REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stres w pracy: Co robić, by z nim wygrać

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Stres zawodowy ma niekorzystny wpływ nie tylko na zdrowie psychiczne, ale również na kondycję fizyczną
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Stres w pracy nie tylko utrudnia samo wykonywanie pracy. Wpływa także negatywnie na życie prywatne pracowników. Podpowiadamy, jak nie dopuścić, by stres powstały w miejscu pracy przekroczył progi domu. Doradzamy, jak sobie radzić ze stresem zawodowym.

Stres zawodowy ma niekorzystny wpływ nie tylko na zdrowie psychiczne, ale również na kondycję fizyczną. Długofalowe oddziaływanie czynników wywołujących stres może powodować choroby krążenia, nadciśnienie, bezsenność czy zaburzenia odżywiania. Dlatego tak ważne jest, aby eliminować czynniki stresowe, albo przynajmniej umieć sobie z nimi poradzić.

REKLAMA

Autopromocja

Stres w pracy skutkiem nacisków, presji czasu i atmosfery

Stres w pracy wywołują u pracownika często naciski przełożonego. Mogą być także przyczyną frustracji. Pracownik, który nie jest w stanie sprostać oczekiwaniom pracodawcy, czuje się bezradny i przytłoczony. Dodatkowo brak odpowiednich kompetencji oraz wsparcia ze strony kolegów z pracy pogłębia jego frustracje.

Innym czynnikiem stresogennym jest presja czasu. Nadmiar zadań służbowych w stosunku do czasu na ich realizację niekorzystnie wpływa na kondycję psychiczną.

Niemniej ważną kwestią jest atmosfera w pracy. Słabe relacje z przełożonym i współpracownikami, poczucie ciągłej rywalizacji, niejasno określona rola w firmie czy brak ścieżki rozwoju są czynnikami, które niekorzystnie wpływają na samopoczucie, a w dłuższej perspektywie mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Stres w pracy ma skutki ekonomiczne

Oprócz negatywnych skutków dla zdrowia psychicznego i fizycznego, stres w pracy niesie za sobą również skutki ekonomiczne. Osoba narażona na ciągły stres w pracy staje się nieefektywna, popełnia niezamierzone błędy, a także staje się mniej ostrożna. Takie osoby częściej ulegają wypadkom przy pracy, a tym samym częściej korzystają ze zwolnień lekarskich. Niesie to za sobą zwiększenie kosztów dla pracodawcy przy osiąganiu mniejszych korzyści z pracownika, który jest niewydajny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stres w pracy można zwalczać

Każdy człowiek posiada inny próg odporności na stres. Przekroczenie tego progu powoduje, że nie jesteśmy w stanie sobie poradzić z czynnikami stresogennymi.

Osoby doświadczające stresu często próbują obniżyć przeżywanie swoich emocji przy pomocy alkoholu czy innych środków odurzających. Jest to jednak najgorsze z możliwych rozwiązań, które nie likwiduje przyczyn stresu w pracy, a pogłębia tylko problemy osób nadużywających tego rodzaju używek.

W walce ze stresem w pracy warto przygotować plan działania:

  • Poznaj źródło stresu – jakie sytuacje w pracy są najbardziej stresujące?
  • Uszereguj je od najbardziej stresujących do najmniej.
  • Zastanów się, jak możesz je zwalczyć lub ograniczyć.
  • Wdrażaj działania możliwe do zrealizowania. Wysoko postawiona poprzeczka może tylko pogłębić frustracje.
Ważne

Poznanie przyczyn stresu w miejscu pracy to pierwszy krok do redukcji jego poziomu. Dopiero wtedy można podjąć działania mające na celu zapobieganie wywoływanych nim negatywnych skutków zdrowotnych.

Odszukanie równowagi między pracą a życiem prywatnym jest niezmiernie ważne w walce ze stresem. Znalezienie czasu na regularną aktywność fizyczną będzie tutaj bardzo pomocne.

W pracy staraj się nie odkładać spraw na później. Zadania realizuj od najważniejszych do najmniej pilnych. Każde zadanie realizuj od początku do końca, „rozgrzebywanie” wszystkiego po trochu powoduje tylko natłok niedokończonych spraw, a tym samym zwiększa stres.

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA