REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. W ubiegłym roku ofiar było 180

Wypadek przy pracy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wypadek przy pracy. Do największej liczby wypadków dochodzi wśród młodych pracowników; w ubiegłym roku najczęściej ulegali im pracownicy szeroko rozumianego sektora przemysłowego - powiedziała PAP specjalistka ds. bhp w OPZZ Renata Górna. 180 zniczy upamiętniających śmiertelne ofiary wypadków przy pracy w 2022 r. zapłonęło w piątek przed siedzibą OPZZ.

Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych

28 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. Przed siedzibą Centrali Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ) w Warszawie zapłonęły znicze. Mają uczcić pamięć 180 śmiertelnych ofiar wypadków w pracy, do jakich doszło w ubiegłym roku.

REKLAMA

Autopromocja

Hasłem polskich obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych w tym roku jest "Zero śmierci w miejscu pracy".

"To jest dzień, w którym przypominamy o bezpieczeństwie i higienie pracy. Przypominamy o tym, że każdy pracownik na całym świecie, przychodząc do pracy, powinien móc bezpiecznie pracować i bezpiecznie z tej pracy wrócić do domu" - powiedział szef OPZZ Piotr Ostrowski podczas uroczystości zapalenia zniczy. "Ktoś może zapytać, czy to dużo, czy to mało. To bardzo dużo" - zaznaczył szef OPZZ.

Coraz mniej wypadków, ale wciąż dużo

W Polsce z roku na rok odnotowuje się coraz mniej śmiertelnych ofiar wypadków w pracy. Jak jednak zaznaczył Piotr Ostrowski, 180 takich wypadków to wciąż za dużo. "To tak jakby co drugi dzień ktoś w Polsce tracił życie w pracy" - powiedział. "Nie ma na to naszej zgody, aby praca w Polsce była niebezpieczna, aby nie wracać do domu, aby rodziny były w żałobie" - dodał.

Zdaniem OPZZ wypadki w pracy nie są wystarczająco nagłaśniane, a śmierć ofiar pozostaje bez echa. "Dlatego my, jako OPZZ, jak co roku, pamiętamy o tych osobach, o których pamiętają tylko ich rodziny i najbliżsi" - powiedział Ostrowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szef OPZZ zaapelował do pracodawców jak i pracowników, by dbali o bezpieczeństwo i higieniczne warunki pracy.

Gdzie najczęściej są wypadki

Jak powiedziała PAP specjalistka ds. bhp w OPZZ Renata Górna, w ubiegłym roku do największej liczby wypadków dochodziło w sektorach szeroko rozumianego przemysłu; gospodarki magazynowej, transportu i przetwórstwa przemysłowego. Odwrócił się natomiast trend dotyczący budownictwa. "Od kilku lat budownictwo było takim sektorem, gdzie tych wypadków było najwięcej. Zauważamy, że ta statystyka spada i to jest optymistyczna wiadomość" - zaznaczyła.

Podkreśliła też, że do największej liczby wypadków dochodzi w kategorii wiekowej młodych pracowników, czyli tych, którzy dopiero rozpoczęli pracę. "Młoda osoba, w wieku do 30 lat, przychodzi do pracy, ulega wypadkowi w pierwszym roku pracy i traci życie" - powiedziała.

Zdaniem specjalistki ds. bhp "trzeba wznieść szkolenia na wyższy poziom; mówić młodym ludziom o bezpieczeństwie. Musi być edukacja i prewencja na najbardziej elementarnym poziomie" - zaznaczyła. (PAP)

Autorka: Delfina Al Shehabi

del/ ann/

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przynajmniej 4650 zł płacy minimalnej w 2025 roku (postulat wszystkich związkowców). Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

REKLAMA

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

REKLAMA