Sposób zawarcia umowy o pracę
REKLAMA
REKLAMA
Kodeks pracy nie zawiera przepisów regulujących kwestie sposobu zawierania umów o pracę. Jednakże w Kodeksie pracy znajdziemy zapis, który mówi o możliwości stosowania w przypadkach nieuregulowanych przepisów prawa cywilnego. Przepisy prawa cywilnego dają nam wskazówki co do sposobu zawierania umów o pracę.
REKLAMA
Przewidziane są dwa sposoby zawierania umów o prace:
- złożenie oferty i jej przyjęcie,
- droga negocjacji.
Zobacz: Czy na zwolnieniu lekarskim można dorabiać u pracodawcy?
Składanie ofert
Złożenie oferty to oświadczenie woli skierowane przez pracownik lub pracodawce drugiej stornie. Oferta zwiera propozycję zawarcia umowy oraz obejmuje co najmniej minimalną treść proponowanej umowy. W przypadku umowy o pracę oferta powinna wskazywać co najmniej rodzaj umowy o pracę. Osoba składająca ofertę jest nią związana. Oznacza to, że nie może jej odwołać przed upływem terminu wyznaczonego na odpowiedz w ofercie. Nie może ponadto uniknąć zawarcia umowy o pracę, jeśli oferta zostanie przyjęta przez pracownika lub pracodawcę.
Przyjęcie oferty przez drugą stronę jest równoznaczne ze złożeniem oświadczenia woli. Oferta pracy wraz z jej przyjęciem tworzą umowę o pracę.
Ofertę pracy może złożyć zarówno pracodawca i pracownik.
Negocjacje
Negocjacje są procesem, w czasie którego dochodzi do zawarcia umowy o pracę, pomiędzy pracodawcą i pracownikiem.Negocjacje są owocne, wtedy kiedy strony dojdą do porozumienia do wszystkich postanowień, które były przedmiotem negocjacji.
Pracownik i pracodawca mają obowiązek prowadzić negocjacje w dobrej wierze, z zamiarem zawarcia umowy o pracę. Strona, która rozpoczęła lub prowadziła negocjacje w złej wierze, z naruszeniem dobrych obyczajów. Przejawem niewłaściwego prowadzenia negocjacji jest brak rzeczywistego zamiaru zawarcia umowy o pracę. Strona, która prowadziła negocjacje ze złym zamiarem musi liczyć się z negatywnymi konsekwencjami. Ma obowiązek naprawienia szkody, jaka druga strona poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy.
Zobacz serwis: Zatrudnienie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat