reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Przekształcenie umowy o pracę na czas określony w umowę na czas nieokreślony – 22 listopada 2018

Przekształcenie umowy o pracę na czas określony w umowę na czas nieokreślony – 22 listopada 2018

22 listopada 2018 r. to pierwszy dzień automatycznego przekształcenia umowy o pracę na czas określony w umowę o pracę na czas nieokreślony zgodnie z upływem terminu 33 miesięcy liczonego od dnia 22 lutego 2016 r.

Ograniczenie zawierania terminowych umów o pracę

Od dnia 22 lutego 2016 roku obowiązują nowe reguły zawierania umów o pracę na czas określony. Wprowadziła je nowelizacja Ustawy Kodeks Pracy z dnia 25 czerwca 2015 roku.

Nowe zasady polegają na ograniczeniu liczby zawieranych umów terminowych do trzech oraz na wprowadzeniu limitu czasowego trwania zatrudnienia na tej podstawie (umowa na czas określony) do 33 miesięcy (Art. 251. § 1 Kodeksu pracy).

Przekroczenie ograniczeń

W przypadku przekroczenia przynajmniej jednego z powyższych ograniczeń przyjmuje się,że pracownik jest zatrudniony na czas nieokreślony począwszy od dnia zawarcia czwartej umowy na czas określony lub od dnia następującego po przekroczeniu 33 miesięcy.

Wyłączenie niektórych umów terminowych

Przepisu powyższego nie stosuje się do umów o pracę na czas określony:

  1. W celu zastępstwa pracownika
  2. W celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym
  3. W celu wykonywania pracy przez okres kadencji
  4. W przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie (Art. 251. § 4 Kodeksu pracy)

Ten sam pracodawca i pracownik

Wszystkie wyżej wymienione limity dotyczą tego samego pracodawcy i tego samego pracownika. Nie dotyczą różnych jednostek organizacyjnych tworzących na przykład grupę kapitałową. Ale zgodnie z Art. 231.*) § 1 Kodeksu pracy, w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami + zmiany w Kodeksie pracy w 2018 r

22 listopada 2018 r.

Jeżeli umowa o pracę na czas określony trwała 22 lutego 2016 r., do okresu zatrudnienia na potrzeby limitu 33 miesięcy wlicza się czas przypadający dopiero od tego dnia. Zatem najwcześniejszą datą przekształcenia takiej umowy w umowę o pracę na czas nieokreślony jest 22 listopada 2018 roku. Jeżeli oczywiście wcześniej nie zostanie rozwiązana.

Wypowiedzenie umowy o pracę z podaniem przyczyn

Przekształcenie umowy na czas określony w umowę na czas nieokreślony oznacza, że niezbędne będzie podanie uzasadnienia w składanym pracownikowi wypowiedzeniu umowy o pracę. Pracodawca będzie zobowiązany do podania rzeczywistych i konkretnych przyczyn uzasadniających zakończenie zatrudnienia.

Jeżeli pracodawca zdecyduje się na wypowiedzenie umowy o pracę przed 22 listopada 2018, trzeba uważać na okresy wypowiedzenia obejmujące tę datę. Takie wypowiedzenie bowiem będzie musiało być zgodne z Art. 36. § 1 Kodeksu pracy i wynosić 1 miesiąc przy zatrudnieniu przez minimum 6 miesięcy lub 3 miesiące przy zatrudnieniu przez minimum 3 lata. Jeśli zatem termin wypowiedzenia wynosi 3 miesiące, to umowy musiałyby być wypowiedziane w lipcu 2018 roku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama