REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dbać o komfort pracowników w upalne dni? Trzy praktyczne wskazówki

Upalne dni mogą być wyzwaniem dla pracowników, wpływając na ich samopoczucie, zdrowie i wydajność
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Upalne dni mogą być wyzwaniem dla pracowników, wpływając na ich samopoczucie, zdrowie i wydajność. W Polsce istnieją przepisy prawne, które nakładają obowiązki na pracodawców w zakresie zapewnienia odpowiedniego komfortu termicznego w miejscach pracy. Jednak pracodawcy, którym prawdziwie zależy na swojej załodze, szukają często sposobów, by zrobić więcej, niż wymagane minimum. Oto w jaki sposób mogą to osiągnąć.

W Polsce istnieje kilka aktów prawnych, które regulują kwestię zapewnienia odpowiednich warunków termicznych w miejscach pracy. Należą do nich m.in. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy czy Kodeks pracy. Zawarte w nich wytyczne precyzyjnie wskazują jaka temperatura powinna panować w pomieszczeniach czy ile wody przysługuje na jednego pracownika w trakcie upałów. Sytuacja staje się bardziej skomplikowana w przypadku wykonywania pracy na zewnątrz. Z pomocą przychodzą producenci nowoczesnych rozwiązań.

REKLAMA

Autopromocja

1. Odpowiednia klimatyzacja i wentylacja

Jeśli to możliwe, warto zainwestować w system klimatyzacji lub zapewnić odpowiednią wentylację w miejscu pracy. Dbałość o odpowiedni przepływ powietrza i utrzymanie odpowiedniej temperatury mogą znacznie poprawić komfort pracowników. Ale co w przypadku tych, którzy pracują na zewnątrz? Na rynku są dostępne urządzenia, które sprostają i temu zadaniu. Pracodawcy mogą zapewnić takim pracownikom przenośny klimatyzator i grzejnik w jednym. Urządzenie zapewnia wyjątkowy komfort nie tylko podczas gorących letnich dni, ale także mroźnych zim. – EcoFlow WAVE 2 daje możliwość chłodzenia 5100 BTU i ogrzewania 6100 BTU przy efektywnej powierzchni 10 metrów kwadratowych. To najszybsze w branży chłodzenie i ogrzewanie dostępne w tego typu urządzeniu. – podkreśla Piotr Kuźniarski z EcoFlow. – Ponadto ma kompaktowe rozmiary, dlatego łatwo można je zabrać ze sobą, gdziekolwiek i kiedykolwiek jest potrzebne. – dodaje.

Przy zastosowaniu dodatkowej, wymiennej baterii taki klimatyzator może pracować do 8 godzin. 

2. Nawodnienie to podstawa

Jeśli tylko jest taka opcja, warto rozważyć dostosowanie godzin pracy w celu uniknięcia wykonywania forsownych zadań w najgorętszej porze dnia. Jeśli nie da się tego uniknąć, należy zapewnić pracownikom dostęp do schłodzonych napojów. W tym celu pomóc może udostępnienie pracownikom – także tym pracującym na zewnątrz – lodówki. Dla przykładu – dzięki wymiennemu akumulatorowi o pojemności 298 Wh, lodówka może zapewnić nawet 40 godzin chłodzenia. Nowoczesne rozwiązania potrafią wytworzyć nawet 18 kostek lodu w ciągu 12 minut. Urządzenia typu Glacier są wyposażone w wydajny kompresor i w trybie maksymalnym mogą schładzać z temperatury 30°C do 0°C w ciągu zaledwie 15–20 minut. Glacier może też pełnić rolę przenośnej ładowarki do małych urządzeń elektronicznych, takich jak laptopy i telefony. Posiada również składany uchwyt i kółka ułatwiające przenoszenie. A co z ładowaniem? Urządzenie można ładować za pomocą prądu zmiennego, ładowarki samochodowej, panelu słonecznego i stacji energetycznej. 

3. Skuteczna ochrona przed słońcem

Jeśli praca odbywa się na zewnątrz, należy zapewnić pracownikom odpowiednią ochronę przed słońcem, taką jak daszki, parasole lub namioty. Powinni mieć dostęp do zacienionych miejsc, w których mogą odpocząć i ochłodzić się w czasie przerw. Jednak nawet najlepsze rozwiązania mogą się okazać nieskuteczne, jeśli pracownicy nie mają odpowiedniej wiedzy na temat ochrony przed skutkami upałów, tego jak rozpoznawać objawy przegrzania organizmu, czy jak reagować w przypadku ich wystąpienia. Pracodawcy powinni zapewnić pracownikom odpowiednią edukację na ten temat. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto również zachęcać do wzajemnej troski i informować pracowników o dostępnych środkach łagodzących pracę w upale. Odpowiednio zaprojektowana i zorganizowana przestrzeń pracy ma ogromny wpływ na jej efektywność oraz jakość. Dlatego pracodawcy powinni uważnie rozważyć inwestycję w produkty, które poprawią jakość pracy swoich pracowników i wpłyną na zwiększenie wydajności pracy w firmie. Przenośny klimatyzator czy przenośna lodówko-zamrażarka z wbudowaną kostkarką do lodu to niewątpliwie jedne z takich rozwiązań. Dzięki zapewnieniu odpowiednich warunków, pozwalają pracownikom na skupienie się na wykonywaniu swoich zadań.

Oprac. Piotr T. Szymański
Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ci rodzice nie mają prawa do wynagrodzenia za opiekę na dziećmi. Krzywdząca uchwała SN

Przed Sądem Najwyższym zapadła w dniu 10 stycznia 2025 r. (wydaje się, że krzywdząca) uchwała. Chodzi o to, że wynagrodzenie za sprawowanie opieki prawnej nad dzieckiem o określonym stanie - co do zasady - nie przysługuje rodzicom, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny wobec tego dziecka.

W jakim terminie wypłacić trzynastkę w 2025 r.? Najpóźniej do 31 marca, ale są sytuacje, gdy wypłata musi być wcześniej

Dodatkowe wynagrodzenie roczne – popularna trzynastka – co do zasady wypłacana jest do końca marca roku kalendarzowego następującego po roku, za który trzynastka przysługuje. Może się zdarzyć sytuacja, gdy wcześniejsza wypłata jest obligatoryjna.

Zarobki nauczycieli 2025. Ile zarabia nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany? [NETTO]

Zarobki nauczycieli w 2025 r. będą wyższe średnio o 5%. Na taką podwyżkę wskazuje kwota bazowa ustalona w ustawie budżetowej na 2025 r. Nie opublikowano jeszcze rozporządzenia Ministra Edukacji. Podwyżka wynagrodzeń nauczycieli będzie wypłacana z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile zarabia nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany? Podajemy kwoty brutto i netto.

ZUS: Ważna informacja o zmianach – nie będzie można złożyć wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o zmianach wprowadzonych w elektronicznym wniosku OK-EKS. To ważna informacja dla komorników sądowych.

REKLAMA

Wejdą nawet w nocy, bez zapowiedzi i dokonają kontroli: dotyczy milionów Polaków

O kontroli nie zawsze trzeba uprzedzać 7 dni przed. Kontrolerzy mogą wejść o każdej porze i to w dzień i w nocy, bez zapowiedzi. Dotyczy to w 2025 r. i też w 2026 r. milionów Polaków, czy jest się o co obawiać?

100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Za to niewinne zachowanie można być nawet zwolnionym dyscyplinarnie

W 2025 r. ale i w 2026 r. (bo nie ma projektów zmian) za pewne wydawałoby się, że niewinne, krótkotrwałe zachowania w pracy można być zwolnionym i to w trybie dyscyplinarnym. W praktyce jest wiele takich sytuacji, a o czym świadczą liczne sprawy w sądach pracy.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

REKLAMA

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

REKLAMA