REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dodatkowy urlop macierzyński, Urlop rodzicielski

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego - dokumenty

Warunkiem przyznania pracownikowi prawa do zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony jako okres urlopu rodzicielskiego jest wystąpienie do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie takiego urlopu. W przypadku ubezpieczonych niebędących pracownikami, wymagane jest złożenie pisemnego wniosku w tej sprawie przed terminem rozpoczęcia korzystania z zasiłku.

Zasiłek macierzyński za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego - dokumenty

Wystąpienie do pracodawcy z odpowiednim wnioskiem stanowi warunek przyznania pracownikowi prawa do zasiłku macierzyńskiego za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego (lub dodatkowego urlopu na prawach urlopu macierzyńskiego). Uprawnieni do wystąpienia z takim wnioskiem są zarówno matka jak i ojciec dziecka. 

Wniosek o urlop rodzicielski – wzór

Urlop rodzicielski jest udzielany na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu, zaś pracodawca ma obowiązek uwzględnienia go.

Urlop macierzyński podstawowy i dodatkowy oraz urlop rodzicielski – zmiany w 2013 roku

Regulująca zmiany w urlopie macierzyńskim oraz wprowadzająca urlop rodzicielski ustawa z dnia 28 maja 2013 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 675), weszła w życie 17 czerwca 2013 r. Jakie zmiany wprowadziła?

Zasiłek macierzyński za czas dodatkowego urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński przysługuje za czas dodatkowego urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Jaka jest wysokość zasiłku macierzyńskiego? Jaki jest okres wypłaty?

Zasiłek macierzyński za czas urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński przysługuje także za czas urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Wysokość zasiłku wynosi 100% podstawy wymiaru bądź, w określonym w artykule przypadku, 80% podstawy wymiaru. Jakie są okresy pobierania zasiłku?

Zasiłek macierzyński za czas urlopu rodzicielskiego

Zasiłek macierzyński od dnia 17 czerwca 2013 r. przysługuje również za czas urlopu rodzicielskiego. Jaka jest wysokość zasiłku macierzyńskiego za urlop rodzicielski?

Nowy urlop rodzicielski

Nowy urlop rodzicielski wszedł w życie 17 czerwca 2013 r. W myśl nowelizacji całkowity urlop rodzicielski będzie trwał do 52 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka. Dodatkowo obydwoje rodzice będą mogli skorzystać z nowego płatnego rodzaju urlopu, czyli urlopu rodzicielskiego w wymiarze 26 tygodni.

Nowy urlop rodzicielski dla obojga rodziców

Nowy urlop rodzicielski dla obojga rodziców dnia 17 czerwca 2013 r. wprowadziła nowelizacja kodeksu pracy. Płatny urlop rodzicielski przyznano obojgu rodzicom w wymiarze 26 tygodni. Łączny wymiar urlopów dla rodziców po zmianach wynosi 52 tygodnie.

Uprawnienia rodziców w 2014 roku

Uprawnienia rodziców w 2014 roku będą przysługiwać na nowych zasadach, jakie weszły w życie 17 czerwca 2013 r. Przepisy te nie tylko wprowadzają zmiany w wymiarze i sposobie wykorzystania urlopu macierzyńskiego, ale również wprowadzają nową instytucję urlopu rodzicielskiego.

Dodatkowy urlop macierzyński - zmiany

Dodatkowy urlop macierzyński od 17 czerwca 2013 r. został wydłużony. Obecnie po zmianach jego wymiar wynosi 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie i 8 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka.

Urlop rodzicielski

Urlop rodzicielski to nowy rodzaj urlopu związanego z urodzeniem się dziecka. Wchodzi w życie 17 czerwca 2013 r. Będzie przysługiwał po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze. Jaki jest wymiar urlopu rodzicielskiego?

Dodatkowy urlop macierzyński – ważne terminy

Dodatkowy urlop macierzyński zostanie przyznany, jeśli uprawnione osoby złożą w odpowiednich terminach wnioski. Kiedy należy złożyć wniosek o dodatkowy urlop macierzyński w związku z wejściem w życie z dniem 17 czerwca 2013 r. nowych przepisów?

Dłuższy urlop macierzyński 2013

Dłuższy urlop macierzyński wejdzie w życie 17 czerwca 2013 roku. Prezydent 10 czerwca podpisał nowelizację ustawy. Nowy roczny, płatny urlop rodzicielski obejmie wszystkich rodziców, których dzieci urodziły się po 31 grudnia 2012 r.

Roczny urlop macierzyński 2013

Roczny urlop macierzyński już 17 czerwca 2013 r. wejdzie w życie. Będzie przysługiwał rodzicom wszystkich dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 roku. Sejm uchwalił już nowelizację Kodeksu pracy.

Urlop macierzyński 2013

Urlop macierzyński w 2013 r. czekają poważne zmiany. Dnia 17 czerwca mają wejść w życie nowe przepisy, według których po urodzeniu dziecka będzie można skorzystać z rocznego płatnego urlopu składającego się z: urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego.

Roczny urlop macierzyński

Roczny urlop macierzyński obejmuje urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński oraz nowy urlop rodzicielski. Roczny płatny urlop macierzyński ma wejść w życie 17 czerwca 2013 r.

Roczny urlop macierzyński - zmiany w prawie pracy

Roczny urlop macierzyński obejmuje urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński oraz nowy urlop związany z rodzicielstwem - urlop rodzicielski. Procedowane zmiany w prawie pracy wprowadzają tzw. roczny urlop macierzyński. Weszły w życie 17 czerwca 2013 r.

Nowe obowiązki pracodawców w związku z wydłużeniem urlopów macierzyńskich od 17 czerwca 2013 r.

Dnia 17 czerwca 2013 r. weszły w życie zmiany dotyczące urlopu macierzyńskiego, a także wprowadzona została nowa instytucja – urlop rodzicielski, do skorzystania z której mają prawo zarówno matki, jak i ojcowie. Nowelizacja ta wprowadza też wiele nowych obowiązków dla pracodawców.

Zasiłek macierzyński za czas rocznego urlopu macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński po wprowadzeniu zmian w Kodeksie pracy będzie przysługiwał m.in. za okres urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Jaka będzie jego wysokość?

Urlop macierzyński i rodzicielski 2013

10 czerwca 2013 r. Prezydent podpisał uchwaloną przez Sejm 28 maja 2013 r. nowelizację Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza (od 17 czerwca 2013 r.) roczny płatny urlop po urodzeniu dziecka, w tym dla rodziców wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. Dłuższy będzie urlop macierzyński, a nowością będzie 26-tygodniowy urlop rodzicielski. 3-letni urlop wychowawczy będzie można wykorzystać do ukończenia przez dziecko 5 roku życia, a nie jak obecnie do końca 4 roku życia.

Zasiłek macierzyński w 2014 r.

W 2014 r. zasiłek macierzyński będzie obowiązywał na nowych zasadach, jeżeli wejdą w życie planowane zmiany dotyczące urlopów dla rodziców. Wprowadzenie nowej instytucji urlopów rodzicielskich przewidywane jest na 17 czerwca 2013 r.

Zmiany w urlopach dla rodziców w 2013 r.

Jednym z uprawnień rodziców związanych z urodzeniem się dziecka są urlopy. Na razie w 2013 r. obowiązują takie same zasady ich udzielania jak w ubiegłym roku. Przygotowanych jest jednak kilka kolejnych zmian w tym zakresie, np. wprowadzenie wspólnych urlopów rodzicielskich.

Urlopy dla rodziców w 2013 r.

Jednym z uprawnień rodziców związanych z urodzeniem się dziecka są urlopy. Na razie w 2013 r. obowiązują takie same zasady ich udzielania jak w ubiegłym roku. Przygotowanych jest jednak kilka kolejnych zmian w tym zakresie, np. wprowadzenie wspólnych urlopów rodzicielskich.

Czy można wnioskować o dodatkowy urlop macierzyński w częściach

Pracownica w styczniu 2012 r. wystąpiła o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 2 tygodni. W trakcie korzystania z tego urlopu złożyła ponowny wniosek o udzielenie kolejnych 2 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego bezpośrednio po zakończeniu udzielonego jej już urlopu, tj. od 6 lutego 2012 r. Czy powinniśmy udzielić pracownicy kolejnych 2-tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego?

Praca na dodatkowym urlopie macierzyńskim

Jedna z naszych pracownic, zatrudniona na 1/2 etatu, obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim, a następnie zamierza korzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Czy w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracownica będzie mogła jednocześnie pracować w naszej firmie? Czy tego prawa nie pozbawia pracownicy fakt, że jest zatrudniona na 1/2 etatu?

Urlopy macierzyńskie - zmiany od 1 stycznia 2012 r.

Od 1 stycznia 2012 r. zwiększeniu ulegnie wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz wymiar dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego (tzw. dodatkowego urlopu adopcyjnego). Urlop ojcowski osiągnie natomiast swój docelowy wymiar (2 tygodnie).

Dodatkowy urlop macierzyński w 2012 roku

W 2012 roku wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego wyniesie: do 4 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie lub do 6 tygodni – w przypadkach urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.

Ochrona stosunku pracy nowo zatrudnionego pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego

Zbieg tytułów do ubezpieczeń - rozliczenie pracownika na urlopie wychowawczym

Zdarza się, że płatnik rozlicza w ZUS osobę łączącą pracę na etacie z dodatkową działalnością zarobkową. Rozliczenia takie sprawiają trudność, gdy pracownik przechodzi na urlop wychowawczy.

Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego

Zleceniobiorca złożył wniosek o udzielenie mu 7 dni wolnych i o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego (jego dziecko ma 8 miesięcy). Czy zleceniobiorca ma prawo do takiego zasiłku? Czy i jak rozliczyć za niego składki na ubezpieczenia za miesiąc, w którym wypłacimy mu ten zasiłek?

Praca na urlopie macierzyńskim i wychowawczym

Praca na dodatkowym urlopie macierzyńskim w przeciwieństwie do zarobkowania na urlopie wychowawczym może odbywać się jedynie u pracodawcy, który udzielił pracownikowi tego urlopu.

Rozliczanie składek za zleceniobiorcę na urlopie ojcowskim

Zleceniobiorca ma dziecko w wieku 8 miesięcy. Złożył nam wniosek o udzielenie mu 7 dni wolnych i o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego. Czy zleceniobiorca ma prawo do takiego zasiłku? Czy i jak rozliczyć za niego składki na ubezpieczenia za miesiąc, w którym wypłacimy mu ten zasiłek?

Coraz więcej osób korzysta z urlopów ojcowskich

Coraz więcej mężczyzn korzysta z urlopów ojcowskich. Według ZUS, w styczniu zeszłego roku na takim urlopie było zaledwie 75 mężczyzn, w maju już 1,6 tys., a w styczniu i lutym 2011 roku z urlopów ojcowskich skorzystało już 3,1 tys. ojców.

Jak wykazać urlop ojcowski w dokumentacji ZUS

Jednemu z naszych pracowników udzieliliśmy urlopu ojcowskiego na 7 dni w terminie od 10 do 16 marca 2011 r. Wypłata zasiłku nastąpi w kwietniu. W jaki sposób w dokumentacji rozliczeniowej do ZUS powinniśmy wykazać wypłacony ojcu dziecka zasiłek macierzyński?

Urlop ojcowski dla funkcjonariuszy służb mundurowych

Z jakiego etatu ustalić prawo do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu łączenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego z pracą

Pracownica 26 stycznia 2011 r. wykorzystała 140 dni urlopu macierzyńskiego, a następnie wystąpiła z wnioskiem o dodatkowy urlop macierzyński od 27 stycznia do 9 lutego 2011 r. Złożyła także wniosek o wyrażenie zgody na podjęcie w tym czasie pracy na 1/5 etatu. Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego z pełnego etatu (po pomniejszeniu o składki) wynosiła 3279,02 zł. Za wykonywanie pracy w wymiarze 1/5 etatu otrzymywała wynagrodzenie zgodnie z umową w kwocie 1510 zł miesięcznie. Pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie z powodu choroby od 30 stycznia do 23 marca 2011 r. Czy wynagrodzenie chorobowe po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego nadal będzie przysługiwało z 1/5 etatu?

Kiedy można zwolnić pracownika na urlopie macierzyńskim

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem korzystającym z urlopu macierzyńskiego. Jednak w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy stosunek pracy uprawnionego pracownika nie podlega ochronie.

Godziny nadliczbowe niepełnoetatowca

Pracodawca musi pamiętać, aby w umowie o pracę z pracownikiem zatrudnionym na niepełny etat ustalić, przekroczenie której godziny pracy będzie zobowiązywało do wypłaty dodatku za pracę ponadwymiarową.

Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego za czas dodatkowego urlopu macierzyńskiego, jeśli pracownica wróciła do pracy na część etatu

Czy pracownicy, która przysposobiła dziecko, przysługuje zasiłek macierzyński

Niższe składki za matki powracające do pracy

Przez 3 lata od powrotu pracownika z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego pracodawca nie musi opłacać za niego składek na FP oraz FGŚP. Okresy pracy pomiędzy poszczególnymi urlopami lub częściami tych urlopów podlegają sumowaniu.

Jakie świadczenia wypłacać pracownikom za niezdolność do pracy na przełomie roku

Gdy niezdolność pracownika do pracy przypada na przełomie roku kalendarzowego, pracodawca musi ustalić okres, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas choroby, a kiedy ma prawo do zasiłku. Musi również przeliczyć od 1 stycznia podstawę wynagrodzenia chorobowego i zasiłków obliczanych od minimalnego wynagrodzenia.

Przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2011 roku

Od początku 2011 roku weszło w życie wiele nowych aktów prawnych. Niektóre z nich mogą mieć duże znaczenie dla osób zajmujących się prawem pracy.

Czy po urodzeniu dziecka przysługują dodatkowe dni wolne

Pracownica wraca do pracy po dodatkowym urlopie macierzyńskim. Podczas jego trwania złożyła do pracodawcy wniosek o udzielenie jej dwóch dni urlopu okolicznościowego z powodu urodzenia dziecka. Czy takie żądanie może i powinno być uwzględnione?

Urlop ojcowski - prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy

Prezydent podpisał ustawę z 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy. Nowelizacja zmienia przepisy regulujące prawo pracownika–ojca wychowującego dziecko do urlopu ojcowskiego.

Uprawnienia dla pracowników-ojców - nowelizacja kodeksu pracy

Możliwość wykorzystania urlopu ojcowskiego dla ojców adoptujących dziecko do 7. roku życia przewiduje nowelizacja kodeksu pracy. Senat nie wprowadził poprawek do tej nowelizacji.

Od 2010 roku dodatkowy urlop macierzyński

Pracownicy od dnia 1 stycznia 2010 roku będą mieli prawo skorzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Umożliwi ona dłuższe sprawowanie opieki nad nowonarodzonym dzieckiem.

REKLAMA