REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy - konkurs ZUS

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy - konkurs ZUS
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 18 maja 2023 r. mija termin na składanie wniosków o dofinansowanie w ramach konkursu ogłoszonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej pracownika oraz na poprawę BHP.
rozwiń >

Co jest celem konkursu organizowanego przez ZUS?

Celem konkursu jest:

REKLAMA

Autopromocja
 • poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy,
 • zmniejszenie zagrożenia wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi,
 • zredukowanie niekorzystnego oddziaływania czynników ryzyka.

Realizacja projektów ma przyczynić się do utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej.

Kto może przystąpić do konkursu?

Jak wskazuje ZUS, do konkursu może przystąpić płatnik składek, który spełnia łącznie następujące warunki:

 • nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenia zdrowotne;
 • nie zalega z opłacaniem podatków;
 • nie znajduje się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji, postępowania upadłościowego lub postępowania układowego z wierzycielem;
 • nie ubiega się o kolejne dofinansowanie przed upływem 3 lat od dnia wypłaty przez ZUS całości ostatniego dofinansowania;
 • nie ubiega się o kolejne dofinansowanie przed upływem 3 lat od dnia zwrotu dofinansowania, do którego został zobowiązany.

Co może być przedmiotem dofinansowania w ramach BHP?

Dofinansowaniu podlegają działania, które mieszczą się w następujących obszarach technicznych:

 • bezpieczeństwo instalacji technicznych, maszyn, urządzeń i miejsc pracy;
 • urządzenia chroniące przed hałasem i drganiami mechanicznymi oraz promieniowaniem elektromagnetycznym;
 • oświetlenie miejsc i stanowisk pracy oraz ochrona przed promieniowaniem optycznym;
 • ochrona przed energią elektryczną i elektrycznością statyczną;
 • urządzenia oczyszczające i uzdatniające powietrze, urządzenia mechanicznej wentylacji powietrza;
 • sprzęt i urządzenia służące poprawie bezpieczeństwa pracy na wysokości, w zagłębieniach i innych strefach pracy;
 • sprzęt i urządzenia służące ograniczeniu obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego;
 • sprzęt i urządzenia służące poprawie bezpieczeństwa pracy w przypadku narażenia na czynniki chemiczne i szkodliwe czynniki biologiczne;
 • środki ochrony indywidualnej.

​​​Jak i gdzie złożyć wniosek?

Wypełniony wniosek wraz z załącznikami należy złożyć za pośrednictwem strony prewencja.zus.pl z wykorzystaniem zakładki „Wysyłam wniosek”. Wnioskodawca powinien pobrać „Potwierdzenie złożenia wniosku o dofinansowanie w wersji elektronicznej” w formacie .pdf

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile może wynieść dofinansowanie i czy kwota dofinansowania w pełni pokrywa koszty działania? 

Całościowo kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w 2024 r. wynosi 100 000 000,00 PLN.

Wsparcia finansowe udzielane jest na zasadzie dofinansowania, zatem nie pokrywa ono całkowitych kosztów inwestycji. Maksymalnie można otrzymać 80% dofinansowania szacowanej wartości projektu, jednak nie więcej niż 300 tys. zł. Wnioskodawca musi więc posiadać środki własne na realizację projektu.  Dofinansowanie wypłacane jest po podpisaniu umowy pomiędzy ZUS a wnioskodawcą. Zgodnie z umową o dofinansowanie, w ciągu 14 dni od zawarcia umowy osoba wybrana w konkursie otrzyma I transzę dofinansowania. Następnie przy wykorzystaniu środków własnych oraz przelanej przez ZUS I transzy powinna zrealizować działania wskazane we wniosku. II transzę dofinansowania wypłaci ZUS już po zrealizowaniu inwestycji i przeprowadzeniu przez eksperta oceny końcowej. Dlatego tak istotne jest, aby wnioskodawca posiadał środki własne na realizację inwestycji.

Przykład: Wartość inwestycji wynosi 100 000,00 zł. Kwota otrzymanego dofinansowania to 100 000,00 zł x 80% = 80 000,00 zł. Kwota wypłaty I transzy wynosi 80 000,00 zł x 60% = 48 000,00 zł. 100 000,00 zł – 48 000,00 zł = 52 000,00 zł. Wnioskodawca musi posiadać środki własne na realizację projektu w wysokości 52 000,00 zł oraz środki na koszty związane z realizacją projektu, które nie podlegają dofinansowaniu. II transzę w wysokości 32 000,00 zł wnioskodawca otrzyma w ciągu 30 dni po zatwierdzeniu odbioru projektu przez ZUS.

Na podstawie jakich kryteriów będzie oceniany wniosek?

Oczywiście ocenie merytorycznej podlega wniosek wraz z załącznikami, tj.:

1) sprawdzenie zgodności rozwiązań ujętych we wniosku z obowiązującymi przepisami w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy;

2) ocenę, czy wskazane cele są szczegółowo opisane, mierzalne, realne, określone w czasie;

3) ocenę adekwatności proponowanych działań z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy do poziomu czynników ryzyka występujących u wnioskodawcy.

Wnioski, które otrzymały pozytywną ocenę formalną i merytoryczną, zostaną umieszczone na liście rankingowej. Wniosek może uzyskać maksymalnie 47 punktów. ZUS przygotowuje listę rankingową zgodnie z uzyskaną punktacją od najwyższej do najniższej liczby punktów.

Czy udział w konkursie może wziąć rolnik, który opłaca KRUS prowadzący działalność gospodarczą i zatrudniający pracowników na umowę o pracę (opłaca od nich ZUS)? 

Tak, udział w konkursie mogą wziąć wszyscy płatnicy składek, którzy spełniają warunki, w szczególności jeżeli za zatrudnionych pracowników gospodarstwo rolne odprowadza składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, to może wziąć udział w konkursie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA