REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stres w pracy: Co robić, by z nim wygrać

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Stres zawodowy ma niekorzystny wpływ nie tylko na zdrowie psychiczne, ale również na kondycję fizyczną
Stres zawodowy ma niekorzystny wpływ nie tylko na zdrowie psychiczne, ale również na kondycję fizyczną
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Stres w pracy nie tylko utrudnia samo wykonywanie pracy. Wpływa także negatywnie na życie prywatne pracowników. Podpowiadamy, jak nie dopuścić, by stres powstały w miejscu pracy przekroczył progi domu. Doradzamy, jak sobie radzić ze stresem zawodowym.

Stres zawodowy ma niekorzystny wpływ nie tylko na zdrowie psychiczne, ale również na kondycję fizyczną. Długofalowe oddziaływanie czynników wywołujących stres może powodować choroby krążenia, nadciśnienie, bezsenność czy zaburzenia odżywiania. Dlatego tak ważne jest, aby eliminować czynniki stresowe, albo przynajmniej umieć sobie z nimi poradzić.

Autopromocja

Stres w pracy skutkiem nacisków, presji czasu i atmosfery

Stres w pracy wywołują u pracownika często naciski przełożonego. Mogą być także przyczyną frustracji. Pracownik, który nie jest w stanie sprostać oczekiwaniom pracodawcy, czuje się bezradny i przytłoczony. Dodatkowo brak odpowiednich kompetencji oraz wsparcia ze strony kolegów z pracy pogłębia jego frustracje.

Innym czynnikiem stresogennym jest presja czasu. Nadmiar zadań służbowych w stosunku do czasu na ich realizację niekorzystnie wpływa na kondycję psychiczną.

Niemniej ważną kwestią jest atmosfera w pracy. Słabe relacje z przełożonym i współpracownikami, poczucie ciągłej rywalizacji, niejasno określona rola w firmie czy brak ścieżki rozwoju są czynnikami, które niekorzystnie wpływają na samopoczucie, a w dłuższej perspektywie mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Stres w pracy ma skutki ekonomiczne

Oprócz negatywnych skutków dla zdrowia psychicznego i fizycznego, stres w pracy niesie za sobą również skutki ekonomiczne. Osoba narażona na ciągły stres w pracy staje się nieefektywna, popełnia niezamierzone błędy, a także staje się mniej ostrożna. Takie osoby częściej ulegają wypadkom przy pracy, a tym samym częściej korzystają ze zwolnień lekarskich. Niesie to za sobą zwiększenie kosztów dla pracodawcy przy osiąganiu mniejszych korzyści z pracownika, który jest niewydajny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stres w pracy można zwalczać

Każdy człowiek posiada inny próg odporności na stres. Przekroczenie tego progu powoduje, że nie jesteśmy w stanie sobie poradzić z czynnikami stresogennymi.

Osoby doświadczające stresu często próbują obniżyć przeżywanie swoich emocji przy pomocy alkoholu czy innych środków odurzających. Jest to jednak najgorsze z możliwych rozwiązań, które nie likwiduje przyczyn stresu w pracy, a pogłębia tylko problemy osób nadużywających tego rodzaju używek.

W walce ze stresem w pracy warto przygotować plan działania:

 • Poznaj źródło stresu – jakie sytuacje w pracy są najbardziej stresujące?
 • Uszereguj je od najbardziej stresujących do najmniej.
 • Zastanów się, jak możesz je zwalczyć lub ograniczyć.
 • Wdrażaj działania możliwe do zrealizowania. Wysoko postawiona poprzeczka może tylko pogłębić frustracje.
Ważne

Poznanie przyczyn stresu w miejscu pracy to pierwszy krok do redukcji jego poziomu. Dopiero wtedy można podjąć działania mające na celu zapobieganie wywoływanych nim negatywnych skutków zdrowotnych.

Odszukanie równowagi między pracą a życiem prywatnym jest niezmiernie ważne w walce ze stresem. Znalezienie czasu na regularną aktywność fizyczną będzie tutaj bardzo pomocne.

W pracy staraj się nie odkładać spraw na później. Zadania realizuj od najważniejszych do najmniej pilnych. Każde zadanie realizuj od początku do końca, „rozgrzebywanie” wszystkiego po trochu powoduje tylko natłok niedokończonych spraw, a tym samym zwiększa stres.

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  REKLAMA

  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  REKLAMA

  Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

  W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

  Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

  Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

  REKLAMA