Kategorie

Czy można wnioskować o dodatkowy urlop macierzyński w częściach

Małgorzata Podgórska
Pracownica w styczniu 2012 r. wystąpiła o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 2 tygodni. W trakcie korzystania z tego urlopu złożyła ponowny wniosek o udzielenie kolejnych 2 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego bezpośrednio po zakończeniu udzielonego jej już urlopu, tj. od 6 lutego 2012 r. Czy powinniśmy udzielić pracownicy kolejnych 2-tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego?

Nie mogą Państwo udzielić pracownicy pozostałej części dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany jednorazowo, zatem nie jest możliwe wnioskowanie o niego w częściach, np. najpierw o 2 tygodnie i później o kolejne 2 tygodnie.

Dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany jednorazowo, w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego (art. 1821 § 2 Kodeksu pracy). Oznacza to, że termin skorzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego zależy od terminu zakończenia urlopu macierzyńskiego. Pracownica (lub pracownik) nie ma możliwości skorzystania z tego dodatkowego urlopu w innym terminie, niż bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.

Pracownica (lub pracownik) występuje o dodatkowy urlop macierzyński do pracodawcy z pisemnym wnioskiem, w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownicy (art. 1821 § 3 Kodeksu pracy).

Zasada „jednorazowości” udzielania dodatkowego urlopu macierzyńskiego przesądza o tym, że w sprawie takiego urlopu pracownica (pracownik) może złożyć tylko jeden wiążący wniosek, na podstawie którego urlop zostanie udzielony jednorazowo w wymiarze wnioskowanym przez pracownicę. Nie przewidziano możliwości występowania o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego w kilku wnioskach na poszczególne tygodnie. Dla pracownicy (pracownika) wynika z tego przymus podjęcia, na etapie wnioskowania o dodatkowy urlop macierzyński, ostatecznej decyzji dotyczącej wymiaru, w jakim pracownica chce z niego skorzystać.


Należy pamiętać, że przepisy prawa pracy określają wyłącznie maksymalny wymiar takiego dodatkowego urlopu, przy czym pracownica (pracownik) ma prawo skorzystać tylko z części przysługującego wymiaru. Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego wynosi od 1 stycznia 2012 r.:

 • do 4 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka oraz
 • do 6 tygodni w przypadku porodu mnogiego.

WAŻNE!

Wystąpienie przez pracownicę (pracownika) z wnioskiem o udzielenie dodatkowego urlopu w niższym od maksymalnego wymiarze jest decyzją, która uniemożliwia skorzystanie w późniejszym terminie z różnicy między wymiarem maksymalnym a wnioskowanym (i wykorzystanym) przez pracownicę.

Warunkiem skorzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego jest, aby wniosek pracownicy o udzielenie takiego urlopu obejmował tydzień lub jego wielokrotność. Tylko w takim bowiem wymiarze pracodawca może udzielić dodatkowego urlopu.

Inne zasady obowiązują w odniesieniu do pracownicy uprawnionej do dodatkowego urlopu macierzyńskiego, która może łączyć korzystanie z tego urlopu z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego urlopu – w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku przepisy nie przewidują obowiązku jednorazowego występowania z wnioskiem o łączenie pracy zawodowej z dodatkowym urlopem. Podjęcie pracy następuje na pisemny wniosek pracownicy, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy, w którym pracownica wskazuje wymiar czasu pracy oraz okres, przez który zamierza łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy; pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownicy (art. 1821 § 5 Kodeksu pracy).

Powyższe zasady mają zastosowanie także w odniesieniu do udzielania dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

PRZYKŁAD

Pracownica – matka bliźniąt 2 lutego br. wystąpiła do pracodawcy o udzielenie jej 5 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Zgodnie z wnioskiem, urlop ten rozpoczął się 10 lutego br. (tj. po zakończeniu urlopu podstawowego). Pracownica podjęła decyzję, że wykorzysta tylko część z 6-tygodniowego maksymalnego przysługującego jej wymiaru dodatkowego urlopu. Pracownica wiedziała, że nie będzie mogła w przyszłości wystąpić o niewykorzystany 1 tydzień urlopu. Po wykorzystaniu 1 tygodnia urlopu dodatkowego sytuacja osobista pracownicy ulegała zmianie, wskutek czego 2-krotnie występowała ona z wnioskiem o łączenie urlopu z pracą. Ostatecznie z 5 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracownica przez 2 tygodnie korzystała wyłącznie z urlopu, a przez 3 tygodnie łączyła ten urlop z pracą. Takie postępowanie jest prawidłowe.

Podstawa prawna:

 • art. 1821, art. 1822, art. 183 § 4 Kodeksu pracy,
 • art. 12, art. 13 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 237, poz. 1654).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.

  Jak można podzielić urlop ojcowski?

  Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Jak można go podzielić? Do kiedy należy go wykorzystać?

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy - czy jest możliwe? Co na to prawo? Jakie świadczenia przysługują za czas izolacji?

  Składki KRUS - IV kwartał 2021 r.

  Składki KRUS w IV kwartale 2021 r. - ile wynosi miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Dyscyplinarka za brak szkolenia BHP

  Czy brak szkolenia BHP może być podstawą dyscyplinarki? Czy można uznać to za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika?

  Dzień Pracownika Służby BHP

  Dzień Pracownika Służby BHP przypada na 19 września każdego roku. Z tej okazji Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotowała list z podziękowaniami i życzeniami dla pracowników służb BHP.

  Dobre i złe nawyki pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna pomaga łączyć pracę z życiem prywatnym. Jakie są dobre i złe nawyki zdalnych pracowników? Oto wyniki badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech.

  Płaca minimalna a gospodarka - podcast premiera

  Jaki wpływ na gospodarkę ma płaca minimalna? Czym skutkuje brak godziwego wynagrodzenia? Premier wystartował z autorskim podcastem.

  Składka zdrowotna 9% średniej płacy krajowej

  Składka zdrowotna liczona od średniej płacy krajowej to propozycja Rzecznika MŚP. Czy 9% przeciętnej płacy w gospodarce przy podatku liniowym to dobre rozwiązanie? Ile wyniosłaby w 2022 r.?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.