REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego pracodawca nie chce dać umowy o pracę?

Dlaczego pracodawca nie chce dać umowy o pracę albo umowy na czas nieokreślony?
Dlaczego pracodawca nie chce dać umowy o pracę albo umowy na czas nieokreślony?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dlaczego pracodawca nie chce dać umowy o pracę albo umowy na czas nieokreślony? Jaki ma cel?

Dlaczego pracodawca nie daje umowy o pracę?

Pracodawca, który zatrudnia pracownika ma z tego tytułu zobowiązania względem urzędu skarbowego i ZUS. Łączy się to z większą liczbą obowiązków. Często więc, aby ich uniknąć, proponuje innym pracę na czarno czyli pracę bez żadnej umowy potwierdzającej warunki umówionej pracy. w takiej sytuacji nie ma żadnego dokumentu, który chroniłby pracownika przed nieuczciwym pracodawcą. Osoba, która godzi się na taką pracę, może paść ofiarą wyzysku i nie otrzymać wynagrodzenia. Jak odzyskać należne pieniądze? To praktycznie niemożliwe, ponieważ ciężko udowodnić, że dana umowa miała miejsce.

REKLAMA

Autopromocja

Drugi przypadek może dotyczyć zatrudniania pracowników zamiast na umowę o pracę np. na umowę zlecenie czyli umowy cywilnoprawne. Dlaczego pracodawcy preferują tego typu umowy? Umowy te wiążą się z niższymi obciążeniami finansowymi dla pracodawcy. Ponadto, są to umowy, które nie wiążą pracownika z firmą tak jak umowa o pracę. Można je w każdej chwili rozwiązać z zachowaniem zasad uregulowanych w Kodeksie cywilnym.

Jeśli strony zawarły między sobą umowę o dzieło i nie jest to umowa z osobą, która jest jednocześnie pracownikiem firmy (stron nie łączy druga umowa - umowa o pracę) to wówczas pracodawca nie musi naliczać i odprowadzać składek ZUS. Jeśli strony łączy umowa o dzieło i umowa zlecenia lub umowa o pracę, składki nalicza się od umowy zlecenia lub umowy o pracę.

Przychód z umowy o dzieło wykazuje się w rocznym zeznaniu podatkowym i odprowadza się od niego zaliczkę na podatek dochodowy. Jeśli umowa podpisana jest między osobami fizycznymi, rozliczenie podatku spoczywa na wykonawcy dzieła. Jeśli wykonawca dzieła podpisał umowę z osobą prowadzącą działalność gospodarczą, wówczas zamawiający dzieło naliczy i odprowadzi 17% podatek.

REKLAMA

Umowa zlecenie co do zasady jest oskładkowana - składki ZUS i składka zdrowotna (jeśli nie ma innego tytułu do ubezpieczeń jak umowa o pracę). Tylko ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Płatnikiem składek jest zleceniodawca. Podatek wynosi 17% od przychodów pomniejszonych o składki ubezpieczeniowe oraz koszty uzyskania przychodu (20% lub 50%). Zaliczka na podatek dochodowy zostaje pomniejszona o składkę zdrowotną (7,75% podstawy wymiaru). Zlecenie jest o tyle korzystne, ze obowiązują przy nim preferencyjne zasady dla studentów, osób do 26. roku życia. Stad też pracodawcy zwykle proponuję tę formę współpracy najmłodszym pracownikom. Pracodawca poniesie niższe koszty, a pracownik otrzyma wyższe wynagrodzenie na rękę (netto).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy umowie o pracę wszystkie składki ZUS i zdrowotne są składkami obowiązkowymi. Obowiązkowo odprowadza się także zaliczkę na podatek dochodowy. Co więcej, pracownikowi przysługują wszelkie uprawnienia wynikające z Kodeksu pracy, jak urlop wypoczynkowy czy urlopy związane z rodzicielstwem. Przy umowie o pracę stosuje się kilka możliwości rozwiązania stosunku pracy:

  • porozumienie stron (w każdym czasie)
  • za wypowiedzeniem (okres wypowiedzenia uzależniony jest od stażu pracy)
  • bez wypowiedzenia
  • z upływem czasu, na jaki została zawarta.

Rozwiązanie umowy przez jedną ze stron w sposób natychmiastowy może nastąpić tylko w określonych sytuacjach, np. ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

Dlaczego pracodawca nie daje umowy na czas nieokreślony?

Główną różnicą pomiędzy umową o pracę na czas określony (umowa terminowa, rozwiązuje się wraz z upływem czasu, na jaki została zawarta) a umową o pracę na czas nieokreślony to dłuższy okres związania pracownika z firmą. Jak sama nazwa wskazuje, umowa na czas określony jest zawarta na konkretny czas określony w umowie i może być przedłużana kolejnymi umowami. Natomiast umowa na czas nieokreślony czyli umowa nieterminowa nie przewiduje rozwiązania stosunku pracy po upływie jakiegoś z góry określonego terminu. Można ją rozwiązać za porozumieniem stron w każdym czasie, za wypowiedzeniem przez każdą ze stron, bez wypowiedzenia. 

Umowa na czas nieokreślony jest bardziej korzystna dla pracownika z tego powodu, że pracodawca teoretycznie ma trudniej zwolnić takiego pracownika. Istnieje bowiem obowiązek pisemnego uzasadnienia przyczyn wypowiedzenia umowy lub rozwiązania umowy bez wypowiedzenia.

Co więcej, pracownik ma pewność zatrudnienia i np. kobiety mogą swobodnie planować swoją przyszłość związaną z powiększaniem rodziny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Aktywnie w żłobku: wnioski będzie można składać od 1 października 2024 r. Nowe świadczenie zastąpi dofinansowanie pobytu w żłobku

Od 1 października 2024 r. rodzice małych dzieci będą mogli wystąpić o nowe świadczenie „Aktywnie w żłobku”. Świadczenie to zastąpi dotychczasowe dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku w wysokości 400 zł.

Renta rodzinna 2024 i 2025 r.

Kto ma prawo do renty rodzinnej? Co z rentą rodzinną w 2024 i 2025? Czy renta rodzinna jest waloryzowana? Ile wynosi limit dorabiana do renty rodzinnej od czerwca 2024? Kiedy ZUS zawiesi albo zmniejszy rentę rodzinną? 

Wsparcie dla dzieci i uczniów z rodzin poszkodowanych wskutek zjawisk atmosferycznych – zasiłek 1000 zł, dofinansowanie wyjazdu 1540 zł, wsparcie organizacji zajęć 500 zł

W razie wystąpienia zjawisk pogodowych takich jak powódź czy huragan poszkodowane dzieci i uczniowie mogą skorzystać ze wsparcia. W ramach wsparcia możliwe jest otrzymanie zasiłku oraz dofinansowania do wyjazdu i zajęć opiekuńczych.

Kiedy wejdzie 35 dni urlopu?

NSZZ "Solidarność" chce wydłużenia urlopu wypoczynkowego do 35 dni i zrównania go dla wszystkich pracowników. Od kiedy każdy pracownik będzie miał prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego?

REKLAMA

Jak obliczyć ile dni urlopu się należy?

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Liczbę przysługujących dni urlopu ustala się zależności od stażu pracy pracownika.

Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu?
Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu? Zdecydowanie nie, chodzi o roczną waloryzację. Chociaż w tym roku jest rekordowa, dobrze jest poczekać z przejściem na emeryturę przed czerwcem czy w lipcu i kolejnych miesiącach.
Urlop macierzyński to nie urlop: to praca w domu i opieka nad dzieckiem

Urlop macierzyński to nie urlop: to praca w domu i opieka nad dzieckiem. Trwa zbieranie podpisów pod petycją na rzecz zmiany określenia: "urlop macierzyński". Aż 90 proc. respondentów uważa, że określenie „urlop” nie pasuje do okresu opieki nad dzieckiem, szczególnie w pierwszych miesiącach jego życia. Podobnie powinno się zastąpić sformułowanie: zasiłek macierzyński - zasiłkiem rodzicielskim.

Kiedy 20 a kiedy 26 dni urlopu?

W zależności od okresu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika wynosi 20 lub 26 dni. Jakie okresy wlicza się do okresu, od którego ustala się wymiar urlopu?

REKLAMA

Ważne: Lex Uber [od 17 czerwca polskie prawo jazdy dla kierowców z aplikacji]

Tak zwane Lex Uber, to już od 17 czerwca 2024 r. kierowcy, którzy korzystają z aplikacji do realizacji usług przewozu muszą posiadać polskie prawo jazdy. Najważniejsze cele to: poprawa bezpieczeństwa pasażerów, wysokie kary dla pośredników i ujednolicenie zasad przewozu.

Oskładkowanie umów o dzieło. Komentarz ministry rodziny, pracy i polityki społecznej

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników. To rozwiązanie jest akceptowane przez organizacje społeczne.

REKLAMA