REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nakłady na wsparcie osób niepełnosprawnych wyniosły w 2022 blisko 38 mld zł

niepełnosprawny pracownik / fot. Shutterstock
niepełnosprawny pracownik / fot. Shutterstock
niepełnosprawny pracownik wózek inwalidzki praca tablet / fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nakłady na wsparcie osób niepełnosprawnych wyniosły w 2022 r. blisko 38 mld zł. Na programy w ramach Funduszu Solidarnościowego przeznaczyliśmy blisko 1 mld zł – powiedziała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Podmiotowość niepełnosprawnych - priorytet 

Szefowa MRiPS w czasie wtorkowego briefingu w Warszawie powiedziała, że "podmiotowość osób niepełnosprawnych jest priorytetem". Zaznaczyła, że "osoby nawet z największymi niepełnosprawnościami mają prawo do niezależnego życia".

Autopromocja

"Strategia na rzecz osób z niepełnosprawnościami jest swoistą mapą drogową pokazania kompleksowego wsparcia, jakim chcemy otoczyć osoby niepełnosprawne" – oświadczyła minister Maląg.

Zastrzegła, że "to nie osoby niepełnosprawne mają przystosować się do otaczającego środowiska, tylko działania przystosowawcze powinny być kompleksowo realizowane i inicjowane".

Ustawa o prawach osób niepełnosprawnych 

Jak zaznaczyła, "priorytetem jest przygotowanie projektu ustawy wdrażającej konwencję o prawach osób niepełnosprawnych".

Zwróciła uwagę, że "same nakłady na wsparcie osób niepełnosprawnych wyniosły blisko 38 mld zł". "Tymczasem w roku 2015 kwota ta wynosiła 15 mld" – wskazała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powiedziała, że w tym czasie powstał m.in. Fundusz Solidarnościowy, w którego ramach zrealizowany został m.in. program asystencji osobistej, opieki wytchnieniowej czy tworzone były centra opiekuńczo-mieszkalne.

"W roku 2021 osoby niepełnosprawne skorzystały z 4,6 mln godzin wsparcia z asystencji. Natomiast w roku 2022 – było to już 11 mln godzin" – wskazała minister Maląg. Dodał, że podobnie jest z opieką wytchnieniową.

Powiedziała, że do tej pory MRiPS podpisało "umowy na 102 centra opiekuńczo-mieszkalne, z czego obecnie działa już 21". "Na ten cel przeznaczono blisko 300 mln zł" – poinformowała.

Zaznaczyła, że "centra wpisują się w politykę deinstytucjonalizacji, tworzenia małych specjalistycznych ośrodków, które dają osobom niepełnosprawnych samodzielność, bo mogą w nich przebywać w systemie dziennym lub całodobowym" – dodała.

Renta socjalna

Ponadto szefowa MRiPS przypomniała, że "renta socjalna została zrównana z minimalną emeryturą, czyli od 1 marca br. będzie wynosiła 1580 zł, podczas gdy w roku 2015 było to – 740 zł". Zwróciła uwagę, że "osoby otrzymujące rentę socjalna mogą do swoich świadczeń podejmować zatrudnienie na takich samych zasadach jak inni renciści".

Maląg powiedziała, że "wysokość świadczenia pielęgnacyjnego została powiązana ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia, w związku z tym będzie wynosiła 2458 zł". Przypomniała, że jest ono przynależne opiekunom osoby niepełnosprawnej i od niego odprowadzane są składki".

Poinformowała, że "prowadzone są rozmowy na temat ewentualnej możliwości dorabiania do tego świadczenia".

Zatrudnienie osób niepełnosprawnych

Jak zaznaczyła, zależy nam, żeby "osoby z niepełnosprawnością podejmowały także zatrudnienie".

"Wspomagamy pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnością poprzez dofinansowanie wynagrodzeń. "W tym roku przy znacznej niepełnosprawności to 2400 zł, umiarkowanej 1350 zł, lekkiej 500 zł" – powiedziała minister Maląg.

Przypomniała, że osoby z niepełnosprawnością korzystają także z warsztatów terapii zajęciowej i zakładów aktywności zawodowej.

"Na zakłady aktywności zawodowej w tym roku dofinansowanie na pracownika będzie wynosiło rocznie – 31 tys. zł, podczas gdy w roku 2015 było to – 18,5 tys." – powiedział minister Maląg. Dodała, że zwiększono również dofinansowanie rocznego pobytu jednego uczestnika w warsztatach terapii zajęciowej.

"W tym roku to będzie ponad 27 tys. zł" – zwróciła uwagę minister rodziny i polityki społecznej.

Prawo do niezależnego życia

Wiceminister i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik podkreślił, że istotą prowadzonych działań jest prawo do niezależnego życia osób z niepełnosprawnościami.

Poinformował, że na działania w ramach programów "Samodzielność-Aktywność-Mobilność" przeznaczony został miliard złotych.

Wiceminister wyjaśnił, że pierwszy program "dostępne mieszkanie" polega na możliwości zamiany mieszkania z dużym dofinansowaniem dla osób, które nie mogą samodzielnie opuszczać swojego mieszkania ze względu na bariery. Do programu – jak przekazał – przystąpiło 91 proc. powiatów, a jego budżet to 150 mln zł.

Drugi program – "mieszkanie dla absolwenta" – to, jak mówił Wdówik, ukłon w kierunku wprowadzania osób z niepełnosprawnościami na rynek pracy. "Jeśli taka osoba jest aktywna, poszukuje pracy lub już pracuje, to ma przez trzy lata dofinansowany wynajem mieszkania" – zaznaczył.

Trzeci program, o którym mówił wiceminister to "Wspomagane Społeczności Mieszkaniowe", który adresowany jest do osób z najcięższymi niepełnosprawnościami, ze wsparciem 24-godzinnym. "Przeznaczyliśmy 300 mln zł na ten program, wpłynęło 55 wniosków z 15 województw" – podał.

Wdówik przypomniał też, że od 1 marca rusza nabór wniosków w programie samochodowym, z budżetem 250 mln zł.

"To program dla osób najciężej niepełnosprawnych, które są na wózku i nie mogą z niego zejść. Dofinansowanie do przystosowanego samochodu – są to vany – to ok. 80 proc. ceny" – podkreślił.(PAP)

Autorki: Magdalena Gronek, Karolina Kropiwiec

mgw/ kkr/ joz/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  29 lutego – dodatkowy dzień w roku? Jak to jest z tym czasem i czy masz go dla siebie?

  Dziś 29 lutego 2024 roku – masz dodatkowy dzień w roku i zastanawiasz się co z nim zrobić? Czym dla Ciebie jest czas? Czy umiesz nadać mu priorytet? Poznaj 8 zasad efektywnego zarządzania czasem i znajdź czas dla siebie. Finalnie „nie chodzi o to, żeby mieć czas. Chodzi o to, żeby z niego korzystać”. Praktycznych rad udziela psycholog Aleksandra Kolińska.

  Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

  Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

  W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

  REKLAMA

  1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

  Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

  Świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Od 1 marca 2024 r. próg uprawniający do świadczenia wzrasta do 3415,50 zł

  Działacze opozycji antykomunistycznej są uprawnieni do świadczenia wyrównawczego jeżeli pobierane przez nich świadczenia emerytalno-rentowe są niższe niż określona przepisami kwota. Obecnie próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wynosi 3046,29 zł; 1 marca 2024 r. wzrośnie do 3415,50 zł. 

  Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

  Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

  REKLAMA

  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

  Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

  REKLAMA