REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zrobić, gdy w legitymacji nie ma miejsca na potwierdzenie ubezpieczenia zdrowotnego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Kalinowska

REKLAMA

Zgłosił się do mnie pracownik z prośbą o wydanie mu nowej legitymacji ubezpieczeniowej. W legitymacji, którą miał do tej pory, skończyły się miejsca na poświadczanie, że podlega on ubezpieczeniu zdrowotnemu. ZUS nie wydał nam nowych druków legitymacji. Co zrobić w tej sytuacji?

Pracownik powinien potwierdzać swoje uprawnienia do świadczeń zdrowotnych innymi dokumentami niż legitymacja ubezpieczeniowa. Może to być druk zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego wraz z raportem ZUS RMUA lub zaświadczenie pracodawcy o podleganiu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

REKLAMA

Autopromocja

UZASADNIENIE

Od 2010 r. ZUS przestał wydawać druki legitymacji ubezpieczeniowych, a także legitymacji rodzinnych. Legitymacje te służyły m.in. jako dokument potwierdzający prawo do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej. Nie ma przeszkód, aby obecnie posługiwać się legitymacją wydaną przed 2010 r., pod warunkiem że jest w niej aktualny wpis i pieczątka pracodawcy potwierdzające podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Docelowo dokumentem potwierdzającym prawo do usług zdrowotnych ma być karta ubezpieczenia zdrowotnego wydawana przez Narodowy Fundusz Zdrowia (art. 49 ustawy zdrowotnej). Do czasu wydania tej karty – zgodnie z informacją podaną na stronie funduszu www.nfz.gov.pl – „dokumentem potwierdzającym prawo do świadczeń jest każdy dokument, który potwierdza uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej, w szczególności dokument potwierdzający opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne”. W przypadku pracowników jest to:

  • druk zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego oraz aktualnie potwierdzony raport miesięczny ZUS RMUA wydawany przez pracodawcę (nie dotyczy pracowników przebywających na urlopie bezpłatnym powyżej 30 dni, którzy po tym czasie tracą prawo do opieki zdrowotnej – art. 69 ust. 3 ustawy zdrowotnej) lub
  • aktualne zaświadczenie z zakładu pracy.

Wszystkie te dokumenty są ważne przez 30 dni. Jest to konsekwencja zasady, że prawo do świadczeń opieki zdrowotnej przysługuje jeszcze przez 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego (art. 67 ust. 4 ustawy zdrowotnej). Termin 30 dni, przez jaki jest ważny dokument potwierdzający prawo do opieki zdrowotnej, należy liczyć:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • od daty wystawienia – w przypadku zaświadczenia wydanego przez zakład pracy,
  • od daty opłacenia składki – w przypadku ZUS RMUA,
  • od daty poświadczenia – w przypadku legitymacji ubezpieczeniowej.

Jeśli w legitymacji ubezpieczeniowej nie ma już miejsca na kolejny wpis, pracownik nie otrzyma nowej legitymacji. Do czasu otrzymania karty ubezpieczenia zdrowotnego powinien poświadczać swoje uprawnienia do usług opieki zdrowotnej na podstawie wskazanych dokumentów, jakie otrzymuje od pracodawcy.

Podobnie jest w przypadku legitymacji rodzinnych. Mogą służyć jako potwierdzenie zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny osoby podlegającej temu ubezpieczeniu do czasu utraty ważności ostatniego wpisu w tej legitymacji (do upływu 30 dni od daty ostatniego poświadczenia). Później członek rodziny powinien potwierdzać prawo do świadczeń opieki zdrowotnej:

  • dowodem opłacenia składki zdrowotnej za osobę, która zgłosiła go do ubezpieczenia zdrowotnego i kserokopią zgłoszenia go do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny (tj. ZUS RMUA + ZUS ZCNA lub ZUS ZCZA – gdy zgłoszenie nastąpiło przed 1 lipca 2008 r.),
  • aktualnym zaświadczeniem wydanym przez pracodawcę osobie, która zgłosiła go do ubezpieczenia zdrowotnego, z potwierdzeniem tego zgłoszenia,
  • dodatkowo – w przypadku dzieci pełnoletnich w wieku od 18 do 26 roku życia – dokumentem potwierdzającym fakt kontynuacji nauki, tj. legitymacją szkolną/studencką, a w przypadku członka rodziny niepełnosprawnego w stopniu znacznym – dokumentem potwierdzającym ten stopień niepełnosprawności.

Podstawa prawna

  • art. 49, art. 67, art. 69 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wczasy pod gruszą 2025 w czasie majówki. Ile wynosi grusza?

Wczasy pod gruszą w 2025 r. można wykorzystać w czasie majówki np. już od 26 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi grusza? Czym grusza różni się od świadczenia urlopowego? Kiedy pracodawca powinien wypłacić dofinansowanie do urlopu pracownika?

Najniższa krajowa 2025 netto. 30,50 zł brutto na godzinę - ile to netto?

Najniższa krajowa stawka godzinowa w 2025 roku wynosi 30,50 zł brutto. Ile można zarobić na umowie zlecenie na godzinę netto? Jak rosła najniższa krajowa na zleceniu? Oblicz wysokość wynagrodzenia za pomocą kalkulatora umów zleceń.

Kto może liczyć na najwyższy wzrost wynagrodzenia w lipcu 2025 r.? Ta grupa pracowników ze znacznym wzrostem pensji [WZROST NAWET DO 11 TYS ZŁ]

1 lipca 2025 r. zwiększy się najniższe wynagrodzenie zasadnicze niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Ich wynagrodzenie powiązane jest z przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem brutto w gospodarce narodowej, które wzrosło w zeszłym roku.

PIT-0: Ulga dla osób w wieku emerytalnym. Zamiast przejść na emeryturę opłaca się pracować

Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, ale nie zrezygnowały ze swojej aktywności zawodowej i nie dostają emerytury z ZUS - mogą korzystać z ulgi dla pracujących seniorów zwanej popularnie PIT-0. Dlatego nie zawsze opłaca się przejście na emeryturę od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego.

REKLAMA

Niepełnosprawni: 31 marca 2025 r. tysiące kart parkingowych utraciło ważność. Trzeba złożyć nowy wniosek

W stosunku do niektórych osób z niepełnosprawnościami z orzeczonym stopniem znacznym i umiarkowanym upłynął termin ważności kart parkingowych w dniu 31 marca 2025 r., o ile takowe posiadali. Termin ważności tych kart i tak był wydłużony z 30 września 2024 r. właśnie do końca marca 2025 r. Sprawdź czy sytuacja Cię dotyczy i jakie są zasady wydawania kart na 2025 r.

Miejsce parkingowe przed zakładem pracy a znaczny i umiarkowany stopień niepełnosprawności

Miejsce parkingowe przed zakładem pracy - czy zawsze jest gwarantowane dla osoby z niepełnosprawnością? Odpowiedź może zaskoczyć, bo jak to mawiają prawnicy: "to zależy". Wszystko zależy od momentu budowy czy przebudowy terenu przed zakładem. To uprawnienie dla osób z niepełnosprawnościami, z orzeczonym znaczny czy umiarkowanym stopnie, nie jest więc zawsze gwarantowane.

Czy w lipcu 2025 r. będzie podwyżka najniższej krajowej?

Czy lipiec 2025 r. to drugi termin podwyżki najniższej krajowej w tym roku? W 2023 i 2024 r. dwa razy w roku podnoszono wysokość płacy minimalnej. Jak będzie w tym roku?

Dla kogo renta socjalna i dodatek dopełniający? Kiedy ZUS obniży rentę socjalną?

Renta socjalna to świadczenie, którego przyznanie nie jest uzależnione od stażu pracy ani od pobytu na terytorium Polski. Osobom, które dostają rentę socjalną i posiadają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji przysługuje dodatek dopełniający.

REKLAMA

Czy okres wypowiedzenia wlicza się do stażu pracy?

Okres wypowiedzenia jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Czy wlicza się on do stażu pracy? Czy można go skrócić? Warto wiedzieć, gdy planujemy złożyć wypowiedzenie.

Jakie choroby zalicza się do niepełnosprawności? [LISTA]

Jakie choroby zalicza się do niepełnosprawności? Okazuje się, że tych chorób jest bardzo dużo, bowiem są związane one z 12 kodami i przyczynami niepełnosprawności, które w zależności od danego naruszenia sprawności organizmu są bardzo zróżnicowane. Poniżej przykłady.

REKLAMA