REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Czy związkowiec zwolniony z obowiązku świadczenia pracy ma prawo do urlopu wypoczynkowego? Niekiedy w praktyce pracodawcy nie chcą udzielać takie urlopu twierdząc, że to przecież "etat związkowy", a nie dotychczasowy etat. Co zrobić?
Marek Z. objął po rodzicach gospdoarstwo rolne, a następnie prowadził je przez 10 lat. Po tym czasie został zatrudniony w sklepie z maszynami rolniczymi, na podstawie umowy o pracę. Zrezygnował z upraw zboża, bo aktualnie się to nie opłaca. Jest okres urlopowy, Marek Z. zastanawia się do ilu dni urlopu ma prawo i jakie są zasady wliczania okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy? Czy okres pracy w gospodarstwie rolnym wlicza się do stażu pracy od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego?
Więcej pieniędzy dla pracowników na "wczasy pod gruszą". Pracodawcy więcej zapłacą pracownikom za urlopy. Do Prezydenta RP i Senatu w dniu 11 lipca 2023 r. trafiła ustawa okołobudżetowa na 2023 r. Jeżeli ustawa zostanie podpisana - pracownicy zyskają na dopłacie do tzw. "wczasów pod gruszą". Zmieniają się zasady w finansowaniu w ramach ZFŚS - Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Ile więcej zyskają pracownicy?
Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia - czy należy go wykorzystać? Jakie są zasady udzielania zaległego urlopu wypoczynkowego? Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia? Jak rozliczyć urlop wypoczynkowy przy rozwiązaniu umowy? Ile dni urlopu przy rozwiązaniu umowy o pracę?
REKLAMA
Za czas urlopu wypoczynkowego pracownikom zatrudnionym na umowie o pracę przysługuje wynagrodzenie. Przy ustalaniu jego podstawy uwzględnia się różne elementy, takie jak premie czy nagrody. Jednak nie wszystkie z nich wchodzą w skład wynagrodzenia urlopowego. Ekspert tłumaczy, które dodatki należy wliczyć w pensję za urlop.
Urlop wypoczynkowy to podstawowe prawo pracownika zatrudnionego na umowę o pracę, gwarantowane przez przepisy Kodeksu pracy. Pracownik ma prawo do urlopu, a pracodawca nie może go ograniczyć pod karą grzywny. W związku z rozpoczynającymi się wakacjami, ekspertka przypomina o podstawowych zasadach z nim związanych.
Czy podczas urlopu trzeba odbierać od pracodawcy telefon? Czy pracownik przebywający na urlopie wypoczynkowym ma obowiązek kontrolowania poczty elektronicznej i odpisywania pracodawcy na maile? Czy pracodawca może kontaktować się z pracownikiem na urlopie?
Czy pracodawca może odwołać z urlopu wypoczynkowego? W sezonie urlopowym wielu pracowników zastanawia się czy pracodawca może "ściągnąć" pracownika z urlopu. Poniżej opis sytuacji, która miała miejsce na przełomie czerwca i lipca 2023 r. w jednym z zakładów pracy, gdzie pracownik został odwołany z zagranicznego urlopu a później żądał pokrycia przez pracodawcę wszelkich kosztów.
REKLAMA
Przepisy o urlopach wypoczynkowych zawierają kilka uprawnień, o których najczęściej przypominamy sobie dopiero w okresie wakacyjnym. Pierwszym z nich jest prawo pracownika do co najmniej jednej części wypoczynku trwającej nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Urlop to nie tylko prawo pracownika, ale w dłuższej perspektywie również benefity dla pracodawcy.
Urlop wypoczynkowy jest niezbywalnym prawem każdego pracownika. Jest to czas na odpoczynek od obowiązków służbowych. W Polsce, w zależności od stażu pracy, pracownicy mają prawo do 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Sprawdźmy, na jak długi odpoczynek od pracy mogą liczyć pracownicy z innych krajów Europy.
Czas pracy i wakacje nauczycieli to kontrowersyjny temat. Wielu uważa, że w 2023 r. urlop nauczycieli rozpoczyna się 24 czerwca i trwa do 31 sierpnia 2023 r. - tak nie jest. Czy nauczyciel może pracować w wakacje? Ile dni urlopu ma nauczyciel w wakacje? Ile wynosi czas pracy nauczyciela? Co wchodzi w 40 godzinny czas pracy nauczyciela?
Trwa procedowanie świadczenia wspierającego, odbyło się już drugie czytanie w Sejmie. W dniu 24 maja 2023 r. przygotowano dodatkowe sprawozdanie Komisji Społecznej i Rodziny. Czym jest świadczenie wspierające? Kto będzie uprawniony do świadczenia wspierającego? W jakiej wysokości będzie przyznawane świadczenie wspierające?
Dostosowanie placów zabaw do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami to jeden z priorytetów ogłoszonego dzisiaj przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) programu „Dostępna przestrzeń publiczna”.
W zakładzie tworzymy plany urlopowe. Czy jest ustawowy termin, w którym pracodawca ma obowiązek utworzyć taki plan?
Projekt ustawy o świadczeniu wspierającym. W piątek po południu Sejm rozpoczął pierwsze czytanie rządowego projektu o świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnością i obywatelskiego projektu, który przewiduje podwyższenie renty socjalnej do wysokości najniższego krajowego wynagrodzenia.
Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego? Czy pracodawca jest związany wnioskiem pracownika o udzielenie urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca może nie udzielić zgody na urlop? Z czym wiąże się odwołanie pracownika z urlopu w trakcie jego trwania?
Czy będą nowe zasady zatrudniania w spółdzielni socjalnej? Co może robić spółdzielna socjalna? Jak działa spółdzielna socjalna i kto może do niej należeć. Trwają prace nad projektem rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie przyznawania środków na założenie lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej, utworzenie stanowiska pracy oraz na finansowanie kosztów wynagrodzenia skierowanej osoby w spółdzielni socjalnej lub przedsiębiorstwie społecznym.
Czym jest świadczenie wspierające? Kto będzie uprawniony do świadczenia wspierającego? W jakiej wysokości będzie przyznawane świadczenie wspierające? To nowa propozycja ustawy rządowej - jaki będzie jej finał? Czy do niedawna protestujący rodzice w sejmie z osobami z niepełnosprawnościami będą usatysfakcjonowani takimi rozwiązaniami?
Czy osoba niepełnosprawna może przebywać wraz z psem asystującym w miejscu pracy? Jak definiuje się psa asystującego? Do jakich obiektów użyteczności publicznej ma wstęp osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym? Czym są niezbędne racjonalne usprawnienia w miejscu pracy dla osoby niepełnosprawnej?
Będzie nowe świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością, opiekunowie będą mogli dorabiać do świadczenia pielęgnacyjnego, trwają rozmowy nt. ustawy o asystencji - to główne ustalenia po spotkaniu kierownictwa MRiPS i protestujących osób z niepełnosprawnością.
Na potrzebę zmian systemowych, które będą zachęcać zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami a także przełamywanie wciąż funkcjonujących w społeczeństwie stereotypów - zwracają uwagę naukowcy, którzy w środę w Białymstoku dyskutowali o zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami, a w szczególności autystów.
Aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami należy niewątpliwie do zadań o szczególnym charakterze, bo praca jest dla nich nie tylko źródłem utrzymania, ale też daje możliwość integracji społecznej – odpowiedział RPO wiceszef MRiPS Paweł Wdówik.
Czy pracodawcy mają wdrożone polityki różnorodności i czy je stosują? Jak wygląda kwestia zatrudniania osób z niepełnosprawnościami? Fundacja Aktywizacja chce poznać opinie pracodawców ze wszystkich sektorów gospodarki i prowadzi badanie skierowane do firm.
Współczynnik urlopowy w 2023 r. oblicza się z uwzględnieniem liczby świąt, niedziel i dni wolnych w tym roku. Jaki jest współczynnik urlopowy w 2023 r.?
Nakłady na wsparcie osób niepełnosprawnych wyniosły w 2022 r. blisko 38 mld zł. Na programy w ramach Funduszu Solidarnościowego przeznaczyliśmy blisko 1 mld zł – powiedziała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Urlop zaległy - czy przepada na zwolnieniu lekarskim? Czy pracodawca ma obowiązek wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop w czasie przebywania pracownika na zwolnieniu lekarskim? Co się dzieje z niewykorzystanym urlopem po zwolnieniu po 30 września 2022 r.?
REKLAMA