reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Sposób zawarcia umowy o pracę

Sposób zawarcia umowy o pracę

Pracodawca i pracownik, którzy chcą znaleźć odpowiedź na pytanie w jaki sposób mają zawrzeć umowę o pracę między sobą, nie znajdą jej w Kodeksie pracy.

Kodeks pracy nie zawiera przepisów regulujących kwestie sposobu zawierania umów o pracę. Jednakże w Kodeksie pracy znajdziemy zapis, który mówi o możliwości stosowania w przypadkach nieuregulowanych przepisów prawa cywilnego. Przepisy prawa cywilnego dają nam wskazówki co do sposobu zawierania umów o pracę.

Przewidziane są dwa sposoby zawierania umów o prace:

  • złożenie oferty i jej przyjęcie,
  • droga negocjacji.

Zobacz: Czy na zwolnieniu lekarskim można dorabiać u pracodawcy?

Składanie ofert

Złożenie oferty to oświadczenie woli skierowane przez pracownik lub pracodawce drugiej stornie. Oferta zwiera propozycję zawarcia umowy oraz obejmuje co najmniej minimalną treść proponowanej umowy. W przypadku umowy o pracę oferta powinna wskazywać co najmniej rodzaj umowy o pracę. Osoba składająca ofertę jest nią związana. Oznacza to, że nie może jej odwołać przed upływem terminu wyznaczonego na odpowiedz w ofercie. Nie może ponadto uniknąć zawarcia umowy o pracę, jeśli oferta zostanie  przyjęta przez pracownika lub pracodawcę.

Przyjęcie oferty przez drugą stronę jest równoznaczne ze złożeniem oświadczenia woli. Oferta pracy wraz z jej przyjęciem tworzą umowę o pracę.

Ofertę pracy może złożyć zarówno pracodawca i pracownik.

Negocjacje

Negocjacje są procesem, w czasie którego dochodzi do zawarcia umowy o pracę, pomiędzy pracodawcą i pracownikiem.Negocjacje są owocne, wtedy kiedy strony dojdą do porozumienia do wszystkich postanowień, które były przedmiotem negocjacji.

Pracownik i pracodawca mają obowiązek prowadzić negocjacje w dobrej wierze, z zamiarem zawarcia umowy o pracę. Strona, która rozpoczęła lub prowadziła negocjacje w złej wierze, z naruszeniem dobrych obyczajów. Przejawem niewłaściwego prowadzenia negocjacji jest brak rzeczywistego zamiaru zawarcia umowy o pracę. Strona, która prowadziła negocjacje ze złym zamiarem musi liczyć się z negatywnymi konsekwencjami. Ma obowiązek naprawienia szkody, jaka druga strona poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy.

Zobacz serwis: Zatrudnienie

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama