| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy można wnioskować o dodatkowy urlop macierzyński w częściach

Czy można wnioskować o dodatkowy urlop macierzyński w częściach

Pracownica w styczniu 2012 r. wystąpiła o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 2 tygodni. W trakcie korzystania z tego urlopu złożyła ponowny wniosek o udzielenie kolejnych 2 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego bezpośrednio po zakończeniu udzielonego jej już urlopu, tj. od 6 lutego 2012 r. Czy powinniśmy udzielić pracownicy kolejnych 2-tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego?

Nie mogą Państwo udzielić pracownicy pozostałej części dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany jednorazowo, zatem nie jest możliwe wnioskowanie o niego w częściach, np. najpierw o 2 tygodnie i później o kolejne 2 tygodnie.

Dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany jednorazowo, w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego (art. 1821 § 2 Kodeksu pracy). Oznacza to, że termin skorzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego zależy od terminu zakończenia urlopu macierzyńskiego. Pracownica (lub pracownik) nie ma możliwości skorzystania z tego dodatkowego urlopu w innym terminie, niż bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.

Pracownica (lub pracownik) występuje o dodatkowy urlop macierzyński do pracodawcy z pisemnym wnioskiem, w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownicy (art. 1821 § 3 Kodeksu pracy).

Zasada „jednorazowości” udzielania dodatkowego urlopu macierzyńskiego przesądza o tym, że w sprawie takiego urlopu pracownica (pracownik) może złożyć tylko jeden wiążący wniosek, na podstawie którego urlop zostanie udzielony jednorazowo w wymiarze wnioskowanym przez pracownicę. Nie przewidziano możliwości występowania o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego w kilku wnioskach na poszczególne tygodnie. Dla pracownicy (pracownika) wynika z tego przymus podjęcia, na etapie wnioskowania o dodatkowy urlop macierzyński, ostatecznej decyzji dotyczącej wymiaru, w jakim pracownica chce z niego skorzystać.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »