REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dbać o komfort pracowników w upalne dni? Trzy praktyczne wskazówki

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Upalne dni mogą być wyzwaniem dla pracowników, wpływając na ich samopoczucie, zdrowie i wydajność
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Upalne dni mogą być wyzwaniem dla pracowników, wpływając na ich samopoczucie, zdrowie i wydajność. W Polsce istnieją przepisy prawne, które nakładają obowiązki na pracodawców w zakresie zapewnienia odpowiedniego komfortu termicznego w miejscach pracy. Jednak pracodawcy, którym prawdziwie zależy na swojej załodze, szukają często sposobów, by zrobić więcej, niż wymagane minimum. Oto w jaki sposób mogą to osiągnąć.

W Polsce istnieje kilka aktów prawnych, które regulują kwestię zapewnienia odpowiednich warunków termicznych w miejscach pracy. Należą do nich m.in. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy czy Kodeks pracy. Zawarte w nich wytyczne precyzyjnie wskazują jaka temperatura powinna panować w pomieszczeniach czy ile wody przysługuje na jednego pracownika w trakcie upałów. Sytuacja staje się bardziej skomplikowana w przypadku wykonywania pracy na zewnątrz. Z pomocą przychodzą producenci nowoczesnych rozwiązań.

REKLAMA

Autopromocja

1. Odpowiednia klimatyzacja i wentylacja

Jeśli to możliwe, warto zainwestować w system klimatyzacji lub zapewnić odpowiednią wentylację w miejscu pracy. Dbałość o odpowiedni przepływ powietrza i utrzymanie odpowiedniej temperatury mogą znacznie poprawić komfort pracowników. Ale co w przypadku tych, którzy pracują na zewnątrz? Na rynku są dostępne urządzenia, które sprostają i temu zadaniu. Pracodawcy mogą zapewnić takim pracownikom przenośny klimatyzator i grzejnik w jednym. Urządzenie zapewnia wyjątkowy komfort nie tylko podczas gorących letnich dni, ale także mroźnych zim. – EcoFlow WAVE 2 daje możliwość chłodzenia 5100 BTU i ogrzewania 6100 BTU przy efektywnej powierzchni 10 metrów kwadratowych. To najszybsze w branży chłodzenie i ogrzewanie dostępne w tego typu urządzeniu. – podkreśla Piotr Kuźniarski z EcoFlow. – Ponadto ma kompaktowe rozmiary, dlatego łatwo można je zabrać ze sobą, gdziekolwiek i kiedykolwiek jest potrzebne. – dodaje.

Przy zastosowaniu dodatkowej, wymiennej baterii taki klimatyzator może pracować do 8 godzin. 

2. Nawodnienie to podstawa

Jeśli tylko jest taka opcja, warto rozważyć dostosowanie godzin pracy w celu uniknięcia wykonywania forsownych zadań w najgorętszej porze dnia. Jeśli nie da się tego uniknąć, należy zapewnić pracownikom dostęp do schłodzonych napojów. W tym celu pomóc może udostępnienie pracownikom – także tym pracującym na zewnątrz – lodówki. Dla przykładu – dzięki wymiennemu akumulatorowi o pojemności 298 Wh, lodówka może zapewnić nawet 40 godzin chłodzenia. Nowoczesne rozwiązania potrafią wytworzyć nawet 18 kostek lodu w ciągu 12 minut. Urządzenia typu Glacier są wyposażone w wydajny kompresor i w trybie maksymalnym mogą schładzać z temperatury 30°C do 0°C w ciągu zaledwie 15–20 minut. Glacier może też pełnić rolę przenośnej ładowarki do małych urządzeń elektronicznych, takich jak laptopy i telefony. Posiada również składany uchwyt i kółka ułatwiające przenoszenie. A co z ładowaniem? Urządzenie można ładować za pomocą prądu zmiennego, ładowarki samochodowej, panelu słonecznego i stacji energetycznej. 

3. Skuteczna ochrona przed słońcem

Jeśli praca odbywa się na zewnątrz, należy zapewnić pracownikom odpowiednią ochronę przed słońcem, taką jak daszki, parasole lub namioty. Powinni mieć dostęp do zacienionych miejsc, w których mogą odpocząć i ochłodzić się w czasie przerw. Jednak nawet najlepsze rozwiązania mogą się okazać nieskuteczne, jeśli pracownicy nie mają odpowiedniej wiedzy na temat ochrony przed skutkami upałów, tego jak rozpoznawać objawy przegrzania organizmu, czy jak reagować w przypadku ich wystąpienia. Pracodawcy powinni zapewnić pracownikom odpowiednią edukację na ten temat. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto również zachęcać do wzajemnej troski i informować pracowników o dostępnych środkach łagodzących pracę w upale. Odpowiednio zaprojektowana i zorganizowana przestrzeń pracy ma ogromny wpływ na jej efektywność oraz jakość. Dlatego pracodawcy powinni uważnie rozważyć inwestycję w produkty, które poprawią jakość pracy swoich pracowników i wpłyną na zwiększenie wydajności pracy w firmie. Przenośny klimatyzator czy przenośna lodówko-zamrażarka z wbudowaną kostkarką do lodu to niewątpliwie jedne z takich rozwiązań. Dzięki zapewnieniu odpowiednich warunków, pozwalają pracownikom na skupienie się na wykonywaniu swoich zadań.

Oprac. Piotr T. Szymański
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatny e-book Piękny umysł. PRISM Brain Mapping

Żyjemy w czasach, w których jedynym pewnikiem jest zmiana. Kluczowe dla niej są samoświadomość i samopoznanie. Prezentujemy jedno z najlepszych narzędzi, które nam w tym pomoże – PRISM Brain Mapping.

Kobieta 12 kg. Mężczyzna 30 kg. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy

Kobieta może podnosić 12 kg, a mężczyzna aż 30 kg przy pracy stałej. To prawie 3 razy więcej. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy w różnych okolicznościach. Kiedy konieczne jest zespołowe przenoszenie ciężarów przez pracowników? Oto przepisy prawne określające zasady transportu ręcznego.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce 2025. Gigantyczne straty dla przedsiębiorców. Każdy chciałby mniej pracować

Każdy chciałby mniej pracować, być wiecznie młodym, zarabiać dużo pieniędzy i nie mieć zmartwień. - Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie negatywnie ocenia plany wprowadzenia w Polsce czterodniowego tygodnia pracy. Jeszcze w kwietniu zostaną przedstawione główne założenia programu.

Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Czy będzie podlegał potrąceniom i egzekucji?

Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, od maja będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Przepisy przewidują, że z dodatku dopełniającego będą dokonywane potrącenia i egzekucja. Do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie ich ograniczenia.

REKLAMA

Szkolenie pracowników: jak optymalizować koszty poprawy kompetencji w firmie, angażując sztuczną inteligencję

Personalizacja czy microlearning pozwalają skutecznie podnosić kompetencje zatrudnionych, co przekłada się na realne korzyści biznesowe oraz przewagę konkurencyjną na rynku. Szkolenia pracowników w firmach muszą dostosować się do nowych standardów i trendów rynkowych.

Urlop adopcyjny 2025. Adopcja dziecka i wszystkie urlopy przysługujące rodzicom

Urlop adopcyjny to skrótowa nazwa urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. To urlop macierzyński na dziecko adoptowane lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy zawodowych rodzin zastępczych). Oto wszystkie urlopy, które w 2025 r. należą się po adopcji dziecka lub dzieci. Gwarantuje je Kodeks pracy.

Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

Jak korporacje mogą stworzyć inkluzywne środowisko pracy? [Poradnik]

W świecie, który staje się coraz bardziej globalny, zróżnicowany i świadomy społecznie, inkluzywność w miejscu pracy przestaje być opcjonalnym dodatkiem do kultury organizacyjnej. Coraz częściej jest to warunek konieczny do utrzymania konkurencyjności, przyciągania talentów i budowania zdrowej, silnej organizacji. Jednak wdrażanie autentycznej inkluzywności to proces – głęboki, wymagający odwagi, zaangażowania i gotowości do zmiany.

REKLAMA

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 maja 2025 r. Dla kogo?

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w maju 2025 r.? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Maj 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz maja 2025 do druku z miejscem na notatki. Maj 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Matki. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz swoje notatki.

REKLAMA