REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zrobić, gdy w legitymacji nie ma miejsca na potwierdzenie ubezpieczenia zdrowotnego

Joanna Kalinowska

REKLAMA

Zgłosił się do mnie pracownik z prośbą o wydanie mu nowej legitymacji ubezpieczeniowej. W legitymacji, którą miał do tej pory, skończyły się miejsca na poświadczanie, że podlega on ubezpieczeniu zdrowotnemu. ZUS nie wydał nam nowych druków legitymacji. Co zrobić w tej sytuacji?

Pracownik powinien potwierdzać swoje uprawnienia do świadczeń zdrowotnych innymi dokumentami niż legitymacja ubezpieczeniowa. Może to być druk zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego wraz z raportem ZUS RMUA lub zaświadczenie pracodawcy o podleganiu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

REKLAMA

Autopromocja

UZASADNIENIE

Od 2010 r. ZUS przestał wydawać druki legitymacji ubezpieczeniowych, a także legitymacji rodzinnych. Legitymacje te służyły m.in. jako dokument potwierdzający prawo do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej. Nie ma przeszkód, aby obecnie posługiwać się legitymacją wydaną przed 2010 r., pod warunkiem że jest w niej aktualny wpis i pieczątka pracodawcy potwierdzające podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Docelowo dokumentem potwierdzającym prawo do usług zdrowotnych ma być karta ubezpieczenia zdrowotnego wydawana przez Narodowy Fundusz Zdrowia (art. 49 ustawy zdrowotnej). Do czasu wydania tej karty – zgodnie z informacją podaną na stronie funduszu www.nfz.gov.pl – „dokumentem potwierdzającym prawo do świadczeń jest każdy dokument, który potwierdza uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej, w szczególności dokument potwierdzający opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne”. W przypadku pracowników jest to:

  • druk zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego oraz aktualnie potwierdzony raport miesięczny ZUS RMUA wydawany przez pracodawcę (nie dotyczy pracowników przebywających na urlopie bezpłatnym powyżej 30 dni, którzy po tym czasie tracą prawo do opieki zdrowotnej – art. 69 ust. 3 ustawy zdrowotnej) lub
  • aktualne zaświadczenie z zakładu pracy.

Wszystkie te dokumenty są ważne przez 30 dni. Jest to konsekwencja zasady, że prawo do świadczeń opieki zdrowotnej przysługuje jeszcze przez 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego (art. 67 ust. 4 ustawy zdrowotnej). Termin 30 dni, przez jaki jest ważny dokument potwierdzający prawo do opieki zdrowotnej, należy liczyć:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • od daty wystawienia – w przypadku zaświadczenia wydanego przez zakład pracy,
  • od daty opłacenia składki – w przypadku ZUS RMUA,
  • od daty poświadczenia – w przypadku legitymacji ubezpieczeniowej.

REKLAMA

Jeśli w legitymacji ubezpieczeniowej nie ma już miejsca na kolejny wpis, pracownik nie otrzyma nowej legitymacji. Do czasu otrzymania karty ubezpieczenia zdrowotnego powinien poświadczać swoje uprawnienia do usług opieki zdrowotnej na podstawie wskazanych dokumentów, jakie otrzymuje od pracodawcy.

Podobnie jest w przypadku legitymacji rodzinnych. Mogą służyć jako potwierdzenie zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny osoby podlegającej temu ubezpieczeniu do czasu utraty ważności ostatniego wpisu w tej legitymacji (do upływu 30 dni od daty ostatniego poświadczenia). Później członek rodziny powinien potwierdzać prawo do świadczeń opieki zdrowotnej:

  • dowodem opłacenia składki zdrowotnej za osobę, która zgłosiła go do ubezpieczenia zdrowotnego i kserokopią zgłoszenia go do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny (tj. ZUS RMUA + ZUS ZCNA lub ZUS ZCZA – gdy zgłoszenie nastąpiło przed 1 lipca 2008 r.),
  • aktualnym zaświadczeniem wydanym przez pracodawcę osobie, która zgłosiła go do ubezpieczenia zdrowotnego, z potwierdzeniem tego zgłoszenia,
  • dodatkowo – w przypadku dzieci pełnoletnich w wieku od 18 do 26 roku życia – dokumentem potwierdzającym fakt kontynuacji nauki, tj. legitymacją szkolną/studencką, a w przypadku członka rodziny niepełnosprawnego w stopniu znacznym – dokumentem potwierdzającym ten stopień niepełnosprawności.

Podstawa prawna

  • art. 49, art. 67, art. 69 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stawka godzinowa 2025 netto [Rozporządzenie]

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów minimalna stawka godzinowa od 1 stycznia 2025 roku wyniesie 30,50 zł brutto. Ile to netto? Jaka będzie kwota netto minimalnej płacy? Jak stawka godzinowa zmieniała się od 2017 roku, kiedy to została ustanowiona po raz pierwszy?

W 2025 r. będą 2 dodatkowe dni wolne za święta wypadające w sobotę

Przepisy Kodeksu pracy nakładają na pracodawców obowiązek udzielenia innego dnia wolnego, jeżeli święto ustawowo wolne od pracy wypada w sobotę. Zgodnie z kalendarzem na 2025 rok dwukrotnie dojdzie do takiej sytuacji. Kiedy pracownicy będą mieli dodatkowe wolne?

Pracownicy narzekają na pracodawców, że nie inwestują oni w ich rozwój. Deficyt szkoleń jest powszechnie odczuwalny nie tylko w Polsce, ale i na innych rynkach pracy

Pracodawcy mają bardzo prosty i skuteczny sposób na utrzymanie pracowników w warunkach trudnego rynku pracy. To umożliwienie im rozwoju zawodowego. Inwestycja w szkolenia jest bardziej opłacalna niż kosztowne rekrutacje niezbędne do bieżącego uzupełninia ubytków w załodze.

Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Będą m.in. pakiety aktywizacyjne, pożyczki edukacyjne i bony na zasiedlenie dla wszystkich bezrobotnych

Trwają prace nad rządowym projektem ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Jednym z jego najważniejszych celów jest zwiększenie skuteczności urzędów pracy i trwałości zatrudnienia. Projektodawcy zakładają, że ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Zmęczenie w pracy: najmocniej dokucza najmłodszym pracownikom, zarówno psychiczne jak i fizyczne

Szczególnie we znaki młodym pracownikom daje się jednak zmęczenie psychiczne. Głównie wskutek monotonii w pracy, powtarzalności oraz zbyt dużej ilości zadań i obowiązków oraz nadmiernego stresu. Na rynku pracy to coraz większy problem.

Wnioski do końca listopada 2024 roku [Wakacje składkowe ZUS]

Nie chcesz płacić składek ZUS za grudzień 2024 roku? Złóż wniosek do końca listopada. Wakacje składkowe 2024 dotyczą tylko grudnia. W przyszłym roku przedsiębiorca wybierze miesiąc, w którym państwo opłaci składki za niego.

Czas pracy w 2025 r. - dni pracy, godziny pracy, święta, okresy rozliczeniowe

W 2025 r. będziemy musieli przepracować 250 dni roboczych obejmujących równe 2000 godzin. W przyszłym roku będą dwa święta przypadające w sobotę, które obniżą wymiar czasu pracy.

Od grudnia obowiązkowa podwyżka wynagrodzenia pracowników młodocianych

Od 1 grudnia 2024 r. zmieni się wynagrodzenie pracowników młodocianych. To skutek wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w III kwartale 2024 r.

REKLAMA

Od grudnia zmieni się wysokość obowiązkowych wpłat na PFRON

Od 1 grudnia 2024 r. zmieni się wysokość obowiązkowych wpłat na PFRON. Jest to efekt wzrostu wysokości przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale 2024 r.

Rynek pracy: narasta nowy konflikt między pracownikami - Zetki chcą ustalać nowe porządki

Choć osoby z pokolenia Z oraz starsi mają skrajnie różne poglądy na pracę, zależy im w gruncie rzeczy na tym samym. Chcą robić to co lubią, z ludźmi, którzy będą dla nich inspiracją, w miejscu, do którego będą co rano przychodzić z uśmiechem na twarzy. Dlaczego więc walczą ze sobą?

REKLAMA