REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szczyt UE w sprawie BHP

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Szczyt UE w sprawie BHP
Szczyt UE w sprawie BHP
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W dniach 15-16 maja 2023 r. w Sztokholmie odbył się szczyt UE w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, którego celem było wyznaczenie perspektyw i celów do 2027 r. Co jest priorytetem dla UE w zakresie BHP i jakie akry prawne obowiązują w tym obszarze? 

Szczyt UE w zakresie BHP

Szczyt w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP), który odbył się w Sztokholmie był okazją do podsumowania strategicznych ram UE dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy na lata 2021–2027 w ramach hasła: Bezpieczeństwo i higiena pracy w zmieniającym się świecie pracy.

Autopromocja

Szczyt w sprawie BHP miał na celu pogłębioną dyskusję:

 • o zmieniającym się rynku pracy, w związku z tzw. zieloną energią i nowymi "zielonymi" miejscami pracy (z powodu rezygnacji z wydobywania paliw kopalnych, dbania o klimat oraz prowadzenia polityki zrównoważonego rozwoju);
 • o transformacji cyfrowej w erze stosunków postindustrialnych
 • o skutkach kryzysu pandemicznego.

Jakie są wyzwania w zakresie BHP do 2027 r. w UE?

Wyzwania w zakresie BHP w UE do 2027 r. są następujące:

 1. Po pierwsze, potrzebne są większe wysiłki ze strony wszystkich zainteresowanych stron w celu wdrożenia ram strategicznych do 2027 r., zarówno na szczeblu UE, jak i na szczeblu krajowym, na przykład przyjmując ambitniejsze strategie krajowe w świetle ram UE lub opracowując praktyczne inicjatywy na rzecz realizacji wizji zerowej do zgonów związanych z pracą.
 2. Zagrożenia psychospołeczne i zdrowie psychiczne w pracy.
 3. Zmiana klimatu i jej wpływ na BHP.
 4. Potencjał sztucznej inteligencji i robotyki w zakresie tworzenia bezpieczniejszych i zdrowszych miejsc pracy dla wszystkich pracowników w UE.

Szczyt podsumowujący BHP potwierdza, że dyrektywa ramowa 89/391/EWG wraz z jej podejściem prewencyjnym stanowi złoty standard ochrony pracowników. Obejmuje ona wszystkie zagrożenia dla ich bezpieczeństwa i zdrowia.

O czym jest dyrektywa ramowa 89/391/EWG?

Dyrektywa stanowi, że pracodawcy muszą:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • Zapewnić bezpieczeństwo i zdrowie pracowników. Obejmuje to ocenę zagrożeń i zapobieganie im, opracowanie ogólnych zasad bezpieczeństwa, a także zapewnienie odpowiedniego szkolenia pracownikom.
 • Wyznaczyć osobę odpowiedzialną za zapobieganie zagrożeniom w miejscu pracy.
 • Przedsięwziąć odpowiednie środki celem zapewnienia pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, możliwości zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników.
 • Ocenić zagrożenia dla określonych pracowników oraz zapewnić zastosowanie odpowiednich środków ochronnych.
 • Zapewnić pracownikom i/lub ich przedstawicielom wszystkie istotne informacje na temat potencjalnych zagrożeń dla zdrowia i bezpieczeństwa oraz podjętych środków zapobiegawczych.
 • Konsultować się z pracownikami i/lub ich przedstawicielami oraz angażować ich we wszystkie dyskusje na temat zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy.
 • Zapewnić, aby każdy pracownik otrzymał odpowiednie szkolenie w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa odpowiednie do wykonywanej przez niego pracy.

Europejski filar praw socjalnych o BHP i inne akty UE

Zgodnie z zasadą 10 Europejskiego filaru praw socjalnych pracownicy mają prawo do wysokiego poziomu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy. Mają oni prawo do środowiska pracy dostosowanego do ich potrzeb zawodowych, które umożliwia im przedłużenie ich uczestnictwa w rynku pracy. Do innych najważniejszych aktów prawnych UE co do BHP należą:

 • Wymagania w miejscu pracy (dyrektywa 89/654/EWG)
 • Sprzęt roboczy (dyrektywa 2009/104/WE))
 • Środki ochrony indywidualnej (ŚOI) (dyrektywa 89/656/EWG)
 • Znaki bezpieczeństwa i/lub zdrowia w miejscu pracy (dyrektywa 92/58/EWG)
 • Ręczne przemieszczanie ciężarów (urazy kręgosłupa) (dyrektywa 90/269/EWG)
 • Urządzenia wyposażone w monitory ekranowe (dyrektywa 90/270/EWG)
 • Ryzyko związane ze środkami chemicznymi w miejscu pracy (dyrektywa 98/24/WE)
 • Narażenie na działanie czynników rakotwórczych lub mutagenów podczas pracy (dyrektywa 2004/37/WE)
 • Narażenie na działanie azbestu w miejscu pracy (dyrektywa 2009/148/WE)
 • Narażenie na czynniki biologiczne w miejscu pracy (dyrektywa 2000/54/WE)
 • Zapobieganie zranieniom ostrymi narzędziami w sektorze szpitali i opieki zdrowotnej (dyrektywa 2010/32/UE)
 • Zagrożenia związane z atmosferą wybuchową (dyrektywa 1999/92/WE)
 • Ryzyko wynikające z drgań (dyrektywa 2002/44/WE)
 • Ryzyko wynikające z hałasu (dyrektywa 2003/10/WE)
 • Zagrożenia wynikające z pól elektromagnetycznych (dyrektywa 2013/35/UE)
 • Tymczasowe lub ruchome place budowy (dyrektywa 92/57/EWG)
 • Praca na statkach rybackich (dyrektywa 93/103/WE)
 • Zakłady górnicze wydobywające kopaliny otworami wiertniczymi (dyrektywa 92/91/EWG)

Co należy poprawić w zakresie BHP w UE?

Konieczne jest skuteczne wdrożenie strategicznych ram UE w zakresie BHP. Jak podaje UE w nadchodzących latach wymagana jest intensywna praca na następujących kluczowych zasadach:

 • zaangażowanie i wspólne działania wszystkich podmiotów BHP;
 • trójstronność we wdrażaniu strategicznych ram UE w zakresie BHP i krajowych działań w zakresie BHP – Komitet Doradczy ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy zapewnia istotny wkład na szczeblu UE
 • rzetelne doradztwo naukowe i techniczne leżące u podstaw kształtowania polityki opartej na dowodach
 • wspieranie praktycznego stosowania przepisów BHP
 • propagowanie skutecznego i równoważnego egzekwowania unijnych przepisów BHP we wszystkich państwach członkowskich, wspierane przez Komitet Wyższych Inspektoratów Pracy;
 • należy usprawnić procedury w zakresie kontroli BHP.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  REKLAMA

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  REKLAMA

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  REKLAMA