REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa na czas nieokreślony, Odpowiedzialność pracodawcy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W II kwartale 2023 r. 15 705 tys. osób wykonywało pracę w pełnym wymiarze czasu

GUS podał, że w II kwartale 2023 r. 15 705 tys. osób wykonywało pracę w pełnym wymiarze czasu. Gdzie najwięcej zatrudnionych i na podstawie jakich umów? Poniżej najważniejsze dane.

Szkolenia BHP i wdrożenie instrukcji a odpowiedzialność pracodawcy za szkodę

Zagadnienie szkoleń okresowych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy jest w ostatnim czasie szeroko omawiane ze względu na powrót obowiązku ich przeprowadzania. Począwszy od 1 lipca 2023 r. przez okres 60 dni pracodawcy będę musieli przeprowadzić zaległe szkolenia. W tym zakresie jawi się istotny problem, mianowicie jak wygląda odpowiedzialność pracodawcy za szkodę powstałą na pracowniku, pomimo wdrożenia instrukcji BHP. Okazuje się, że w praktyce sądy różnie wypowiadają się na ten temat i są różne kierunki orzecznicze.

Nowelizacja Kodeksu pracy z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw - poinformowało w piątek biuro prasowe KPRP. Nowelizacja wdraża dwie unijne dyrektywy dotyczące tzw. work-life balance i tzw. dyrektywę rodzicielską.

Masz prawo do umowy na czas nieokreślony – zmiany w KP 2023

Nagminność zawierania umów cywilnoprawnych w miejsce umów o pracę czy zawierania umów na czas określony i niechęć pracodawców do wiązania się z pracownikiem stosunkiem pracy na czas nieokreślony - to w dzisiejszych czasach duży problem. Czy pracownik po zmianach w KP będzie miał prawo do zatrudnienia na czas nieokreślony? Czy pracodawca musi uwzględnić wniosek pracownika?

Zmiany w KP 2023

Jakie zmiany w KP w 2023 r.? Czy będzie 5 dni dodatkowego urlopu opiekuńczego? Czy będzie 45 minut przerwy od pracy? Czy będzie zwiększony zasiłek macierzyński i 9 tygodniu urlopu na dziecko dla każdego z rodziców?

Jakie zmiany w umowach o pracę na okres próbny w 2023 roku?

Jakie zmiany w umowach o pracę na okres próbny w 2023 roku? Co jest celem umowy na okres próbny? Czy można zawrzeć po 3 miesiącach ponownie umowę o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem? Czy możliwe jest przedłużenie umowy o pracę na okres próbny o czas urlopu?

Umowy o pracę 2023. Co się zmieni?

Umowy o pracę od 2023 roku ulegną zmianie. Wynika to z dyrektyw unijnych, które mają być zaimplementowane do prawa krajowego od 1 stycznia 2023 r. Największe zmiany dotyczą umów na okres próbny oraz wypowiedzeń umów na czas określony.

Ciężki wypadek przy pracy - konsekwencje dla pracodawcy

Ciężki wypadek przy pracy - co oznacza dla pracodawcy? Jakie ma obowiązki i jakie może ponieść konsekwencje?

Umowa na czas określony po umowie bezterminowej

Czy możliwe jest zawarcie umowy na czas określony po wcześniejszej umowie bezterminowej (na czas nieokreślony)? Jak liczyć limit umów na czas określony?

Zrównanie umów na czas określony z bezterminowymi 2022 - kontrowersje

Zrównanie umów na czas określony z bezterminowymi przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Zmiany mają wejść w życie jeszcze w 2022 roku. Jakie kontrowersje budzi nowe rozwiązanie?

Dlaczego pracodawca nie chce dać umowy o pracę?

Dlaczego pracodawca nie chce dać umowy o pracę albo umowy na czas nieokreślony? Jaki ma cel?

Jak zatrudnić pracownika, który wyczerpał limit umów o pracę na czas określony

Pracownica była zatrudniona w naszej firmie od 1 marca 2017 r. Pracowała na podstawie trzech następujących bezpośrednio po sobie umów na czas określony i następnie czwartej umowy na czas nieokreślony zawartej w 2019 r. Umowa na czas nieokreślony została rozwiązana 31 stycznia 2020 r. na mocy porozumienia stron z inicjatywy pracownicy. Teraz, po przerwie, pracownica zwróciła się do nas z prośbą o ponowne zatrudnienie. Czy możemy podpisać z nią umowę na czas określony? - pyta Czytelniczka z Łodzi.

Ile wynosi okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony na pół etatu?

Kodeks pracy uzależnia okres wypowiedzenia od długości zatrudnienia u danego pracodawcy. Ile w związku z tym wynosi długość okresu wypowiedzenia przy umowie na niepełny etat, np. pół etatu?

Okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony 2020

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony w 2020 r. jest uzależniony od okresu zatrudnienia pracownika. Jaką długość okresu wypowiedzenia zarówno przez pracodawcę jak i przez pracownika przewiduje Kodeks pracy? Ile wynosi przy zatrudnieniu na pół etatu? Jak obliczyć długość okresu wypowiedzenia?

Wątpliwości wokół 5-dniowego terminu konsultacji związkowej (art. 38 Kodeksu Pracy)

W jaki sposób powinno się liczyć termin 5 dni na dokonanie konsultacji z organizacją związkową? Czy dla zachowania tego terminu wystarczy nadanie przez organizację związkową pisma w placówce pocztowej w ostatnim dniu terminu? Kiedy pracodawca może skutecznie wypowiedzieć umowę o pracę? - Na te pytania odpowiadają prawnicy z kancelarii prawnej Rakoczy i Wroński.

Postępowanie pracownika naruszające zasady bhp i sprzeczne z poleceniem pracodawcy nie wyklucza współodpowiedzialności pracodawcy za wypadek przy pracy

Z odpowiedzialności za bezpieczeństwo w procesie pracy nie zwalnia pracodawcy niedopełnienie lub naruszenie obowiązków z zakresu bhp przez jego pracowników, którzy nie sprawowali właściwego nadzoru nad wykonywaniem pracy przez poszkodowanego pracownika (wyrok Sądu Najwyższego z 10 października 2019 r., I PK 137/18).

Umowa o pracę 2020 - wzór

Umowa o pracę to podstawowy dokument regulujący stosunki pomiędzy pracodawcą i pracownikiem. Jakie są rodzaje umów o pracę? Co powinna zawierać każda umowa o pracę? Przedstawiamy wzór umowy o pracę zgodny z przepisami w 2020 roku.

Kiedy pracodawca musi podpisać umowę na czas nieokreślony

Zgodnie z przepisami, pracodawca może zawrzeć z pracownikiem maksymalnie trzy umowy na czas określony. Kolejna, czwarta umowa będzie umową na czas nieokreślony.

Umowa na czas określony - okres wypowiedzenia

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Jak liczyć okres wypowiedzenia liczony w tygodniach i miesiącach?

Rozwiązanie umowy o pracę (art. 30) w 2019 roku

Przepisy Kodeksu pracy regulują podstawowe kwestie związane z rozwiązaniem stosunku pracy. Sposobów na rozwiązanie umowy o pracę jest kilka. Jak zatem rozwiązać umowę o pracę w 2019 roku?

Umowy o pracę po 22 listopada 2018 r. - obowiązki pracodawcy

Po przekształceniu od 22 listopada 2018 r. umów terminowych w umowy o pracę na czas nieokreślony najważniejszym skutkiem dla pracodawcy i pracownika będzie obowiązek uzasadnienia przez pracodawcę przyczyn wypowiedzenia takiej umowy.

Ważne zmiany w prawie pracy od 22 listopada

22 listopada - to dzień, w którym umowy na czas określony przekształcą się z mocy prawa w umowy na czas nieokreślony. Od tej zasady jest kilka wyjątków.

Ważne zmiany w umowach na czas określony od 22 listopada 2018 r.

Ważne zmiany czekają 22 listopada pracodawców i pracowników, w tym również zatrudnionych w branży transportowej. 21 listopada 2018 r. upływa limit czasowy zatrudniania na czas określony. W przypadku kontynuacji zatrudnienia, od 22 listopada pracownicy - z mocy prawa - będą zatrudnieni na stałe.

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony 2019 - wzór pisma

Jak wypowiedzieć umowę na czas nieokreślony? Jakie są okresy wypowiedzenia w 2019 roku? Kiedy rozpoczyna się i kończy okres wypowiedzenia? Przedstawiamy wzór pisma wypowiadającego umowę na czas nieokreślony.

Zmiany w umowach pracowników i pracowników tymczasowych w listopadzie 2018 r.

22 listopada 2018 r. wszystkie umowy na czas określony przekształcą się w umowę na czas nieokreślony. Zmiany w umowach dotkną również pracowników tymczasowych.

Przekształcenie umowy o pracę na czas określony w umowę na czas nieokreślony – 22 listopada 2018

22 listopada 2018 r. to pierwszy dzień automatycznego przekształcenia umowy o pracę na czas określony w umowę o pracę na czas nieokreślony zgodnie z upływem terminu 33 miesięcy liczonego od dnia 22 lutego 2016 r.

Potrącenia alimentacyjne z wynagrodzenia – ważne zmiany od 2019 r.

Nowe przepisy m.in. rozszerzają odpowiedzialność materialną pracodawcy za zatrudnianie dłużników alimentacyjnych „na czarno”, ograniczona zostanie także możliwość ukrywania dochodów w kosztach podróży służbowej. Ponadto, ustawa przewiduje zacieśnienie współpracy różnych instytucji w celu zapewnienia lepszej ściągalności alimentów. Projekt jest na etapie opiniowania.

Jak wypowiedzieć umowę na czas nieokreślony?

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony może nastąpić zarówno na mocy porozumienia stron, jak i za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia. Warto wiedzieć, czym charakteryzuje się każda z tych form oraz jakie okresy wypowiedzenia obowiązują przy umowie na czas nieokreślony.

Rodzaje umów o pracę 2018/2019

Jakie umowy o pracę mogą zawierać między sobą pracownik i pracodawca? Czym się charakteryzują poszczególne umowy i jak je rozwiązać?

Rozszerzenie odpowiedzialności materialnej nieuczciwych pracodawców w 2019 r.

Zgodnie z nowymi przepisami zostanie rozszerzona odpowiedzialność materialna nieuczciwych pracodawców za zatrudnianie dłużników alimentacyjnych „na czarno”. Za naruszenie przepisów grozi grzywna. Zmiany mają obowiązywać od 1 lutego 2019 r.

Charakterystyka umowy na czas nieokreślony w kontekście uprawnień rodzicielskich

Wydaje się, że przyszłe Mamy, posiadające umowę na czas nieokreślony maja największy pakiet i poczucie bezpieczeństwa tak w kontekście ciąży, jak i powrotu do pracy. W tej sytuacji bowiem nie ma możliwości, aby w trakcie ciąży, urlopów umowa dobiegła końca. A o czym warto wiedzieć, posiadając taki rodzaj umowy - przeczytasz poniżej.

Jak zawierać i rozwiązywać umowy o pracę na zastępstwo w 2018 r.

Umowę na zastępstwo stosuje się głównie w przypadku długotrwałych, usprawiedliwionych nieobecności w pracy pracowników, jeżeli zachodzi konieczność ich zastępstwa. Zobacz przykładowy wzór umowy o pracę na czas zastępstwa.

Sygnalista w pracy w 2018 r. - nowa wersja projektu przepisów o ochronie sygnalistów

Instytucja sygnalisty i zakresu jego praw, i obowiązków została zapisana w projekcie ustawy o jawności życia publicznego. W połowie grudnia 2017 r. pojawiła się kolejna wersja projektu ustawy o jawności życia publicznego, zawierająca nowe propozycje rozwiązań dotyczących sygnalistów. Wejście w życie przepisów o ochronie sygnalistów ma nastąpić 1 marca 2018 r.

Odpowiedzialność pracodawcy za wypadek podczas wykonywania telepracy

Kodeksowa definicja ujmuje telepracę jako pracę wykonywaną regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Należy pamiętać, że mimo swojej specyfiki telepraca w rozumieniu przepisów Kodeksu Pracy jest pracą, lecz poddaną modyfikacji. Dlatego też do wszystkich telepracowników stosuje się przepisy ogólne.

Kto odpowiada za mobbing w pracy?

Potocznie pod pojęciem mobbingu rozumie się permanentny terror psychiczny względem określonego pracownika, którego skutkiem jest zaniżona samoocena pracownika, a także rozstrój jego zdrowia psychicznego i fizycznego. Kto ponosi odpowiedzialność za mobbing? Czy zawsze pracodawca?

Skutek mobbingu w postaci rozstroju zdrowia

Zgodnie z art. 94(3) § 3 kodeksu pracy, pracownik, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Kiedy można więc uznać, iż doszło do rozstroju zdrowia warunkującego uzyskanie zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę spowodowaną mobbingiem?

Odpowiedzialność pracodawcy za mobbing

Zgodnie z art. 94(3) § 1 kodeksu pracy, pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać mobbingowi. Jaki wobec tego charakter ma odpowiedzialność pracodawcy za mobbing? Czy pracodawca może zwolnić się z odpowiedzialności wobec pracownika wykazując, iż należycie wypełnił obowiązek przeciwdziałania mobbingowi?

Co powinien zrobić pracownik, gdy pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia?

Pracodawca, który nie wypłaca pracownikowi w terminie wynagrodzenia ciężko narusza swój obowiązek. Jakie praktyczne możliwości ma pracownik, jeśli pracodawca nie wypłaca mu umówionego wynagrodzenia?

Kiedy pracodawca musi wskazać przyczynę zwolnienia

Kodeks pracy wprost reguluje, że pracodawca, który zamierza zwolnić pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony ma obowiązek wskazać przyczynę w wypowiedzeniu. Powinien pamiętać przy tym o kilku istotnych rzeczach.

Jak zostać przywróconym do pracy?

Pracownikowi, któremu pracodawca niezgodnie z przepisami wypowiedział umowę o pracę, a także ten, który został zwolniony z pracy dyscyplinarnie, a który ją podjął ponownie w wyniku przywrócenia do pracy, powinien otrzymać wynagrodzenie za czas, kiedy nie pracował nigdzie indziej.

W jaki sposób pracodawca może kontrolować pracowników?

Pracodawca zatrudniający pracowników często korzysta z możliwości monitorowania ich pracy w celu sprawdzenia ich wydajności, jakości i rezultatów pracy. W jaki sposób pracodawca może monitorować pracowników? Za pomocą jakich urządzeń, środków może dokonywać monitoringu? Czy w każdym przypadku jest dozwolone stosowanie kontroli pracowników?

Wypowiedzenie umowy na czas określony od 21 sierpnia 2016 r.

Od 21 sierpnia 2016 r. obowiązuje dłuższy okres wypowiedzenia umów na czas określony trwających w dniu wejścia w życie nowych przepisów, czyli 22 lutego 2016 r. Pracownicy uzyskają prawo do 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony

Przepisy Kodeksu pracy nakładają na pracodawcę obowiązek wskazania w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie. Powody rozstania muszą być konkretne, uzasadnione i prawdziwe.

Kilka umów na okres próbny - formalności

Co do zasady, umowę na okres próbny strony mogą nawiązać tylko jeden raz na maksymalnie 3 miesiące. Jednakże umowa na okres próbny może być ponownie zawarta, jeżeli każdorazowo będą dotyczyć innego stanowiska i żadna z nich nie będzie przekraczać 3 miesięcy. Jakich formalności trzeba dopełnić, zmieniając stanowisko pracy dla zatrudnionego na okres próbny?

Odpowiedzialność pracodawcy za nielegalne zatrudnianie

Podmiot decydujący się na nielegalne zatrudnianie lub powierzenie innej pracy zarobkowej oprócz konsekwencji finansowych, np. w postaci grzywny do 30 000 zł, ponosi odpowiedzialność karną nie tylko przed PIP czy sądem. Podjęcie tego ryzyka powoduje bowiem wszczęcie postępowania wyjaśniającego przeciwko zatrudniającemu również przez inne urzędy, np. ZUS, i jest zagrożone karą w wysokości 5000 zł.

Nowe zasady zawierania umów na czas określony

Od 22 lutego br. wchodzą w życie nowe zasady zawierania umów o pracę na czas określony. Łączny okres zatrudnienia między tymi samymi stronami nie może być dłuższy niż 33 miesiące, a liczba tych umów nie będzie mogła przekraczać trzech. Oznacza to, że czwarta umowa będzie z mocy prawa - umową na czas nieokreślony.

Jak wypowiedzieć umowę na czas określony – nowelizacja z 2016 r.

22 lutego 2016 r. wchodzi w życie nowelizacja przepisów dotyczących umów na czas określony. Wprowadzone zmiany zrównują okres wypowiedzenia umowy na czas określony z okresem wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony.

Zmiany w umowach na czas określony 2016

Od 22 lutego 2016 r. będą obowiązywały nowe przepisy dotyczące umów terminowych. Umowy na czas określony będzie można zawierać maksymalnie na okres 33 miesięcy, a ich limit zwiększy się z dwóch do trzech.

Obowiązki pracodawcy przy zatrudnieniu pracownika

Przy zatrudnianiu pracowników o umowę pracę pracodawca ma prawo żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie podania danych ściśle określonych w Kodeksie pracy. Ponadto pracodawca może wymagać od pracownika wypełnienia szeregu dokumentów.

Przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę

Pracodawca sporządzając uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony powinien pamiętać, że przyczyna wypowiedzenia musi być uzasadniona, konkretna i prawdziwa.

REKLAMA