REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa na czas określony po umowie bezterminowej

Ewa Kowszun
prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego oraz powiązanych zagadnień prawa podatkowego i administracyjnego, posiada ponad 20-letnie doświadczenie w kompleksowym wsparciu prawnym działów HR bezpośrednio w wewnętrznych strukturach przedsiębiorców oraz w kancelarii prawnej, prowadzi własną firmę doradczą
Umowa o pracę na czas określony po umowie na czas nieokreślony - jak liczyć limit umów terminowych?
Umowa o pracę na czas określony po umowie na czas nieokreślony - jak liczyć limit umów terminowych?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy możliwe jest zawarcie umowy na czas określony po wcześniejszej umowie bezterminowej (na czas nieokreślony)? Jak liczyć limit umów na czas określony?

Umowa na czas określony po umowie na czas nieokreślony

Problem: Pracownik był zatrudniony u nas na czas nieokreślony od 1 czerwca 2005 r. do 31 grudnia 2019 r. Teraz chcemy go zatrudnić na rok. Czy okres poprzedniego zatrudnienia na czas nieokreślony jest wliczany do limitu umów terminowych? Czy możemy zaproponować pracownikowi umowę na czas określony 12 miesięcy?

Autopromocja

Rada: Okres poprzedniego zatrudnienia na czas nieokreślony nie jest wliczany do limitu umów terminowych. Ponownie zatrudnianemu po przerwie pracownikowi mogą Państwo zaproponować umowę o pracę na czas określony, jeśli umowa na czas nieokreślony była jedyną wcześniejszą umową i nie wyczerpano wówczas także limitu umów na czas określony.

Uzasadnienie: Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie kolejnych umów o pracę na czas określony, zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy. Jednocześnie łączna liczba tych umów na czas określony nie może przekraczać 3 (art. 251 § 1 Kodeksu pracy). Jeżeli limity te zostaną przekroczone, uważa się, że pracownik, odpowiednio od dnia następującego po upływie 33 miesięcy lub od dnia zawarcia 4 umowy o pracę na czas określony, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Zasady tej nie stosuje się wyłącznie do umowy zawartej na czas określony:

 • w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
 • w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
 • w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
 • w przypadku, gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie, które uzasadniają zawarcie umowy terminowej,
 • w przypadku jej przedłużenia do dnia porodu.

Limit umów na czas określony

Jeżeli więc nie mamy do czynienia z jednym ze wskazanych wyjątków, z pracownikiem można zawrzeć maksymalnie 3 umowy na czas określony, a ich łączny czas, niezależnie od przerw w zatrudnieniu, nie może przekraczać 33 miesięcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowa na czas nieokreślony a limit umów na czas określony

Do dopuszczalnego limitu zatrudnienia na czas określony wlicza się przypadające od 22 lutego 2016 r. okresy zatrudnienia, jednak wyłącznie na podstawie umów na czas określony. Nie ma zatem podstaw, aby wliczać do niego zakończone okresy zatrudnienia pracownika na podstawie umowy na czas nieokreślony czy na okres próbny, bez względu na czas ich trwania.

Ważne!

Do limitu 3 umów i łącznego okresu 33 miesięcy umów zawieranych na czas określony nie wlicza się umów na czas nieokreślony oraz umów na okres próbny.

Zatem w sytuacji wskazanej w pytaniu, pomimo wcześniejszego zatrudnienia pracownika, które trwało 22 lutego 2016 r., limity dotyczące umów na czas określony powinny być liczone dopiero od zawarcia ze wskazanym pracownikiem planowanej obecnie umowy na czas określony. Będzie ona pierwszą z 3 dopuszczalnych umów, ponieważ wcześniejszego okresu zatrudnienia na czas nieokreślony nie należy wliczać do tych limitów.

Nie ma zatem przeszkód, aby planowane zatrudnienie wskazanego przez Państwa pracownika miało charakter terminowy, skoro wcześniej nie zostały przekroczone obowiązujące limity. Ponadto żaden przepis nie wyklucza możliwości zawarcia po umowie na czas nieokreślony umowy na czas określony. W związku z tym zależnie od okoliczności oraz woli stron mogą one zawrzeć 1, 2 lub 3 umowy o pracę na czas określony w okresach następujących po sobie lub z dowolnymi między nimi przerwami oraz dowolnie pomiędzy te umowy podzielić obowiązujący maksymalny łączny 33-miesięczny okres ich trwania.

Zatrudnienie pracownika powracającego do pracodawcy - jakie możliwości?

W opisanej w pytaniu sytuacji mogą Państwo również zawrzeć ponownie umowę na czas nieokreślony. Istnieje także możliwość zawarcia umowy na okres próbny. Jednak w takim przypadku będzie to dopuszczalne, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy niż wcześniej.

Okres poprzedniego zatrudnienia a rozwiązanie umowy o pracę

Jednocześnie należy pamiętać, że o ile umowa o pracę na czas nieokreślony nie ma znaczenia dla limitu umów na czas określony, o tyle ma znaczenie przy wyliczaniu stażu pracy na potrzeby ustalania okresu wypowiedzenia. Wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia pracownika u tego samego pracodawcy, bez względu na przerwy pomiędzy kolejnymi umowami i ich rodzaj, należy zaliczyć do okresu zatrudnienia, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia. Zatem we wskazanym w pytaniu przypadku okres wypowiedzenia dla zatrudnionego ponownie pracownika, przy zawarciu z nim umowy na czas określony lub nieokreślony, będzie wynosił 3 miesiące (art. 36 ust. 1 Kodeksu pracy).

Jak liczyć limit umów na czas określony?

Należy zwrócić uwagę, że limit umów na czas określony jest liczony od dnia wejścia w życie regulacji wprowadzającej limitowanie umów terminowych, tj. od 22 lutego 2016 r. Jeżeli jednak umowa na czas określony trwała w momencie wejścia w życie tej regulacji, uważana jest za pierwszą umowę lub drugą, gdy została zawarta przed upływem miesiąca od zakończenia pierwszej umowy. Przy czym do 33-miesięcznego maksymalnego limitu zatrudnienia wlicza się w tym przypadku wyłącznie okres zatrudnienia na podstawie takiej umowy przypadający od 22 lutego 2016 r. Natomiast dla umów na czas określony zawartych po 22 lutego 2016 r. limit czasowy należy liczyć od dnia zawarcia umowy.

Ważne!

Do łącznego dopuszczalnego 33-miesięcznego okresu zatrudnienia na czas określony nie wlicza się okresu pracy na czas określony przypadającego przed 22 lutego 2016 r.

Przykład

Pracownik był zatrudniony u pracodawcy na podstawie 3 umów na czas określony:

 • od 1 stycznia 2013 r. do 31 października 2014 r.,
 • od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2016 r.,
 • od 1 stycznia do 31 lipca 2017 r.

Pracodawca chce zatrudnić pracownika ponownie, po przerwie, od 1 grudnia 2021 r. Okres zatrudnienia pracownika na czas określony liczony od 22 lutego 2016 r. wynosi łącznie 17 miesięcy i 6 dni. W związku z tym, że umowa trwająca 22 lutego 2016 r. jest uważana za pierwszą umowę wliczaną do limitu (umowa trwająca w dniu wejścia przepisów, zawarta po upływie miesiąca od zawarcia pierwszej umowy), to do limitu 3 umów należy wliczyć oprócz niej wyłącznie 2 umowy. Druga umowa trwała od 1 stycznia do 31 lipca 2017 r. W związku z tym z pracownikiem od 1 grudnia 2021 r. może zostać zawarta jeszcze jedna umowa o pracę na czas określony z limitu 3 umów, jednak na okres nie dłuższy niż 15 miesięcy i 24 dni (33 miesiące - 17 miesięcy i 6 dni = 15 miesięcy i 24 dni).

Podstawa prawna:

art. 25 § 3 pkt 1, art. 251 § 1, § 3-41, art. 36 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1162

art. 14 ust. 4 ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2015 r. poz. 1220

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt rozporządzenia: Wyższe uposażenie zasadnicze funkcjonariuszy CBA

  Zgodnie z ustawą budżetową na rok 2024 średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej powinien wynieść 120%. Z tego względu planowane jest podniesienie stawek uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

  Co to jest wypalenie zawodowe?

  Na czym polega wypalenie? Jakie są oznaki wypalenia zawodowego? Czy można iść na L4 z powodu wypalenia zawodowego? Ile dni zwolnienia na wypalenie zawodowe? Co zrobić jak ma się wypalenie zawodowe? Po jakim czasie jest wypalenie zawodowe?

  Możesz otrzymać 5025 zł na naukę języka, studia podyplomowe, kurs prawa jazdy i inne - rusza nowy program WUP

  Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I". WUP zachęca: chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie należy śledzić informacje i przystąpić do rekrutacji, która rusza prawdopodobnie w kwietniu 2024 r. Można otrzymać nawet 5025 zł!

  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  REKLAMA

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  REKLAMA

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  REKLAMA