REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Naukowcy dyskutowali o zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami

Pracownik niepełnosprawny
Pracownik niepełnosprawny
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na potrzebę zmian systemowych, które będą zachęcać zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami a także przełamywanie wciąż funkcjonujących w społeczeństwie stereotypów - zwracają uwagę naukowcy, którzy w środę w Białymstoku dyskutowali o zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami, a w szczególności autystów.

Praca osób z niepełnosprawnościami 

Seminarium "Pozytywna dyskryminacja? Nauka na rzecz efektywnego wejścia na rynek pracy wykształconych autystów" odbyło się w środę po południu na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku (UwB). Jednym z gości był Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek

REKLAMA

Autopromocja

"Niestety dzisiaj w Polsce pracuje wyłącznie około dwudziestu kilku procent osób z niepełnosprawnościami" - powiedział Wiącek na konferencji prasowej przed seminarium odpowiadając na pytanie PAP dotyczące zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami.

Zwrócił uwagę, że są to pewne problemy zarówno systemowe, gdy chodzi o kształt prawa i zachęcanie pracodawców korzystania z potencjału wszystkich ludzi jak też problem barier nie tylko architektonicznych, ale też mentalnych. Jak wyjaśnił, bariery mentalne wynikają ze stereotypów i uprzedzeń co do funkcjonowania, zdolności, możliwości i potencjału osób z niepełnosprawnościami.

Jak zachęcić pracodawców do zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami? 

W jego ocenie, pomocne w odnalezieniu się na rynku pracy byłoby wzmocnienie systemów zachęcających i promujących tych pracodawców, którzy zatrudniają i współpracują z osobami z niepełnosprawnościami. Mówił, że mimo tego, iż taki system obowiązuje w instytucjach publicznych, które mogą być zwolnione z dopłat do PFRON za zatrudnianie co najmniej sześciu proc. osób z niepełnosprawnościami, to ponad 90. proc. instytucji tego nie robi. Dlatego - jak podkreślił - znalezienie rozwiązań jak wzmocnić i zachęcić pracodawców do zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rzecznik jako "niezwykły przykład" dla wszystkich uczelni polskich i europejskich uznał wydział prawa UwB, na którym to wydziale doktorat obronił dr Maciej Oksztulski, który jest osobą niemówiącą w spektrum autyzmu. "Uważam, że przykłady takiej wrażliwości, takiej dobrej woli ze strony społeczności akademickiej należy pokazywać, należy o tym rozmawiać" - podkreślił Wiącek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Sytuacja w zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami jest niepokojąca, nie zmienia się znacznie od wielu lat i to chyba jest największy problem, że mimo tego, że od wielu lat są realizowane różne formy wsparcia, zarówno wspierające pracodawców jak i pracowników, to po pierwsze przyrost wskaźnika zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w niewielki sposób wzrasta (...), ale też to, co niepokojące to to, że jakość pracy, jaka oferowana jest osobom z niepełnosprawnościami odbiega też od takiej standardowej jakości pracowników" - zwróciła uwagę w rozmowie z PAP jedna z prelegentek dr Anna Drabarz z Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami.

Minimalna krajowa dla osób z niepełnosprawnościami

Mówiła, że badania pokazują, że oferta zarobkowa dla osób z niepełnosprawnościami to często minimalna krajowa mimo tego, że pracodawcy mogą korzystać z dofinansowań, ale to także kwestia samych warunków zatrudnienia, bo najczęściej są to stanowiska na najniższym szczeblu. Dlatego - jak powiedziała - potrzebna jest reforma systemu, który nie zmienił się od kilkudziesięciu lat, który będzie nie tylko zachęcał pracodawców, ale też wspierał osoby z niepełnosprawnościami.

Drabarz mówiąc o tym, co powinno się zmienić, wskazała, że sama Konwencja o prawach osób z niepełnosprawnościami daje wskazówki, co należy zrobić, by osoby z niepełnosprawnościami mogły znaleźć zatrudnienie. Mówiła, że są w niej zapisy mówiące m.in. o tym, że takie osoby powinny mieć swobodę w wyborze zatrudnienia na otwartym rynku pracy, a nie tylko w systemie pracy chronionej.

Potrzebna zmiana w postrzeganiu osób z niepełnosprawnościami 

Zwróciła też uwagę na potrzebę zmian w postrzeganiu osób z niepełnosprawnościami. "Mam takie wrażenie, że mamy w głowie pewien stereotyp, co do tego, kim jest osoba z niepełnosprawnością, a jak myślimy sobie o tym, że ma być ona pracownikiem, to też pojawiają się takie schematyczne sposoby myślenia na temat tego, co może, czego nie może i ile jej praca jest warta. I to jest chyba największy problem" - dodała.

Odnosząc się do osób w spektrum autyzmu na rynku pracy powiedziała, że powinien od zakładać różnorodność. Jak mówiła, wśród autystów są zarówno osoby, które może wykonywać proste prace przy wsparciu asystenta, po osoby, które są ekspertami i są samodzielne w podejmowaniu pracy. "Chodzi o to, żeby zaproponować różne możliwości" - dodała Drabarz.

Danuta Oksztulska, mama autysty dr Macieja Oksztulskiego, która jest także jego asystentem mówiła dziennikarzom, że pracodawcy raczej nie chcą zatrudniać osób w spektrum autyzmu. Mówiła, że jednym z rozwiązań jest zatrudnianie takich osób w zakładach aktywności zawodowej (ZAZ), ale - jak podkreśliła - dla osób po studiach nie ma wielu możliwości zatrudnienia. Dodała, że jej syn, który jest doktorem UwB, jest osobą niemówiącą i w swojej pracy potrzebuje asystenta, by móc rozwijać swój potencjał. Mówiła, że w przypadku jej syna asystent musi być osobą "ogarnięta", która np. nie tylko zawiezie go na konferencję naukową, ale też zna język angielski i będzie mogła uczestniczyć w rozmowach.(PAP)

Autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ mhr/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA