Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa na czas określony po umowie bezterminowej

Ewa Kowszun
prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego oraz powiązanych zagadnień prawa podatkowego i administracyjnego, posiada ponad 20-letnie doświadczenie w kompleksowym wsparciu prawnym działów HR bezpośrednio w wewnętrznych strukturach przedsiębiorców oraz w kancelarii prawnej, prowadzi własną firmę doradczą
Umowa o pracę na czas określony po umowie na czas nieokreślony - jak liczyć limit umów terminowych?
Umowa o pracę na czas określony po umowie na czas nieokreślony - jak liczyć limit umów terminowych?
Shutterstock
Czy możliwe jest zawarcie umowy na czas określony po wcześniejszej umowie bezterminowej (na czas nieokreślony)? Jak liczyć limit umów na czas określony?

Umowa na czas określony po umowie na czas nieokreślony

Problem: Pracownik był zatrudniony u nas na czas nieokreślony od 1 czerwca 2005 r. do 31 grudnia 2019 r. Teraz chcemy go zatrudnić na rok. Czy okres poprzedniego zatrudnienia na czas nieokreślony jest wliczany do limitu umów terminowych? Czy możemy zaproponować pracownikowi umowę na czas określony 12 miesięcy?

Rada: Okres poprzedniego zatrudnienia na czas nieokreślony nie jest wliczany do limitu umów terminowych. Ponownie zatrudnianemu po przerwie pracownikowi mogą Państwo zaproponować umowę o pracę na czas określony, jeśli umowa na czas nieokreślony była jedyną wcześniejszą umową i nie wyczerpano wówczas także limitu umów na czas określony.

Uzasadnienie: Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie kolejnych umów o pracę na czas określony, zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy. Jednocześnie łączna liczba tych umów na czas określony nie może przekraczać 3 (art. 251 § 1 Kodeksu pracy). Jeżeli limity te zostaną przekroczone, uważa się, że pracownik, odpowiednio od dnia następującego po upływie 33 miesięcy lub od dnia zawarcia 4 umowy o pracę na czas określony, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Zasady tej nie stosuje się wyłącznie do umowy zawartej na czas określony:

 • w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
 • w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
 • w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
 • w przypadku, gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie, które uzasadniają zawarcie umowy terminowej,
 • w przypadku jej przedłużenia do dnia porodu.

Limit umów na czas określony

Jeżeli więc nie mamy do czynienia z jednym ze wskazanych wyjątków, z pracownikiem można zawrzeć maksymalnie 3 umowy na czas określony, a ich łączny czas, niezależnie od przerw w zatrudnieniu, nie może przekraczać 33 miesięcy.

Umowa na czas nieokreślony a limit umów na czas określony

Do dopuszczalnego limitu zatrudnienia na czas określony wlicza się przypadające od 22 lutego 2016 r. okresy zatrudnienia, jednak wyłącznie na podstawie umów na czas określony. Nie ma zatem podstaw, aby wliczać do niego zakończone okresy zatrudnienia pracownika na podstawie umowy na czas nieokreślony czy na okres próbny, bez względu na czas ich trwania.

Ważne!

Do limitu 3 umów i łącznego okresu 33 miesięcy umów zawieranych na czas określony nie wlicza się umów na czas nieokreślony oraz umów na okres próbny.

Zatem w sytuacji wskazanej w pytaniu, pomimo wcześniejszego zatrudnienia pracownika, które trwało 22 lutego 2016 r., limity dotyczące umów na czas określony powinny być liczone dopiero od zawarcia ze wskazanym pracownikiem planowanej obecnie umowy na czas określony. Będzie ona pierwszą z 3 dopuszczalnych umów, ponieważ wcześniejszego okresu zatrudnienia na czas nieokreślony nie należy wliczać do tych limitów.

Nie ma zatem przeszkód, aby planowane zatrudnienie wskazanego przez Państwa pracownika miało charakter terminowy, skoro wcześniej nie zostały przekroczone obowiązujące limity. Ponadto żaden przepis nie wyklucza możliwości zawarcia po umowie na czas nieokreślony umowy na czas określony. W związku z tym zależnie od okoliczności oraz woli stron mogą one zawrzeć 1, 2 lub 3 umowy o pracę na czas określony w okresach następujących po sobie lub z dowolnymi między nimi przerwami oraz dowolnie pomiędzy te umowy podzielić obowiązujący maksymalny łączny 33-miesięczny okres ich trwania.

Zatrudnienie pracownika powracającego do pracodawcy - jakie możliwości?

W opisanej w pytaniu sytuacji mogą Państwo również zawrzeć ponownie umowę na czas nieokreślony. Istnieje także możliwość zawarcia umowy na okres próbny. Jednak w takim przypadku będzie to dopuszczalne, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy niż wcześniej.

Okres poprzedniego zatrudnienia a rozwiązanie umowy o pracę

Jednocześnie należy pamiętać, że o ile umowa o pracę na czas nieokreślony nie ma znaczenia dla limitu umów na czas określony, o tyle ma znaczenie przy wyliczaniu stażu pracy na potrzeby ustalania okresu wypowiedzenia. Wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia pracownika u tego samego pracodawcy, bez względu na przerwy pomiędzy kolejnymi umowami i ich rodzaj, należy zaliczyć do okresu zatrudnienia, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia. Zatem we wskazanym w pytaniu przypadku okres wypowiedzenia dla zatrudnionego ponownie pracownika, przy zawarciu z nim umowy na czas określony lub nieokreślony, będzie wynosił 3 miesiące (art. 36 ust. 1 Kodeksu pracy).

Jak liczyć limit umów na czas określony?

Należy zwrócić uwagę, że limit umów na czas określony jest liczony od dnia wejścia w życie regulacji wprowadzającej limitowanie umów terminowych, tj. od 22 lutego 2016 r. Jeżeli jednak umowa na czas określony trwała w momencie wejścia w życie tej regulacji, uważana jest za pierwszą umowę lub drugą, gdy została zawarta przed upływem miesiąca od zakończenia pierwszej umowy. Przy czym do 33-miesięcznego maksymalnego limitu zatrudnienia wlicza się w tym przypadku wyłącznie okres zatrudnienia na podstawie takiej umowy przypadający od 22 lutego 2016 r. Natomiast dla umów na czas określony zawartych po 22 lutego 2016 r. limit czasowy należy liczyć od dnia zawarcia umowy.

Ważne!

Do łącznego dopuszczalnego 33-miesięcznego okresu zatrudnienia na czas określony nie wlicza się okresu pracy na czas określony przypadającego przed 22 lutego 2016 r.

Przykład

Pracownik był zatrudniony u pracodawcy na podstawie 3 umów na czas określony:

 • od 1 stycznia 2013 r. do 31 października 2014 r.,
 • od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2016 r.,
 • od 1 stycznia do 31 lipca 2017 r.

Pracodawca chce zatrudnić pracownika ponownie, po przerwie, od 1 grudnia 2021 r. Okres zatrudnienia pracownika na czas określony liczony od 22 lutego 2016 r. wynosi łącznie 17 miesięcy i 6 dni. W związku z tym, że umowa trwająca 22 lutego 2016 r. jest uważana za pierwszą umowę wliczaną do limitu (umowa trwająca w dniu wejścia przepisów, zawarta po upływie miesiąca od zawarcia pierwszej umowy), to do limitu 3 umów należy wliczyć oprócz niej wyłącznie 2 umowy. Druga umowa trwała od 1 stycznia do 31 lipca 2017 r. W związku z tym z pracownikiem od 1 grudnia 2021 r. może zostać zawarta jeszcze jedna umowa o pracę na czas określony z limitu 3 umów, jednak na okres nie dłuższy niż 15 miesięcy i 24 dni (33 miesiące - 17 miesięcy i 6 dni = 15 miesięcy i 24 dni).

Podstawa prawna:

art. 25 § 3 pkt 1, art. 251 § 1, § 3-41, art. 36 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1162

art. 14 ust. 4 ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2015 r. poz. 1220

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2022
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2022
Tylko teraz
Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Świadczenia emerytalno-rentowe
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od dnia:
  1 stycznia
  1 marca
  1 czerwca
  1 września
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bezpieczeństwo osobiste pracowników socjalnych
  Pracownicy socjalni podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych nierzadko narażeni są na niebezpieczeństwo. Mają więc prawo do szkoleń podnoszących poziom bezpieczeństwa osobistego, które omówimy w niniejszym artykule. Odpowiemy także na pytanie, czy pracownik socjalny może korzystać z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym.
  Czy pracownik może wykorzystać czas wolny za nadgodziny w następnym okresie rozliczeniowym
  Pracownik złożył wniosek o udzielenie czasu wolnego za nadgodziny. Chce jednak wykorzystać czas wolny w przyszłym okresie rozliczeniowym. Czy pracodawca może udzielić wolne za nadgodziny w innym okresie rozliczeniowym?
  Czy przy zmianie wymiaru urlopu wypoczynkowego należy też zmienić informację o warunkach zatrudnienia
  Pracownikowi zmienił się wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Czy w tej sytuacji należy zaktualizować wręczoną mu przy zatrudnieniu informację o warunkach zatrudnienia? Jeśli tak, to w jakim terminie należy to zrobić?
  Samopoczucie pracowników a reorganizacja pracy
  Ostatnia ewolucja modelu pracy wywołała znaczną rewolucję w jej organizacji. Jesteśmy w centrum nieplanowanej i nieoczekiwanej transformacji, która nie tylko zmienia podejście do niej, ale wprowadza też nowy model współpracy.
  Służba wojskowa sposobem na unikanie zwolnień z pracy
  Część zatrudnionych wykorzystuje nowe przepisy o służbie wojskowej, by zyskać ochronę przed rozwiązaniem umowy o pracę. Ułatwiają to nieprecyzyjne regulacje.
  Pracownicy skarżą się na upały
  Mnożą się skargi na pracę w upale. Niektórzy piszą, że pracują w „nagrzanych, blaszanych puszkach”
  Polacy popierają strajkujące grupy zawodowe. Aż 61% wierzy w skuteczność protestu. Wyniki badania
  Badanie przeprowadzone przez serwis InterviewMe wykazało, że 78% Polaków popiera strajki jako formę protestu w pracy. Jednocześnie 61% badanych wierzy w to, że strajki mogą być skuteczne.
  Obowiązki pracodawców w czasie upałów
  Skrócenie czasu pracy pracowników, wprowadzenie dodatkowych przerw w pracy, zapewnienie klimatyzacji w pomieszczeniach - to niektóre z działań, jakie powinien podjąć pracodawca w celu poprawienia warunków pracy w czasie upałów.
  Minister Maląg o kontroli trzeźwości pracowników
  Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała: W Kodeksie pracy wprowadzamy rozwiązanie, które umożliwi pracodawcy zbadanie, czy pracownik jest trzeźwy, czy po spożyciu alkoholu lub innych środków.
  10 kroków do sukcesu w procesie rekrutacyjnym
  Czy wiesz, że proces rekrutacji zaczyna się na długo przed bezpośrednimi spotkaniami z kandydatami? Zanim do nich dojdzie menedżer podejmuje szereg działań we współpracy z rekruterem, których celem jest osiągnięcie pożądanego efektu: zatrudnienie osoby, która najlepiej odnajdzie się w zespole i poradzi sobie z zadaniami. Czy są wśród nich tak zwane „must have”? Odpowiedź jest prosta: oczywiście!
  Czy pracownikowi odchodzącemu na emeryturę przysługuje dofinansowanie do wypoczynku, tzw. wczasów pod gruszą
  Nasz pracownik przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym do 23 maja 2022 r. Następnie od 24 maja do 31 maja 2022 r. będzie korzystał z urlopu wypoczynkowego. Jego umowa o pracę zostanie rozwiązana z 31 maja 2022 r. w związku z przejściem pracownika na emeryturę. Za niewykorzystany urlop firma wypłaci pracownikowi ekwiwalent. W firmie istnieje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, z którego wypłacane są tzw. wczasy pod gruszą. Czy pracownik nie otrzyma tego świadczenia z uwagi na niewykorzystanie urlopu w wymiarze 14 kolejnych dni? - pyta Czytelnik z Radomia.
  Czy można powierzyć obowiązki nieobecnego pracownika osobie zatrudnionej na innym stanowisku
  Jesteśmy małą firmą zatrudniającą osoby na pojedynczych stanowiskach (jedna księgowa, jedna kadrowa, jeden magazynier itp.). Czy w przypadku urlopu magazyniera jego obowiązki można powierzyć osobie zatrudnionej na stanowisku kadrowej? Osoba ta kilka lat temu prowadziła magazyn w ramach dodatkowych obowiązków, za które otrzymywała dodatek specjalny. W tej chwili w jej zakresie obowiązków nie ma informacji o prowadzeniu magazynu.
  Najważniejsi są właściwi ludzie. Podejście systemowe w doborze kluczowych pracowników
  Dobór personelu to jeden z kluczowych procesów nie tylko w obszarze HR, ale przede wszystkim w budowaniu efektywności organizacji. Nie jest bowiem prawdą, że ludzie są najważniejsi w organizacji, prawdą jest, że najważniejsi są właściwi ludzie. W procesie rekrutacji zwraca się szczególną uwagę na kompetencje kandydatów, zakładając, że wysokie kompetencje oznaczają wysoką energię działania, a co za tym idzie – wysoką efektywność i skuteczność zawodową. Doświadczenia ostatnich lat funkcjonowania w środowiskach VUCA i BANI pokazują, że proces doboru oparty na kompetencjach staje się niewystarczający i często mało skuteczny w odnajdowaniu właściwych osób pasujących do roli w organizacji i kultury organizacyjnej.
  KRUS: 40. Międzynarodowe Kolokwium Międzynarodowej Sekcji ISSA ds. Prewencji w Rolnictwie
  Przewodnicząca Międzynarodowej Sekcji ISSA ds. Prewencji w Rolnictwie zaprasza do udziału w Kolokwium Sekcji w dniach 22-23 września 2022 r. w Rzymie.
  Praca zdalna – przepisy i technologia
  Jeszcze w te wakacje mogą wejść w życie przepisy dotyczące pracy zdalnej, na które pracodawcy czekają od początku pandemii. Jakie najważniejsze kwestie zostaną uregulowane i czy w dużym stopniu wpłyną na dotychczasowe zasady pracy zdalnej – opowiada Maciej Kabaciński, Szef Pionu HR firmy Quercus, specjalizującej się we wdrożeniach SAP w obszarze HR.
  Migracja danych kadrowo-płacowych ze starego systemu do nowego
  Wraz z rozwojem firmy może pojawić się potrzeba przeniesienie się z dotychczas używanego oprogramowania kadrowo-płacowego na system bardziej zaawansowany i dający więcej możliwości automatyzacji procesów w obszarze kadr i płac. Co w takim przypadku z bazą pracowników i pozostałymi danymi zgromadzonymi w systemie często na przestrzeni wielu lat? Czy przeniesienie danych ze starego systemu do nowego jest możliwe?
  90 mln zł od ZUS na poprawę bezpieczeństwa pracy
  Trwa nabór wniosków w konkursie ZUS dla firm na dofinansowanie projektów poprawiających bezpieczeństwo pracy. Budżet konkursu wynosi 90 mln zł. Wnioski o dofinansowania można składać do 8 lipca – przypomina rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
  Zmiany w Kodeksie pracy: kontrola trzeźwości pracownika
  Jedną z planowanych zmian w Kodeksie pracy jest umożliwienie pracodawcom prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników. Jakie rozwiązania zaproponował Rząd w projekcie ustawy?
  Osadzeni pracują
  "Prawie każdy osadzony, który może wykonywać pracę, na którego nie są nałożone kary i obostrzenia, pracuje" - poinformował wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Poziom zatrudnienia osadzonych osiągnął w ubiegłym tygodniu rekordowy poziom 88 proc.
  Dekada z PUE
  Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE) to pierwszy w Polsce e-urząd. Umożliwia dostęp online do wielu usług ZUS, jest źródłem informacji i daje możliwość samodzielnego tworzenia dokumentów.
  Analiza potrzeb pracowników jako baza pod wdrożenie nowego modelu pracy w firmie
  Komentarz Doroty Osieckiej, Partner w Colliers i Dyrektor platformy Colliers Define.
  Plan urlopów - czy gwarantuje dotrzymanie terminu?
  Czy zatwierdzony przez pracodawcę plan urlopów jest dla pracownika gwarancją jego otrzymania? Co z przesunięciem terminu urlopu?
  Webinarium „Nowe prawo pracy 2022 – przygotuj się do zmian”
  Zapraszamy na praktyczne webinarium „Nowe prawo pracy 2022 – przygotuj się do zmian” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 4 lipca 2022 roku. Polecamy!
  Ponad ćwierć miliona obywateli Ukrainy zatrudnionych w ramach uproszczonej procedury
  Ponad ćwierć miliona obywateli Ukrainy zatrudniono w ramach uproszczonej procedury. Usprawniło to proces zatrudniania.
  Zasady pracy zdalnej - Sejm nad nimi debatuje
  Sejm debatuje nad zasadami pracy zdalnej. Co nowego w Kodeksie pracy?