REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

BHP, Kodeks pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kodeks pracy. Tekst jednolity 2023

Kodeks pracy ma nowy tekst jednolity ogłoszony przez Marszałka Sejmu. Tekst jednolity zawiera aktualną wersja Kodeksu pracy, która uwzględnia wszystkie nowelizacje tego aktu normatywnego.  

BHP. Trendy i innowacje służą środowisku

Branża BHP stale się zmienia, podążając za trendami na globalnym rynku pracy. Nieustanne badania w zakresie bezpieczeństwa pracownika prowadzą do kolejnych innowacji, sprzyjających coraz skuteczniejszej ochronie jego zdrowia i życia. Jednocześnie coraz ważniejszym trendem w dziedzinie BHP jest dbałość o środowisko naturalne i wspólne zasoby.

Stres w pracy. Przyczyny, objawy, skutki

Stres w miejscu pracy występuje wtedy, kiedy osoby pracujące – pracownicy i pracodawcy – odczuwają dyskomfort psychiczny dot. warunków i/lub wymagań pracy w sytuacji, w której w danym momencie warunki i wymagania te przekraczają ich możliwości.

Praca zdalna. Wszystko, co chcielibyście wiedzieć

Praca zdalna została uregulowana przepisami Kodeksu pracy, które weszły w życie pod koniec kwietnia 2023 r. i umożliwi świadczenie pracy w takiej formie. Gdzie może być wykonywana praca praca zdalna? Czy wymiar etatu lub zmiana pracodawcy mają wpływ na limit dni okazjonalnej pracy zdalnej? Czy pracowników zdalnych może obowiązywać kontrola trzeźwości? Odpowiadamy. 

Czy pracodawca musi kierować na wstępne badania lekarskie studentów odbywających u niego praktyki zawodowe

Jesteśmy przedsiębiorstwem zajmującym się wykonawstwem robót budowlanych. W sierpniu br. organizujemy praktyki zawodowe dla studentów studiów inżynierskich, którzy będą je realizowali m.in. na terenach prowadzonych przez nas budów. Czy w związku z tym jesteśmy zobowiązani do kierowania przyjmowanych studentów na wstępne badania lekarskie do lekarza medycyny pracy?

Praca przy komputerze? Ćwiczenia, które ochronią zdrowie

Praca przy komputerze może powodować różne dolegliwości. Pozostawanie w wymuszonej pozycji ciała przez cały dzień pracy może wywołać bóle, a nawet zmiany zwyrodnieniowe. Odpowiednie ćwiczenia to środek, po który mogą sięgnąć pracownicy, by chronić swoje zdrowie. Wyjaśniamy, jakie.

Niebezpieczne odpady. Kto jest narażony na ryzyko zachorowania?

Niebezpieczne odpady – w kogo uderzają biologiczne czynniki zagrożenia zawodowego? Bakterie, wirusy, grzyby, pasożyty, salmonella czy syfilis – to tylko niewielki procent chorób, na które narażony jest pracownik gospodarki odpadami. Jak chronić zdrowie w branżach podwyższonego ryzyka? Jak temat zagrożeń reguluje prawo? 

Praca zdalna a BHP. Jakie obowiązki i prawa ma pracodawca? Kiedy można skontrolować zdalnego pracownika?

Jakie są obowiązki pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy odnośnie pracowników wykonujących pracę zdalną? Kiedy można skontrolować zdalnego pracownika w zakresie przestrzegania wymogów BHP? Wyjaśnia Justyna Kurbiel, specjalista ds. kadr i płac w Meritoros SA.

Pracowniku budowlany, uważaj na chorobę wibracyjną!

Pracownik budowlany narażony jest na drgania mechaniczne (wibracje) – to czwarty pod względem liczby zagrożonych pracowników czynnik szkodliwy środowiska pracy. W 2019 roku narażonych było 12891 pracowników. Jak podają dane GUS, w porównaniu do roku 2018 liczba pracowników zagrożonych drganiami mechanicznymi utrzymuje się na podobnym poziomie. W dłuższym okresie widać tendencję malejącą. Problem jednak wciąż pozostaje. Czym jest choroba wibracyjna? Jakie są obowiązki pracodawcy, aby jej zapobiegać? 

Jak wnioskować o elastyczną organizację pracy?

Czym jest elastyczna organizacja pracy? Kto może wnioskować o taki tryb? Co należy uwzględnić we wniosku do pracodawcy?

Wymagania BHP oraz ergonomia przy stanowiskach pracy z monitorami ekranowymi

Wymagania BHP oraz ergonomia przy stanowiskach pracy z monitorami ekranowymi - prawdopodobnie niebawem zajdą zmiany. Dlaczego? Przepisy były wydane w 1998 r. od tego czasu nastąpił ogromny postęp technologiczny, mający znaczący wpływ na sposób organizacji stanowisk pracy. Potrzebne jest więc uaktualnienie minimalnych wymagań BHP oraz ergonomii, jakie powinny spełniać stanowiska pracy wyposażone w monitory ekranowe.

Czy pracownica zajmująca się 6-letnim dzieckiem może pracować w nocy

Pracodawca chce, żeby pracownica dołączyła do zespołu pracującego w nocy. Pracownica wychowuje dziecko w wieku 6 lat. Czy pracodawca może wydać polecenie do pracy w nocy dla tej pracownicy?

Jakie kary grożą za nieprzestrzeganie przepisów BHP?

Nieprzestrzeganie przepisów BHP – jakie kary grożą? Kto ponosi odpowiedzialność – pracodawca czy pracownik? Kary za łamanie podstawowych zasad bezpieczeństwa mają uzmysłowić niewłaściwe postępowanie, a także zniechęcić innych do podobnego postępowania. Jak to wygląda w praktyce? 

BHP na budowie

„Razem dla bezpieczeństwa” na budowach małopolskich dróg - Państwowa Inspekcja Pracy i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad promują bezpieczną pracę na budowie.  Wobec tego jakie są obowiązki pracodawcy zatrudniającego pracowników na budowie w zakresie BHP? Jakie są najczęstsze naruszenia praw pracowniczych? Poniżej szczegóły kontroli i najważniejsze założenia programu: „Strategia kontroli i prewencji w budownictwie”.

Stężenia tlenku azotu: W kopalniach i tunelach normy przejściowe jeszcze przez 3 lata

Dopuszczalne stężenia tlenku azotu w kopalniach i budowanych tunelach pozostaną na obecnym poziomie przez kolejne trzy lata. Dopuszczalne stężenia tlenku azotu wartość docelową osiągną więc w 2026 r. Rząd rozpoczął prace nad rozporządzeniem w tej sprawie. Wyjaśniamy, kogo dotyczy ta zmiana i na czym polega.

Porzucenie pracy przez pracownika - o czym musi pamiętać pracodawca

Porzucenie przez pracownika pracy miewa różne przyczyny. Zdarza się, że jest ono konsekwencją niewyrażenia przez pracodawcę zgody na rozwiązanie łączącej strony umowy za porozumieniem stron. W innych wypadkach pracownik po prostu "znika" i ani pracodawca, ani współpracownicy nie wiedzą, jakie są tego powody. 

Od 1 lipca 2023 r. wracają badania i szkolenia pracowników

Od 1 lipca 2023 r. wracają badania i szkolenia pracowników w zakresie BHP. Jakie są w tym zakresie obowiązki pracodawców i ile mają czasu na ich wdrożenie?

Dodatkowa przerwa w pracy po 9 godzinach lub do 30 tys. kary

Pracodawcy mają sposób na obejście przepisu o dodatkowej przerwie przy nadgodzinach jednak Główny Inspektorat Pracy również ma sposób na takich pracodawców. Stanowisko orzeka jednoznacznie na korzyść zatrudnionych.

Stres w pracy: Co robić, by z nim wygrać

Stres w pracy nie tylko utrudnia samo wykonywanie pracy. Wpływa także negatywnie na życie prywatne pracowników. Podpowiadamy, jak nie dopuścić, by stres powstały w miejscu pracy przekroczył progi domu. Doradzamy, jak sobie radzić ze stresem zawodowym.

Zmiany w kodeksie pracy 2023 - umowy o pracę, nowe dni wolne, elastyczna organizacja pracy, nowe obowiązki pracodawców i uprawnienia pracowników

Od 26 kwietnia 2023 r. obowiązują nowe przepisy w prawie pracy. Wprowadzone do kodeksu pracy regulacje zwiększają ochronę pracowników, zapewniają pracownikom lepszy dostęp do informacji dotyczących ich zatrudnienia oraz poprawiają warunki pracy. 

Wypadki przy pracy zdalnej

Wypadki przy pracy zdalnej już się zdarzają - nawet te śmiertelne! W dniu 13 czerwca 2023 r. odbyło się posiedzenie Rady Ochrony Pracy, podczas której omawiano statystyki, zasady przeprowadzania oceny ryzyka i badania okoliczności wypadków przy pracy zdalnej. W spotkaniu uczestniczyła również Katarzyna Łażewska-Hrycko - Główny Inspektor Pracy. Inspektor zapowiedziała, że trwają kontrole PIP wykonywania pracy zdalnej.

Jak dbać o komfort pracowników w upalne dni? Trzy praktyczne wskazówki

Upalne dni mogą być wyzwaniem dla pracowników, wpływając na ich samopoczucie, zdrowie i wydajność. W Polsce istnieją przepisy prawne, które nakładają obowiązki na pracodawców w zakresie zapewnienia odpowiedniego komfortu termicznego w miejscach pracy. Jednak pracodawcy, którym prawdziwie zależy na swojej załodze, szukają często sposobów, by zrobić więcej, niż wymagane minimum. Oto w jaki sposób mogą to osiągnąć.

Napoje dla pracowników: Kiedy pracodawca ma obowiązek dać pracownikom pić

Napoje dla pracowników to temat aktualny nie tylko u progu lata. Przepisy prawa pracy nakładają na pracodawców obowiązki związane z zapewnieniem pracownikom wody lub innych napojów. Określają sytuacje, w których pracodawca powinien zapewnić pracownikom napoje, a także ich rodzaje. Kiedy pracownik ma prawo żądać napojów od pracodawcy?

Dni wolne od pracy. Kiedy trzeba pracować w niedziele i święta

Dni wolne od pracy to niedziele oraz święta. W niektórych przypadkach dozwolona jest jednak praca w dni, które co do zasady są od pracy wolne. Pracownikom, którzy muszą wtedy pracować przysługują z tego tytułu szczególne uprawnienia. Kiedy można, a nawet trzeba pracować w niedziele lub święta? Jaka rekompensata należy się pracownikowi pracującemu w te dni?

Legitna praca. Inspekcja pracy troszczy się o młodzież

Upowszechnienie wiedzy dotyczącej prawa pracy, uświadamianie zagrożeń czyhających na młodych pracowników w ich pierwszej pracy oraz informowanie o możliwości skorzystania z pomocy w zakresie prawa pracy to główne cele kampanii „Legitna praca”. Państwowa Inspekcja Pracy kieruje ją do młodych osób, które właśnie wkraczają na rynek pracy. 

Mama w pracy. Kiedy należy się przerwa na karmienie

Jakie przerwy w pracy przysługują kobiecie karmiącej piersią? Co w przypadku pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy? Czy pracodawca może nie wyrazić zgody na udzielenie przerwy na karmienie piersią? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule. 

Dyrektywa work–life balance. O czym pracownicy wiedzieć powinni

Nowelizacja Kodeksu pracy obowiązująca od 26 kwietnia, która wdraża dyrektywę work–life balance obejmuje szereg zmian w prawie pracy, kluczowych z punktu widzenia pracowników – dotyczących m.in. godzenia obowiązków zawodowych i rodzinnych oraz przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy. Eksperci kancelarii CMS oraz W&W Consulting podsumowują nowe uprawnienia pracowników.

Szczyt UE w sprawie BHP

W dniach 15-16 maja 2023 r. w Sztokholmie odbył się szczyt UE w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, którego celem było wyznaczenie perspektyw i celów do 2027 r. Co jest priorytetem dla UE w zakresie BHP i jakie akry prawne obowiązują w tym obszarze? 

Olbrzymie zainteresowanie konkursem ZUS na poprawę BHP dla przedsiębiorców

Konkurs na poprawę BHP dla przedsiębiorców. Ponad 5 tysięcy wniosków wpłynęło w konkursie dla płatników składek na projekty poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Na ten cel ZUS przeznaczy 100 milionów zł. Wnioski dotyczyły takich dziedzin, jak: przetwórstwo przemysłowe, budownictwo oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna.

Prawo pracy. Regulacje, ochrona i prawa pracowników

Prawo pracy jest obszerną dziedziną prawa, która reguluje stosunki między pracodawcami a pracownikami. Ma na celu ochronę pracowników i zapewnienie im uczciwych warunków zatrudnienia. 

Konkurs na poprawę BHP. Ostatni dzień przyjmowania wniosków

Płatnicy składek mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów, które poprawiają warunki pracy jeszcze tylko w czwartek 18 maja. W tym roku pula środków wynosi 100 mln złotych.

Jak obliczyć wysokość ryczałtu dla pracownika wykonującego pracę zdalnie?

Niektórzy pracownicy wykonują pracę wyłącznie w trybie zdalnym na podstawie złożonego wniosku. Otrzymali do tego celu służbowe laptopy i telefony (opłacany przez pracodawcę abonament zawiera co prawda pakiet internetowy, ale nie zawsze i nie w każdym miejscu może działać bez zakłóceń). Dlatego oprócz kosztów energii elektrycznej pracodawca, który zwraca pracownikom również te wynikające z użytkowania łącza internetowego, w formie ryczałtu w stałej miesięcznej wysokości, zgodnie z regulaminem pracy zdalnej. Jak obliczyć taki ryczałt?

Praca za granicą. O czym pracodawca musi poinformować pracownika

Nowelizacja Kodeksu pracy, która weszła w życie 26 kwietnia nałożyła na pracodawcę nowe obowiązki informacyjne związane z wysłaniem pracownika do pracy za granicą. O czym pracodawca musi poinformować pracownika?

Poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy - konkurs ZUS

W dniu 18 maja 2023 r. mija termin na składanie wniosków o dofinansowanie w ramach konkursu ogłoszonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej pracownika oraz na poprawę BHP.

Wypadki przy pracy. Poczucie bezpieczeństwa niebezpieczne

Wbrew intuicji, wypadki w miejscu pracy najczęściej zdarzają się w warunkach umiarkowanie niebezpiecznych – informuje pismo „Personnel Psychology”.

Konkurs na poprawę BHP. Do kiedy ZUS przyjmuje wnioski

Wnioski w konkursie dla płatników składek na projekty w zakresie poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) można składać do 18 maja. Na ten cel ZUS przeznaczył łącznie 100 milionów złotych.

Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. W ubiegłym roku ofiar było 180

Wypadek przy pracy. Do największej liczby wypadków dochodzi wśród młodych pracowników; w ubiegłym roku najczęściej ulegali im pracownicy szeroko rozumianego sektora przemysłowego - powiedziała PAP specjalistka ds. bhp w OPZZ Renata Górna. 180 zniczy upamiętniających śmiertelne ofiary wypadków przy pracy w 2022 r. zapłonęło w piątek przed siedzibą OPZZ.

Praca zdalna. Wypadek przy pracy nie wykluczony

Praca zdalna ogranicza ryzyko wypadku w drodze do pracy i z pracy do domu. Nie wyklucza jednak możliwości wypadku przy pracy. Jakie są zasady postępowania w razie wypadku przy pracy zdalnej?

Zmiany w zasiłkach w związku z nowelizacją Kodeksu pracy

Od 26 kwietnia zmieniają się przepisy dotyczące zasiłków. Zmiany wynikają z ostatniej nowelizacji Kodeksu pracy.​​​​​​​

Webinarium „Work–life balance – wzory dokumentów i odpowiedzi na trudne pytania” + certyfikat gwarantowany

Zapraszamy na praktyczne webinarium „Work–life balance – wzory dokumentów i odpowiedzi na trudne pytania” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 18 maja 2023 roku. Webinarium wyjątkowo potrwa aż 1,5 godziny. Polecamy!

Dyrektywa work-life balance wchodzi w życie! Czy to szansa dla przepracowanych polskich rodziców?

Dyrektywa work-life balance. Według danych OECD za 2021 r. polscy pracownicy pracują przeciętnie 1830 godzin w roku, co stanowi szósty najwyższy wynik wśród wszystkich państw OECD i drugi najwyższy wśród państw europejskich. 26 kwietnia br. wchodzą w życie przepisy dyrektywy work-life balance oraz dyrektywy w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy. 

Nowelizacja Kodeksu pracy już obowiązuje

Nowelizacja Kodeksu pracy z 9 marca obowiązuje od środy 26 kwietnia. Wdraża ona dwie unijne dyrektywy: dotyczącą work-life balance oraz tzw. rodzicielską. Co zmienia się w prawie pracy?

Praca zdalna - pytania i odpowiedzi

7 kwietnia 2023r. weszły w życie przepisy wprowadzające do Kodeksu pracy pracę zdalną i określające zasady jej wykonywania. Na stronie internetowej PIP zamieszczamy odpowiedzi Głównego Inspektoratu Pracy na najczęściej zadawane pytania dotyczące pracy zdalnej, które mogą być pomocne w praktyce stosowania przepisów.

Odzież intensywnej widzialności – co należy o niej wiedzieć?

Odzież intensywnej widzialności, zwana również odzieżą „hi–vis” ratuje życie każdego dnia. Została zaprojektowana tak, aby mogła zapewnić użytkownikowi widoczność, zwłaszcza w warunkach słabego oświetlenia lub złych warunków atmosferycznych. To ważny element ubioru – zarówno w pracy, jak i w drodze do niej. Najlepszą ochronę zapewniają certyfikowane materiały fluorescencyjne wraz z elementami odblaskowymi, które powinny być odpowiednio pielęgnowane.

Praca zdalna: jak uniknąć błędów wdrażając nowe przepisy?

Po wejściu w życie nowelizacji Kodeksu pracy u pracodawców zrodziło się wiele pytań i wątpliwości, dotyczących praktycznych aspektów wdrożenia nowych regulacji dotyczących pracy zdalnej. Jak uniknąć błędów? Na najważniejsze pytania odpowiada Wiktoria Kuc, Dyrektor HR w Symfonii.

Zmiany w KP: Korzyści dla pracowników będą utrudnieniami dla pracodawców?

Zmiany w KP. Wdrażając przepisy dyrektywy unijnej ustawodawca pozwolił pracownikom ubiegać się o bardziej stabilne i przewidywalne warunki zatrudnienia. Jednak takie korzyści niosą za sobą utrudnienia dla pracodawców, którzy w trosce o interesy firmy mogą zmienić swoją politykę i dążyć do korzystania z pozapracowniczych form zatrudnienia, np. na kontraktach b2b. 

Praca zdalna czy stacjonarna? LISTA wad i zalet!

Praca zdalna czy stacjonarna - która jest lepsza? Praca zdalna i praca w biurze mają swoje zalety i wady, a to, która jest lepsza, zależy od preferencji i potrzeb każdej osoby. Sprawdzamy!

Kolejna nowelizacja Kodeksu pracy bardzo obciąży działy kadrowo-płacowe

Krótko po wprowadzeniu pracy zdalnej i kontroli trzeźwości przed pracownikami działów kadr i płac kolejne duże wyzwanie – nowelizacja Kodeksu pracy dostosowująca polskie przepisy do unijnych dyrektyw w zakresie utrzymania równowagi praca-życie oraz zapewnienia bardziej przejrzystego i przewidywalnego zatrudnienia.

Definicja pracy zdalnej – istotne elementy

Od 7 kwietnia 2023 r. zgodnie z Kodeksem pracy można świadczyć pracę nie tylko w sposób stacjonarny, lecz również zdalny. Jaka jest definicja pracy zdalnej? Co z niej wynika?

Praca zdalna a związek zawodowy: cztery sposoby uregulowania

Przepisy o pracy zdalnej zaczęły obowiązywać 7 kwietnia. Wielu pracodawców negocjuje warunki tej formy zatrudnienia ze związkami zawodowymi, które odmawiają akceptacji ustaleń. Jakie są sposoby na przełom w negocjacjach? Gazeta Prawna podaje cztery możliwości.

REKLAMA