REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa na czas określony po umowie bezterminowej

Ewa Kowszun
prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego oraz powiązanych zagadnień prawa podatkowego i administracyjnego, posiada ponad 20-letnie doświadczenie w kompleksowym wsparciu prawnym działów HR bezpośrednio w wewnętrznych strukturach przedsiębiorców oraz w kancelarii prawnej, prowadzi własną firmę doradczą
Umowa o pracę na czas określony po umowie na czas nieokreślony - jak liczyć limit umów terminowych?
Umowa o pracę na czas określony po umowie na czas nieokreślony - jak liczyć limit umów terminowych?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy możliwe jest zawarcie umowy na czas określony po wcześniejszej umowie bezterminowej (na czas nieokreślony)? Jak liczyć limit umów na czas określony?

Umowa na czas określony po umowie na czas nieokreślony

Problem: Pracownik był zatrudniony u nas na czas nieokreślony od 1 czerwca 2005 r. do 31 grudnia 2019 r. Teraz chcemy go zatrudnić na rok. Czy okres poprzedniego zatrudnienia na czas nieokreślony jest wliczany do limitu umów terminowych? Czy możemy zaproponować pracownikowi umowę na czas określony 12 miesięcy?

REKLAMA

Autopromocja

Rada: Okres poprzedniego zatrudnienia na czas nieokreślony nie jest wliczany do limitu umów terminowych. Ponownie zatrudnianemu po przerwie pracownikowi mogą Państwo zaproponować umowę o pracę na czas określony, jeśli umowa na czas nieokreślony była jedyną wcześniejszą umową i nie wyczerpano wówczas także limitu umów na czas określony.

Uzasadnienie: Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie kolejnych umów o pracę na czas określony, zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy. Jednocześnie łączna liczba tych umów na czas określony nie może przekraczać 3 (art. 251 § 1 Kodeksu pracy). Jeżeli limity te zostaną przekroczone, uważa się, że pracownik, odpowiednio od dnia następującego po upływie 33 miesięcy lub od dnia zawarcia 4 umowy o pracę na czas określony, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Zasady tej nie stosuje się wyłącznie do umowy zawartej na czas określony:

 • w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
 • w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
 • w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
 • w przypadku, gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie, które uzasadniają zawarcie umowy terminowej,
 • w przypadku jej przedłużenia do dnia porodu.

Limit umów na czas określony

Jeżeli więc nie mamy do czynienia z jednym ze wskazanych wyjątków, z pracownikiem można zawrzeć maksymalnie 3 umowy na czas określony, a ich łączny czas, niezależnie od przerw w zatrudnieniu, nie może przekraczać 33 miesięcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowa na czas nieokreślony a limit umów na czas określony

Do dopuszczalnego limitu zatrudnienia na czas określony wlicza się przypadające od 22 lutego 2016 r. okresy zatrudnienia, jednak wyłącznie na podstawie umów na czas określony. Nie ma zatem podstaw, aby wliczać do niego zakończone okresy zatrudnienia pracownika na podstawie umowy na czas nieokreślony czy na okres próbny, bez względu na czas ich trwania.

Ważne!

Do limitu 3 umów i łącznego okresu 33 miesięcy umów zawieranych na czas określony nie wlicza się umów na czas nieokreślony oraz umów na okres próbny.

Zatem w sytuacji wskazanej w pytaniu, pomimo wcześniejszego zatrudnienia pracownika, które trwało 22 lutego 2016 r., limity dotyczące umów na czas określony powinny być liczone dopiero od zawarcia ze wskazanym pracownikiem planowanej obecnie umowy na czas określony. Będzie ona pierwszą z 3 dopuszczalnych umów, ponieważ wcześniejszego okresu zatrudnienia na czas nieokreślony nie należy wliczać do tych limitów.

Nie ma zatem przeszkód, aby planowane zatrudnienie wskazanego przez Państwa pracownika miało charakter terminowy, skoro wcześniej nie zostały przekroczone obowiązujące limity. Ponadto żaden przepis nie wyklucza możliwości zawarcia po umowie na czas nieokreślony umowy na czas określony. W związku z tym zależnie od okoliczności oraz woli stron mogą one zawrzeć 1, 2 lub 3 umowy o pracę na czas określony w okresach następujących po sobie lub z dowolnymi między nimi przerwami oraz dowolnie pomiędzy te umowy podzielić obowiązujący maksymalny łączny 33-miesięczny okres ich trwania.

Zatrudnienie pracownika powracającego do pracodawcy - jakie możliwości?

W opisanej w pytaniu sytuacji mogą Państwo również zawrzeć ponownie umowę na czas nieokreślony. Istnieje także możliwość zawarcia umowy na okres próbny. Jednak w takim przypadku będzie to dopuszczalne, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy niż wcześniej.

Okres poprzedniego zatrudnienia a rozwiązanie umowy o pracę

Jednocześnie należy pamiętać, że o ile umowa o pracę na czas nieokreślony nie ma znaczenia dla limitu umów na czas określony, o tyle ma znaczenie przy wyliczaniu stażu pracy na potrzeby ustalania okresu wypowiedzenia. Wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia pracownika u tego samego pracodawcy, bez względu na przerwy pomiędzy kolejnymi umowami i ich rodzaj, należy zaliczyć do okresu zatrudnienia, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia. Zatem we wskazanym w pytaniu przypadku okres wypowiedzenia dla zatrudnionego ponownie pracownika, przy zawarciu z nim umowy na czas określony lub nieokreślony, będzie wynosił 3 miesiące (art. 36 ust. 1 Kodeksu pracy).

Jak liczyć limit umów na czas określony?

Należy zwrócić uwagę, że limit umów na czas określony jest liczony od dnia wejścia w życie regulacji wprowadzającej limitowanie umów terminowych, tj. od 22 lutego 2016 r. Jeżeli jednak umowa na czas określony trwała w momencie wejścia w życie tej regulacji, uważana jest za pierwszą umowę lub drugą, gdy została zawarta przed upływem miesiąca od zakończenia pierwszej umowy. Przy czym do 33-miesięcznego maksymalnego limitu zatrudnienia wlicza się w tym przypadku wyłącznie okres zatrudnienia na podstawie takiej umowy przypadający od 22 lutego 2016 r. Natomiast dla umów na czas określony zawartych po 22 lutego 2016 r. limit czasowy należy liczyć od dnia zawarcia umowy.

Ważne!

Do łącznego dopuszczalnego 33-miesięcznego okresu zatrudnienia na czas określony nie wlicza się okresu pracy na czas określony przypadającego przed 22 lutego 2016 r.

Przykład

Pracownik był zatrudniony u pracodawcy na podstawie 3 umów na czas określony:

 • od 1 stycznia 2013 r. do 31 października 2014 r.,
 • od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2016 r.,
 • od 1 stycznia do 31 lipca 2017 r.

Pracodawca chce zatrudnić pracownika ponownie, po przerwie, od 1 grudnia 2021 r. Okres zatrudnienia pracownika na czas określony liczony od 22 lutego 2016 r. wynosi łącznie 17 miesięcy i 6 dni. W związku z tym, że umowa trwająca 22 lutego 2016 r. jest uważana za pierwszą umowę wliczaną do limitu (umowa trwająca w dniu wejścia przepisów, zawarta po upływie miesiąca od zawarcia pierwszej umowy), to do limitu 3 umów należy wliczyć oprócz niej wyłącznie 2 umowy. Druga umowa trwała od 1 stycznia do 31 lipca 2017 r. W związku z tym z pracownikiem od 1 grudnia 2021 r. może zostać zawarta jeszcze jedna umowa o pracę na czas określony z limitu 3 umów, jednak na okres nie dłuższy niż 15 miesięcy i 24 dni (33 miesiące - 17 miesięcy i 6 dni = 15 miesięcy i 24 dni).

Podstawa prawna:

art. 25 § 3 pkt 1, art. 251 § 1, § 3-41, art. 36 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1162

art. 14 ust. 4 ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2015 r. poz. 1220

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku - to postulat wszystkich związkowców. Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

REKLAMA

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

REKLAMA