REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowy o pracę, Ubezpieczenia społeczne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wynagrodzenie i składki na ubezpieczenia zatrudnionego członka rodziny

Pracodawca prowadzący działalność gospodarczą chce zatrudnić swojego syna na podstawie umowy o pracę z wynagrodzeniem miesięcznym 2000 zł brutto. Syn pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą prowadzącą działalność. W jaki sposób należy wypełnić zgłoszenie ZUA do ubezpieczeń ZUS oraz w jaki sposób dokonywać na liście płac rozliczenia składkowo-podatkowego wynagrodzenia za pracę? Czy są jeszcze dodatkowe istotne aspekty zatrudnienia w ww. przypadku?

Jakim ubezpieczeniom podlega osoba wykonująca jednocześnie pracę nakładczą i działalność gospodarczą

Nasze biuro rachunkowe rozlicza składki m.in. za wspólnika spółki cywilnej, który od 6 lat prowadzi działalność gospodarczą. Wspólnik chce podjąć pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą. Oczywiście wynagrodzenie z tej umowy będzie zależało od rezultatów pracy, ale zgodnie z umową ma zapewnioną taką ilość pracy, która zapewni mu wynagrodzenie w wysokości przynajmniej minimalnego wynagrodzenia (czyli w tym roku co najmniej 1276 zł). Czy za tę osobę mogłyby być opłacane składki z tytułu pracy nakładczej? Składki byłyby wówczas prawdopodobnie niższe i część z nich finansowałby nakładca.

Indywidualne Konta Emerytalne dla płacących podatki poza Polską

Na Indywidualnych Kontach Emerytalnych będą mogły oszczędzać także osoby, które nie są polskimi rezydentami podatkowymi, czyli płacą podatki w innych krajach. Przewiduje to rządowy projekt nowelizacji ustawy o IKE, którego pierwsze czytanie odbyło się w  sejmowej komisji finansów.

Zmiana zasad wypełniania dokumentów ubezpieczeniowych

Od stycznia 2010 r. zostaną wprowadzone istotne zmiany w zasadach wypełniania dokumentów ubezpieczeniowych - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Odpowiedzialność za błędy w dokumentach wystawianych do celów ubezpieczeniowych

ZUS może zobowiązać płatnika składek do zwrotu nienależnie pobranych przez ubezpieczonego świadczeń, jeżeli wypłata tych świadczeń została spowodowana przekazaniem przez płatnika składek nieprawdziwych danych mających wpływ na prawo do świadczeń lub na ich wysokość.

Czym się różni umowa zlecenia od umowy o pracę?

Umowa zlecenia jest bardzo często mylona z umowę o pracę. Osoba wykonująca zlecenie nie jest pracownikiem i nie podlega regulacjom zawartym w przepisach Kodeksu pracy.

Korzyści z samozatrudnienia

Samozatrudnienie to praca na własny rachunek, która może przynieść wiele korzyści.

Uwaga na fikcyjne samozatrudnienie

W przypadku, kiedy pod rozliczeniem działalności gospodarczej ukryty jest stosunek pracy. Przedsiębiorca jest wówczas podmiotem wykonującym pracę na zasadzie działalności świadczonej osobiście.

REKLAMA

Ubezpieczenie na umowie o dzieło

Osoby wykonujące określone prace w ramach umowy o dzieło podlegają ubezpieczeniom społecznym. Jednak nie zawsze umowa o dzieło powoduje obowiązek opłacania składek.

Ubezpieczenie osoby pracującej na umowę zlecenie

Umowa zlecenia nie jest umową o pracę, jednak tak jak i w przypadku pracownika zleceniobiorca podlega określonym ubezpieczeniom społecznym.

Czym jest rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia?

Umowa o pracę może zakończyć się poprzez jej rozwiązanie bez wypowiedzenia, często zwane zwolnieniem natychmiastowym. Rozwiązać umowę bez wypowiedzenia może zarówno pracownik, jak i pracodawca.

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia przez pracodawcę

Pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę bez okresu wypowiedzenia z winy pracownika lub bez winy pracownika.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika

Pracodawca w ściśle określonych sytuacjach ma prawo do rozwiązania natychmiastowego umowy o pracę z winy pracownika. Nie obowiązują go żadne okresy wypowiedzenia.

Rozwiązanie bez wypowiedzenia umowy bez winy pracownika

Rozwiązanie umowy bez okresów wypowiedzenia dopuszczalne jest także w przypadkach niezawinionych przez pracowników. Wiąże się to z przedłużającą się usprawiedliwioną nieobecnością pracownika w pracy.

Związkowa kontrola rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

W razie wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi pracodawca ma obowiązek skonsultować ze związkami zawodowymi swój zamiar. Taki sam obowiązek ciąży na pracodawcy w razie rozwiązania umowy bez wypowiedzenia.

Szczególne przypadki rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika

Szczególnym przypadkiem rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika są przypadki pozwalające pracownikowi na rozwiązanie umowy za kilkudniowym uprzedzeniem.

Jak zgłosić pracownika do ZUS?

Pracodawca zatrudniając pracownika ma obowiązek zgłoszenia go do ubezpieczeń społecznych. Zgłoszenie pracownika do ZUS musi nastąpić w ciągu 7 dni od dnia zatrudnienia pracownika. Pracownicy wykonujący prace na podstawie umowy o pracę podlegają z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym. Płatnikiem składek na ubezpieczenie jest pracodawca. Pracodawca ma obowiązek zgłosić pracownika do ZUS i odprowadzać za niego składki.

Obowiązki pracodawcy wobec pracownicy w ciąży

Pracodawca zatrudniający pracownice w ciąży musi liczyć się z wieloma ograniczeniami. Prawo pracy szczególnie chroni pracownice w ciąży. Pracodawcy muszą im stworzyć odpowiednie warunki zatrudnienia.

Nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę

Pracownik może wnieść odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy, w razie nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę.

Oświadczenie wypowiedzeniu umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę powoduje zakończenie trwania stosunku pracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem.

Wypowiedzenie umowy zawartej na czas wykonywania określonej pracy

Umowa zawarta pomiędzy pracownikiem i pracodawcą na czas wykonywania określonej pracy nie można wypowiedzieć. Takie uprawnienia nie ma zarówna pracownik, jak i pracodawca.

Wypowiedzenie umowy na zastępstwo

Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności.

Wypowiedzenie umowy na okres próbny

Umowę o pracę na okres próby można wypowiedzieć przy zachowaniu ściśle określonych terminów wypowiedzenia.

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony

Umowę o pracę zawarta a czas nieokreślony może wypowiedzieć zarówno pracodawca i pracownika.

Wypowiedzenie umowy na czas określony

W przypadku umowy o pracę zawartej na czas określony ograniczona jest możliwość wypowiedzenia stosunku pracy.

Potrzeba uzasadnienia wypowiedzenia umowy o pracę

Jednym z elementów powszechnej ochrony przed wypowiedzeniem umów o pracę. Pracodawca może wypowiedzieć pracownikowi umowę tylko z uzasadnionych powodów.

Forma zawarcia umowy o pracę

Umowa o pracę zawierana pomiędzy pracownikiem i pracodawcą powinna ostać zawarta na piśmie. Zasadą jest pisemność umów o pracę.

Sposób zawarcia umowy o pracę

Pracodawca i pracownik, którzy chcą znaleźć odpowiedź na pytanie w jaki sposób mają zawrzeć umowę o pracę między sobą, nie znajdą jej w Kodeksie pracy.

Trzecia umowa o pracę umową o pracę na czas nieokreślony

Umowa o pracę na czas nieokreślony jest umową, która daje pracownikowi największą stabilność zatrudnienia. Prawo pracy w tym zakresie idzie na przeciw pracownikowi, wprowadzając zasadę, że trzecia umowa o pracę na czas określony staje się z mocy prawa umową na czas nieokreślony.

Strony umowy o pracę

Umowę o pracę zawierają pracownik i pracodawca na zasadzie swobody zawierania umów.

Zawarcie umowy o telepracę

Uzgodnienie między stronami umowy o pracę, że praca będzie wykonywana regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.

Umowa na czas wykonywana określonej pracy

Umowa zawarta na czas wykonywania określonej pracy jest rodzajem umowy terminowej. Zawierana jest w celu świadczenia przez pracowika pracy oznaczonego rodzaj i w oznaczonym okresie.

Okresy wypowiedzenia umowy na czas określony

W przypadku umowy na czas określony nie zawsze możemy mówić o możliwości rozwiązania jej za wypowiedzeniem. Umowa na czas określony jest pod tym względem umową specyficzną.

Okres wypowiedzenia przy umowie na czas nieokreślony

Umowa zawarta na czas nieokreślony, daje pracownikowi największe poczucie stabilności zatrudnienia, jednak i taką umowę można wypowiedzieć. Okresy wypowiedzenia umowy bezterminowej są znacznie dłuższe niż w przypadku umów terminowych.

Okres wypowiedzenia umowy na okres próbny

Umowa na czas próbny może zostać wypowiedziana zarówno przez pracodawcę, jak i przez pracownika. Muszą oni jednak liczyć się określonymi okresami wypowiedzenia.

Okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo

Pracodawca zatrudniający pracownika w zamian za pracownika przebywającego na urlopie macierzyńskim, wychowawczym lub długotrwale chorego, ma prawo wypowiedzieć mu umowę z odpowiednim okresem wypowiedzenia.

Dni wolne na poszukiwanie pracy

Wypowiedzenie umowy o pracę dla pracownika jest sytuacją trudną. Najważniejsze jest dla niego znalezienie nowej pracy. Prawo pracy wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pracowników, w określonych sytuacjach maja oni prawo do dni wolnych na poszukiwanie pracy.

Skracanie długości okresów wypowiedzenia

Pracodawcę i pracownika obowiązują te same okresy wypowiedzenia umowy o pracę. Są to okresy co do zasady niezmienne, jednak w określonych sytuacjach mogą zostać skrócone.

Wydłużenie okresów wypowiedzenia umowy o pracę

Pracownik i pracodawca są ograniczeni okresami wypowiedzenia zawartymi w przepisach Kodeksu pracy. W określonych okolicznościach okresy wypowiedzenia można wydłużyć.

Jakie mamy rodzaje umów o pracę?

Umowa o pracę zawierana jest w celu świadczenia pracy przez pracownika i wypłaty wynagrodzenia przez pracodawcę, w zamian za pracę pracownika. Jakie umowy o pracę mogą zawierać między sobą pracownik i pracodawca?

Umowa o pracę na czas nieokreślony

Umowa o pracę na czas nieokreślony jest umową najbardziej pożadaną przez pracowników umową pracę. Daje ona pracownikom największą stabilność zatrudnienia.

Umowa o pracę na czas określony

Umowa o pracę na czas określony zawierana jest jak sama nazwa wskazuje, na z góry określony okres. Po upływie którego dochodzi do rozwiązania stosunku pracy.

Umowa o pracę na okres próbny

Umowa zawarta na okres próbny ma dać odpowiedź pracownikowi i pracodawcy, czy nadal chcą kontynuować zawarty miedzy nimi stosunek pracy.

Umowa o pracę na zastępstwo

Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności.

Przedwstępna umowa o pracę

Umowa o pracę zawarta pomiędzy pracodawca a pracownikiem może zosatć poporzedzona zawarciem umowy przedwstępnej.

Umowa na czas wykonywana określonej pracy

Umowa zawarta na czas wykonywania określonej pracy jest rodzajem umowy terminowej. Zawierana jest w celu świadczenia przez pracownika pracy oznaczonego rodzaj i w oznaczonym okresie.

Czy na nowo zgłosić do ubezpieczeń pracownika, który wcześniej pracował w tej samej firmie jako pracownik młodociany

Nasza firma nadal chce współpracować z pracownikiem młodocianym. Podpisaliśmy z nim od września br. umowę o pracę na 1/2 etatu. Czy mamy obowiązek wyrejestrować go z ubezpieczeń i ponownie do nich zgłosić? Jak rozliczyć składki za wrzesień br., jeśli zgodnie z wewnętrznymi przepisami pracownik nie otrzyma wynagrodzenia we wrześniu, gdyż termin wypłaty przypada do 10. dnia następnego miesiąca?

Wcześniejsze emerytury coraz popularniejsze

W kryzysie gospodarczym coraz więcej osób decyduje się odejść z rynku pracy. W sierpniu po raz pierwszy od wielu miesięcy wzrosła liczba osób, które zdecydowały się na wcześniejsze emerytury - powiedziała na seminarium "Solidarność pokoleń - strategiczne rozwiązania wobec zmiany demograficznej" ekspertka rynku ubezpieczeń Agnieszka Chłoń-Domińczak.

Tysiące Polaków skorzystają z umowy o zabezpieczeniu społecznym

Około 40 tys. Polaków skorzysta z umowy o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Kanadą, która wchodzi w życie 1 października. Umowa umożliwia łączenie okresów ubezpieczenia przepracowanych w Polsce i w Kanadzie oraz transfer świadczeń osobom uprawnionym zamieszkałym na terytorium drugiego państwa.

Zasiłek opiekuńczy

Jestem ojcem dziecka. Z jego matką nie pozostaję w związku małżeńskim. Czy na dziecko i na konkubinę mogę otrzymać zasiłek opiekuńczy?

REKLAMA