REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Napoje dla pracowników: Kiedy pracodawca ma obowiązek dać pracownikom pić

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Kiedy pracodawca ma obowiązek dać pracownikom pić
Kiedy pracodawca ma obowiązek dać pracownikom pić
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Napoje dla pracowników to temat aktualny nie tylko u progu lata. Przepisy prawa pracy nakładają na pracodawców obowiązki związane z zapewnieniem pracownikom wody lub innych napojów. Określają sytuacje, w których pracodawca powinien zapewnić pracownikom napoje, a także ich rodzaje. Kiedy pracownik ma prawo żądać napojów od pracodawcy?

Przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy regulują obowiązki pracodawcy związane z zaopatrzeniem pracowników w wodę lub inne napoje. Prawo do wody, którą ma obowiązek zapewnić pracodawca mają wszyscy pracownicy, a ci, którzy pracują w warunkach szczególnie uciążliwych – także inne napoje.

Autopromocja

Napoje dla każdego pracownika

Pracodawca ma obowiązek zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje. Miejsca, w których pracownicy mogą zaopatrzyć się w wodę zdatną do picia powinny znajdować się w odległości nie większej niż 75 metrów od stanowisk pracy. 

Ważne
Kiedy woda jest zdatna do picia

Woda jest zdatna do użycia, jeżeli jest wolna od mikroorganizmów chorobotwórczych i pasożytów w liczbie stanowiącej potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, wszelkich substancji w stężeniach stanowiących potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego oraz nie wykazuje agresywnych właściwości korozyjnych i spełnia wymagania mikrobiologiczne i chemiczne określone przepisami rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Napoje dla pracujących w warunkach szczególnie uciążliwych

Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych mają prawo do odpowiednich napojów, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. Pracodawca ma obowiązek zapewnić im takie napoje nieodpłatnie w ilościach zaspokajających potrzeby pracowników. Za napoje pracownikom nie przysługuje ekwiwalent pieniężny.

Pracodawca ma obowiązek zapewnić napoje pracownikom zatrudnionym

 • w warunkach gorącego mikroklimatu, charakteryzującego się wartością wskaźnika obciążenia termicznego (WBGT) powyżej 25 stopni Celsjusza, 
 • w warunkach mikroklimatu zimnego, charakteryzującego się wartością wskaźnika siły chłodzącej powietrza (WCI) powyżej 1000,
 • przy pracach na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia poniżej 10 stopni Celsjusza lub powyżej 25 stopni Celsjusza,
 • przy pracach związanych z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet,
 • na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28 stopni Celsjusza.

W zależności od warunków wykonywania pracy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom napoje zimne lub gorące. W przypadku pracowników pracujących w warunkach gorącego mikroklimatu, charakteryzującego się wartością wskaźnika obciążenia termicznego powyżej 25 stopni Celsjusza pracodawca ma obowiązek zapewnić napoje wzbogacone w sole mineralne i witaminy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne
Kiedy napoje należą się latem

W porze letnich upałów pracodawca ma obowiązek zapewnić zimne napoje pracownikom zatrudnionym:

 • przy pracach na otwartej przestrzeni – kiedy temperatura otoczenia przekracza 25 stopni Celsjusza, 
 • przy pracach w pomieszczeniach – kiedy temperatura na stanowisku pracy przekracza 28 stopni Celsjusza.

Na jakich stanowiskach należą się napoje

Stanowiska pracy, na których zatrudnieni pracownicy powinni otrzymywać napoje, oraz szczegółowe zasady ich wydawania, ustala pracodawca w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi, a jeżeli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa – pracodawca po uzyskaniu opinii przedstawicieli pracowników.

Kiedy pracownicy mogą się napić

Napoje wydawane są pracownikom w dniach wykonywania prac uzasadniających ich wydawanie. Napoje powinny być dostępne dla pracowników w ciągu całej zmiany roboczej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • loem
  2023-10-18 09:40:44
  u mnie w pracy tylko woda z kranu + kawa i herbata ale to pracownicy kupują we własnym zakresie, biuro projektowe Tychy
  1
 • Lidia
  2024-02-20 15:49:00
  Ludzie, nie kupujcie wody w butelkach! To totalnie nieekologiczne i nieekonomiczne rozwiązanie! Można sobie zamontować filtry albo wynająć urządzenie do wody pitnej, koszt poniżej 100zł/miesiąc. Think green!
  0
 • Baśka
  2023-07-06 11:50:25
  U nas w pokoju socjalnym stoi kilka zgrzewek cisowianki i każdy może do woli sobie brać wersję gazowaną lub niegazowaną. Kupujemy za swoje tylko kawę i herbatę, ewentualnie jakieś soki.
  1
 • letko podqr.... :-)
  2023-11-09 10:30:44
  A ja wyposażam swoich pracowników w wodę butelkowaną na stanowiskach pracy, w jadalni mają 3 rodzaje kawy, herbatę, mleko do kawy, cukier i to wszystko nielimitowane. Przerwę mają o 5 minut dłuższą niż wymagana oraz na dwie tury żeby im nie było ciasno a i tak przyłażą do mnie z problemami że pierwsza tura przed wyjściem nie załączy im czajnika z wodą żeby mieli gorącą. I weź tu rób dobrze ludziom, staraj się ile dajesz rady a i tak stworzą sobie powód do narzekań. Muszę ich chyba przetrzymać przez miesiąc na "kranówie" to docenią co mieli. Firma produkcyjna z branży stolarskiej.
  1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

REKLAMA

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

REKLAMA

Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

REKLAMA