Korekta dokumentów rozliczeniowych ZUS do końca kwietnia
REKLAMA
Wszyscy przedsiębiorcy, którzy popełnili błąd w dokumentach rozliczeniowych i raportach imiennych przekazywanych co miesiąc do ZUS mają obowiązek złożyć korektę. Korekty wymaga nie tylko źle obliczona podstawa wymiaru i wysokość wykazanych składek, ale także takie informacje jak dane identyfikacyjne czy kody tytułów ubezpieczenia. Błędy wymagające korekty mogą pojawić się również w dokumentacji rozliczeniowej dotyczącej wypłaconych świadczeń.
REKLAMA
Nowe zasady ustalania składki wypadkowej >>
Należy pamiętać, że zasadą jest, iż płatnik składek ma obowiązek naprawić błąd w ciągu 7 dni od jego stwierdzenia, lub też 30 dni od chwili wykazania go przez kontrolę ZUS.
Korekty dokonuje się na identycznych formularzach rozliczeniowych jakie płatnik co miesiąc przekazuje do ZUS. W identyfikatorze formularza należy jedynie zaznaczyć, że jest to dokument korygujący. Oznaczeniem dla dokumentu korygującego jest cyfra "2", a jeżeli są to kolejne dokumenty korygujące należy wpisać cyfry "3", "4" lub "5". Nawet jednostkowy błąd oznacza konieczność ponownego przedłożenia globalnej dokumentacji rozliczeniowej za wszystkich pracowników na druku ZUS DRA. Dodatkowo korekty należy dokonać na raporcie imiennym ZUS RCA już za konkretnego pracownika.
Zwolnienie z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych ZUS >>
Ostatni dzień kwietnia to termin graniczny, w którym przedsiębiorcy są zobligowani do sprawdzenia czy do dokumentacji rozliczeniowej za poprzedni rok kalendarzowy nie wkradł się żaden błąd. Nie oznacza to jednak, że po 30 kwietnia nie można dokonywać już korekt. Jeżeli płatnik odkryje pomyłkę po tej dacie, również jest zobligowany do złożenia korekty. I tu obowiązuje go termin siedmiodniowy.
Elektroniczne zapytania - nowa usługa ZUS >>
W przypadku gdy przedsiębiorca świadomie i celowo nie podejmuje naprawienia błędów w dokumentacji rozliczeniowej ZUS może skierować sprawę do sądu grodzkiego. Ten zaś może nałożyć na płatnika karę grzywny w maksymalnej wysokości 5 tys. zł.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat