Zawarcie umowy o telepracę
REKLAMA
REKLAMA
Telepraca to praca wykonywana regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.
REKLAMA
Telepraca może zostać wprowadzona:
- przy zawieraniu umowy o pracę albo
- w trakcie zatrudnienia
Umowa o telepracę
Jeżeli do uzgodnienia dotyczącego wykonywania pracy w formie telepracy dochodzi przy zawieraniu umowy o pracę, w umowie dodatkowo określa się warunki wykonywania pracy w formie telepracy.
Jeżeli podjęcie pracy w formie telepracy następuje przy zawieraniu stosunku pracy pracodawca powinien dodatkowo poinformować telepracownika co najmniej o:
- określeniu jednostki organizacyjnej pracodawcy, w której strukturze znajduje się stanowisko pracy telepracownika,
- wskazaniu osoby lub organu odpowiedzialnych za współpracę z telepracownikiem oraz upoważnionych do przeprowadzania kontroli w miejscu wykonywania pracy.
Zobacz: Czym jest praca świadczona w formie telepracy
Umowa o telepracę, tak jak i każda umowa o pracę powinna zawierać wszystkie niezbędne elementy tradycyjnej umowy pracę, w tym:
- rodzaj pracy,
- miejsce wykonywania pracy,
- wynagrodzenie za prace (wraz ze wskazaniem składników wynagrodzenia),
- wymiar czasu pracy,
- termin rozpoczęcia pracy.
Telepraca w czasie zatrudnienia
W trakcie zatrudnienia zmiana warunków wykonywania pracy, na świadczenie pracy w formie telepracy, może nastąpić na mocy porozumienia stron, z inicjatywy:
- pracownika lub
- pracodawcy.
Jeśli z inicjatywą występuje pracownika, pracodawca powinien, w miarę możliwości, uwzględnić wniosek pracownika dotyczący wykonywania pracy w formie telepracy.
Zobacz serwis: Umowa o pracę
Pracodawcy ma obowiązek przedstawiania telepracownikowi warunków zatrudnienia. Pracodawca musi pamiętać, iż warunki pracy telepracownika muszą również zawierać informacje dodatkowe. Należą do nich:
- określenie jednostki organizacyjnej firmy, w której strukturze znajduje się stanowisko telepracownika,
- wskazanie osoby lub organu upoważnionego przez pracodawcę do dokonywania czynności z zakresu prawa pracy w jego imieniu, który będzie odpowiedzialny za współpracę z telepracownikiem,
- wskazanie osób upoważnionych do przeprowadzania kontroli w miejscu świadczenia telepracy.
W przypadku gdy telepracownikiem zostaje wcześniej zatrudniony pracownik, warunki zatrudnienia w formie telepracy muszą mu być przedstawione najpóźniej w dniu rozpoczęcia telepracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat