekonstytucyjności przepisów umożliwiających przechodzenie na emeryturę policjantom i wojskowym po 15 latach służby. RPO skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie przepisów ustaw o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy policji.

Dokumenty rozliczeniowe ZUS tylko w nowej wersji programu "Płatnik"

Nowa wersja 8.01.001. programu "Płatnik" jest dostępna na stronie internetowej ZUS. Płyty CD-ROM z nową wersją programu będą dostępne w terenowych jednostkach organizacyjnych ZUS od 7 stycznia br.

Wcześniejsza emerytura

W listopadzie br. kończę 55 lat i mam ponad 30 lat pracy. Obecnie nadal pracuję na 1/2 etatu w biurze kredytowym. Wcześniej także pracowałam, mam udokumentowane okresy składkowe i nieskładkowe (nauka w szkole wieczorowej, praca w gospodarstwie rolnym). Czy obecnie mogę starać się o wcześniejszą emeryturę?

Pracownik otrzyma ZUS RMUA raz na kwartał

Informacje o składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, czyli druki ZUS RMUA, pracodawca ma przekazywać pracownikom raz na kwartał, a nie jak obecnie - raz na miesiąc - projekt takiej zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych rozpatrywała sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny.

ZUS przelicza emerytury i renty z uwzględnieniem wynagrodzenia minimalnego

Emeryci i renciści mogą przeliczyć swoje świadczenia w związku z możliwością uwzględnienia wynagrodzenia minimalnego za tzw. "okresy zerowe", w których niemożliwe było ustalenie faktycznego wynagrodzenia. Każdy, kto do 31 grudnia złoży do ZUS wniosek o przeliczenie, może liczyć na wyrównanie świadczenia za cały 2009 r.

ZUS przestaje wydawać legitymacje ubezpieczeniowe

ZUS zapowiada, że z końcem 2009 r. zaprzestanie wydawania i potwierdzania papierowych legitymacji ubezpieczeniowych. Od 1 stycznia 2010 r. prawo do świadczeń z opieki zdrowotnej potwierdzać będą inne dokumenty określone przez NFZ.

Nowe rozporządzenie w sprawie wzorów dokumentów ubezpieczeniowych ZUS

1 stycznia 2010 r. wejdzie w życie nowe rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej określające wzory dokumentów ubezpieczeniowych.

Niepełna emerytura

Prawo do niepełnej emerytury przysługuje tym ubezpieczonym, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, nie mogą natomiast wykazać się odpowiednio długim okresem ubezpieczenia.

Zmiana zasad wypełniania dokumentów ubezpieczeniowych

Od stycznia 2010 r. zostaną wprowadzone istotne zmiany w zasadach wypełniania dokumentów ubezpieczeniowych - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Odpowiedzialność za błędy w dokumentach wystawianych do celów ubezpieczeniowych

ZUS może zobowiązać płatnika składek do zwrotu nienależnie pobranych przez ubezpieczonego świadczeń, jeżeli wypłata tych świadczeń została spowodowana przekazaniem przez płatnika składek nieprawdziwych danych mających wpływ na prawo do świadczeń lub na ich wysokość.

Odliczenie zagranicznych składek zdrowotnych

Czy można odliczyć w Polsce od podatku dochodowego od osób fizycznych składki na ubezpieczenie zdrowotne odprowadzone w którymś z państw Unii Europejskiej?

Urlop wypoczynkowy w dokumentach rozliczeniowych

Wykazanie okresu urlopu w dokumentach ubezpieczeniowych i rozliczenie składek od wynagrodzenia za ten okres zwykle nie sprawia trudności. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy trzeba postąpić w szczególny sposób.

Wcześniej na emeryturę

Z prawa do wcześniejszej emerytury mogą skorzystać m.in. mężczyźni, którzy ukończyli 60 lat, jeżeli udowodnią okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 35 lat albo 25 lat w przypadku orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy.

Od 1 listopada 2009 r. będą zmiany w świadczeniach rodzinnych

Od 1 stycznia 2009 r. zmieniły się zasady ustalania prawa do świadczeń rodzinnych. Nowy okres zasiłkowy będzie trwał od 1 listopada do 31 października następnego roku. Obecny okres zasiłkowy, który miał trwać od września 2008 r. do sierpnia 2009 r., został przedłużony do 31 października 2009 r.

Czy ZUS może żądać korekty dokumentów rozliczeniowych za okres, za który zostały umorzone składki

Rok temu otrzymałam z ZUS decyzję o umorzeniu składek z tytułu prowadzonej przeze mnie działalności za okres od kwietnia 1999 r. do maja 2000 r. W lipcu br. otrzymałam pismo z ZUS wzywające mnie do złożenia dokumentów rozliczeniowych korygujących za ten okres. Czy mam taki obowiązek, skoro składki za ten okres zostały umorzone? Jak powinnam dokonać korekty – czy wykazywać składki, jakie powinnam za tamten okres zapłacić, czy wykazywać, że są to kwoty zerowe? W jaki sposób podpisać dokumenty korygujące, jeśli już nie prowadzę tej działalności i nie posiadam pieczątek firmy?

Czy należy wydawać ZUS RMUA pracownicy, której zasiłek macierzyński wypłaca ZUS

Nasza pracownica od 12 maja br. jest nieobecna w pracy. Najpierw pobierała wynagrodzenie chorobowe, potem zasiłek chorobowy, a obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim. W tym okresie nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia z umowy o pracę, tylko zasiłek wypłacany przez ZUS. Czy za miesiące, w których nie otrzymała żadnych przychodów podlegających składkom, powinniśmy wydawać jej ZUS RMUA?

Ustalanie kapitału początkowego

Kapitał początkowy jest elementem łączącym dotychczasowy system emerytalny z systemem zreformowanym opartym na środkach zgromadzonych na koncie emerytalnym w ZUS.

Emerytura i renta w Polsce i USA

Obywatele polscy zamieszkali w Polsce lub w USA, którzy ubiegają się o prawo do amerykańskich świadczeń emerytalno-rentowych, muszą być traktowani przez amerykańską instytucję ubezpieczeniową tak samo jak obywatele tego kraju.

Jak liczyć 7-dniowy termin na przesłanie do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych

Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę za wypowiedzeniem. Okres wypowiedzenia upłynął 6 czerwca 2009 r. Jednak ZUS ZWUA przekazałam do ZUS dopiero 18 czerwca 2009 r. po powrocie z urlopu. Jak należy liczyć 7-dniowy termin na wyrejestrowanie pracownika z ubezpieczeń? Czy z powodu przesłania dokumentów do ZUS po terminie grozi nam kara?

Czy 57-letni mężczyzna ma prawo do wcześniejszej emerytury

Ukończyłem 57 lat i udowodniłem 26 lat pracy, w tym 23 lata pracy w szczególnych warunkach jako spawacz. Ponadto przez 1 rok pobierałem zasiłek dla bezrobotnych. Czy taki staż pracy wystarczy, abym mógł przejść na wcześniejszą emeryturę po ukończeniu 60 lat?

Wniosek o świadczenia polskie i amerykańskie

Wniosek o emeryturę lub rentę zgłoszony w instytucji ubezpieczeniowej jednego państwa – strony umowy uruchamia postępowanie o przyznanie odpowiednich świadczeń w instytucji ubezpieczeniowej drugiego państwa – strony umowy.

Wszczęcie postępowania o przyznanie emerytury

Postępowanie w sprawach emerytur przysługujących z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wszczynane jest na wniosek osoby zainteresowanej bądź też z urzędu.

Zasady przyznawania prawa do zasiłku macierzyńskiego

Od 1 stycznia 2009 r. zmieniły się zasady przyznawania prawa i wymiar urlopu macierzyńskiego. Ta zmiana ma wpływ również na zasiłek macierzyński. Prawo do zasiłku macierzyńskiego w niektórych przypadkach przysługuje pracownicy, która urodzi dziecko po rozwiązaniu umowy o pracę.

Podstawa wymiaru zasiłków dla ubezpieczonych innych niż pracownicy

W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem uwzględnia się przychód w faktycznej wysokości, bez uzupełniania.

Kiedy ZUS do podstawy wymiaru przyjmie minimalne wynagrodzenie za pracę

Były pracownik naszej firmy kończy w marcu wiek emerytalny 65 lat. Zwrócił się do nas o wystawienie zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu Rp-7. Pracował w naszym zakładzie od 1993 r. do 1998 r., z czego w latach 1993-1994 i 1998 r. świadczył pracę na 1/4 etatu i osiągał zarobki niższe od obowiązującego ówcześnie minimalnego wynagrodzenia. W pozostałym okresie pracował na pełny etat. Wystawiliśmy zaświadczenie o zarobkach jedynie za okres od 1993 r. do 1996 r., gdyż dokumentacja płacowa za lata 1997-1998 uległa zniszczeniu wskutek pożaru. Czy ZUS uwzględni wynagrodzenie minimalne w latach 1997-1998? Czy za lata 1993-1994 ZUS podwyższy wynagrodzenie do wysokości minimalnego wynagrodzenia?

Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy, jeśli w domu jest inna dorosła osoba

Prowadzę kilka punktów usług krawieckich. Jestem zobowiązana do wypłacania świadczeń chorobowych. Jedna z pracownic przyniosła mi zwolnienie lekarskie na chore 12-letnie dziecko. Samotnie wychowuje syna. Wiem jednak, że pracownica mieszka razem z daleką krewną, która nie pracuje. Krewna ma 30 lat. Czy w takiej sytuacji powinnam wypłacić pracownicy zasiłek opiekuńczy?

Raport miesięczny dla ubezpieczonego

Deklarację ZUS RMUA można przekazać pracownikowi w formie elektronicznej, pod warunkiem że pracownik wyrazi na to zgodę, a pracodawca użyje bezpiecznego podpisu elektronicznego.

Czy naliczyć składki od nagrody kwartalnej wypłaconej po rozwiązaniu umowy o pracę

Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę 31 grudnia 2008 r. W marcu 2009 r. otrzymał on nagrodę kwartalną, którą naliczamy i wypłacamy po uzyskaniu wyników za dany kwartał. Czy powinniśmy naliczyć składki od wypłaconej w marcu 2009 r. nagrody dla byłego pracownika?

REKLAMA