REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odzież intensywnej widzialności – co należy o niej wiedzieć?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Podstawową rolą odzieży intensywnej widzialności jest zapewnienie bezpieczeństwa
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Odzież intensywnej widzialności, zwana również odzieżą „hi–vis” ratuje życie każdego dnia. Została zaprojektowana tak, aby mogła zapewnić użytkownikowi widoczność, zwłaszcza w warunkach słabego oświetlenia lub złych warunków atmosferycznych. To ważny element ubioru – zarówno w pracy, jak i w drodze do niej. Najlepszą ochronę zapewniają certyfikowane materiały fluorescencyjne wraz z elementami odblaskowymi, które powinny być odpowiednio pielęgnowane.

Podstawową rolą odzieży intensywnej widzialności jest zapewnienie bezpieczeństwa. Dzięki temu, że pracownicy są bardziej widoczni, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo wypadków. Jest to szczególnie ważne w branżach takich jak budownictwo, prace drogowe lub usługi komunalne, gdzie pracownicy są często narażeni na m.in. ruch uliczny. 

REKLAMA

Specyfika odzieży hi-vis

REKLAMA

Odzież intensywnej widzialności zazwyczaj jest wykonana z materiałów o jaskrawych kolorach, takich jak fluorescencyjny żółty, pomarańczowy czy czerwony. Materiały fluorescencyjne, podczas reakcji na światło ultrafioletowe, tworzą widoczny efekt świecenia. Jak tłumaczy producent takich tkanin – TenCate Fabrics, w procesie ich powstawania przeprowadzane są liczne testy, m.in. trwałości kolorów. Tutaj nie ma miejsca na materiały złej jakości, ponieważ ich konsekwencją może być nawet śmierć użytkownika. Reakcja fluorescencyjna jest szczególnie zauważalna w słabo oświetlonych obszarach. W odzieży intensywnej widzialności, oprócz tkanin fluorescencyjnych, wykorzystywane są także wysoko reaktywne na każde źródło światła taśmy odblaskowe – które wyraźnie poprawiają widoczność użytkownika również w ciemności.

Odzież ochronna intensywnej widzialności występuje w trzech klasach widzialności, dzięki czemu sprawdzi się w każdych warunkach. Im wyższa klasa ochrony, tym większa część odzieży jest uszyta z materiałów fluorescencyjnych; podobnie wzrasta powierzchnia użytych taśm odblaskowych. 

Nie tylko widzialność, ale i konserwacja

REKLAMA

Materiały fluorescencyjne oraz elementy odblaskowe muszą być odpowiednio czyszczone i konserwowane. Dlatego oprócz dostarczenia pracownikom odzieży ochronnej zgodnej z normami, kluczowe znaczenie ma jej odpowiedni serwis. Firma CWS, zajmująca się takim serwisem podkreśla, że jedynie profesjonalne pranie, renowacja odzieży oraz regularna kontrola jej właściwości ochronnych zapewniają użytkownikom pełne bezpieczeństwo. Takich gwarancji nie daje samodzielne pranie w domu, które bardzo często prowadzi do obniżenia właściwości odblaskowych, czy to przez stosowanie nieodpowiedniej temperatury prania, płynów do płukania lub też przekraczania dozwolonej przez producenta odzieży ilości cykli prania. 

Warto pamiętać, że mimo że same tkaniny są poddawane obróbce chemicznej w celu zapewnienia ostatecznych właściwości fluorescencyjnych, możliwości odblaskowe mogą z czasem zanikać. Dlatego zużyta i wyblakła odzież o intensywnej widzialności powinna być regularnie wymieniana.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedzialność pracodawcy

Do obowiązku każdego pracodawcy należy zapewnienie ochrony życia i zdrowia pracownika – również poprzez wybór odpowiedniej odzieży ochronnej. Gwarancję najwyższego poziomu widoczności odzieży ochronnej stanowią certyfikaty, które potwierdzają, że odzież spełnia wszystkie wymagane normy. Coraz ważniejsze jest również to, żeby produkty chroniły nie tylko pracowników, ale i środowisko naturalne. Tym samym, np. firma CWS w swojej odzieży hi-vis, stosuje materiały, takie jak lyocell i poliester z recyklingu – w efekcie kolekcja Alpha Hi Vis jest w 100 proc. ekologiczna, a przy tym tak samo trwała i komfortowa. 

Niektóre ubrania mogą nie być tak widoczne, trwałe lub wygodne jak inne. Jednak coraz więcej firm stara się dopasować odzież ochronną do indywidualnych potrzeb użytkownika – a takim rozwiązaniem jest np. kolekcja VisGuard firmy Krystian. Inspirowane odzieżą sportową, ekologiczne tkaniny, pozwalają dopasować odzież zarówno do sylwetki jak i płci.  

Odzież intensywnej widzialności jest ważnym narzędziem promowania bezpieczeństwa i wydajności w różnych branżach – a także przy codziennych aktywnościach, takich jak np. jazda na rowerze czy bieganie. W związku z tym jest ona krytycznym elementem programów bezpieczeństwa i powinna być wdrożona wszędzie tam, gdzie jest to konieczne.

Oprac. Piotr T. Szymański
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie zapomnij o kapitale początkowym. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

ZUS zachęca do e-wizyt: porady online bez wychodzenia z domu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwija usługę e-wizyt, czyli wideorozmów z konsultantami ZUS. Dzięki temu każdy może uzyskać pomoc bez konieczności wizyty w placówce – wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu.

Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

REKLAMA

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

REKLAMA